Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • CHIRURGICKÁ KLINIKA FN OSTRAVA MÁ TŘI NOVÁ CENTRA VYSOCE SPECIALIZOVANÉ PÉČE
  • BYLY ZVEŘEJNĚNY 3 NÁVRHY NOVÉ OSTRAVSKÉ ČTVRTI ŽOFINKA, VYJÁDŘIT SE MOHOU LIDÉ
  • NA VELKOU CENU OSTRAVY V PLAVÁNÍ PŘIJEL FRANCOUZSKÝ OLYMPIONIK
  • OMLAZENÝ BASEBALLOVÝ TÝM FRÝDKU-MÍSTKU DVAKRÁT PORAZIL JABLONEC
  • BOHUMÍNSKÁ NEMOCNICE MÁ NOVÝ ŠPIČKOVÝ DENZITOMETR
  • STÁT ZA 1,5 MILIARDY POSTAVÍ NOVÝ JUSTIČNÍ PALÁC V OSTRAVĚ
  • OSTRAVA-JIH LÁKÁ OBYVATELE K PŘIHLÁŠENÍ POBYTU TISÍCOVKOU
  • ČELADENŠTÍ ŠKOLÁCI SE VZDĚLÁVAJÍ V NOVÉ UČEBNĚ ZA DESET MILIONŮ
  • PAMÁTNÍK DRUHÉ SVĚTOVÉ VÁLKY V HRABYNI ZAHAJUJE NÁVŠTĚVNICKOU SEZONU
  • OPAVA SE PYŠNÍ PRVNÍ INTEGRAČNÍ HOUPAČKOU PRO TĚLESNĚ POSTIŽENÉ V ČR
  • HASIČI LIKVIDOVALI POŽÁR PNEUMATIK A LESA V ORLOVÉ-LAZECH. INFO NA POLAR.CZ
  • NOVÝ OBJEV VĚDCŮ Z OU PŘINÁŠÍ NOVÉ POHLEDY NA FUNGOVÁNÍ MITOCHONDRIÍ
  • DOPRAVNÍ PODNIK OSTRAVA PRVNÍ V ČR ZAVÁDÍ ELEKTRONICKÉ DOHODY O POKUTÁCH
  • V NEMOCNICI KARVINÁ-RÁJ PROBÍHAJÍ KURZY PRVNÍ POMOCI ZAMĚŘENÉ NA MALÉ DĚTI
Video Přehravač se načítá.
Aktuální čas 0:00
Doba trvání -:-
Načteno: 0%
Typ streamu ŽIVĚ
Zbývající čas 0:00
 
1x
    • Kapitoly
    • Bez popisů, vybráno
    • Bez titulků, vybráno

      Havířov se zapojil do Světového dne porozumění autismu

      Diagnózu, že má dítě poruchu autistického spektra, si vyslechne stále více rodičů. Následné poradenství a pomoc je pro ně nesmírně důležitá. I proto se Havířov opět připojil ke Světovému dni porozumění autismu.

      Paní Marcela Trynh si všimla v roce života své dcery, že není něco v pořádku. Vadily jí běžné zvuky, nesměl se jí nabourat vlastní prostor. Následně se maminka dozvěděla, že má dcera Aspergerův syndrom. I proto využila Světového dne porozumění autismu, do kterého se zapojily všechny havířovské organizace, které s tímto onemocněním pracují.

      Renáta Vališová, vedoucí Centra RaD: “Když někdo přijde, tak řekneme něco málo k autismu, ukážeme jim pomůcky, jsme schopni říct, jak organizace tady působí v Havířově s autismem. Ukázat metody práce, trochu přiblížit tu problematiku autismu.”

      Marcela Trynh, rodič: “Docela mi pomohlo zrovna stánek s Mateřskou školou Paraplíčko, protože pro mne to je teď aktuální téma tím, že hledám pro dcerku mateřskou školku, kde by ji přijali i s Aspergerovým syndromem. Já jsem moc ráda, že jsme si tady mohli stánky projít, něco nového se dozvědět, kouknout na aktivity, které by dcerce pomohly.”

      Poradenské středisko pro rodinu a dítě vnímá, že i díky osvětě se situace posouvá kupředu.

