Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Hospic pořídil ze sbírky kyslíkové koncentrátory
  • Město vytipovalo další lokalitu pro parkoviště
  • Senioři zvou na 10. výstavu s velikonoční tematikou

Hospic pořídil ze sbírky kyslíkové koncentrátory

Hospic ve Frýdku-Místku už má nové kyslíkové koncentrátory. Pořídil je z výtěžku charitativní sbírky Vánoční strom. Vybralo se více než 76 tisíc korun. Hospic přidal další peníze a pořídil celkem tři přístroje. Pomáhají pacientům s onemocněním plic lépe dýchat.

Úplně nové přístroje pro generování kyslíku nyní postupně umožňují používat klientům Hospice ve Frýdku-Místku. Nezaberou moc místa, jsou snadno ovladatelné a transportovatelné.

Uršula Dvořáček, sestra Hospice Frýdek-Místek: "Manipulace je velice jednoduchá. Zapojí se to do sítě, do kádinky se naleje destilovaná voda, přístroj se zapne, nastaví se na průtok kyslíku, který je daný, těch tři až pět litrů. Podle toho, jaký pacient bude potřebovat. Počkáme, až se nám kyslík v přístroji nakoncentruje a můžeme nasadit kyslíkové brýle a pacient inhaluje kyslík."

Hospic pořídil přístroje díky charitativní sbírce Vánoční strom, která probíhá tradičně přes Vánoce a pokaždé přispěje na dobrou věc ve městě. Na konci ledna byly peníze předány hospici. Vybralo se přes 76 tisíc korun.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: " Tradiční vánoční sbírka pod vánočním stromem na místeckém náměstí měla i letos hezký výsledek. A jsem rád, že lidé stále jsou ochotni přispívat na projekty, které si zaslouží naši pozornost."

Jan Jursa, ředitel Hospice Frýdek-Místek: "Ještě jednou bych rád poděkoval všem dárcům, kteří přispěli do městské sbírky Vánoční strom. Za tu darovanou částku jsme koupili celkem tři kyslíkové koncentrátory. Ty, můžeme říct, nahrazují kyslíkové lahve, které se používají v nemocnicích nebo centrální kyslíkový rozvod. My používáme tyto přístroje, které jsou přímo u postele pacienta a zlepšují mu dýchání."

Uršula Dvořáček, sestra Hospice Frýdek-Místek: "Je super, že s tím přístrojem se dá pohybovat po oddělení. Takže mohou jít k televizi, mohou jít na nějaké aktivity a pořád mají tento koncentrátor u sebe."

Jeden přístroj vyšel na zhruba 33 tisíc korun. Hospic tak přidal ke sbírce přibližně 13 tisíc a mohl snadno pořídit přístroje rovnou tři. Pomáhají hlavně klientům s onemocněním plic a dalšími nemocemi, které ovlivňují dýchání.

---

Město vytipovalo další lokalitu pro parkoviště

V současném parkovacím zázemí pro městskou policii ve Frýdku-Místku by mohlo v budoucnu vzniknout parkoviště pro veřejnost. Po dokončení nové budovy městské policie se strážníci přestěhují a město uvažuje, že plochu, kde v současnosti parkují služební vozidla, otevře po úpravách veřejnosti.

Ve Frýdku-Místku stále hledají cesty, jak rozšířit počet parkovacích míst. Jednou z možností je také budoucí přeměna parkovací plochy na místě, které nyní slouží strážníkům městské policie.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ten objekt, který tady je stávající pro městskou policii, bude postupně opuštěn. Strážníci se přestěhují do nového sídla na Těšínské ulici. Doufáme, že všechno klapne a koncem tohoto roku budou stavební práce ukončeny a městská policie začne potom svou činnost novém."

Stávající budova městské policie by se pravděpodobně nabídla k prodeji, pokud by pro ni nebylo využití, parkovací plochu ve dvoře by si ale město nechalo a otevřelo ji veřejnosti.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bude s největší pravděpodobností nabídnut k odprodeji. Ten stav už není uspokojivý, to byl také jeden z důvodů, proč městská policie hledala nové prostory. A proč jsme přistoupili k té rekonstrukci na Těšínské. A ten stávající objekt je určen k celkové rekonstrukci, kterou my už nebudeme dělat. V souvislosti s tím, jsou tady přilehlé pozemky, které budeme chtít využít pro občany na parkování a tím zvýšit další počet nových parkovacích míst. Tady pro Slezskou a přilehlé okolí."

Kompletní přeměnou by mohlo vzniknout přibližně 30 dalších parkovacích míst, které by tak rozšířily sousedící parkoviště.

