Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Frýdeckomístecký expres

Frýdeckomístecký expres

  • Zpravodajství z Frýdku-Místku od reportéra Jiřího Cilečka a kameramana Lukáše Durčáka
  • Omezení parkování dodávek na sídlištích platí od prosince
  • Házenkáři a volejbalistky pomohli sehnat dětem počítače
  • Město by mělo přispět na sociální služby 12 milionů korun

Omezení parkování dodávek na sídlištích platí od prosince

Frýdek-Místek posunul termín omezení parkování dodávek na sídlištích. Zkušební provoz na Růžovém pahorku byl naplánován původně na podzim. Kvůli zhoršené koronavirové situaci byl ale odsunut až na prosinec. V nočních hodinách tam nyní budou mít zákaz parkovat vozidla nad 2,5 tuny.

Pilotní projekt omezení parkování dodávek na sídlištích se spouští ve Frýdku-Místku později, než se původně plánovalo. Točili jsme o něm totiž už na konci prázdnin.

Anketa: 1.) "Já jsem pro, protože některé ty dodávky zabírají i tři parkovací místa, takže to je problém a hlavně se zastaví třeba ve vjezdu na parkoviště. Já bydlím tady na Jeronýmové o kousek výše a pak je problém i vjet na to parkoviště, takže jsou bezohlední i docela oni." 2.) "S parkováním je to tady stále špatné, i kdyby tu nestály dodávky." 3.) "Problém to je, protože oni to mají z fabriky někde a tu to napráskají auta a pak není kde zaparkovat." 4.) "Hlavně zaparkovat je tady velký problém, protože je tady plno aut."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "To už mělo řekněme být od začátku listopadu, ale vzhledem k tomu, že na technických službách měli montovat značky, ale řídil Covid, tak to nebylo tak jednoduché, tak jsme se dohodli, že to odsuneme až od toho 1. prosince, s tím, že jsme to využili k tomu, ať naše občany více informujeme."

Zákaz parkování vozidel nad 2,5 tuny bude od 18. do 7. hodiny ranní v lokalitě sídliště Růžový pahorek. Vozidel SUV se zákaz týkat nebude. Město omezení projednalo i s policí, která ho schválila.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme šli ve šlépějích jiných měst, protože jsme to kopírovali z Ostravy, ale dneska už to má i Hlučín a další města. My jsme původně uvažovali o omezení na základě délky, protože to je to, co nás jakoby nejvíc trápí, ale policie nakonec říkala, že nejzkušenější nebo největší zkušenosti má s omezením na základě tonáže, váhy."

Cílem je omezit parkování rozměrných dodávek v obytných zónách, které zabírají spoustu místa a často komplikují průjezd vozidel IZS a provádění zimní údržby.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bohužel se nám tady rozmáhá to, že řidiči ho používají spíš jako osobní vozidlo, u malých dodávek by to tak nevadilo, ale stojí nám tady šesti, sedmi metrové dodávky, které když zacouvají k chodníku, tak se prakticky po chodníku nedá chodit, zároveň to vadí zimní údržbě a v neposlední řadě při vyjíždění kolem takové dodávky prakticky jedete naslepo a dochází potom k velmi riskantním situacím."

Pokud se projekt osvědčí, město ho plánuje rozšířit i do dalších lokalit. Řidiči mohou v době omezení parkovat dodávky na parkovišti u Kauflandu.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Není to daleko, takže mají nějaké náhradní parkoviště, kde mohou přes noc zaparkovat. V případě, že bychom to aplikovali na Slezské nebo dalších sídlištích, tak se budeme snažit vymezit nějaké plochy v docházkové vzdálenosti."

Od prosince už bude městská i státní policie kontrolovat dodržování omezení. Magistrát zároveň prosí veřejnost, aby své případné připomínky k tomuto pilotnímu projektu zaslala na mail das@frydekmistek.cz.

---

Házenkáři a volejbalistky pomohli sehnat dětem počítače

Házenkáři a volejbalistky z Frýdku-Místku pomohli dětem z dětského domova sehnat počítače pro distanční výuku. 15 počítačů pak jejich zástupci odvezli do domova v Čeladné. Kluby navíc mezi sebou spustily i finanční sbírku, kterou by dětem chtěly přispět na vánoční dárky.

