Asistenti prevence kriminality se ve F-M osvědčili
Ve Frýdku-Místku působí už 4 asistenti prevence kriminality. Dohlížejí na veřejný pořádek, budují vztahy s lidmi ve vyloučených lokalitách a spolupracují s městskou policí. Projekt dotuje Ministerstvo vnitra a radnice v něm chce pokračovat i v dalších letech.
Frýdek-Místek v loňském roce vrátil do ulic asistenty prevence kriminality. Nejprve začal jeden, poté byli dva a nyní už jsou čtyři. Ukázalo se totiž, že služba je velmi prospěšná.
René Krejčíř, asistent prevence kriminality: "Celkově dohlížíme na bezpečnost ve městě, kopírujeme tu práci strážníků, dá se říct, akorát, že my nejsme v autě, jako takhle, jakože pěší, okrsky chodíme. Řešíme různé věci s bezdomovci. Pomáháme jim napojit se třeba na Charitu."
Mariana Košková, asistent prevence kriminality: "Chodíme vždycky ve dvojicích. Když je nějaká situace špatná, tak jeden se snaží ji vyřešit a druhý třeba volá tu hlídku. Vždycky jsme navázaní jeden na druhého." – V jakých lokalitách se pohybujete? – "Dopravní hřiště, ulice Míru, kolem hotelového domu, poliklinika, náměstí v Místku."
Asistenti prevence kriminality nejsou terénními sociálními pracovníky nebo strážníky, nemají status úřední osoby, ale úzce s nimi spolupracují a dokáží spoustu událostí vyřešit sami na místě.
René Krejčíř, asistent prevence kriminality: "Občas to je náročné, když jsou ti lidé v podnapilém stavu, tak mohou být agresivní, ale já jsem se osobně nesetkal, že by ta situace byla tak vyhrocená, že by někdo šel po mě a fyzicky mě napadal. To ne, ale je s nimi problémy. Ta komunikace je potom obtížná a tam už potom voláme k tomu naši hlídku městské policie."
Mariana Košková, asistent prevence kriminality: "Zvládám to, určitě, někdy jsou náročnější dny, ale většinou, jelikož jsme ve dvou, tak se dá vždycky vyřešit jakákoliv situace."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V současné době působí na území města čtyři asistenti prevence kriminality, kteří spadají pod Městskou policii. Tito asistenti se zaměřují na prevenci kriminality, dohlížejí na veřejný pořádek, budují vztahy s dětmi z vyloučených lokalit. Činnost asistentů prevence kriminality se projevila jako účinná nejen v sociálně vyloučené lokalitě, ale i v okolí bytového domu Permon, hotelové domu Paskov a také na ulici Malý Koloredov, kde je zřízena a provozovaná výdejna potravinové pomoci. Asistenti rovněž spolupracují se strážníky městské policie, a to na společných hlídkách v místech se zvýšeným sociálním napětím."
Projekt je realizován díky podpoře Ministerstva vnitra, které dalo městu na rok 2024 dotaci 1 088 000 korun. Město plánuje o dotace žádat i na příští rok.
---
Jubilejní 10. Beskydské ortopedické dny
Lékaři, fyzioterapeuti i sestry se sjeli na jubilejní 10. Beskydské ortopedické dny. Předávali si zde zkušenosti z léčby i řešení různých problémů. Součástí sympozia byla také prezentace nejmodernější zdravotnické techniky a farmacie.
Národní dům ve Frýdku-Místku se stal místem, kde se sjely špičky české ortopedické a traumatologické společnosti. Konaly se tady 10. Beskydské ortopedické dny.
Petr Kozák, primář ortopedie Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Ono je to 10. ročník, ale je to již 20 let od prvních Beskydských ortopedických dnů, které probíhaly v roce 2004."
Akce se zúčastnilo 133 lékařů a 80 zdravotních sester. Dvoudenní kongres obsáhl 42 přednášek rozdělených podle tematických sekcí.
Jiří Gallo, přednosta Ortopedické kliniky FN Olomouc: "Dnes jsme měli dopoledne velmi silné téma, a to jsou poranění horního konce stehenní kosti. Epidemicky jich přibývá se stárnutím populace. Další téma poranění hlezna. Kolik znáte lidí, kteří mají poranění hlezna. Při fotbálku běžný úraz. Zase kolegové už mají všechno vytipované, rozpracované, jak se má postupovat. A tady se to mohou naučit všichni. To znamená, že se zmenšuje rozdíl mezi těmi špičkami a mezi těmi takzvanými periferními pracovišti."
Velkým tématem byl rostoucí počet pacientů ve vysokém věku, kterým lékaři věnují také maximální péči.
