Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Koloredovský park dostává nové chodníky
  • Spojovací krček u Kina Petra Bezruče jde k zemi
  • Město se zapojilo do projektu "Nesoudíme. Pomáháme"

Koloredovský park dostává nové chodníky

Dlouho plánovaná oprava chodníků v Koloredovském parku ve Frýdku-Místku se konečně stala skutečností. Starý popraskaný a deformovaný asfalt se likviduje a místo něj bude položen úplně nový. Hotovo by mělo být do konce října a park je i během aktuálních prací s opatrností průchozí.

Pracovní stroje i zaměstnanci technických služeb jsou opět v plném pracovním nasazení.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Po tom druhém říjnovém týdnu, kdy nepřízeň počasí byla tak velká, že prakticky veškeré práce byly zastaveny, jsme zahájili rekonstrukci chodníků v Koloredovském parku v katastru Místek, s tím, že ty práce spočívají v odstranění stávajícího povrchu, pokládka nějakých nových opravených obrubníků v délce zhruba třiceti metrů a následná pokládka nového asfaltobetonového povrchu o rozloze 640 metrů čtverečních."

Oprava byla dlouho plánovaná, v parku byl už starý rozpraskaný a deformovaný térový povrch, který měl velké výrazné praskliny.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Už když jsme to připravovali, tak jsme se dlouho bavili, jestli tam zvolit spíš zámkovou dlažbu nebo asfalt, nakonec zvítězil asfalt z důvodů toho, že nemusíme bourat celé ty základy těch chodníků, které tam dneska jsou, takže ta oprava je ve své podstatě rychlejší a levnější, ale také to, že kdybychom tam dali zámkovou dlažbu, tak zámková dlažba v parcích nám na to padá listí, které vzápětí se rozpadá v těch prasklinách nebo spíš v těch místech spojů zámkové dlažby a vzápětí nám z toho vyrůstá zeleň a my to potom musíme různými herbicidy likvidovat, tak nakonec opět padla volba na asfalt."

Koloredovský park tak opět získá na kráse pro všechny, kteří ho využívají.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ten park slouží za prvé přilehlým nemovitostem, kde jsou naši senioři, ale i samozřejmě hrají si tam i děti z vilek, které jsou v okolí."

Během rekonstrukce je park plně průchozí, nicméně lidé by měli dbát zvýšené opatrnosti. Hotovo by mělo být do konce října. Technické služby ale mají už plán i na další opravy ve městě.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Již máme nasmlouvány z rozhodnutí rady města další zakázky, konkrétně hned po státním svátku zahájíme rekonstrukci místní komunikace v katastru Panských Nových Dvorů naproti hřbitova, tam dojde k odfrézování stávajících deseti centimetrů asfaltovaného povrchu, k odstranění dalších dvaceti centimetrů toho nánosu s tím, že bude tento materiál odvezen na Frýdeckou skládku. Zpětně bude teda navezena nová dvaceticentimetrová vrstva a udělá se nová pokládka asfaltu. Kromě toho v první polovině listopadu budeme opravovat i některé menší chodníky na sídlišti na Anenské, tam možná taky budeme do konce října hotoví, pak na ulici Lískovecká."

V první polovině listopadu se pak bude opravovat ještě komunikace v katastru Lískovec naproti vodojemu a na Panských Nových Dvorech v části Kamenec.

---

Spojovací krček u Kina Petra Bezruče jde k zemi

Dlouhodobě nevyužívaný a za hranicí životnosti. Takový byl stav spojovacího krčku mezi Kinem Petra Bezruče ve Frýdku-Místku a protější budovou s obchody a restaurací. Město se proto rozhodlo krček zbourat. Demoliční práce by měly být hotové začátkem listopadu.

Roky chátrající budova Kina Petra Bezruče budí už delší dobu mezi místními rozporuplné pocity. Několik let je již připraven návrh na její rekonstrukci. Bylo naplánováno, že by o ní mohli rozhodnout také lidé v referendu, to ale na mimořádném červencovém zastupitelstvu neprošlo. Řešení situace navíc komplikuje v poslední době i pandemie koronaviru, která výrazně krátí městský rozpočet.