Úplně nové počítačové sestavy pro děti z dětského domova v Čeladné dokázali v této nelehké době sehnat házenkáři SKP Frýdek-Místek. Svůj cíl pomoci probrali i s volejbalistkami, které neváhaly a rády se připojily.

Veronika Šnellyová, volejbalistka TJ Sokol Frýdek-Místek: "My jsme na to reagovali velmi kladně, my jsme byli rádi, že nás házená oslovila, abychom se na tom spolupodíleli a myslím si, že to je velmi dobrá věc, protože v dnešní době, která je, pomůže cokoliv a forma počítačů je jedna z těch teď nejdůležitějších v době Covidové, takže jsme moc rádi, že se na tom můžeme účastnit."

Tomáš Sklenák, házenkář SKP Frýdek-Místek: "Jsme určitě vůbec neváhali vybrat nějaké peníze na děti a myslím, že teďka tady v té těžké době sám vím, že vlastně moje děti taky se učí doma distanční výuku a myslím, že jim to strašně moc pomůže do budoucna a ať to překonají tu těžkou dobu no."

Vedoucí družstva házenkářů požádal o pomoc svého zaměstnavatele, který neváhal a během krátké chvíle počítače zajistil, společně pak nakoupili ještě příslušenství v podobě monitorů, klávesnic, myší a kamer.

Zdeněk Verlík, vedoucí družstva házenkářů SKP Frýdek-Místek: "Udělali jsme tady tuhle akci společně, s tím, že oni nám pomůžou počítačově, my vybereme nějaký finanční příspěvek a hlavně je tam ta myšlenka chtít pomoct. Pomoct vlastně dětem, které jsou samy, to bylo hlavně celé to motto toho rozhodnutí našeho a volejbalistek zvlášť jako s námi."

Tomáš Polach, jednatel sponzorské firmy: "Dovezli jsme dneska tady 15 kusů, něco jsme ještě nechali v Místku v Žirafě.

Dětský domov, který vybrali byl za tento dar nesmírně vděčný.

Kateřina Surovíková, ředitelka Dětského domova v Čeladné: "Pro nás má velký význam, vzhledem k tomu, že máme tady 48 dětí z toho 20 středoškoláků a spoustu malých dětí na prvním a druhém stupni, tak tu PC techniku velmi potřebujeme. Je to pro nás náročné, jak výukově, tak materiálně a tohle to nám opravdu velmi, velmi pomůže."

Házenkáři společně s volejbalistkami ještě mezi sebou uspořádali finanční sbírku, ve které už je přes 12 tisíc korun. Celkový výtěžek by pak chtěli dětem darovat na vánoční dárky.

---

Město by mělo přispět na sociální služby 12 milionů korun

Podpora a rozvoj sociálních služeb. To je jedna z priorit vedení města, které proto doporučilo ke schválení žádosti o dotace organizacím, které poskytují sociální služby. Ty by měly dostat příští rok 12 milionů korun. Finanční podporu bude schvalovat na svém dalším jednání zastupitelstvo města.

Organizace poskytující sociální služby by se prozatím neměly bát krácení finančního rozpočtu. Jejich služby jsou zvláště v tomto nelehkém období velmi důležité, a proto by je město chtělo také dál podporovat. První pozitivní zpráva pro ně vzešla z poslední rady města.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bylo doporučeno zastupitelstvu města, které se bude konat 16. prosince, aby rozhodlo o poskytnutí dotací z dotačního programu Podpora a rozvoj sociálních služeb pro rok 2021."

Rada doporučila schválit žádosti o dotace v celkové výši 12 milionů korun. Organizace by tak neměly přijít zkrátka, protože jde o stejnou částku, jaká mezi ně byla v tomto směru rozdělena i minulý rok.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Největší část financí 4,5 milionu získá Charita Frýdek-Místek na své registrované služby jako je například pro Dům pokojného stáří, Oáza pokoje, či Charitní pečovatelská služba."

