Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Děti mají možnost sportovat i v létě
  • Chystá se nová podoba bulváru na sídliště Slezská
  • 47 let hraje ochotnické divadlo, nejraději pro děti

Děti mají možnost sportovat i v létě

Normálně by si užívali prázdniny, místo toho se baví hrou na ledové ploše. Malým hokejistům chtěli tak trenéři vrátit po dlouhé době pohyb. Hokejový klub Frýdek-Místek připravil pro mládež letní týdenní hokejové kempy. Kromě toho běží i program vraťme dětem pohyb s akcemi dalších sportovních klubů.

Je konec července a ledová plocha tady v hale Polárka ve Frýdku-Místku je plná malých hokejistů. Každý den v týdnu už od osmi hodin ráno tady mají možnost díky novým letním hokejovým kempům trénovat.

Anketa: 1.) "Že to je super." 2.) "No, je to dobré, protože se můžeme hýbat a předtím jsem musel sedět jenom doma, no." 3.) "Je to velmi super, nemusíme sedět doma a je to taková zábava. Teďka máme týdenní kempy, takže je to dobré."

Trenéři se s malými hokejisty rozhodli jít dříve na led, kvůli dlouhodobé neaktivitě během pandemie.

Filip Indrst, trenér mládeže HC Frýdek-Místek: "Tím, že jsme chtěli vrátit děti ke sportu znovu a město jakoby celé k pohybu, tak jsme zorganizovali tady ty kempy a myslím si, že se to shledalo s úspěchem."

Anketa:  3.) "Ráno vždycky máme stanoviště takové, šest stanovišť a ten druhý trénink odpoledne většinou máme hokej."

Filip Indrst, trenér mládeže HC Frýdek-Místek: "Probíhá to tento měsíc, čtyři týdny s tím, že každý týden máme jiné lidi. Nebo snažíme se mít jiné lidi. V průměru, jelikož jsme dvě skupiny, tak asi 60 dětí týdně. Probíhá to od 7. hodin ráno do 16. hodin odpoledne." - Takže se kompletně o ty děti postaráte? - "Ano" - Rodiče jsou asi spokojení. - "Naprosto spokojení."

Většinou mají malí hokejisti dva ledy a suchou přípravu. Ráno si je trenéři rozdělí na šest stanovišť, kde se zaměřují postupně na bruslení, střelbu i nahrávky.

Filip Indrst, hlavní trenér přípravky HC Frýdek-Místek: "Celkově se snažíme ty hráče socializovat, zapracovat do kolektivu, ať mají něco do života. Poté máme suchou přípravu, kde buď hrajeme nějaké hry nebo se zaměřujeme na jednoduché cviky, které mohou dělat. A odpoledne hrajeme většinou hokej." - S jak mladými hráči se začíná? - "Je to individuální. Hráč může přijít ve dvou, ve třech letech teoreticky, ale jsou případy, kdy třeba začínají i v deseti." - V tom začátku je to spíš ještě taková hra, zábava? - "Určitě, ze začátku se snažíme právě, aby to děti bavilo, aby k nám chodily rády, a to je pro nás důležité."

Řada sportovních klubů připravila na léto plno akcí pro děti i díky městskému programu Vraťme dětem pohyb. Příští týden se bude hrát například tenis.

Jaroslav Mück, šéftrenér TK TENNISPOINT FM: "Chystáme pro děti příměstský tábor zaměřený na sportovní hry, na pohybovou průpravu se specializací na tenis. Máme volná místa, mohou se přihlásit u nás v tenisovém klubu Tenis point Frýdek-Místek."

Město by chtělo z tohoto programu udělat pravidelnou letní tradici.

---

Chystá se nová podoba bulváru na sídliště Slezská

Areál bývalého textilního závodu Slezan se promění k nepoznání. Z ulice Těšínská povede nový bulvár až k vlakovému a autobusovému terminálu. Revitalizace průmyslového areálu začne rekonstrukcí okrajové budovy na nové sídlo městské policie.