Anketa: 1.) "Tady by to měli celé zbourat a né rekonstrukce proboha." 2.) "Že to už mohli do provozu dat, cosi tady, že to tak je furt ladem, také baračisko a ladem." 3.) "No je to katastrofa, co na to mám říct. Nikdo s tím nic nedělá a nevím, jestli nejsou na to peníze."

Zatím se město pustilo do malé investiční akce v podobě demolice spojovacího krčku mezi kinem a protějším objektem občasné vybavenosti.

Anketa: 3.) "Nevím jako, to mají celé zbourat a dat nějaké nové zábradlí, že to už je něco, neschopné asi provozu."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Spojovací krček byl dlouhodobě nevyužívaný a jeho technický stav už byl za hranicí životnosti, odpadávaly z něj podhledy a vlivem netěsnosti z něj také zatékalo do objektu kina. S ohledem na bezpečnost osob, které pod ním procházely do přilehlé budovy s obchody a s restaurací a na skutečnost, že se zachováním krčku se nepočítá ani při případné rekonstrukci a modernizaci kina, bude v těchto dnech stržen. Bezpečnost občanů je totiž pro nás prvořadá."

Práce realizuje ostravská společnost Demonstav, vyjdou na zhruba půl milionu korun a hotové by měly být začátkem listopadu.

---

Město se zapojilo do projektu "Nesoudíme. Pomáháme"

Bezplatná, diskrétní a důležitá pomoc pro ženy, které nečekaně otěhotní a nevědí si rady. Tím se zabývá projekt Hnutí pro život ČR „Nesoudíme. Pomáháme“. Nově se do jeho podpory zapojilo i město Frýdek-Místek, to pomůže rozšířit povědomí o tom, kam se mohou ženy v nelehké situaci obrátit.

Až 18 tisíc žen podstoupí ročně v České republice umělé ukončení těhotenství. Jen ve Frýdku-Místku to bylo například z posledních údajů 258. Často to bývá kvůli tomu, že ženy neví, co mají při zjištění nečekaného těhotenství dělat, bojí se následků, nebo reakce svého okolí.

Jaroslava Trajerová, Hnutí pro život ČR: "Třeba se na nás obrátila maminka, která nečekaně zjistila, že nečekaně otěhotněla, čekala druhé dítě, žila s partnerem, když mu oznámila, že čeká druhé dítě, tak on jí řekl seber se a vypadni a jestli nepůjdeš na potrat, tak už tě tady nechci. Takže my jsme této slečně, protože nebyla vdaná zprostředkovali azylové ubytování, zprostředkovali jsme jí kompletní podporu výbavičky a doprovázíme ji dál."

Pomoc ze strany Hnutí pro život je v rámci jejich projektu „Nesoudíme. Pomáháme“. Ten se rozhodlo podpořit i město Frýdek-Místek.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Projekt nabízí pomoc ženám, které se dostaly v souvislosti s nečekaným těhotenstvím do složité životní situace, a které se cítí například okolnostmi nebo rodinou nuceny k potratu. Proto jsem právě tomuto projektu udělil i osobní záštitu. Touto záštitou přispívám i k tomu, aby se informace o existenci bezplatné pomoci ženám v nouzi dále šířila i u nás ve Frýdku-Místku."

Všechno přitom začíná u bezplatné telefonní linky 800 108 000 nebo na emailu . Hnutí pomáhá řešit nečekaná těhotenství u řady žen napříč všemi společenskými vrstvami.