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Těch služeb je přes 10, takže i ta částka je poměrně velká a každý rok ta částka je vysoká, protože jsme největším poskytovatelem sociálních služeb na území města Frýdku-Místku. V letošním roce, stejně jako v tom loňském, jsme žádali o podporu terénních služeb, ambulantních služeb i pobytových služeb napříč od prevence po péči. Pro příští rok nepředpokládáme žádnou výraznou změnu v kapacitách služeb, ani směrem nahoru, ani směrem dolů. To, co je, tak funguje a v souladu s komunitním plánem se nějakým způsobem rozvíjí dále."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dalším velkým příjemcem je Slezská diakonie, která získá 2,4 milionu a největší část připutuje na provozování azylového domu Bethel."

Petr Wiselka, vedoucí oblasti Frýdek-Místek a Třinec, Slezská diakonie: "Určitě taky i v tom příštím roce počítáme s tím, že ty služby, které se provozují, budou poskytovány dále. Ve Frýdku naše organizace poskytuje přes 10 služeb a pak nějaké další projekty. Je to od lidí s postižením, přes lidi bez domova. Nebo rodiny, které mají nějaké problémy, to znamená sociální asistence, která v těch rodinách působí. Nebo pak sociální bydlení, kde zase se pomáhá s bydlením těm lidem."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Částku přesahující 500 tisíc získá také Domov zvláštního režimu Beskyd, kde jsou osoby s Alzheimerovou nemocí či různými typy demence."

Podpora ze strany města je pro jednotlivé organizace velmi důležitá, protože například v případě Charity je klíčovou i pro podporu ze strany dalších institucí.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "V rámci vícezdrojového financování my jsme posuzováni i tím, jak jsme úspěšní v jednotlivých obcích získávat finanční prostředky. Musím zaklepat na dřevo, že ta spolupráce s městem Frýdek-Místek je velmi dobrá."

Petr Wiselka, vedoucí oblasti Frýdek-Místek a Třinec, Slezská diakonie: "Jsem za tu spolupráci s městem vděčný, proto byl ten Covid, kdy i naše střediska to zasáhlo, kdy jsme potřebovali udělat desinfekci, potřebovali jsme ochranné pomůcky, potřebovali jsme i takovou podporu a město bylo v tom velice vstřícné, okamžitě nastoupilo, samo se nabídlo, pomohlo."

Definitivně by měly být peníze organizacím přiklepnuty na prosincovém zastupitelstvu, kde se bude řešit právě rozpočet města na příští rok.

---

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Frýdeckomístecký expres
30. listopadu 2020, 16:30

Omezení parkování dodávek na sídlištích platí od prosince

Frýdek-Místek posunul termín omezení parkování dodávek na sídlištích. Zkušební provoz na Růžovém pahorku byl naplánován původně na podzim. Kvůli zhoršené koronavirové situaci byl ale odsunut až na prosinec. V nočních hodinách tam nyní budou mít zákaz parkovat vozidla nad 2,5 tuny.

Pilotní projekt omezení parkování dodávek na sídlištích se spouští ve Frýdku-Místku později, než se původně plánovalo. Točili jsme o něm totiž už na konci prázdnin.

Anketa: 1.) "Já jsem pro, protože některé ty dodávky zabírají i tři parkovací místa, takže to je problém a hlavně se zastaví třeba ve vjezdu na parkoviště. Já bydlím tady na Jeronýmové o kousek výše a pak je problém i vjet na to parkoviště, takže jsou bezohlední i docela oni." 2.) "S parkováním je to tady stále špatné, i kdyby tu nestály dodávky." 3.) "Problém to je, protože oni to mají z fabriky někde a tu to napráskají auta a pak není kde zaparkovat." 4.) "Hlavně zaparkovat je tady velký problém, protože je tady plno aut."

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "To už mělo řekněme být od začátku listopadu, ale vzhledem k tomu, že na technických službách měli montovat značky, ale řídil Covid, tak to nebylo tak jednoduché, tak jsme se dohodli, že to odsuneme až od toho 1. prosince, s tím, že jsme to využili k tomu, ať naše občany více informujeme."

Zákaz parkování vozidel nad 2,5 tuny bude od 18. do 7. hodiny ranní v lokalitě sídliště Růžový pahorek. Vozidel SUV se zákaz týkat nebude. Město omezení projednalo i s policí, která ho schválila.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "My jsme šli ve šlépějích jiných měst, protože jsme to kopírovali z Ostravy, ale dneska už to má i Hlučín a další města. My jsme původně uvažovali o omezení na základě délky, protože to je to, co nás jakoby nejvíc trápí, ale policie nakonec říkala, že nejzkušenější nebo největší zkušenosti má s omezením na základě tonáže, váhy."