Budova, kam se po rekonstrukci přesídlí Městská policie Frýdek-Místek, bude vstupní branou do budoucího nového bulváru v areálu bývalé textilky Slezan. S revitalizací oblasti se počítá už několik let.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "To je schéma z roku 2018, taková byla představa, tam dojde ještě samozřejmě ke změnám. Je to schéma, jak se ta průmyslová lokalita změní úplně na novou městskou čtvrť. Což je velmi pozitivní zpráva pro město, protože místo zanedbaného průmyslového areálu tady budeme mít nové byty, budou tady parkovací místa, služby, samozřejmě i obchody, ale už to bude zase na úplně jiné úrovni včetně dalších aktivit pro lidi, Odpočinkových zón a tak dále."

Jiří Karásek, předseda představenstva společnosti Slezan Holding: "S městem Frýdek-Místek jsme dohodnutí na tom, že vznikne nový pěší bulvár mezi nejlidnatějším sídlištěm města Slezská a dopravním terminálem nádraží a autobusové nádraží s tím, že společnost Slezan v této chvíli intenzivně pracuje na studiích, které představí veřejnosti v následujícím období."

Poslední zastupitelstvo města schválilo také změnu územního plánu, která umožní postupnou revitalizaci všech území.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Obsahem změny číslo 6 je zejména 11 požadavků na změnu územního plánu, které podaly soukromé subjekty. Mimo jiné 4 požadavky jsou ze strany společnosti Slezan Holding, týkající se Areálu Staroměstská – sklady, Areálu Hálkova, Areálu Beskydská a Areálu Přádelny 03 na ulici Frýdlantské. V Areálech bývalého textilního závodu Slezan dochází oproti původnímu stavu k návrhu jejich nového, popřípadě doplnění stávajícího funkčního využití."

Cílem je vtažení areálů do organismu města, začlenění a propojení do jeho struktury.

Jiří Karásek, předseda představenstva společnosti Slezan Holding: "Jednání s vedením města považuji dlouhodobě za konstruktivní. Město má jakousi vizi, chce město Frýdek-Místek posunout a samozřejmě tím, že na území města jsou umístěny rozsáhlé areály bývalých textilních závodů, tak je od nich velice pozitivní, že mají zájem a chtějí se aktivně podílet na tom rozvoji. To znamená, že je to pro budoucnost města určitě přínosné."

První část rekonstrukce by měla začít v říjnu. Čeká se ale ještě na demolici některých okolních objektů. Záležet bude samozřejmě také na aktuálním vývoji cen ve stavebnictví, které mohou ještě veškeré stavby přibrzdit.

---

47 let hraje ochotnické divadlo, nejraději pro děti

Děti vám dají vždy na rovinu vědět, zda hrajete divadlo dobře nebo špatně. Říká dlouholetá členka ochotnického divadla Čtyřlístek, Ludmila Deutscherová. V divadle strávila téměř pět desetiletí a nyní za svou práci získá cenu města za rok 2020.

Ve Frýdku-Místku žije paní Deutscherová od roku 1969. V té době ještě vůbec netušila, že se stane členkou ochotnického divadla Čtyřlístek. To původně zaujalo její maminku a následně se ke sboru přidala i ona.

Ludmila Deutscherová, starostka Divadla Čtyřlístek Frýdek-Místek: "Začínala jsem jako herečka, prodavačka v bufetu, nápověda. A takové ty věci, jak to bývá, jak každý začíná."

V divadle už působí 47 let a posledních 22 let ochotníky vede jako starostka. Za celou dobu nejraději vzpomíná na představení, která se hrají pro děti.

Ludmila Deutscherová, starostka Divadla Čtyřlístek Frýdek-Místek: "To je taková scéna, kdy ten malý divák vám všechno dá narovinu vědět, co se mu líbí a co se mu nelíbí. Ten se nenechá oblafnout. Dospělý divák, ten už přemýšlí. A i když se mu to nelíbí, tak vám řekne, jo, dobré. Kdežto to u toho dítěte nemáte. Takže tam vidíte nejlépe, co všechno máte za chyby a co děláte správně."

Jana Pališková, členka Divadla Čtyřlístek Frýdek-Místek: "Celkově na to hraní, na ten přístup na ty děti, jak mají radost z toho. Nebo i ti dospělí, že se to povede, takže třeba kolikrát sestra řekla, že ráda chodí na naše představení, že je vidět, že z toho máme radost. Že to nebereme jako svou práci a pokaždé je to jiné."

Poslední období nebylo pro divadlo jednoduché. Od března loňského roku je totiž zavřené.

