Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Přijďte říct architektovi názor na vzhled města
  • ADRA sbírá drobné dárky nejen pro osamělé seniory
  • O Den urologické prevence byl velký zájem

Přijďte říct architektovi názor na vzhled města

Záleží vám na vzhledu Frýdku-Místku? Přijďte osobně říct svůj názor hlavnímu architektovi. Ten uspořádal už dvě setkání s obyvateli na různých místech. Další proběhne ve čtvrtek. Akce pořádá město v rámci programu Zapoj F-M. Cílem je, aby se lidé zapojili do spolurozhodování o změnách ve městě.

U nábřeží řeky Ostravice hned vedle červeného mostu rozbalil hlavní architekt Frýdku-Místku malý infostánek. Během chvíle postupně přicházeli lidé, kteří s ním debatovali o budoucí podobě zdejšího nábřeží.

Anketa: 1.) "Je to moc hezké, protože je tady kus přírody. Pěkné přírody."

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Z našeho pohledu chceme, aby se ty břehy, ta berma, stala přístupnější pro lidi. Aby se tam dalo snadněji dojít s kočárkem, aby tam pěší nemuseli chodit v bahně, aby bylo kde si dát deku, kde posedět. Aby prostě se daly ty břehy využívat k rekreaci lépe než teďka."

Lidé, kteří sem chodí na procházky by uvítali hlavně rozšíření stezky pro chodce.

Anketa: 1.) "No, kdyby tady byl druhý chodníček pro cyklistky nebo prostě jeden pro cyklisty, druhý pro chodce. Aby se ti chodci tam nemotali mezi těmi cyklisty a mezi těmi, kteří jsou bezohlední a nedávají pozor. Staří lidi jim tady překážejí prostě. 2.) "No tož abych to podpořila tu stezku. A ty lavičky tam u splavu." - Takže to byste tady chtěla vybudovat? - To bych chtěla, to by nám ulevilo, to by se nám líbilo. Protože je jich hodně a hodně lidí tady chodí, s dětmi a ty kola mezi nimi, není to dobré."

Diskuze a nové nápady. To je cíl tří setkání, které architekt postupně pořádá s veřejností.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Jsou o lidech, chceme, aby se začali vyjadřovat k záměrům, které město má. Které jejich volení zástupci tady chtějí realizovat. A aby se i podíleli na tom, jak ty projekty vypadají, jak se vyvíjejí. Aby věděli o tom procesu co nejvíce, aby byli informovaní a byli do toho zapojení od začátku až do konce. Aby nám sdělili ten názor na to, aby my jsme s tím mohli pracovat, abychom měli zpětnou vazbu od nich a aby se ten projekt vyvíjel ku prospěchu všech."

Další a zároveň poslední setkání, při kterém bude městský architekt nalévat diskutujícím opět svařák, proběhne ve čtvrtek 2. prosince na stejném místě.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "To bude k cyklostezce tady na Rivieře, protože víme, že na ulici 1. máje od křížového podchodu, až tady ke staroměstskému splavu, tam prostě lidi chodí přes sídliště, jezdí tam na kole. A my chceme zvýšit jejich bezpečnost a chceme rozšířit síť cyklostezek ve městě tak, aby je mohl každý den každý, kdo třeba jede do práce, do školy na kole, využívat bezpečně, hlavně děti."

V rámci tohoto tématu se architekt setkal už s negativní odezvou.

Ondřej Zdvomka, hlavní architekt Frýdku-Místku: "Že bychom ji měli zrušit, že není třeba, že je to nebezpečná věc, taková cyklostezka. Ale právě proto máme to setkání. Potřebujeme si s těmi lidmi vysvětlit o co vlastně jde. Co to může přinést a co je to bezpečí, tady v tomto případě."

Setkání proběhne od 15. do 18. hodin. Město je pořádá v rámci nového programu Zapoj F-M. Další budou probíhat příští rok.

---

ADRA sbírá drobné dárky nejen pro osamělé seniory

Dobrovolnická organizace ADRA Frýdek-Místek uspořádala i letos akci s názvem Dárek pro druhé. Lidé mohou ještě do 3. prosince nosit do charitativních obchůdků drobné dárky, kterými by chtěli obdarovat hlavně osamělé seniory nebo také děti matek samoživitelek. V Adře dárky roztřídí a vytvoří z nich vánoční dárkové balíčky.

Dárkové tašky plné drobností, které potěší každého obdarovaného. V dobrovolnickém centru ADRA Frýdek-Místek mají teď plné ruce práce s projektem Dárek pro druhé = Radost pro všechny.

Hana Vítová, koordinátorka dobrovolníků: "Jedná se o to, že lidé sem k nám do Adry mohou přinést dárek. Nemusí to být žádná velká věc, stačí maličkost, protože právě i ty maličkosti mnohdy potěší mnohem víc. Mohou to být třeba deky, svíčky, kosmetika. Drobnosti, vyrobený dárek, jako třeba malovaný obrázek."

Akce je primárně zaměřena na osamělé seniory, kteří žijí v domácnostech nebo ve zdravotních či sociálních zařízeních. Ale také pro matky samoživitelky nebo rodiny, které se nacházejí v hmotné nouzi.

Hana Vítová, koordinátorka dobrovolníků: "Dárek pro druhé je projekt, který jsme spustili 13. listopadu u příležitosti Světového dne laskavosti. Jedná se o projekt, kdy chceme osamoceným lidem předat alespoň kousek vánoční atmosféry tím, že jim předáme dárek, který by jinak nedostali."

