Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Do ulic vyjelo 15 nových autobusů na zemní plyn
  • Zájem o senior taxi ve Frýdku-Místku roste, nově bude jezdit i do knihovny
  • Trh vzdělávání a uplatnění bude letos virtuální

Do ulic vyjelo 15 nových autobusů na zemní plyn

Klimatizace, USB nabíječky, vysoký komfort a skvělé jízdní vlastnosti. To nabídne cestujícím i řidičům 15 úplně nových autobusů na zemní plyn. Jejich pořízení vyšlo ČSAD Frýdek-Místek na 96 milionů korun a 85 procent peněz pokryla evropská dotace.

SOR NSG 12m, neboli jednoduše NSGéčko. Cestujícím nabídnou 33 míst k sezení, 68 ke stání a samozřejmě i místo pro kočárky, či vozíčkáře. Ve výbavě jsou i USB nabíječky. Nový design a vysoký komfort ocení cestující i řidiči.

Jan Řehák, řidič autobusu: "Skvělé, co jiného si víc přát. Je to nový vůz, takže prostě pohoda, zatím nic nesvítí, všechno šlape, tak jak má."

Pavla Hapaková, řidička autobusu: "Je to pokrok opravdu veliký, fakt veliký a automaty do města jsou jenom přínosem."

Jan Řehák, řidič autobusu: "Šofér tady má i ledničku, včetně celoklimatizovaného vozu, hlavně i pro šoféra, což je největší úspěch."

Zajímavostí je, že tento typ autobusů je zatím jediný a úplně první v celé České republice.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "My jsme se zavázali, že budeme zkvalitňovat městskou hromadnou dopravu ve Frýdku-Místku, dneska přebíráme do provozu 15 vozidel, které jsou plně klimatizované, celonízkopodlažní a to je to, co jsme celou dobu chtěli, já si jenom dovolím trochu postesknout, kdyby byl městský dopravní podnik, tak takové autobusy už mohly jezdit před dvěma lety."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dneska jsme tady u té třešničky na dortu, ale je to zároveň završení takové dvouleté práce, kdy jsme museli měnit strategické dokumenty města. Vezměte si, že je tady 15 vozidel zhruba za 90 milionů korun a z toho většina peněz je právě za peníze Evropské unie a zbytek dokrylo město."

Pavla Struhalová, místopředsedkyně představenstva 3ČSAD: "Z cca 40 vozidel dneska je 15 obnovených a veškeré kmenové vozy jsou dneska jiné, než naftové, to znamená elektrické nebo CNG."

Kromě barev dopravce mají autobusy na sobě také logo města s doplňkovým grafickým rastrem v modrobílé barvě. Pohání je řadový šestiválec o objemu 7,8 litru a výkonu 213 kW.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: "Nově jsme dovybavili vozy skleněnou zástěnou, která v zásadě odděluje cestující od řidiče tak, aby obě strany se cítily být co možná nejvíce chráněny v této době a postupně takto budeme dovybavovat i další vozidla."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Jsem velmi rád, že ČSAD Frýdek-Místek prošlo velkou obměnou, po změně vedení je tam nový management, který se snaží právě tu kvalitu těm občanům dodat, takže doufám že budou spokojení, jak cestující, tak řidiči."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já to opravdu beru, že dáváme novou kvalitu, nový práh pro kvalitu cestujících ve městě Frýdek-Místek."

Projekt obměny vozového parku také pozitivně ovlivní kvalitu ovzduší na území obsluhovaném MHD Frýdek-Místek.

---

Zájem o senior taxi ve Frýdku-Místku roste, nově bude jezdit i do knihovny

O senior taxi je ve Frýdku-Místku stále větší zájem. Od začátku roku si průkazku pro jízdu za 20 korun vyřídilo už na 1300 seniorů. Magistrát navíc vyslyšel jejich prosby a nově rozšířil jízdy o cesty do knihovny.