Ludmila Deutscherová, starostka Divadla Čtyřlístek Frýdek-Místek: "V srpnu 2020 jsme hráli v rámci Odpoutané scény, kterou pořádá Národní dům, tak jsme hráli pohádku pro děti Květuška a ježibaba. No a když jsme se chystali znovu hrát v říjnu, tak to zase všecko zavřeli. Takže vlastně letos v létě opět budeme hrát v rámci odpoutané scény, letos to bude pohádka o Líných strašidlech a doufáme, že když začneme v září, že nám to zase nezavřou."

Naučit se texty po dlouhé pauze, tak bude vyžadovat určitě hodně píle.

Ludmila Deutscherová, starostka Divadla Čtyřlístek Frýdek-Místek: "Tam je to člověk od člověka, to zaprvé. Zadruhé je to o věku, protože pokud jste mladší, samozřejmě vám to jde všecko snáz. Když už máte nějaký pátek, tak to, co jste kdysi nastudoval za tři dny, tak dneska vám to trvá čtrnáct, abyste to opravdu pořádně uměl, abyste to neodfláknul, takže asi tak."

Paní Deutcherová se stala jednou z pěti osobností, které dostanou cenu města za rok 2020.

Ludmila Deutscherová, starostka Divadla Čtyřlístek Frýdek-Místek: "Je to určité překvapení, to vám musím říct. Na druhou stranu si myslím, že si to i za tu dobu zasloužím."

Jana Pališková, členka Divadla Čtyřlístek Frýdek-Místek: "My jsme byli s kolegyní, co jsme ve výboru, iniciátorky, protože, když to vezmu, tak s paní Deutcherovou v divadle jsme, já jsem od sedmnácti, ona už v divadle byla nebo od osmnácti a celou dobu jsme pořád spolu hráli a od toho roku 1999 jsme šla do toho výboru s ní jako ekonomka, takže těch 22 let spolu tak nějak válčíme obě dvě."

Starostka i její kolegyně se nyní chystají svá žezla předat mladším. Z divadla ale rozhodně odejít nechtějí a hodlají dál hrát nebo napovídat.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
29. července 2021, 16:45

Děti mají možnost sportovat i v létě

Normálně by si užívali prázdniny, místo toho se baví hrou na ledové ploše. Malým hokejistům chtěli tak trenéři vrátit po dlouhé době pohyb. Hokejový klub Frýdek-Místek připravil pro mládež letní týdenní hokejové kempy. Kromě toho běží i program vraťme dětem pohyb s akcemi dalších sportovních klubů.

Je konec července a ledová plocha tady v hale Polárka ve Frýdku-Místku je plná malých hokejistů. Každý den v týdnu už od osmi hodin ráno tady mají možnost díky novým letním hokejovým kempům trénovat.

Anketa: 1.) "Že to je super." 2.) "No, je to dobré, protože se můžeme hýbat a předtím jsem musel sedět jenom doma, no." 3.) "Je to velmi super, nemusíme sedět doma a je to taková zábava. Teďka máme týdenní kempy, takže je to dobré."

Trenéři se s malými hokejisty rozhodli jít dříve na led, kvůli dlouhodobé neaktivitě během pandemie.

Filip Indrst, trenér mládeže HC Frýdek-Místek: "Tím, že jsme chtěli vrátit děti ke sportu znovu a město jakoby celé k pohybu, tak jsme zorganizovali tady ty kempy a myslím si, že se to shledalo s úspěchem."

Anketa:  3.) "Ráno vždycky máme stanoviště takové, šest stanovišť a ten druhý trénink odpoledne většinou máme hokej."

Filip Indrst, trenér mládeže HC Frýdek-Místek: "Probíhá to tento měsíc, čtyři týdny s tím, že každý týden máme jiné lidi. Nebo snažíme se mít jiné lidi. V průměru, jelikož jsme dvě skupiny, tak asi 60 dětí týdně. Probíhá to od 7. hodin ráno do 16. hodin odpoledne." - Takže se kompletně o ty děti postaráte? - "Ano" - Rodiče jsou asi spokojení. - "Naprosto spokojení."

Většinou mají malí hokejisti dva ledy a suchou přípravu. Ráno si je trenéři rozdělí na šest stanovišť, kde se zaměřují postupně na bruslení, střelbu i nahrávky.