Jiří Kajzar (NMFM), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Ty ploty by se odstranily. Odstranily by se i tady u domu, kde je fotoslužba. Všechny ty ploty dělaly určitý areál. Tak, aby tady mohla mít městská policie svá auta, své zázemí a případně ještě další vraky. Takže to všechno by se mělo postupně otevřít. A mělo by to být zkultivováno."

Zatím jde pouze o jednu z možných variant rozšíření. Samotná přeměna by mohla proběhnout v průběhu roku 2024. Ve městě chybí přibližně 3 500 parkovacích míst, proto se nyní hledají všemožné varianty jejich rozšíření nebo dalšího vybudování.

---

Senioři zvou na 10. výstavu s velikonoční tematikou

Centrum aktivních seniorů ve Frýdku-Místku připravilo další výstavu s velikonoční tematikou. Podíleli se na ní senioři společně s handicapovanými školáky. Na vernisáži představili také několik kroužků navazujících na velikonoční práce. Korálkování, pletení nebo výrobu keramiky.

Centrum aktivních seniorů ve Frýdku-Místku zaplnily desítky seniorů, kteří se přišli podívat na zahájení tradiční Velikonoční výstavy. Letos jde už o desátý ročník.

Dalibor Kališ, předseda městské organizace Senioři ČR, Frýdek-Místek: "Každý rok před Velikonocemi ji otvíráme, připravujeme dlouho dopředu a tradičně děláme se školami. Děti dokáží vytvářet velmi zajímavé, velmi hezké věci, tematické k Velikonocům. Oživí to tu výstavu. My senioři samozřejmě děláme něco, co je umělecky hodnotnější. Možná je to i pracnější. Ale s těmi dětmi se nám to vždycky osvědčilo."

Jitka Vachtarčíková, ředitelka SŠ, ZŠ a MŠ Frýdek-Místek: "My jsme škola pro žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Vyučujeme děti s mentálním postižením a tady tyto výtvarné práce, které vystavujeme a jsou součástí této výstavy, dělaly děti se svými vyučujícími v rámci kreativních činností."

Výstava je tradičně koncipována tak, aby si ji mohli prohlédnout návštěvníci, ale také náhodní kolemjdoucí. Část je totiž k vidění za sklem Centra aktivních seniorů.

Dalibor Kališ, předseda městské organizace Senioři ČR, Frýdek-Místek: "Jsou tady koláže, děti malovaly výkresy, dělaly koláže. My tady máme takové jarní aranžmá. Domečky ze dřeva. Některé vypadají velmi hezky, ale jsou udělané z lepenky, kterou jsme sbírali kolem popelnic, ale nabarvili ji a upravili tak, že jsou to velmi dekorativní věci. Dokonce nám vyrostlo i zelené osení. Takže to jaro je vidět i na čerstvé zeleni třeba."

Anketa: 1.) - Co říkáte na tu výstavu? Podílely jste se na ní? - "Je hezká, je hezká. Moc hezká. Tam tu paní obdivuji s těmi vajíčky a perličkami, že má dobré oči. Nezávidím, ale přeju." 2.) "Je to pěkné, opravdu, fakt. Děcka ze školy si dala na tom záležet. Opravdu je to pěkné." 3.) "Já můžu říct to samé, líbí se mi to opravdu, pěkné."

Součástí výstavy byly také prezentace několika kroužků, které se v centru provozují. Cílem bylo pomalu navodit velikonoční atmosféru.

Anketa: 3.) "Hodně, pro mě určitě hodně, protože já mám vnoučata, vnuky, takže se na to těším."

Olga Krkošková, vedoucí kroužku Korálkování: - Na čem pracujete a co děláte? - "Obšívám vajíčka korálky." - A jak je to složité? - "Není to složité. Je třeba umět počítat, třeba do osmi. Víc nepotřebujete. Máte vzor, barvy a šijete." - Za jak dlouho tak vyrobíte třeba jeden? - "Takovéto vajíčko tak tři hodny, když mě nikdo neruší. Manžel mi přinese kávu a je pohoda."

Dalibor Kališ, předseda městské organizace Senioři ČR, Frýdek-Místek: "Je tady třeba Olinka Krkošková, která ukazuje, jak se opletají vajíčka a korálky. Je tady Miluška Adamcová, která vede kroužek pletení. Má tady své výrobky a ukazuje, jak se to dělá. Děláme keramiku, takže Lenka Steiningerová vede skupinu keramiky a vystavují tady své výrobky. Takže se snažíme vždycky i ukázat, jak probíhá ten tvořivý proces. A jaké krásné věci senioři v sedmdesáti, osmdesáti letech dokáží ještě vytvořit."

Samotná Velikonoční výstava bude v Centru aktivních seniorů k vidění do 14. dubna.

---Mohlo by Vás také zajímat