Pracovní den krátce před devátou hodinou. K domovu pro seniory Na Aleji se sjely hned dva vozy Senior Taxi. Řidiči vyzvedávají dvě klienty, obě mají cestu k lékaři.

Anketa: 1.) "Já dneska jedu poprvé a to jsem zvědavá, protože jedu k doktorovi Niklovi." 2.) "Podruhé jedu, je to výborné, protože sem tam občas se mi začne špatně chodit, jo a teď já nevím jak se tam dostanu. Dneska jsou rozkopané cesty všechny." 

Robert Strnadel, řidič senior taxi: "Máme objednávky, které nám chodí na služební telefon a vlastně nakládáme lidi prostě přesně v tu hodinu a minutu, kdy se objednali."

Taxislužbu pro seniory zavedlo město letos v lednu, za tu dobu se těší velké oblibě. Jedna jízda stojí 20 korun, jezdí se od 6 do 14 hodin a měsíčně mohou senioři využít maximálně 6 jízd.

Robert Strnadel, řidič senior taxi: "Cíle jsou jasné, jako klasicky poliklinika, nemocnice, případně někdo na hřbitov, když potřebuje zavést nějaké květiny nebo tak."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Službu mohou využít senioři, kteří jsou starší sedmdesáti let a zároveň jsou držiteli průkazu Senior Taxi. Tento průkaz je možné si zdarma vyřídit na magistrátu ve Frýdku-Místku a to na odboru sociálních služeb na ulici Radniční ve Frýdku."

Průkazku si už nechalo vystavit na 1300 seniorů. Jízdu s nimi může zdarma absolvovat i doprovod. Řidiči jsou ale ochotní a vždy pomůžou nebo poradí.

Robert Strnadel, řidič senior taxi: "My jim říkáme, my jsme senior taxi, takže můžete být v klidu, nemusíte se honit, nemusíte se omlouvat za to, že třeba chodíte pomalu a tak dále."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Senioři mohou využívat Senior Taxi do zdravotnických zařízení, ordinací praktických lékařů, úřady, na poštu, ale také i třeba na autobusové či vlakové nádraží, ale i na hřbitovy a to vše na území města Frýdku-Místku. Nově jsme vyslyšeli prosby seniorů, aby mohli jezdit senioři do knihoven, a to také na území města Frýdku-Místku."

Taxislužba je čím dál vytíženější, po jejím zavedení v lednu a únoru ji využívala sotva stovka seniorů, teď už jsou čísla mnohem vyšší.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Celkově bylo přepraveno od ledna do dnešního dne zhruba 900 seniorů, každý měsíc je o tuto službu větší a větší zájem, například v květnu bylo přepraveno 160 osob, kdežto v červnu o 100 více, tedy 260."

Ve městě žije přes čtyři a půl tisíce seniorů nad 70 let. Formou poskytování terénních i odlehčovacích služeb se magistrát snaží, aby byli co možná nejdéle soběstační, případně aby ulehčil rodinám, které o ně pečují.

---

Trh vzdělávání a uplatnění bude letos virtuální

Trh vzdělávání a uplatnění ve Frýdku-Místku letos dostane úplně jinou podobu. Tradiční přehlídka vystavovatelů v hale Polárka totiž kvůli hrozbě z koronavirové pandemie nebude. Město ale ve spolupráci se školami a úřadem práce vytvoří veletrh virtuální.

Hala Polárka zaplněná budoucími středoškoláky. Loni v říjnu se tady mohli žáci a jejich rodiče dozvědět něco o svém budoucím studijním zaměření. Letos tomu bude ale jinak. Veletrh totiž dostane úplně jinou podobu.

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vzhledem k opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru jsme se letos rozhodli neuspořádat Trh vzdělávání a uplatnění v takové podobně jako byl v minulých letech, to znamená velká přehlídka vystavovatelů v hale Polárka."

Vladimír Patáčik, ředitel Úřadu práce Frýdek-Místek: "V letošním roce zvolíme jinou formu, než byla ta prezenční, kterou jsme vždycky organizovali v minulých letech."

