Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • V Havířově během března už třikrát přepadli večerku
  • Havířov investuje do opravy domu na J. Gagarina 52 milionů
  • V ulicích Havířova bude letos více sdílených kol

V Havířově během března už třikrát přepadli večerku

Už potřetí v tomto měsíci došlo k přepadení večerek v Havířově. Do jedné z prodejen přišel pachatel dokonce dvakrát. Policie nyní zveřejnila záběry z kamer a žádá veřejnost o pomoc. Přepadené prodavačky utrpěly velký psychický šok.

Dokud nechytí pachatelé, budeme mít stále strach. To říkají nyní prodavačky ve večerkách v Havířově. A není divu. Během března došlo už potřetí k přepadení.

První na začátku března byla přepadena večerka na Národní třídě.  Stalo se to 5. března.

anketa, prodavačka: "Přepadl v červených montérkách paní vedoucí. Byla z toho samozřejmě v šoku. Chtěl peníze a vyhrožoval, že má u sebe i zbraň. Tu nakonec nevytáhl a sehrálo se to strašně rychle. Odnesl si nějaký alkohol. Máme tady všichni strach, je to špatné. Jsem tady šest let a nikdy se tady nic takového nestalo.”

Tuto večerku na Dlouhé třídě během března přepadli už dvakrát. Prodavačky si nese velké psychické následky.

anketa: "Policie málo jezdí v tu dobu v osm hodin, když večerky zavírají.”

Policie na případech intenzivně pracuje a nyní žádá o pomoc i veřejnost.

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR Karviná: "Na začátku března po páté hodině odpoledne vstoupil do večerky zatím neznámý muž. Pod pohrůžkou násilí se dožadoval vydání peněz. Nakonec z prodejny odešel z několika tisíci a krabičkami cigaret. Stejný scénář, v téže prodejně, byl zopakován o několik dní později. Znovu neznámá osoba ohrožovala obsluhu. Zřejmě jiný neznámý pachatel po vstoupení do večerky se pod pohrůžkou násilí také dožadoval vydání peněz. S sebou si z večerky odnesl pár tisíc korun.”

V případě, že někdo pozná muže z loupežného přepadení, měl by neprodleně kontaktovat linku 158.

---

Havířov investuje do opravy domu na J. Gagarina 52 milionů

Přes padesát dva milionů korun vynaloží město za rekonstrukci obytného domu na ulici J. Gagarina na Podlesí. Stavba byla zahájena v březnu a hotovo by mělo být do konce roku.

Většina domů v lokalitě na Podlesí v blízkosti lesoparku jsou družstevní, zateplené a opravené. Nyní se na řadu dostal i dům s několika vchody, který je ve vlastnictví města. Investice bude obrovská, více než 52 milionů korun.

Simona Součková, mluvčí MRA Havířov: “Tak velká sanace zahrnuje opravu hydroizolace, kompletní zateplení, opravu střechy, opravu balkónů, budou vyměněná garážová vrata, v garážích nové stropy, budou nové přístupové chodníky. Uvnitř se bude pracovat ve společných prostorách, kde se musí vyměnit elektroinstalace, bude kompletně vyměněná i elektrická rozvodna, budou také hezké schránky. Musíme také v rámci této sanace vyhovět normám. Takže topení, které je na chodbách, bude přesunuto na zeď. Takže je to obrovská finanční i logistická zátěž, protože tento dům má několik vchodů, je velký, ale myslím, že nájemníci budou velmi spokojení, protože práce probíhají v rámci harmonogramu. Jediné co řešíme, tak jsou pěvci, rorýsi, které tady máme, ale to budeme řešit průběžně, kdy nám krajský úřad MSK doporučí kolik budek budeme muset pro rorýse nainstalovat.”

anketa: “Já bydlím tady nahoře, v létě ten barák se rozehřeje, hrůza. A když se podíváte z boku, tak tato stěna je holá. V zimě je tam skoro led na stěně. Čekali jsme 47 let.”

V některých bytech je ještě stará i elektroinstalace, a proto bude vyměněna. To ale vadí zejména starším nájemníkům.

anketa: “Nás je tady ve vchodě pět bytů, které nejsou udělané. Sami staří lidé. Můj muž je po operaci kyčle, nechodí. A teď tam bude muset zůstat a oni tam budou pracovat. Nevím, jak se to vyřeší.”

Město ale nemůže riskovat, že by došlo v některém z bytů k požáru. Těmto nájemníkům bude chtít pomoci.

Simona Součková, mluvčí MRA Havířov: “To, že to některým nájemníkům vadí, já osobně chápu, protože jsou to vesměs senioři ve vyšším věku, kteří mají zdravotní potíže a nedokáží si představit, že v tom plném bytě se začne něco dít. MRA našla způsob, jak jim pomoci. To znamená, že by jim od nás přišli pomoci lidé s přesunem nábytku a případně potom i s úklidem.”

---

V ulicích Havířova bude letos více sdílených kol

Konečně můžeme opět jezdit. Taková je reakce lidí v Havířově, když zjistili, že v ulicích se ve stojanech objevila sdílená kola. Město dokonce jejich počet v letošním roce zvýšilo. Podmínky pro zapůjčení zůstávají stejné.

V ulicích Havířova jsou už opět sdílená kola. Jelikož se minulou sezonu osvědčila, město zvýšilo jejich počet.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Na počátku jsme začínali myslím se 100 koly, v minulém roce už jich bylo 150 a letos jich bude 200. Je opravdu vidět, že zájem je velký a i provozovatel nám říkal, že Havířov je jeden z nejvíce využívaných měst, kde provozují bikesharing. Jsme rádi, že tato služba je hodně využívaná, a proto bude v letošním roce ve městě 200 kol na 56 stanovištích.”

anketa: "Těšil jsem se hodně, chybělo mi to ty jízdy na kole. Jezdím všude tady po Havířově. Místo autobusu je to fakt super, než se tlačit s lidmi. Je super, že se to rozšiřuje, člověk může jet dál a dál na kole, ne jen po centru. A tím, že těch kol je víc, tak se jich bude i více půjčovat. Kolikrát člověk přijde a ty kola do chvilky zmiznou.”

anketa: “Myslím si, že je to výborný nápad, ovšem jsou dehonestování lidé, kteří nepoužívají moderní technologie a nemohou si to kolo půjčit s nějakou kartou. Kdyby byla možnost si koupit kartu, která by se přiložila, protože zrovna já používám telefon, který je tzv. prvorepublikový. Jinak je to vynikající nápad, byly by dobré i elektrokola, ale v dnešním světě by to asi nedopadlo dobře, ale líbí se mi to hodně.”

Tak jako v loňském roce, i letos se budou kvůli koronaviru kola pravidelně dezinfikovat a bude probíhat jejich pravidelný servis. Radnice věří, že nebude docházet k jejich ničení

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Hlídat ta kola nelze, protože jsou rozeseta po celém městě a kdo chce ničit cizí majetek, tak si prostor najde. Lidé jsou rádi za službu a hojně ji využívají. Myslím si, že Havířované jsou v tomto vzorní.”

Někteří lidé by uvítali v ulicích i elektrokoloběžky. Město se ale tuto službu prozatím neplánuje.

---Mohlo by Vás také zajímat