Cílem je omezit parkování rozměrných dodávek v obytných zónách, které zabírají spoustu místa a často komplikují průjezd vozidel IZS a provádění zimní údržby.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bohužel se nám tady rozmáhá to, že řidiči ho používají spíš jako osobní vozidlo, u malých dodávek by to tak nevadilo, ale stojí nám tady šesti, sedmi metrové dodávky, které když zacouvají k chodníku, tak se prakticky po chodníku nedá chodit, zároveň to vadí zimní údržbě a v neposlední řadě při vyjíždění kolem takové dodávky prakticky jedete naslepo a dochází potom k velmi riskantním situacím."

Pokud se projekt osvědčí, město ho plánuje rozšířit i do dalších lokalit. Řidiči mohou v době omezení parkovat dodávky na parkovišti u Kauflandu.

Karel Deutscher, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Není to daleko, takže mají nějaké náhradní parkoviště, kde mohou přes noc zaparkovat. V případě, že bychom to aplikovali na Slezské nebo dalších sídlištích, tak se budeme snažit vymezit nějaké plochy v docházkové vzdálenosti."

Od prosince už bude městská i státní policie kontrolovat dodržování omezení. Magistrát zároveň prosí veřejnost, aby své případné připomínky k tomuto pilotnímu projektu zaslala na mail das@frydekmistek.cz.

---

Házenkáři a volejbalistky pomohli sehnat dětem počítače

Házenkáři a volejbalistky z Frýdku-Místku pomohli dětem z dětského domova sehnat počítače pro distanční výuku. 15 počítačů pak jejich zástupci odvezli do domova v Čeladné. Kluby navíc mezi sebou spustily i finanční sbírku, kterou by dětem chtěly přispět na vánoční dárky.

Úplně nové počítačové sestavy pro děti z dětského domova v Čeladné dokázali v této nelehké době sehnat házenkáři SKP Frýdek-Místek. Svůj cíl pomoci probrali i s volejbalistkami, které neváhaly a rády se připojily.

Veronika Šnellyová, volejbalistka TJ Sokol Frýdek-Místek: "My jsme na to reagovali velmi kladně, my jsme byli rádi, že nás házená oslovila, abychom se na tom spolupodíleli a myslím si, že to je velmi dobrá věc, protože v dnešní době, která je, pomůže cokoliv a forma počítačů je jedna z těch teď nejdůležitějších v době Covidové, takže jsme moc rádi, že se na tom můžeme účastnit."

Tomáš Sklenák, házenkář SKP Frýdek-Místek: "Jsme určitě vůbec neváhali vybrat nějaké peníze na děti a myslím, že teďka tady v té těžké době sám vím, že vlastně moje děti taky se učí doma distanční výuku a myslím, že jim to strašně moc pomůže do budoucna a ať to překonají tu těžkou dobu no."

Vedoucí družstva házenkářů požádal o pomoc svého zaměstnavatele, který neváhal a během krátké chvíle počítače zajistil, společně pak nakoupili ještě příslušenství v podobě monitorů, klávesnic, myší a kamer.

Zdeněk Verlík, vedoucí družstva házenkářů SKP Frýdek-Místek: "Udělali jsme tady tuhle akci společně, s tím, že oni nám pomůžou počítačově, my vybereme nějaký finanční příspěvek a hlavně je tam ta myšlenka chtít pomoct. Pomoct vlastně dětem, které jsou samy, to bylo hlavně celé to motto toho rozhodnutí našeho a volejbalistek zvlášť jako s námi."

Tomáš Polach, jednatel sponzorské firmy: "Dovezli jsme dneska tady 15 kusů, něco jsme ještě nechali v Místku v Žirafě.

Dětský domov, který vybrali byl za tento dar nesmírně vděčný.

Kateřina Surovíková, ředitelka Dětského domova v Čeladné: "Pro nás má velký význam, vzhledem k tomu, že máme tady 48 dětí z toho 20 středoškoláků a spoustu malých dětí na prvním a druhém stupni, tak tu PC techniku velmi potřebujeme. Je to pro nás náročné, jak výukově, tak materiálně a tohle to nám opravdu velmi, velmi pomůže."