Trh vzdělávání se letos přesune na internet, výrazně se tím ušetří úsilí a peníze. Žáci i jejich rodiče si budou moci nabídky škol projít z klidu svého domova.

Vladimír Patáčik, ředitel Úřadu práce Frýdek-Místek: "Dohodli jsme se na tom, že vytvoříme virtuální platformu na stránkách města Frýdku-Místku a která by měla obsahovat všechny nezbytné informace proto, aby se žáci a rodiče mohli odpovědně rozhodovat o té profesní budoucnosti."

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Informace by měly postupně přibývat, někdy zhruba od září, až do začátku vlastně příštího roku, kdy si žáci podávají přihlášky na jednotlivé školy."

Vladimír Patáčik, ředitel Úřadu práce Frýdek-Místek: "Zároveň připravujeme sérii článků do zpravodaje města Frýdku-Místku, kde by se měly objevit ty základní rady a tipy pro to, jak se nejlépe rozhodnout, včetně toho, co například i dělat poté, kdy eventuálně ten žák nebyl přijatý do toho zvoleného konkrétního oboru."

Loni se veletrhu zúčastnilo na 65 vystavovatelů, zejména středních škol i firem, které s nimi spolupracují. K vidění byly i praktické ukázky například svařování na trenažéru nebo výroba květinových šperků. V letošní virtuální podobě by se žáci mohli dočkat i zajímavých interaktivních prezentací.

Vladimír Patáčik, ředitel Úřadu práce Frýdek-Místek: "Dokonce máme s některými školami už předprojednáno, že by při tvorbě té platformy se do toho zapojili přímo žáci té školy."

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Počítáme s tím, že stejně jako na přehlídce v minulých letech se do tohoto virtuálního prostředí zapojí několik desítek škol, které nabídnou své obory."

Magistrát chce společně s úřadem práce dál vyvíjet aktivity, které by směřovaly na podporu pokud možno odpovídajícího rozhodování mladých lidí o jejich další profesní budoucnosti.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
27. července 2020, 16:30

Do ulic vyjelo 15 nových autobusů na zemní plyn

Klimatizace, USB nabíječky, vysoký komfort a skvělé jízdní vlastnosti. To nabídne cestujícím i řidičům 15 úplně nových autobusů na zemní plyn. Jejich pořízení vyšlo ČSAD Frýdek-Místek na 96 milionů korun a 85 procent peněz pokryla evropská dotace.

SOR NSG 12m, neboli jednoduše NSGéčko. Cestujícím nabídnou 33 míst k sezení, 68 ke stání a samozřejmě i místo pro kočárky, či vozíčkáře. Ve výbavě jsou i USB nabíječky. Nový design a vysoký komfort ocení cestující i řidiči.

Jan Řehák, řidič autobusu: "Skvělé, co jiného si víc přát. Je to nový vůz, takže prostě pohoda, zatím nic nesvítí, všechno šlape, tak jak má."

Pavla Hapaková, řidička autobusu: "Je to pokrok opravdu veliký, fakt veliký a automaty do města jsou jenom přínosem."

Jan Řehák, řidič autobusu: "Šofér tady má i ledničku, včetně celoklimatizovaného vozu, hlavně i pro šoféra, což je největší úspěch."

Zajímavostí je, že tento typ autobusů je zatím jediný a úplně první v celé České republice.

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "My jsme se zavázali, že budeme zkvalitňovat městskou hromadnou dopravu ve Frýdku-Místku, dneska přebíráme do provozu 15 vozidel, které jsou plně klimatizované, celonízkopodlažní a to je to, co jsme celou dobu chtěli, já si jenom dovolím trochu postesknout, kdyby byl městský dopravní podnik, tak takové autobusy už mohly jezdit před dvěma lety."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dneska jsme tady u té třešničky na dortu, ale je to zároveň završení takové dvouleté práce, kdy jsme museli měnit strategické dokumenty města. Vezměte si, že je tady 15 vozidel zhruba za 90 milionů korun a z toho většina peněz je právě za peníze Evropské unie a zbytek dokrylo město."

