Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • O Hotel Centrum projevil zájem soukromý vlastník
  • Zima byla rekordní na spotřebu posypových materiálů
  • Dotace pro kulturu i komplexnější plán oprav památek

O Hotel Centrum projevil zájem soukromý vlastník

O Hotel Centrum ve Frýdku-Místku projevil enormní zájem soukromý vlastník. Bývalé vedení města uvažovalo o jeho zbourání a výstavbě nových městských bytů. Nové vedení zase hotel bourat nechce. Soukromník městu nabídl, že hotel vymění za nemovitosti ve stejné hodnotě.

Bývalý Hotel Centrum je v současnosti velmi diskutovaným tématem napříč celým Frýdkem-Místkem. Předchozí vedení města nechalo vypracovat studii, podle které je nejlepší hotel zbourat a poté zde vystavět nové sociální bydlení. Nové vedení města je naopak proti záměru hotel zdemolovat. Do dění nově ale vstoupil zatím nezveřejněný soukromý vlastník, který projevil o hotelový komplex zájem.

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Mohu potvrdit, že na město skutečně přišla oficiální nabídka. Jedná se o nabídku na směnu nemovitosti za jiné nemovitosti od soukromého subjektu. Je to poměrně žhavá novinka, takže to budeme muset důkladně posoudit a samozřejmě není vyloučeno, že přijdou další nabídky. Město se bude muset poctivě zabývat všemi nabídkami a pokusit se vyhodnotit, jestli je ta nabídka zajímavá, případně pokud by těch nabídek bylo více, která je pro město nejvýhodnější."

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Pro nás to byla novinka, protože jsme byli nastaveni na to, že Hotel Centrum se bude demolovat a bude se tam stavět určitý počet obytných domů. Tím samozřejmě se celý tento záměr popřel, protože pokud hotel směníme, tak samozřejmě už se ten záměr nebude realizovat a hotel zůstane. Naším jednoznačným požadavkem bylo hotel nebourat, protože si pořád myslíme, že ho lze smysluplně využít."

Podle prvotních informací chce soukromník vyměnit hotel za obytné domy. Zástupci města je ale ještě neviděli.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Proto byla navržena pracovní skupina, která bude tvořena z členů zastupitelstva a ta se tím bude zabývat. To znamená, že ten výstup by měl být potom doporučení té směny anebo doporučení jiného řešení. Za nás je dobré každé řešení, které povede k tomu, že se Hotel Centrum nebude demolovat."

Radovan Hořínek, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Předpokládám, že kromě té pracovní skupiny, která má spíše politický rozměr bude muset nepochybně existovat i odborné stanovisko ze strany odborů magistrátu. Musíme to zvážit ze všech možných hledisek. Já chápu, že ta odpověď je asi velmi obecná, ale předpokládám, že tam bude velice tvrdé vyjednávání, jak mezi městem, tak mezi těmi případnými zájemci."

V případě, že by město přistoupilo na nabídku soukromníka, pravděpodobně by si také nastavilo podmínky, které by jasně zavázaly nového majitele k tomu, co může z hotelu vybudovat.

---

Zima byla rekordní na spotřebu posypových materiálů

2130 tun posypových materiálů. To je za poslední roky rekordní množství, které během zimy spotřebovaly technické služby ve Frýdku-Místku na údržbu cest a chodníků. Minusové teploty jsou snad už na ústupu a pracovníci se tak mohou zaměřit na další jarní práce.

Ve Frýdku-Místku a jeho místních částech se pravidelně každou zimu udržuje celkem 415 kilometrů Komunikací. Z toho je zhruba 181 kilometrů vozovek a zbytek jsou chodníky. Současná zima dala zimní údržbě pořádně zabrat. Nejen že poměrně hodně nasněžilo, ale výkyvy teplot si vyžádaly také velkou spotřebu posypových materiálů.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Já doufám, že ten poslední březnový víkend, kdy jsme měli ještě zásahy, kdy jsme používali i chemické posypové materiály, byl v tomto zimním období poslední. Protože ta zima letos byla dlouhá. V porovnání s těmi lety předcházejícími taková i pestrá. Ty teploty kolísaly mezi nulou, do plusu, do mínusu, takže byla náročná pro nás z hlediska spotřeby toho posypového materiálu."

Podle meteorologů letošní zima nebyla nijak extrémní na silné nebo dlouhotrvající mrazy a sníh.

Tomáš Ostrožlík, meteorolog, ČHMÚ Ostrava: "Začala v podstatě až v lednu, ale rozdíl byl v tom, že letošní leden a únor a částečně březen, byly proměnlivé, takže se střídalo období s četným sněžením, potom oteplení, kdy tálo, pak zase tálo, pak zase sněžilo, pak se vytvářela ledovka. A tyhle možná i několikrát za týden změny způsobily tu zvýšenou práci silničářů."