      Renáta Vališová, vedoucí Centra RaD: "Klienti s autismem u nás narůstají. Myslíme si, že je to včasnější diagnostikou a myslíme si, že je to také tím, že se rodiče nenechají odbýt, že jim někdo řekne, počkejte, to dítě z toho vyroste. Ono se časem rozmluví, to se časem ještě zlepší. Oni už sami jsou schopni si vyhledat tu podporu, tu pomoc minimálně v tom, že si zajdou na nějakou konzultaci, že se ujistí jestli, je to v pořádku, není to v pořádku, mají s tím něco dělat a podobně.”

      Běžní kolemjdoucí akci uvítali.

      anketa: “Je spoustu takových lidí tady s tím postižením a možná by se o tom mohlo více mluvit a jak s těmi lidmi hlavně zacházet. Určitě je to super, mohlo by to být častěji.”

      Dne porozumění autismu se zúčastnila i střední a základní škola, která se specializuje na děti s hendikepem. Například Patrik chce být kuchařem.

      Patrik, žák: “My jsme tady ze školy Havířov-Šumbark a chodím do ní a přišli jsme tady s výrobky, co žáci dělají ve škole. Nemám autismus, ale chodím do speciální školy dvouleté a připravuji se teď na zkoušky.”

      Den autismu probíhal už v dopoledních hodinách, a to besedou pro žáky, kterou připravil magistrát v rámci Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání. Pozváni byli odborníci i mladí lidé s autismem.

      Lenka Slowiková, projektová manažerka MAP: "Žáci osmých tříd se mohli otevřeně zeptat na různé dotazy a na jejich životní příběhy. Žáci byli skvělí, byli moc pozitivně naladění a ptali se chlapci, jaké mají doma auto, jaké mají zážitky ze základní školy, co studují, kde pracují a myslím, že to bylo dobře podané, protože ti žáci osmých tříd se teď na to budou dívat jinak.”

      ---

      TJ Slovan musí opravit fotbalové hřiště

      Fotbalisté TJ Slovan budou muset pár měsíců hrát na hřišti v Dolních Datyních. Domácí tráva už nevydržela neustálou zátěž a klub musel přistoupit k celkové revitalizaci hřiště.

      Udržovat travnaté fotbalové hřiště ve vysoké kvalitě je pro kluby náročné. Zvlášť, když na něm každý den trénují desítky hráčů všech věkových kategorií. K zásadnímu kroku po 14 letech musel nyní přistoupit i fotbalový klub TJ Slovan. Po dobu rekonstrukce hřiště se nebude moci vůbec na trávník šlapat. Klub tak musel najít řešení.

      Ivan Chocholáček, šéftrenér mládeže: “Proto jsme požádali Datyně, aby nám umožnily pronájem, kde můžeme odehrát tyto utkání těch našich mladších, starších žáků, včetně dorostenců a mužů. Kdežto školička a mladší přípravka zápasy mohou odehrát na našem hřišti umělé trávy.”

      Michal Zdražil, hráč: "Rekonstruujeme hřiště a snažíme se, aby bylo kvalitní. Za mě to je dobře, hřiště chátralo, nebylo o něho postaráno, jak by bylo třeba. Myslím, že to je dobře."

      David Horniak, hráč: "Na hřišti v Datyních jsme ještě zápas neměli, ale myslím si, že komplikace to není, Je tam skvělé zázemí, kvalitní hřiště. Rekonstrukce našeho hřiště už byla potřeba, takže to bereme jako pozitivní věc."

      Nové hřiště s umělou trávou je pro klub záchranou. Čísla totiž hovoří za vše.

      Ivan Chocholáček, šéftrenér mládeže: “Co se týče zátěže toho hřiště, když jsme byli na semináři s předsedou bývalým, tak náš dotaz byl, ať nám vysvětlí, proč naše tráva je pořád taková špatná. Neboť někteří lidé, kteří tady chodí, se ptají že všude jsou lepší trávy. Bylo nám řečeno odborníky, tímto výpočtem, který se dělá republikově a je prokazatelný, že naše děti, kterých máme 120 a plus mužská kategorie, tak tráví na tom hřišti více hodin než mohou. My jsme se zeptali, ať nám to vypočítají. Tady na tom našem travnatém hřišti můžeme použít měsíčně 700 hodin a nám vycházelo 1350. My tím, že máme umělou trávu, tak se budeme snažit tu zátěž zmírnit tím, že budou většinou trénovat na umělé trávě.”