Filip Indrst, hlavní trenér přípravky HC Frýdek-Místek: "Celkově se snažíme ty hráče socializovat, zapracovat do kolektivu, ať mají něco do života. Poté máme suchou přípravu, kde buď hrajeme nějaké hry nebo se zaměřujeme na jednoduché cviky, které mohou dělat. A odpoledne hrajeme většinou hokej." - S jak mladými hráči se začíná? - "Je to individuální. Hráč může přijít ve dvou, ve třech letech teoreticky, ale jsou případy, kdy třeba začínají i v deseti." - V tom začátku je to spíš ještě taková hra, zábava? - "Určitě, ze začátku se snažíme právě, aby to děti bavilo, aby k nám chodily rády, a to je pro nás důležité."

Řada sportovních klubů připravila na léto plno akcí pro děti i díky městskému programu Vraťme dětem pohyb. Příští týden se bude hrát například tenis.

Jaroslav Mück, šéftrenér TK TENNISPOINT FM: "Chystáme pro děti příměstský tábor zaměřený na sportovní hry, na pohybovou průpravu se specializací na tenis. Máme volná místa, mohou se přihlásit u nás v tenisovém klubu Tenis point Frýdek-Místek."

Město by chtělo z tohoto programu udělat pravidelnou letní tradici.

---

Chystá se nová podoba bulváru na sídliště Slezská

Areál bývalého textilního závodu Slezan se promění k nepoznání. Z ulice Těšínská povede nový bulvár až k vlakovému a autobusovému terminálu. Revitalizace průmyslového areálu začne rekonstrukcí okrajové budovy na nové sídlo městské policie.

Budova, kam se po rekonstrukci přesídlí Městská policie Frýdek-Místek, bude vstupní branou do budoucího nového bulváru v areálu bývalé textilky Slezan. S revitalizací oblasti se počítá už několik let.

Jiří Kajzar, náměstek primátora Frýdku-Místku: "To je schéma z roku 2018, taková byla představa, tam dojde ještě samozřejmě ke změnám. Je to schéma, jak se ta průmyslová lokalita změní úplně na novou městskou čtvrť. Což je velmi pozitivní zpráva pro město, protože místo zanedbaného průmyslového areálu tady budeme mít nové byty, budou tady parkovací místa, služby, samozřejmě i obchody, ale už to bude zase na úplně jiné úrovni včetně dalších aktivit pro lidi, Odpočinkových zón a tak dále."

Jiří Karásek, předseda představenstva společnosti Slezan Holding: "S městem Frýdek-Místek jsme dohodnutí na tom, že vznikne nový pěší bulvár mezi nejlidnatějším sídlištěm města Slezská a dopravním terminálem nádraží a autobusové nádraží s tím, že společnost Slezan v této chvíli intenzivně pracuje na studiích, které představí veřejnosti v následujícím období."

Poslední zastupitelstvo města schválilo také změnu územního plánu, která umožní postupnou revitalizaci všech území.

Jakub Míček, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Obsahem změny číslo 6 je zejména 11 požadavků na změnu územního plánu, které podaly soukromé subjekty. Mimo jiné 4 požadavky jsou ze strany společnosti Slezan Holding, týkající se Areálu Staroměstská – sklady, Areálu Hálkova, Areálu Beskydská a Areálu Přádelny 03 na ulici Frýdlantské. V Areálech bývalého textilního závodu Slezan dochází oproti původnímu stavu k návrhu jejich nového, popřípadě doplnění stávajícího funkčního využití."

Cílem je vtažení areálů do organismu města, začlenění a propojení do jeho struktury.

Jiří Karásek, předseda představenstva společnosti Slezan Holding: "Jednání s vedením města považuji dlouhodobě za konstruktivní. Město má jakousi vizi, chce město Frýdek-Místek posunout a samozřejmě tím, že na území města jsou umístěny rozsáhlé areály bývalých textilních závodů, tak je od nich velice pozitivní, že mají zájem a chtějí se aktivně podílet na tom rozvoji. To znamená, že je to pro budoucnost města určitě přínosné."