Stanislav Staněk, vedoucí dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Ze všech domovů ve Frýdku-Místku máme asi 550 zájemců, kteří jsou sami, opuštění a ty domovy nám zprostředkovaly jména těch lidí, kterým ty dárky budeme dávat."

Hana Vítová, koordinátorka dobrovolníků: "Důležité je, aby když ti lidé sem přinesou ten dárek, tak aby ho nezalepovali. Abychom viděli, co se tam nachází a mohli jsme to roztřídit podle toho, komu ten dárek poputuje. Ať už to bude muž nebo žena nebo děti právě. A poté, co my je roztřídíme, tak je budeme postupně rozvážet. Kdy to spojujeme i se zpíváním vánočních koled. Spolu s našimi dobrovolníky, kteří se toho také účastní."

ADRA letos akci pořádá už čtvrtým rokem.

Stanislav Staněk, vedoucí dobrovolnického centra ADRA Frýdek-Místek: "Z té minulé rekapitulace vnímáme, že město je citlivé a vnímavé právě pro potřeby těchto lidí. A měli jsme dostatečné množství dárků. A protože jsme s tím i letos počítali, tak jsme to nabídli více domovům a tím také se navýšil počet těch dárků, tak teď jenom jsme v napětí, jestli občané budou slyšet to naše volání a přinesou dostatečný počet těch dárků. Já věřím teda občanům Frýdku-Místku, že nás v tom nenechají a že budeme moci uspokojit i ty potřeby těch, kteří se cítí sami a opuštění."

V případě, že se chcete akce zúčastnit, dárky můžete nosit do charitativních obchůdků Adry ve Frýdku-Místku ještě do 3. prosince.

---

O Den urologické prevence byl velký zájem

Nemocnice ve Frýdku-Místku uspořádala po roční odmlce Den urologické prevence. Lékaři mužům bez rozdílu věku vyšetřili ledviny, močový měchýř i prostatu. Preventivní vyšetření mohly absolvovat i ženy. Zájem byl velký, hlavně mezi staršími muži nad 50 let, kteří by měli toto vyšetření podstupovat pravidelně.

Urologické problémy, podobně jako další zdravotní záležitosti by lidé rozhodně neměli podceňovat. Malou osvětu veřejnosti uspořádal v pořadí už 5. ročník Dne urologické prevence.

Anketa: - Co vás sem dneska přivedlo? Chodíte pravidelně? - "K doktorovi podle potíží, ale k urologovi ne." – Takže jste dneska přišel proč? – "Dneska jsem přišel udělat si prevenci, protože jsem pán ve věku, kdy mívá problémy různé jiné, jako chlap jo. Takže, ať se zjistí ještě, jestli jsem ještě k použití vůbec."

Pavel Novotný, předseda správní rady Nadačního fondu Pavla Novotného: "Pořádá se to ve čtyřech nemocnicích. Dneska jsme tady ve frýdecké nemocnici, za což jsem moc rád. A bohužel je vidět, že ti lidé, za prvé je hlad po té prevenci a za druhé někteří přicházejí pozdě."

Jan Bialek, lékař urologického oddělní Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Odebere se jim moč, která se tady vyšetří pod mikroskopem. Jestli tam jsou červené, bílé krvinky. Potom postoupí vyšetření na ultrazvuku. Vyšetření ledvin, vyšetření močového měchýře. No a pak se i těm, kteří mají nad 50 let, odebírá krev jako prevence nádorů prostaty. Vyšetří se prostata ještě přes konečník u těch pacientů nad těch 50 let."

Preventivní prohlídky kvůli nádorům prostaty by měli absolvovat pravidelně hlavně muži nad 50 let.

Jan Bialek, lékař urologického oddělní Nemocnice ve Frýdku-Místku: "Část těch urologických nádorů bývá dlouho asymptomatických, to znamená, že člověk o nich neví. Většina těch nádorů, i ledvin, jsou zachycena náhodně. Na ultrazvukových vyšetřeních pro nějaký jiný problém. Takže z tohoto důvodu je to důležité. I ten nádor té prostaty v podstatě je dlouho dobu asymptomatický, nebolí, takže pacient, pokud by přišel na základě symptomů, tak tuž je často pozdě."

Pavel Novotný, předseda správní rady Nadačního fondu Pavla Novotného: "My jsme velmi rádi, že už jsme se popáté připojili k té celosvětové akci Movember a jsme velmi rádi, že můžeme v těch nemocnicích to dělat a smyslem toho je hlavně ty lidi upozornit na to. A především muže, aby na tu preventivku přišli. To znamená, já je všechny prosím, pokud můžeme, přijďte se nechat vyšetřit i mimo ty urologické dny, protože ten, kdo dřív přijde, ten má velkou šanci, že když se mu něco zjistí, že se vyléčí."

Vyšetření v nemocnici absolvovalo přes 42 lidí. Z toho byla jedna třetina žen. Žádný onkologický nález se naštěstí neobjevil, pouze několik zánětů.

Pavel Novotný, předseda správní rady Nadačního fondu Pavla Novotného: "Chtěl bych zároveň moc poděkovat vedení frýdecko-místecké nemocnice v čele s primářem urologického oddělní panem Matysem a vrchní sestřičkou paní Horákovou a samozřejmě všem ošetřujícím lékařům, paní tiskové mluvčí Březinové, protože ta spolupráce je úžasná a dneska jsem byl mile překvapen, kolik lidí přišlo i na základě toho, že ta akce byla zveřejněna na sociálních sítích, na stránkách města, takže super a moc děkuju."

Většinou bývá pravidlem, že na tyto akce chodí více ženy než muži. Organizátoři jsou tak velmi spokojeni.

---Mohlo by Vás také zajímat