      Fotbalisté by se mohli na své domácí hřiště vrátit zřejmě na konci května.

      ---

      ZŠ Na Nábřeží uspořádala soutěž Nábřeží hledá talent

      Velkou dopolední show si připravili žáci v Základní škole Na Nábřeží. Chtěli ostatním spolužákům ukázat, že mají talent. Porota nejvíce ocenila vystoupení deváťáků, kteří zatančili Labutí jezero.

      Více než třicet vystoupení si připravili žáci ze ZŠ Na Nábřeží v rámci soutěže Nábřeží hledá Talent. K vidění byla taneční vystoupení, hra na hudební nástroje, vystoupení se psem a mnoha další.

      Šárka Tedesco, učitelka ZŠ Na Nábřeží: “Víme, že je tady zase nová generace, máme tady nové děti, které jsou hodně talentované, tak jsme to chtěli ukázat celé škole, jak na tom jsme a co všechno umíme. Hlásily se děti docela samy, dost nás to překvapilo. Je pravda, že ta čísla z počátku nevypadala až tak, jak vypadají dneska, ale je pravda, že jsme na tom dva měsíce pracovali, aby jsme zdokonalili jednotlivá čísla a tím pádem se dopoledne stalo krásným.”

      Soutěž si užili jak vystupující, tak i ostatní děti, které každé číslo odměnily velkým potleskem.

      anketa: “Mě se to moc líbilo a já jsem trénovala hodně dní. Já jsem zpívala Mášu a medvěd.”

      anketa: “Hrála jsem na klávesy.” A co říkáš na nápad uspořádat takovou soutěž? “Dobrý. Měla jsem sice velkou trému, ale moc se mi to líbilo.”

      anketa: “Hodně dobré to je, bavilo mě to.” Proč si chtěl zrovna ukázat jojo? “Protože to umím a jde mi to.”

      anketa: “Bylo to super, je to tu hezky uspořádané, vyzdobené, dobré obecenstvo. A tanec jsme si vybraly, protože ho dělám 9 let a kamarádka, která se mnou tančila 4 roky. Takže už toho máme hodně za sebou. Já myslím, že jsme to zatančily dobře.”

      anketa: “To bylo hodně nervózní, ale vyšla jsem na scénu a strach už nebyl. Bylo to perfektní, líbilo se mi to.” “Jak dlouho se věnuješ hře na klavír? “Sedm let.”

      anketa: “Na ten nápad přišla paní učitelka třídní a musela nás hodně přesvědčovat. Byla to strašná sranda a jsem rád, že jsme to udělali.”

      anketa: "Mě se to líbilo a budu příště také vystupovat.” A co ukážeš příště? “Nějaký tanec.”

      Pavel Rapant (SOCDEM), náměstek primátora: “Za mne je to skvělý nápad ta dnešní akce Nábřeží hledá talent. Vím, že pan ředitel tuto akci organizoval již v předchozích letech pro celé město, nyní se rozhodl, že to zorganizuje pouze na této škole. Za mě ten elán, ty úsměvy, radost, k tomu není co dodat, sám bych se zapojil do takové akce.”

      Diváckou cenu nakonec získal žák 8.A Jakub Mangel za vystoupení s jojem, cenu poroty pak ohromující labuťáci z 9.B.

      ---

      Mohlo by Vás také zajímat

      Pořad: Havířovský expres
      05. dubna 2025, 16:20

      Havířov se zapojil do Světového dne porozumění autismu

      Diagnózu, že má dítě poruchu autistického spektra, si vyslechne stále více rodičů. Následné poradenství a pomoc je pro ně nesmírně důležitá. I proto se Havířov opět připojil ke Světovému dni porozumění autismu.

      Paní Marcela Trynh si všimla v roce života své dcery, že není něco v pořádku. Vadily jí běžné zvuky, nesměl se jí nabourat vlastní prostor. Následně se maminka dozvěděla, že má dcera Aspergerův syndrom. I proto využila Světového dne porozumění autismu, do kterého se zapojily všechny havířovské organizace, které s tímto onemocněním pracují.