Jiří Gallo, přednosta Ortopedické kliniky FN Olomouc: "Dnes se běžně setkáváme s pacienty s 95+ i 100+, to znamená 100 a více let. A tito lidé si snadno způsobí zlomeninu kosti stehenní a operativní přístup jim nabídne nějakou perspektivu. My jako odborníci ošetříme perfektně pacienta, samozřejmě pak ta další následná péče. Takže jsme se bavili o tom, jak ji zlepšit, aby se ti pacienti dostali ještě zpátky do života."
Petr Kozák, primář ortopedie Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Tady vystavuje spousta firem s novými implantáty, je to záležitost taková, že se tady prezentují implantáty, které používáme. A získáváme zde inspirace také proto, jak můžeme dále pracovat. To i v té odborné části."
Anketa vystavovatelé 1.): "My tady máme portfolio výrobků pro úplnou škálu ortopedických výkonů, přes koleno, kyčel, rameno. Naše specializace je v tom, že ty naše systémy jsou modulární. To znamená, že ten implantát se poskládá tak, že maximálně odpovídá anatomii toho pacienta."
Anketa vystavovatelé 2.): "Já prezentuji rázovou vlnu od BTL, která je českou firmou a působíme na tomto trhu už 30 let a máme tady navíc ještě vysokovýkonný laser, vysokovýkonný magnet, spinální dekompresi, což jsou takové novinky v našem portfoliu." – V čem to pomáhá? – "Ulevuje to pacientům nejčastěji od bolesti pohybového aparátu."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Město Frýdek-Místek tyto dny každoročně podporuje, tak tomu bylo i letos. A město vymezilo z rozpočtu částku 250 tisíc korun. Město Frýdek-Místek podporuje i Nemocnici ve Frýdku-Místku, každoročně schvaluje jeden milion korun, máme s nemocnicí uzavřenou dlouhodobou smlouvu. A díky této smlouvě nemocnice například může nakoupit sanitku nebo další zdravotnické přístroje."
Beskydské ortopedické dny se letos pořádaly k 70. výročí založení ortopedie Nemocnice ve Frýdku-Místku.
---
F-M zřídil ve Skalici veřejnou venkovní posilovnu
Frýdek-Místek zřídil ve Skalici veřejnou venkovní posilovnu. Pět cvičebních prvků a trampolínu mohou využívat především dospělí, ale i senioři. Cílem je umožnit veřejnosti jednoduché cvičení. Realizace vyšla na 270 tisíc korun.
Ve Skalici u Frýdku-Místku vznikla nová venkovní posilovna.
Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Já jsem moc rád, že se podařilo tady v areálu Kulturního domu ve Skalici realizovat venkovní fitness hřiště, které by mělo sloužit místním občanům k tomu, aby si zacvičili, zaposilovali na čerstvém vzduchu. Jedná se o v podstatě o takovou sestavu certifikovaných pěti kusů posilovacích zařízení včetně trampolíny, která je zapuštěná do země. Zhotovitelem byly technické služby, které se zároveň podílely na stavebních úpravách. A budou mít to hřiště ve správě. Celkové náklady na realizaci tohoto hřiště byly hrazeny z osadního výboru Skalice ve výši 279 tisíc korun."
Každé zařízení má přesný popis a také návrhy cvičení, která se na nich dají realizovat. Je zde šlapací kolo, stroj, který simuluje veslování, dále elipsovité a jezdecké zařízení a také stroj na procvičování pasu.
Lukáš Slíva (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "Vybudovali jsme to tady proto, protože to tady chybělo a vyplynulo to z požadavku osadního výboru. Inspiraci jsme hledali také ve městech, v příštím roce by mělo dojít ještě k výměně herního prvku u hasičárny tady ve Skalici."
Marcel Sikora (KDU-ČSL/SPOLU), náměstek primátora Frýdku-Místku: "V minulosti město Frýdek-Místek vybudovalo takováto podobná zařízení v Sadech Svobody ve Frýdku na Slezské a u domu se zvláštním určením na ulici 17. listopadu. Tyto dvě sportoviště jsou určeny primárně pro seniory a byly financovány z Moravskoslezského kraje v rámci projektu Zdravé stárnutí. Tady toto sportoviště ve Skalici není určeno primárně pro seniory, ale myslím si, že některé prvky jsou pro seniory vhodné a věřím, že senioři si tady najdou svůj prostor. A po dohodě s předsedou osadního výboru, panem Hutyrou, jsme se dohodli, že bychom chtěli takovéto fitness prvky vytvořit i v Lískovci."
V provozním řádu skalické posilovny je informace, že stroje jsou pro uživatele s minimální výškou 140 centimetrů a hmotností do 120 kilogramů.
---