Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Havířovská ZUŠ se zatepluje a bude mít i fotovoltaiku
  • Středisko pro rodinu a dítě připravilo příměstský tábor
  • Informace k předprodeji vstupenek na Havířovské slavnosti

Havířovská ZUŠ se zatepluje a bude mít i fotovoltaiku

Ceny energií letí stále nahoru. Jedním ze způsobů, jak zvyšovat energetickou úspornost, jsou investice do budov. I proto se kraj pustil do výměny oken a zateplení na ZUŠ L. Janáčka v Havířově. Součástí bude i vybudování fotovoltaického systému.

ZUŠ L. Janáčka v Havířově je specifická tím, že je celá prosklená a v současné době energeticky náročná. Už během letošní topné sezony by ale měl kraj jakožto zřizovatel pocítit úspory díky rozsáhlé rekonstrukci. Ta zahrnuje výměnu oken, zateplení fasády, či instalaci venkovních žaluzií.

Anna Mikulová, ředitelka ZUŠ L. Janáčka Havířov: “My jsme měli už několik let požadavek na zateplení naší budovy. V roce 2019 nás náš zřizovatel vybral k této investiční akci. Byla zpracována projektová dokumentace, ale bohužel kvůli covidu se ta rekonstrukce zpozdila, takže jsme začali až letos. Jsme velmi rádi, že ta rekonstrukce probíhá a naše škola bude zase uživatelsky příjemnější. Předpokládáme, že ušetříme především na energiích a uspořené finanční prostředky budeme moci použít ke zkvalitnění výuky. Naše budova je z velké části prosklená, má velké chodby. Máme tady také mnoho velkých prostor, k výuce. Taneční sály, sál literárně-dramatický, sál pro 230 lidí i menší komorní sál, takže doufáme, že právě tato akce nám pomůže ušetřit tu energii a ty finanční prostředky, které za ni vydáváme. Součástí je také rekuperace, nebo vybudování rekuperace ve dvou učebnách.”

Dokončení rekonstrukce je naplánováno až na leden příštího roku. Škola ale věří, že s výukou začne normálně v září.

Anna Mikulová, ředitelka ZUŠ L. Janáčka Havířov: “Máme to samozřejmě velmi dobře naplánované. Předpokládáme, že práce, to znamená především výměna oken, se stihne do konce srpna tak, abychom v září mohli výuku normálně zahájit. A práce., které probíhají v exteriéru zateplení, fotovoltaika, ty budou ještě probíhat v průběhu podzimních měsíců."

Projekt počítá také s vybudováním fotovoltaiky na střeše budovy.

Jaroslav Kania (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Abychom přispěli k těm energetickým úsporám, tak jsme se rozhodli, že na střechu nainstalujeme fotovoltaický systém, kdy produkovaná elektrická energie bude především spotřebována naší ZUŠ. V případě přebytků budeme tuto energii dodávat do místní distribuční sítě. Naše Moravskoslezské energetické, centrum, což je naše příspěvková organizace, má nyní za úkol posoudit všech 1200 objektů, které MSK vlastní a vytipovat objekty, kde by šla fotovoltaika umístit a případně i napojit na distribuční síť.”

Kraj má v plánu fotovoltaiku nainstalovat například také na ZUŠ v Klimkovicích, Základní školu Čkalovova v Ostravě-Porubě nebo na Střední odbornou školu dopravy a cestovního ruchu v Krnově. Rekonstrukce havířovské ZUŠ bude stát necelých 29 milionů korun s tím, že 8 milionů pokryje dotace z EU.

---

Středisko pro rodinu a dítě připravilo příměstský tábor

Sociální služby Havířova v rámci Střediska pro rodinu a dítě poskytují během roku několik služeb. Nyní pracovníci poprvé uspořádali pro děti i příměstský tábor. První den děti strávily se zvířaty na mini farmě v Těrlicku.

Středisko pro rodinu a dítě poskytuje tři služby. Ranou péči, odborné poradenství a odlehčovací služby. A právě v rámci odlehčovací služby se sociální pracovníci rozhodli, že připraví pro děti týden plný zážitků. Během prvního dne se děti podívaly na farmu v Těrlicku, kde mohly krmit zvířata a zajezdit si i na poníkovi.

