Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Hřbitovy na dušičky prodlouží otevírací doby
  • Město uctilo Den vzniku samostatného Československa
  • TIC F-M připravilo zábavnou herní stezku pro děti

Hřbitovy na dušičky prodlouží otevírací doby

Hřbitovy prodlouží na dušičkové období otevírací dobu. Zároveň budou na mnoha místech dohlížet na bezpečnost návštěvníků strážníci. Stejně tak státní policisté mají v plánu více kontrolovat parkoviště, příjezdové cesty ke hřbitovům a všeobecně zvýšený provoz v dopravě.

Prodloužený víkend bude ve znamení velkých návštěv hřbitovů. Na středu 2. listopadu totiž připadá tradiční památka zesnulých. Frýdek-Místek kvůli tomu prodlouží otevírací dobu na hřbitovech.

Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "V období od 27. 10. do 6. 11. se mění otevírací doba na hřbitovech. Pohřebiště budou v tomto období otevřena od 7:00 do 20:00 hodin. Další změnou je, že Centrální hřbitov ve Frýdku a také hřbitov v Lískovci bude od 7. 11. otevřen od 7:00 do 18:00 hodin. Ostatní pohřebiště budou otevřena v běžné nebo původní otevírací době."

Kolem hřbitovů bude velké množství chodců, řidičů i cyklistů. Na to se připravují také policisté.

Jana Musálková Jeckelová, mluvčí Frýdku-Místku: "Městská policie Frýdek-Místek zvýší dohled na hřbitovech. Městští strážníci budou procházet přímo hřbitovem a dohlížet na veřejný pořádek. Policie České republiky bude potom kontrolovat dopravu v okolí hřbitovů."

Soňa Štětínská, mluvčí Policie ČR MSK: "Máme období takzvané snížené viditelnosti, to znamená, že opatrnosti na cestách nebude nikdy dost. Řidiče motorových vozidel, kteří pravidelně usedají za volant bych požádala o maximální obezřetnost právě v okolí hřbitovů, ale také na příjezdových komunikacích. Uvědomme si, že ne všichni řidiči mají takovou praxi, při řízení vozidla a zamíří na to konkrétní místo, které právě neznají a mohou někdy zazmatkovat."

Policie zároveň připomíná, že velké návštěvnosti hřbitovů mohou využít i zloději. Proto by si lidé měli velmi pečlivě hlídat své osobní věci.

Soňa Štětínská, mluvčí Policie ČR MSK: "Velmi důležitá bude úzká spolupráce s městskou nebo obecní policí. Já bych jenom apelovala na návštěvníky, aby si uvědomili, že ne všichni mohou přicházet na hřbitovy právě s úmyslem uctění památky. Mohou také zcizit například odloženou kabelku nebo peněženku při čištění hřbitovů. Není také vhodné ponechávat jakékoliv cennosti v zaparkovaných vozidlech na parkovištích u hřbitovů."

Opatření městských i státních policistů bude probíhat až do neděle 6. listopadu.

---

Město uctilo Den vzniku samostatného Československa

Frýdek-Místek uctil památku dne vzniku samostatného Československého státu. Letos byl pietní akt ve znamení pěveckého doprovodu dětí ze základní umělecké školy a také krátké připomínky historických události ze strany historika Muzea Beskyd.

Nejoblíbenější písní prvorepublikového prezidenta v podání žákyň základní umělecké školy začalo ve Frýdku-Místku uctění státního svátku Dne vzniku samostatného Československa. Tradičně u busty na třídě TGM.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Stojíme na památné Masarykově třídě, za první republiky a po válce dlouhá léta „Wilsonce“, Wilssonově třídě. A připomínat si osobu prezidenta T. G. Masaryka a vznik Československé republiky, na níž navazuje současná Česká republika, je opravdu nesmírně důležité. Svoboda nebyla nikdy zadarmo. Byla vykoupena životy tisíců našich československých legionářů, zahraničního vojska. Ještě zkraje prvních týdnů po vzniku republiky se bojovalo o její hranice s Maďary a s Poláky. Takže to jsou hrdinské činy, které bychom si měli připomínat neustále."

Po krátkých proslovech primátora a právě historika, položili zástupci vedení města k pomníku věnec a uctili tak památku vzniku první republiky i jejího prezidenta.