První část rekonstrukce by měla začít v říjnu. Čeká se ale ještě na demolici některých okolních objektů. Záležet bude samozřejmě také na aktuálním vývoji cen ve stavebnictví, které mohou ještě veškeré stavby přibrzdit.

---

47 let hraje ochotnické divadlo, nejraději pro děti

Děti vám dají vždy na rovinu vědět, zda hrajete divadlo dobře nebo špatně. Říká dlouholetá členka ochotnického divadla Čtyřlístek, Ludmila Deutscherová. V divadle strávila téměř pět desetiletí a nyní za svou práci získá cenu města za rok 2020.

Ve Frýdku-Místku žije paní Deutscherová od roku 1969. V té době ještě vůbec netušila, že se stane členkou ochotnického divadla Čtyřlístek. To původně zaujalo její maminku a následně se ke sboru přidala i ona.

Ludmila Deutscherová, starostka Divadla Čtyřlístek Frýdek-Místek: "Začínala jsem jako herečka, prodavačka v bufetu, nápověda. A takové ty věci, jak to bývá, jak každý začíná."

V divadle už působí 47 let a posledních 22 let ochotníky vede jako starostka. Za celou dobu nejraději vzpomíná na představení, která se hrají pro děti.

Ludmila Deutscherová, starostka Divadla Čtyřlístek Frýdek-Místek: "To je taková scéna, kdy ten malý divák vám všechno dá narovinu vědět, co se mu líbí a co se mu nelíbí. Ten se nenechá oblafnout. Dospělý divák, ten už přemýšlí. A i když se mu to nelíbí, tak vám řekne, jo, dobré. Kdežto to u toho dítěte nemáte. Takže tam vidíte nejlépe, co všechno máte za chyby a co děláte správně."

Jana Pališková, členka Divadla Čtyřlístek Frýdek-Místek: "Celkově na to hraní, na ten přístup na ty děti, jak mají radost z toho. Nebo i ti dospělí, že se to povede, takže třeba kolikrát sestra řekla, že ráda chodí na naše představení, že je vidět, že z toho máme radost. Že to nebereme jako svou práci a pokaždé je to jiné."

Poslední období nebylo pro divadlo jednoduché. Od března loňského roku je totiž zavřené.

Ludmila Deutscherová, starostka Divadla Čtyřlístek Frýdek-Místek: "V srpnu 2020 jsme hráli v rámci Odpoutané scény, kterou pořádá Národní dům, tak jsme hráli pohádku pro děti Květuška a ježibaba. No a když jsme se chystali znovu hrát v říjnu, tak to zase všecko zavřeli. Takže vlastně letos v létě opět budeme hrát v rámci odpoutané scény, letos to bude pohádka o Líných strašidlech a doufáme, že když začneme v září, že nám to zase nezavřou."

Naučit se texty po dlouhé pauze, tak bude vyžadovat určitě hodně píle.

Ludmila Deutscherová, starostka Divadla Čtyřlístek Frýdek-Místek: "Tam je to člověk od člověka, to zaprvé. Zadruhé je to o věku, protože pokud jste mladší, samozřejmě vám to jde všecko snáz. Když už máte nějaký pátek, tak to, co jste kdysi nastudoval za tři dny, tak dneska vám to trvá čtrnáct, abyste to opravdu pořádně uměl, abyste to neodfláknul, takže asi tak."

Paní Deutcherová se stala jednou z pěti osobností, které dostanou cenu města za rok 2020.

Ludmila Deutscherová, starostka Divadla Čtyřlístek Frýdek-Místek: "Je to určité překvapení, to vám musím říct. Na druhou stranu si myslím, že si to i za tu dobu zasloužím."

Jana Pališková, členka Divadla Čtyřlístek Frýdek-Místek: "My jsme byli s kolegyní, co jsme ve výboru, iniciátorky, protože, když to vezmu, tak s paní Deutcherovou v divadle jsme, já jsem od sedmnácti, ona už v divadle byla nebo od osmnácti a celou dobu jsme pořád spolu hráli a od toho roku 1999 jsme šla do toho výboru s ní jako ekonomka, takže těch 22 let spolu tak nějak válčíme obě dvě."

Starostka i její kolegyně se nyní chystají svá žezla předat mladším. Z divadla ale rozhodně odejít nechtějí a hodlají dál hrát nebo napovídat.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-29-07-2021-16-45