Pavla Struhalová, místopředsedkyně představenstva 3ČSAD: "Z cca 40 vozidel dneska je 15 obnovených a veškeré kmenové vozy jsou dneska jiné, než naftové, to znamená elektrické nebo CNG."

Kromě barev dopravce mají autobusy na sobě také logo města s doplňkovým grafickým rastrem v modrobílé barvě. Pohání je řadový šestiválec o objemu 7,8 litru a výkonu 213 kW.

Jakub Vyvial, ředitel divize osobní dopravy 3ČSAD: "Nově jsme dovybavili vozy skleněnou zástěnou, která v zásadě odděluje cestující od řidiče tak, aby obě strany se cítily být co možná nejvíce chráněny v této době a postupně takto budeme dovybavovat i další vozidla."

Michal Pobucký, primátor Frýdku-Místku: "Jsem velmi rád, že ČSAD Frýdek-Místek prošlo velkou obměnou, po změně vedení je tam nový management, který se snaží právě tu kvalitu těm občanům dodat, takže doufám že budou spokojení, jak cestující, tak řidiči."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já to opravdu beru, že dáváme novou kvalitu, nový práh pro kvalitu cestujících ve městě Frýdek-Místek."

Projekt obměny vozového parku také pozitivně ovlivní kvalitu ovzduší na území obsluhovaném MHD Frýdek-Místek.

---

Zájem o senior taxi ve Frýdku-Místku roste, nově bude jezdit i do knihovny

O senior taxi je ve Frýdku-Místku stále větší zájem. Od začátku roku si průkazku pro jízdu za 20 korun vyřídilo už na 1300 seniorů. Magistrát navíc vyslyšel jejich prosby a nově rozšířil jízdy o cesty do knihovny.

Pracovní den krátce před devátou hodinou. K domovu pro seniory Na Aleji se sjely hned dva vozy Senior Taxi. Řidiči vyzvedávají dvě klienty, obě mají cestu k lékaři.

Anketa: 1.) "Já dneska jedu poprvé a to jsem zvědavá, protože jedu k doktorovi Niklovi." 2.) "Podruhé jedu, je to výborné, protože sem tam občas se mi začne špatně chodit, jo a teď já nevím jak se tam dostanu. Dneska jsou rozkopané cesty všechny." 

Robert Strnadel, řidič senior taxi: "Máme objednávky, které nám chodí na služební telefon a vlastně nakládáme lidi prostě přesně v tu hodinu a minutu, kdy se objednali."

Taxislužbu pro seniory zavedlo město letos v lednu, za tu dobu se těší velké oblibě. Jedna jízda stojí 20 korun, jezdí se od 6 do 14 hodin a měsíčně mohou senioři využít maximálně 6 jízd.

Robert Strnadel, řidič senior taxi: "Cíle jsou jasné, jako klasicky poliklinika, nemocnice, případně někdo na hřbitov, když potřebuje zavést nějaké květiny nebo tak."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Službu mohou využít senioři, kteří jsou starší sedmdesáti let a zároveň jsou držiteli průkazu Senior Taxi. Tento průkaz je možné si zdarma vyřídit na magistrátu ve Frýdku-Místku a to na odboru sociálních služeb na ulici Radniční ve Frýdku."

Průkazku si už nechalo vystavit na 1300 seniorů. Jízdu s nimi může zdarma absolvovat i doprovod. Řidiči jsou ale ochotní a vždy pomůžou nebo poradí.

Robert Strnadel, řidič senior taxi: "My jim říkáme, my jsme senior taxi, takže můžete být v klidu, nemusíte se honit, nemusíte se omlouvat za to, že třeba chodíte pomalu a tak dále."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Senioři mohou využívat Senior Taxi do zdravotnických zařízení, ordinací praktických lékařů, úřady, na poštu, ale také i třeba na autobusové či vlakové nádraží, ale i na hřbitovy a to vše na území města Frýdku-Místku. Nově jsme vyslyšeli prosby seniorů, aby mohli jezdit senioři do knihoven, a to také na území města Frýdku-Místku."