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Dnes jsme se u příležitosti státního svátku 28. října, vzniku samostatné Československé republiky setkali u pomníku Tomáše Garrigua Masaryka. Je to mimochodem i čestný občan města. A velice si toho vážím a na této konkrétní bustě a jejím putování po městě během osudových okamžiků, během dvacátého století, je vidět, že cesta demokracie je velmi trnitá. A i v dnešních dnech je velmi významné si připomínat hodnoty, které nastavil Tomáš Garrigue Masaryk. A je třeba ctít pravidla a zásady fungování demokratické společnosti a pečovat o ni."

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Plastika profesora Tomáše Garrigua Masaryka od Josefa Mařatky je považována a ostatně už prvorepublikový tisk na to téma velice chválil, že je to jedna z nejlepších plastik na území Československa. Masaryk zde není jenom jako politik, jako státotvárný muž, ale je to otec, manžel, oduševnělý filozof a ukazuje svoji hlubokou lidskou stránku."

Historik přinesl z muzea i jednu ze dvou dochovaných ručně šitých vlajek z osvobození v roce 1945.

Jaromír Polášek, historik Muzea Beskyd: "Tuto šila moje babička, když ještě tady dozvukovala střelba. Byla vyvěšena na našem domě, byla vyvěšena i při znovuodhalení pomníku prezidenta Masaryka, visela i v 68 roce a po roce 1990 ji vyvěšujeme, ač je tedy historická, cenná."

Petr Korč (NMFM), primátor Frýdku-Místku: "Myslím, že dnes více než kdy jindy, jsou na místě slova Tomáše Garrigua Masaryka, který řekl, že pokud má demokracie chyby, dělejme vše proto, abychom odstranily tyto chyby a neodstranili demokracii."

Na závěr pietního aktu zazněla ještě česká hymna.

---

TIC F-M připravilo zábavnou herní stezku pro děti

Školáci dostali možnost lépe poznat své město. Turistické informační centrum Frýdek-Místek pro ně připravilo zábavnou herní stezku v Sadech Bedřicha Smetany. Společně luštili různé vědomostní rébusy a odměnou jim může být diplom i malý dárek.

Sady Bedřicha Smetany ve Frýdku-Místku zaplnily tento týden malí školáci. Byla pro ně totiž připravena zábavná stezka.

Anketa: 1.) "Takové bludiště, kde se ztratil balón. No a my jsme ještě museli najít v takovém papíru kočky. A ještě veverku jsme museli najít v takovém stromu." 2.) A jaká ta hra je? Jak se vám to líbí? – "No, super a se nám to fakt líbí. A za chvilku budeme vyplňovat další."

Na stromech našli 11 úkolů a otázek. Týkají se například dopravy, třídění odpadů, přírody nebo zdravotnictví. Stezka byla připravena v rámci akce Týden turistických informačních center.

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "V letošním roce s oslavami cílíme na malé školáky. Ti mohou v rámci vyučování s učiteli nebo odpoledne s rodiči vyrazit do sadů k řece Ostravici a projít se po zastaveních stezky, kde se dozví spoustu zajímavostí o tom, jak funguje město. Něco určitě budou již znát, něco nového se naučí. Naším cílem je hlavně děti vtáhnout do života ve městě formou zábavy, a to se nám snad i podaří."

Anketa: 3.) "Úkolem je, abychom rozluštili bludiště a abychom rozluštili, kam dopadl míč." – A co říkáš na tady celou tu hru? Co už jste si vyzkoušeli? Co jste se dozvěděli? – "Je to super." 4.) "Řešili jsme třeba dopravní prostředky nebo že máme jít na zelenou a že když tam není semafor, tak máme stát a rozhlédnout se."

Radmila Zientková, 4. ZŠ Komenského 402 F-M: "Akce si myslím zdařilá, protože nám klaplo počasí, to je důležité. Perfektní je, že tady není tolik škol najednou, takže jsme rozdělení po těch třídách. Chodíme tedy radši ve skupince spolu, ať se někdo neztratí. A úkoly jsou rozdělené na takovou zelenou a červenou kategorii. Ta červená je trošku těžší, takže my jsme ta zelená tedy. A docela dobré, jde nám to."

Lucie Talavašková, mluvčí TIC Frýdek-Místek: "Stezka bude dostupná od 24. do 28. října, hrací karty získají zájemci na pobočkách turistického informačního centra ve Frýdku-Místku na náměstí Svobody, ve státní svátek 28. října poté na pobočce na Zámeckém náměstí ve Frýdku. Po absolvování může každý malý účastník přijít s vyplněnou kartou na některou z poboček, kde získá diplom a malou pozornost."

Cílem akce bylo poznat Frýdek-Místek jako „Sqvělé místo k životu“.

---Mohlo by Vás také zajímat