Házenkáři společně s volejbalistkami ještě mezi sebou uspořádali finanční sbírku, ve které už je přes 12 tisíc korun. Celkový výtěžek by pak chtěli dětem darovat na vánoční dárky.

---

Město by mělo přispět na sociální služby 12 milionů korun

Podpora a rozvoj sociálních služeb. To je jedna z priorit vedení města, které proto doporučilo ke schválení žádosti o dotace organizacím, které poskytují sociální služby. Ty by měly dostat příští rok 12 milionů korun. Finanční podporu bude schvalovat na svém dalším jednání zastupitelstvo města.

Organizace poskytující sociální služby by se prozatím neměly bát krácení finančního rozpočtu. Jejich služby jsou zvláště v tomto nelehkém období velmi důležité, a proto by je město chtělo také dál podporovat. První pozitivní zpráva pro ně vzešla z poslední rady města.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Bylo doporučeno zastupitelstvu města, které se bude konat 16. prosince, aby rozhodlo o poskytnutí dotací z dotačního programu Podpora a rozvoj sociálních služeb pro rok 2021."

Rada doporučila schválit žádosti o dotace v celkové výši 12 milionů korun. Organizace by tak neměly přijít zkrátka, protože jde o stejnou částku, jaká mezi ně byla v tomto směru rozdělena i minulý rok.

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Největší část financí 4,5 milionu získá Charita Frýdek-Místek na své registrované služby jako je například pro Dům pokojného stáří, Oáza pokoje, či Charitní pečovatelská služba."

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "Těch služeb je přes 10, takže i ta částka je poměrně velká a každý rok ta částka je vysoká, protože jsme největším poskytovatelem sociálních služeb na území města Frýdku-Místku. V letošním roce, stejně jako v tom loňském, jsme žádali o podporu terénních služeb, ambulantních služeb i pobytových služeb napříč od prevence po péči. Pro příští rok nepředpokládáme žádnou výraznou změnu v kapacitách služeb, ani směrem nahoru, ani směrem dolů. To, co je, tak funguje a v souladu s komunitním plánem se nějakým způsobem rozvíjí dále."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Dalším velkým příjemcem je Slezská diakonie, která získá 2,4 milionu a největší část připutuje na provozování azylového domu Bethel."

Petr Wiselka, vedoucí oblasti Frýdek-Místek a Třinec, Slezská diakonie: "Určitě taky i v tom příštím roce počítáme s tím, že ty služby, které se provozují, budou poskytovány dále. Ve Frýdku naše organizace poskytuje přes 10 služeb a pak nějaké další projekty. Je to od lidí s postižením, přes lidi bez domova. Nebo rodiny, které mají nějaké problémy, to znamená sociální asistence, která v těch rodinách působí. Nebo pak sociální bydlení, kde zase se pomáhá s bydlením těm lidem."

Marcel Sikora, náměstek primátora Frýdku-Místku: "Částku přesahující 500 tisíc získá také Domov zvláštního režimu Beskyd, kde jsou osoby s Alzheimerovou nemocí či různými typy demence."

Podpora ze strany města je pro jednotlivé organizace velmi důležitá, protože například v případě Charity je klíčovou i pro podporu ze strany dalších institucí.

Martin Hořínek, ředitel Charity Frýdek-Místek: "V rámci vícezdrojového financování my jsme posuzováni i tím, jak jsme úspěšní v jednotlivých obcích získávat finanční prostředky. Musím zaklepat na dřevo, že ta spolupráce s městem Frýdek-Místek je velmi dobrá."

Petr Wiselka, vedoucí oblasti Frýdek-Místek a Třinec, Slezská diakonie: "Jsem za tu spolupráci s městem vděčný, proto byl ten Covid, kdy i naše střediska to zasáhlo, kdy jsme potřebovali udělat desinfekci, potřebovali jsme ochranné pomůcky, potřebovali jsme i takovou podporu a město bylo v tom velice vstřícné, okamžitě nastoupilo, samo se nabídlo, pomohlo."

Definitivně by měly být peníze organizacím přiklepnuty na prosincovém zastupitelstvu, kde se bude řešit právě rozpočet města na příští rok.

---

Zdroj: https://polar.cz/porady/frydeckomistecky-expres/frydeckomistecky-expres-30-11-2020-16-32