Jaké jsi tady viděl Míšo zvířátka?

anketa: “Prasátko, koza, ovečky, králíka. Líbí se mi tady, já krmím zvířátka.”

Pavlína Blažková, sociální pracovnice RaD: "Víme, že děti mají své specifické potřeby, takže je nevezmou na běžné příměstské a pobytové tábory, a proto jsme udělali takové týdenní skupinové setkávání dětí.”

Sociální pracovnice používají pro lepší komunikaci s dětmi i obrázkovou řeč.

Pavlína Blažková, sociální pracovnice RaD: "Děti nás vlastně znají, znají nás z těch třech služeb, které máme. Zatím to máme první den, ale děti to zvládly super. I cestu autobusem jsme zvládli a ještě máme pro děti připravený režim. Máme to udělané pomocí fotek. Takže všem dětem ukazujeme fotky. Máme fotky i na výběr, takže, kdyby se děti nějak zlobily, takže jim můžeme dát i vybrat z fotek. Takže si myslím, že to zvládneme v pohodě. Máme děti i s autismem, s mentálním postižením a jsou tady děti i s vývojovým opožděním, takže máme to takový mix dětí. Některé nerozumí úplně mluvené řeči, takže jim to pomůže s námi komunikovat pomocí obrázků a my můžeme takto komunikovat s nimi.”

Co všechno s vámi za ten týden děti zažijí?

Pavlína Blažková, sociální pracovnice RaD: “Každý den máme nějaký výlet. Dnes jsme přijeli na farmu do Těrlicka. Zítra pojedeme vlakem do Mlýna vodníka Slámy. Ve středu máme naplánovaný také výlet vlakem do Mostů u Jablunkova na bobovku, ve čtvrtek pojedeme na krytý bazén do Orlové. V pátek pojedeme do Karviné do parku B. Němcové a na lodičky.”

Příměstský tábor v rámci odlehčovací služby se o letošních prázdninách konal poprvé a středisko věří, že ne naposled.

---

Informace k předprodeji vstupenek na Havířovské slavnosti

Přesto, že se chystají Havířovské slavnosti navštívit desítky tisíc lidí, neměl by nastat problém s výměnou vstupenek za identifikační pásky. Radnice se snaží předstihem informovat, jak mají lidé postupovat.

Termín konání Havířovských slavností se blíží. Předprodej vstupenek je v plném proudu a město očekává ze strany veřejnosti velký zájem.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: "Máme už přesně stanoveno, jak se budou měnit zakoupené vstupenky za identifikační pásky. V době od 29.8. do 1.9. si mohou občané vyměnit zakoupené vstupenky v předprodeji za identifikační pásky na pokladnách v KD. P. Bezruče a v kině Centrum od 9 hodin do 20 hodin na obou dvou místech. V den konání slavností 2.9. bude fungovat naproti areálu Slavie deset pokladen, ať už pro přímé zakoupení vstupenek na místě, nebo výměny on-line zakoupené vstupenky, nebo vstupenky v tištěné podobě za identifikační pásky.”

Deset pokladen bude otevřeno i v neděli. Lidé musí počítat s tím, že si musí vstupenku vyměnit za pásek osobně. Pokud mají vstupenky na oba dny slavností, dostanou na ruku dva pásky.

Do 10. srpna si mohou lidé zakoupit online vstupenku za 300 korun. K blížícímu se termínu slavností se cena zvyšuje. V den konání pak bude stát lístek 450 korun.

Jana Feberévá (ČSSD), náměstkyně primátora: "Já bych doporučila lidem, aby si vstupenky koupili dopředu, aby to měli za výhodnou cenu. Já si myslím, že by to mělo proběhnout vše v klidu, protože lidé budou mít dostatečný prostor na to, aby si ty vstupenky vyměnili a také bych doporučovala, aby na hlavní program přišli trochu v předstihu, ať se netvoří fronty a ať všechno proběhne hladce.”

Veškeré informace naleznou lidé také na webových stránkách Městského kulturního střediska.

---Mohlo by Vás také zajímat