Jaroslava Trajerová, Hnutí pro život ČR: "Jsou to převážně středoškolačky a vysokoškolačky, které se na nás obrací. Mohu jenom snad uvést příklad, kdy na jaře jenom kvůli mimořádnému stavu jsme zavedli i finanční pomoc až do výše padesáti tisíc korun, tak jsme řešili právě nečekaná těhotenství u manželských párů, které očekávaly narození třetího dítěte a z důvodu toho, že přišli o veškeré příjmy, pokud pracovali v oblastech, které se zavřely, tak jsme jim pomáhali s placením nájmu, aby nemusel ten tlak na ten potrat, na to rozhodnutí, že za každou cenu nebyl tak velký."

Jedním z cílů projektu je i připomínat mužům jejich zodpovědnost a obnovit celospolečenský respekt k nenarozeným dětem. Letošní rok je navíc kvůli koronaviru a karanténám specifický, takže klientek, které požádaly o pomoc už je ve třetím čtvrtletí tolik, co jindy za celý rok.

Jaroslava Trajerová, Hnutí pro život ČR: "Typický příklad jsou asi těhotenství třetích dětí do rodin. Tam většinou je problém v tom, že máte malý byt, malé auto, tři autosedačky nedáte do auta a pak musíte řešit co bude dál a často právě ten tlak toho času je obrovský. Lékař vám řekne rozhodněte se co nejdřív, máte určité zákonné lhůty a žena neví, co má dělat. Tak je právě potřeba, aby lékař věděl, a o to se snažíme, zavolejte si tady na anonymní celorepublikovou linku, kde spolu můžeme projít ty možnosti, které má."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Naším dlouhodobým cílem je vytvořit systém sociálních služeb, které pokrývají všechny potřeby našich obyvatel. A právě projekt „Nesoudíme. Pomáháme“ do tohoto systému zapadá a v souvislosti s naší strategií rozvíjet nejen síť našich městských organizací, ale i podporovat neziskové organizace zaměřené na sociální služby."

V projektu „Nesoudíme. Pomáháme.“ tak se ženami projdou všechny obavy a jsou schopni zajistit komplexní podporu včetně psychoterapie, sociálně-právního poradenství, hmotnou i finanční výpomoc, zprostředkování ubytování, návaznost na regionální odborníky a případně ženy i během těhotenství doprovází.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
26. října 2020, 16:30

Koloredovský park dostává nové chodníky

Dlouho plánovaná oprava chodníků v Koloredovském parku ve Frýdku-Místku se konečně stala skutečností. Starý popraskaný a deformovaný asfalt se likviduje a místo něj bude položen úplně nový. Hotovo by mělo být do konce října a park je i během aktuálních prací s opatrností průchozí.

Pracovní stroje i zaměstnanci technických služeb jsou opět v plném pracovním nasazení.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Po tom druhém říjnovém týdnu, kdy nepřízeň počasí byla tak velká, že prakticky veškeré práce byly zastaveny, jsme zahájili rekonstrukci chodníků v Koloredovském parku v katastru Místek, s tím, že ty práce spočívají v odstranění stávajícího povrchu, pokládka nějakých nových opravených obrubníků v délce zhruba třiceti metrů a následná pokládka nového asfaltobetonového povrchu o rozloze 640 metrů čtverečních."

Oprava byla dlouho plánovaná, v parku byl už starý rozpraskaný a deformovaný térový povrch, který měl velké výrazné praskliny.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Už když jsme to připravovali, tak jsme se dlouho bavili, jestli tam zvolit spíš zámkovou dlažbu nebo asfalt, nakonec zvítězil asfalt z důvodů toho, že nemusíme bourat celé ty základy těch chodníků, které tam dneska jsou, takže ta oprava je ve své podstatě rychlejší a levnější, ale také to, že kdybychom tam dali zámkovou dlažbu, tak zámková dlažba v parcích nám na to padá listí, které vzápětí se rozpadá v těch prasklinách nebo spíš v těch místech spojů zámkové dlažby a vzápětí nám z toho vyrůstá zeleň a my to potom musíme různými herbicidy likvidovat, tak nakonec opět padla volba na asfalt."