Taxislužba je čím dál vytíženější, po jejím zavedení v lednu a únoru ji využívala sotva stovka seniorů, teď už jsou čísla mnohem vyšší.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Celkově bylo přepraveno od ledna do dnešního dne zhruba 900 seniorů, každý měsíc je o tuto službu větší a větší zájem, například v květnu bylo přepraveno 160 osob, kdežto v červnu o 100 více, tedy 260."

Ve městě žije přes čtyři a půl tisíce seniorů nad 70 let. Formou poskytování terénních i odlehčovacích služeb se magistrát snaží, aby byli co možná nejdéle soběstační, případně aby ulehčil rodinám, které o ně pečují.

---

Trh vzdělávání a uplatnění bude letos virtuální

Trh vzdělávání a uplatnění ve Frýdku-Místku letos dostane úplně jinou podobu. Tradiční přehlídka vystavovatelů v hale Polárka totiž kvůli hrozbě z koronavirové pandemie nebude. Město ale ve spolupráci se školami a úřadem práce vytvoří veletrh virtuální.

Hala Polárka zaplněná budoucími středoškoláky. Loni v říjnu se tady mohli žáci a jejich rodiče dozvědět něco o svém budoucím studijním zaměření. Letos tomu bude ale jinak. Veletrh totiž dostane úplně jinou podobu.

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vzhledem k opatřením v souvislosti s pandemií koronaviru jsme se letos rozhodli neuspořádat Trh vzdělávání a uplatnění v takové podobně jako byl v minulých letech, to znamená velká přehlídka vystavovatelů v hale Polárka."

Vladimír Patáčik, ředitel Úřadu práce Frýdek-Místek: "V letošním roce zvolíme jinou formu, než byla ta prezenční, kterou jsme vždycky organizovali v minulých letech."

Trh vzdělávání se letos přesune na internet, výrazně se tím ušetří úsilí a peníze. Žáci i jejich rodiče si budou moci nabídky škol projít z klidu svého domova.

Vladimír Patáčik, ředitel Úřadu práce Frýdek-Místek: "Dohodli jsme se na tom, že vytvoříme virtuální platformu na stránkách města Frýdku-Místku a která by měla obsahovat všechny nezbytné informace proto, aby se žáci a rodiče mohli odpovědně rozhodovat o té profesní budoucnosti."

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Informace by měly postupně přibývat, někdy zhruba od září, až do začátku vlastně příštího roku, kdy si žáci podávají přihlášky na jednotlivé školy."

Vladimír Patáčik, ředitel Úřadu práce Frýdek-Místek: "Zároveň připravujeme sérii článků do zpravodaje města Frýdku-Místku, kde by se měly objevit ty základní rady a tipy pro to, jak se nejlépe rozhodnout, včetně toho, co například i dělat poté, kdy eventuálně ten žák nebyl přijatý do toho zvoleného konkrétního oboru."

Loni se veletrhu zúčastnilo na 65 vystavovatelů, zejména středních škol i firem, které s nimi spolupracují. K vidění byly i praktické ukázky například svařování na trenažéru nebo výroba květinových šperků. V letošní virtuální podobě by se žáci mohli dočkat i zajímavých interaktivních prezentací.

Vladimír Patáčik, ředitel Úřadu práce Frýdek-Místek: "Dokonce máme s některými školami už předprojednáno, že by při tvorbě té platformy se do toho zapojili přímo žáci té školy."

Pavel Machala, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Počítáme s tím, že stejně jako na přehlídce v minulých letech se do tohoto virtuálního prostředí zapojí několik desítek škol, které nabídnou své obory."

Magistrát chce společně s úřadem práce dál vyvíjet aktivity, které by směřovaly na podporu pokud možno odpovídajícího rozhodování mladých lidí o jejich další profesní budoucnosti.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-27-07-2020-16-34