      Renáta Vališová, vedoucí Centra RaD: “Když někdo přijde, tak řekneme něco málo k autismu, ukážeme jim pomůcky, jsme schopni říct, jak organizace tady působí v Havířově s autismem. Ukázat metody práce, trochu přiblížit tu problematiku autismu.”

      Marcela Trynh, rodič: “Docela mi pomohlo zrovna stánek s Mateřskou školou Paraplíčko, protože pro mne to je teď aktuální téma tím, že hledám pro dcerku mateřskou školku, kde by ji přijali i s Aspergerovým syndromem. Já jsem moc ráda, že jsme si tady mohli stánky projít, něco nového se dozvědět, kouknout na aktivity, které by dcerce pomohly.”

      Poradenské středisko pro rodinu a dítě vnímá, že i díky osvětě se situace posouvá kupředu.

      Renáta Vališová, vedoucí Centra RaD: "Klienti s autismem u nás narůstají. Myslíme si, že je to včasnější diagnostikou a myslíme si, že je to také tím, že se rodiče nenechají odbýt, že jim někdo řekne, počkejte, to dítě z toho vyroste. Ono se časem rozmluví, to se časem ještě zlepší. Oni už sami jsou schopni si vyhledat tu podporu, tu pomoc minimálně v tom, že si zajdou na nějakou konzultaci, že se ujistí jestli, je to v pořádku, není to v pořádku, mají s tím něco dělat a podobně.”

      Běžní kolemjdoucí akci uvítali.

      anketa: “Je spoustu takových lidí tady s tím postižením a možná by se o tom mohlo více mluvit a jak s těmi lidmi hlavně zacházet. Určitě je to super, mohlo by to být častěji.”

      Dne porozumění autismu se zúčastnila i střední a základní škola, která se specializuje na děti s hendikepem. Například Patrik chce být kuchařem.

      Patrik, žák: “My jsme tady ze školy Havířov-Šumbark a chodím do ní a přišli jsme tady s výrobky, co žáci dělají ve škole. Nemám autismus, ale chodím do speciální školy dvouleté a připravuji se teď na zkoušky.”

      Den autismu probíhal už v dopoledních hodinách, a to besedou pro žáky, kterou připravil magistrát v rámci Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání. Pozváni byli odborníci i mladí lidé s autismem.

      Lenka Slowiková, projektová manažerka MAP: "Žáci osmých tříd se mohli otevřeně zeptat na různé dotazy a na jejich životní příběhy. Žáci byli skvělí, byli moc pozitivně naladění a ptali se chlapci, jaké mají doma auto, jaké mají zážitky ze základní školy, co studují, kde pracují a myslím, že to bylo dobře podané, protože ti žáci osmých tříd se teď na to budou dívat jinak.”

      ---

      TJ Slovan musí opravit fotbalové hřiště

      Fotbalisté TJ Slovan budou muset pár měsíců hrát na hřišti v Dolních Datyních. Domácí tráva už nevydržela neustálou zátěž a klub musel přistoupit k celkové revitalizaci hřiště.

      Udržovat travnaté fotbalové hřiště ve vysoké kvalitě je pro kluby náročné. Zvlášť, když na něm každý den trénují desítky hráčů všech věkových kategorií. K zásadnímu kroku po 14 letech musel nyní přistoupit i fotbalový klub TJ Slovan. Po dobu rekonstrukce hřiště se nebude moci vůbec na trávník šlapat. Klub tak musel najít řešení.

      Ivan Chocholáček, šéftrenér mládeže: “Proto jsme požádali Datyně, aby nám umožnily pronájem, kde můžeme odehrát tyto utkání těch našich mladších, starších žáků, včetně dorostenců a mužů. Kdežto školička a mladší přípravka zápasy mohou odehrát na našem hřišti umělé trávy.”

      Michal Zdražil, hráč: "Rekonstruujeme hřiště a snažíme se, aby bylo kvalitní. Za mě to je dobře, hřiště chátralo, nebylo o něho postaráno, jak by bylo třeba. Myslím, že to je dobře."

      David Horniak, hráč: "Na hřišti v Datyních jsme ještě zápas neměli, ale myslím si, že komplikace to není, Je tam skvělé zázemí, kvalitní hřiště. Rekonstrukce našeho hřiště už byla potřeba, takže to bereme jako pozitivní věc."

      Nové hřiště s umělou trávou je pro klub záchranou. Čísla totiž hovoří za vše.