Koloredovský park tak opět získá na kráse pro všechny, kteří ho využívají.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ten park slouží za prvé přilehlým nemovitostem, kde jsou naši senioři, ale i samozřejmě hrají si tam i děti z vilek, které jsou v okolí."

Během rekonstrukce je park plně průchozí, nicméně lidé by měli dbát zvýšené opatrnosti. Hotovo by mělo být do konce října. Technické služby ale mají už plán i na další opravy ve městě.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Již máme nasmlouvány z rozhodnutí rady města další zakázky, konkrétně hned po státním svátku zahájíme rekonstrukci místní komunikace v katastru Panských Nových Dvorů naproti hřbitova, tam dojde k odfrézování stávajících deseti centimetrů asfaltovaného povrchu, k odstranění dalších dvaceti centimetrů toho nánosu s tím, že bude tento materiál odvezen na Frýdeckou skládku. Zpětně bude teda navezena nová dvaceticentimetrová vrstva a udělá se nová pokládka asfaltu. Kromě toho v první polovině listopadu budeme opravovat i některé menší chodníky na sídlišti na Anenské, tam možná taky budeme do konce října hotoví, pak na ulici Lískovecká."

V první polovině listopadu se pak bude opravovat ještě komunikace v katastru Lískovec naproti vodojemu a na Panských Nových Dvorech v části Kamenec.

---

Spojovací krček u Kina Petra Bezruče jde k zemi

Dlouhodobě nevyužívaný a za hranicí životnosti. Takový byl stav spojovacího krčku mezi Kinem Petra Bezruče ve Frýdku-Místku a protější budovou s obchody a restaurací. Město se proto rozhodlo krček zbourat. Demoliční práce by měly být hotové začátkem listopadu.

Roky chátrající budova Kina Petra Bezruče budí už delší dobu mezi místními rozporuplné pocity. Několik let je již připraven návrh na její rekonstrukci. Bylo naplánováno, že by o ní mohli rozhodnout také lidé v referendu, to ale na mimořádném červencovém zastupitelstvu neprošlo. Řešení situace navíc komplikuje v poslední době i pandemie koronaviru, která výrazně krátí městský rozpočet.

Anketa: 1.) "Tady by to měli celé zbourat a né rekonstrukce proboha." 2.) "Že to už mohli do provozu dat, cosi tady, že to tak je furt ladem, také baračisko a ladem." 3.) "No je to katastrofa, co na to mám říct. Nikdo s tím nic nedělá a nevím, jestli nejsou na to peníze."

Zatím se město pustilo do malé investiční akce v podobě demolice spojovacího krčku mezi kinem a protějším objektem občasné vybavenosti.

Anketa: 3.) "Nevím jako, to mají celé zbourat a dat nějaké nové zábradlí, že to už je něco, neschopné asi provozu."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Spojovací krček byl dlouhodobě nevyužívaný a jeho technický stav už byl za hranicí životnosti, odpadávaly z něj podhledy a vlivem netěsnosti z něj také zatékalo do objektu kina. S ohledem na bezpečnost osob, které pod ním procházely do přilehlé budovy s obchody a s restaurací a na skutečnost, že se zachováním krčku se nepočítá ani při případné rekonstrukci a modernizaci kina, bude v těchto dnech stržen. Bezpečnost občanů je totiž pro nás prvořadá."

Práce realizuje ostravská společnost Demonstav, vyjdou na zhruba půl milionu korun a hotové by měly být začátkem listopadu.

---

Město se zapojilo do projektu "Nesoudíme. Pomáháme"

Bezplatná, diskrétní a důležitá pomoc pro ženy, které nečekaně otěhotní a nevědí si rady. Tím se zabývá projekt Hnutí pro život ČR „Nesoudíme. Pomáháme“. Nově se do jeho podpory zapojilo i město Frýdek-Místek, to pomůže rozšířit povědomí o tom, kam se mohou ženy v nelehké situaci obrátit.