Ve Frýdku-Místku během zimy spotřebovali za poslední roky rekordní množství posypových materiálů.

Jaromír Kohut, ředitel TS F-M: "Zhruba 1670 tun chemických materiálů, 460 tun inertního materiálu. Když bych vypíchl nějaké ty špičky, tak paradoxně oba druhé týdny, jak v lednu, tak v únoru na tu spotřebu byly největší, to znamená nějakých 350 tun v lednu, necelých 500 tun v únoru a pokračovalo to samozřejmě až do toho období zhruba do poloviny toho března a pak ještě nějaký takový ten záchvěv v tom posledním březnovém víkendu."

V nejbližších dnech už by mělo přijít oteplení a teploty mohou dosahovat až dvaceti stupňů. Nicméně proměnlivý charakter počasí bude pravděpodobně i v dubnu.

Tomáš Ostrožlík, meteorolog, ČHMÚ Ostrava: "Na Velikonoce čekáme mírné ochlazení, kdy na horách může zase sněžit, v nížinách ale teploty kolem deseti nebo do deseti stupňů. A po Velikonocích pravděpodobně by mohlo dojít k oteplení. Ale krátkodobé vpády studeného arktického vzduchu nelze během dubna ani začátkem května vyloučit."

Technické služby se teď zaměřily postupně na jarní práce v podobě jarního úklidu, blokového čištění ulic a také se připravují na tradiční výsadbu květin ve městě.

---

Dotace pro kulturu i komplexnější plán oprav památek

Kultura ve Frýdku-Místku bude potřebovat oživit. Stejně tak by měl být vytvořen komplexnější plán oprav památek. To jsou hlavní cíle nového radního Jakuba Tichého, který dostal oblasti kultury a památek ve městě nově na starost.

Jakub Tichý byl v rámci nové koalice zvolen do role neuvolněného radního. V současné době působí jako ředitel ostravského divadla Komorní scéna Aréna. V oblasti kultury se nejen ve Frýdku-Místku pohybuje už dlouhodobě.

Jakub Tichý, neuvolněný radní Frýdku-Místku: "Já jsem 5 let působil jako ředitel městského kulturního zařízení tady v Národním domě ve Frýdku-Místku. Od roku 2018 jsem zastupitel a předseda klubu a nyní, když jsme se stali součástí rady města, tak působím jako radní. Mám svěřenou gesci kultura, věda a památková péče."

Od roku 2018 je navíc předsedou kulturní komise. Jedním z prvních kroků, které v rámci kulturní oblasti nové vedení udělalo, tak bylo prodloužení výběrového řízení na nového ředitele městského kulturního zařízení.

Jakub Tichý, neuvolněný radní Frýdku-Místku: "Rozhodli jsme se prodloužit termín podávání přihlášek do 6. dubna, takže zveme všechny kreativní lidi s vizí, ať do toho jdou. Věříme, že najdeme někoho, kdo sem přinese silnou kulturní vizi a rozhýbe to tady trochu, až konečně všechna ta pandemická opatření skončí."

Důležité pro kulturu také bude získávání dotací, na které se chce Jakub Tichý detailněji zaměřit. Vidí tam totiž značné rezervy oproti minulosti.

Jakub Tichý, neuvolněný radní Frýdku-Místku: "Myslím si, že rozdělování peněz do kultury by tady mělo být transparentnější a ty hodnotící programy by měly být více postaveny na datech. Co se týče památkové péče, tak rád bych tady inicioval vznik pasportizace drobných památek. Chtěl bych sestavit plán jejich postupné obnovy. Doteď se to dělalo takovým ad-hoc způsobem, kdy se vybral objekt, který vypadal nejhůř a ten se opravil. Myslím si, že bychom tady měli mít nějaký komplexnější plán v této oblasti."

I piráti se v rámci nové koalice drží hesla, že by vedení města mělo táhnout za jeden provaz.

Jakub Tichý, neuvolněný radní Frýdku-Místku: "Samozřejmě, já bych strašně rád, kdyby rada města fungovala jako tým, kdy by se obracela i na opozici a kdy by to zkrátka byla nějaká kooperace místo vzájemných bojů, tak se tady doteď často dělo, takže snažíme se nastavit spolupráci znovu a smysluplněji."

Piráti mají v plánu všeobecně prosazovat body ze svého programu, zajistit větší transparentnost, efektivně pokročit v digitalizaci služeb a chtějí také otevřenější komunikaci.

---



Mohlo by Vás také zajímat