      Ivan Chocholáček, šéftrenér mládeže: “Co se týče zátěže toho hřiště, když jsme byli na semináři s předsedou bývalým, tak náš dotaz byl, ať nám vysvětlí, proč naše tráva je pořád taková špatná. Neboť někteří lidé, kteří tady chodí, se ptají že všude jsou lepší trávy. Bylo nám řečeno odborníky, tímto výpočtem, který se dělá republikově a je prokazatelný, že naše děti, kterých máme 120 a plus mužská kategorie, tak tráví na tom hřišti více hodin než mohou. My jsme se zeptali, ať nám to vypočítají. Tady na tom našem travnatém hřišti můžeme použít měsíčně 700 hodin a nám vycházelo 1350. My tím, že máme umělou trávu, tak se budeme snažit tu zátěž zmírnit tím, že budou většinou trénovat na umělé trávě.”

      Fotbalisté by se mohli na své domácí hřiště vrátit zřejmě na konci května.

      ---

      ZŠ Na Nábřeží uspořádala soutěž Nábřeží hledá talent

      Velkou dopolední show si připravili žáci v Základní škole Na Nábřeží. Chtěli ostatním spolužákům ukázat, že mají talent. Porota nejvíce ocenila vystoupení deváťáků, kteří zatančili Labutí jezero.

      Více než třicet vystoupení si připravili žáci ze ZŠ Na Nábřeží v rámci soutěže Nábřeží hledá Talent. K vidění byla taneční vystoupení, hra na hudební nástroje, vystoupení se psem a mnoha další.

      Šárka Tedesco, učitelka ZŠ Na Nábřeží: “Víme, že je tady zase nová generace, máme tady nové děti, které jsou hodně talentované, tak jsme to chtěli ukázat celé škole, jak na tom jsme a co všechno umíme. Hlásily se děti docela samy, dost nás to překvapilo. Je pravda, že ta čísla z počátku nevypadala až tak, jak vypadají dneska, ale je pravda, že jsme na tom dva měsíce pracovali, aby jsme zdokonalili jednotlivá čísla a tím pádem se dopoledne stalo krásným.”

      Soutěž si užili jak vystupující, tak i ostatní děti, které každé číslo odměnily velkým potleskem.

      anketa: “Mě se to moc líbilo a já jsem trénovala hodně dní. Já jsem zpívala Mášu a medvěd.”

      anketa: “Hrála jsem na klávesy.” A co říkáš na nápad uspořádat takovou soutěž? “Dobrý. Měla jsem sice velkou trému, ale moc se mi to líbilo.”

      anketa: “Hodně dobré to je, bavilo mě to.” Proč si chtěl zrovna ukázat jojo? “Protože to umím a jde mi to.”

      anketa: “Bylo to super, je to tu hezky uspořádané, vyzdobené, dobré obecenstvo. A tanec jsme si vybraly, protože ho dělám 9 let a kamarádka, která se mnou tančila 4 roky. Takže už toho máme hodně za sebou. Já myslím, že jsme to zatančily dobře.”

      anketa: “To bylo hodně nervózní, ale vyšla jsem na scénu a strach už nebyl. Bylo to perfektní, líbilo se mi to.” “Jak dlouho se věnuješ hře na klavír? “Sedm let.”

      anketa: “Na ten nápad přišla paní učitelka třídní a musela nás hodně přesvědčovat. Byla to strašná sranda a jsem rád, že jsme to udělali.”

      anketa: "Mě se to líbilo a budu příště také vystupovat.” A co ukážeš příště? “Nějaký tanec.”

      Pavel Rapant (SOCDEM), náměstek primátora: “Za mne je to skvělý nápad ta dnešní akce Nábřeží hledá talent. Vím, že pan ředitel tuto akci organizoval již v předchozích letech pro celé město, nyní se rozhodl, že to zorganizuje pouze na této škole. Za mě ten elán, ty úsměvy, radost, k tomu není co dodat, sám bych se zapojil do takové akce.”

      Diváckou cenu nakonec získal žák 8.A Jakub Mangel za vystoupení s jojem, cenu poroty pak ohromující labuťáci z 9.B.

      ---

      Zdroj: https://polar.cz/porady/havirovsky-expres/havirovsky-expres-05-04-2025-16-24