Až 18 tisíc žen podstoupí ročně v České republice umělé ukončení těhotenství. Jen ve Frýdku-Místku to bylo například z posledních údajů 258. Často to bývá kvůli tomu, že ženy neví, co mají při zjištění nečekaného těhotenství dělat, bojí se následků, nebo reakce svého okolí.

Jaroslava Trajerová, Hnutí pro život ČR: "Třeba se na nás obrátila maminka, která nečekaně zjistila, že nečekaně otěhotněla, čekala druhé dítě, žila s partnerem, když mu oznámila, že čeká druhé dítě, tak on jí řekl seber se a vypadni a jestli nepůjdeš na potrat, tak už tě tady nechci. Takže my jsme této slečně, protože nebyla vdaná zprostředkovali azylové ubytování, zprostředkovali jsme jí kompletní podporu výbavičky a doprovázíme ji dál."

Pomoc ze strany Hnutí pro život je v rámci jejich projektu „Nesoudíme. Pomáháme“. Ten se rozhodlo podpořit i město Frýdek-Místek.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Projekt nabízí pomoc ženám, které se dostaly v souvislosti s nečekaným těhotenstvím do složité životní situace, a které se cítí například okolnostmi nebo rodinou nuceny k potratu. Proto jsem právě tomuto projektu udělil i osobní záštitu. Touto záštitou přispívám i k tomu, aby se informace o existenci bezplatné pomoci ženám v nouzi dále šířila i u nás ve Frýdku-Místku."

Všechno přitom začíná u bezplatné telefonní linky 800 108 000 nebo na emailu . Hnutí pomáhá řešit nečekaná těhotenství u řady žen napříč všemi společenskými vrstvami.

Jaroslava Trajerová, Hnutí pro život ČR: "Jsou to převážně středoškolačky a vysokoškolačky, které se na nás obrací. Mohu jenom snad uvést příklad, kdy na jaře jenom kvůli mimořádnému stavu jsme zavedli i finanční pomoc až do výše padesáti tisíc korun, tak jsme řešili právě nečekaná těhotenství u manželských párů, které očekávaly narození třetího dítěte a z důvodu toho, že přišli o veškeré příjmy, pokud pracovali v oblastech, které se zavřely, tak jsme jim pomáhali s placením nájmu, aby nemusel ten tlak na ten potrat, na to rozhodnutí, že za každou cenu nebyl tak velký."

Jedním z cílů projektu je i připomínat mužům jejich zodpovědnost a obnovit celospolečenský respekt k nenarozeným dětem. Letošní rok je navíc kvůli koronaviru a karanténám specifický, takže klientek, které požádaly o pomoc už je ve třetím čtvrtletí tolik, co jindy za celý rok.

Jaroslava Trajerová, Hnutí pro život ČR: "Typický příklad jsou asi těhotenství třetích dětí do rodin. Tam většinou je problém v tom, že máte malý byt, malé auto, tři autosedačky nedáte do auta a pak musíte řešit co bude dál a často právě ten tlak toho času je obrovský. Lékař vám řekne rozhodněte se co nejdřív, máte určité zákonné lhůty a žena neví, co má dělat. Tak je právě potřeba, aby lékař věděl, a o to se snažíme, zavolejte si tady na anonymní celorepublikovou linku, kde spolu můžeme projít ty možnosti, které má."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Naším dlouhodobým cílem je vytvořit systém sociálních služeb, které pokrývají všechny potřeby našich obyvatel. A právě projekt „Nesoudíme. Pomáháme“ do tohoto systému zapadá a v souvislosti s naší strategií rozvíjet nejen síť našich městských organizací, ale i podporovat neziskové organizace zaměřené na sociální služby."

V projektu „Nesoudíme. Pomáháme.“ tak se ženami projdou všechny obavy a jsou schopni zajistit komplexní podporu včetně psychoterapie, sociálně-právního poradenství, hmotnou i finanční výpomoc, zprostředkování ubytování, návaznost na regionální odborníky a případně ženy i během těhotenství doprovází.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-26-10-2020-16-34