Stáhnout video

Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Havířov se pustil do dalších sanací bytových domů
  • Skupina ČEZ dostala vysokou pokutu za obří skládku
  • Exhibiční akrobatické skoky na havířovském koupališti

Havířov se pustil do dalších sanací bytových domů

Několik desítek milionů korun investuje Havířov do dalších komplexních oprav panelových domů a to včetně výměn výtahů. Nájemníci sice říkají, že žijí v bojových podmínkách, ale za opravu jejich domu jsou rádi.

Nájemníci z věžového domu na ulici 1. Máje v Havířově na letošní léto jen tak nezapomenou. Dům prochází celkovou rekonstrukcí. Opravuje se střecha, zatepluje se fasáda, vyměňují se balkony. Pracuje se i v samotných bytech.

anketa: "Radost určitě mám, tady ten dům byl zanedbávaný poměrně dost dlouho. Ty podmínky jsou teď ale dost bojové."

Městská realitní agentura v rámci oprav vymění i výtah a upraví vstup pro imobilní nájemníky.

Ladislav Indrák, technický dozor stavby: "Před vstupem bude umístěná ocelová rampa. Vstup bude přizpůsoben průjezdné šířce pro imobilní občany a výtah bude lehce technicky pozměněn v tom smyslu, že bude konstruován jako průchozí. To znamená, že nástupní patro bude hned v přízemí za dveřmi a následně budou vystupovat naši nájemníci v každém patře.”

Výměna výtahu potrvá zhruba šest týdnů.

Simona Součková, mluvčí společnosti MRA: “Každý bude prostřednictvím vývěsky informován, kdy to přijde. My si to uvědomujeme, že to bude pro všechny nájemníky obzvlášť obtížné a především pro ty, kteří bydlí v horních patrech a protože víme, že zde bydlí i senioři, tak my jsme připraveni jim pomoci s těžkým nákupem nebo, když budou potřebovat doprovod k lékaři."

Rekonstrukce panelového domu bude stát zhruba 23 milionů korun. Sanaci čeká v těchto týdnech ještě jeden dům a to na Dlouhé třídě.

---

Skupina ČEZ dostala vysokou pokutu za obří skládku

Naše televize už rok sleduje kauzu obří nelegální skládky plastů v areálu rekultivací v katastrálním území Havířova. Nyní Česká inspekce životního prostředí zveřejnila závěry šetření. Skupina ČEZ musela zaplatit pokutu ve výši 450 tisíc korun.

V srpnu loňského roku v areálu rekultivací území bývalého Dolu Dukla se nacházela tato obří skládka se smíšeným plastovým odpadem, která tam rozhodně neměla co dělat. Naše televize kontaktovala Českou inspekci životního prostředí i provozovatele areálu skupinu ČEZ - energetické produkty.

Inspekce zahájila šetření a odhalila, že v areálu se nacházelo téměř 570 tun nepovoleného odpadu. Další desítky tun plastů, kaučuku a jiného materiálu skončily zahrnuty pod zemí.

Společnost ČEZ dostala pokutu ve výši 450 tisíc korun.

Karel Kozubek, ředitel Oblastního inspektorátu ČIŽP v Ostravě: "Inspektoři při stanovení výše pokuty zohlednili skutečnost, že v oblasti odpadového hospodářství uvedená společnost dlouhodobě podniká. Oprávněně lze tedy od takového subjektu očekávat či předpokládat velmi dobrou znalost příslušných předpisů a bezzávadnou aplikaci těchto norem v praxi. Tím, že obviněný nedodržoval platný provozní řád, došlo při provozování zařízení k ohrožení životního prostředí.”

Společnost ČEZ areál pronajímá firmě OVEX plus a pochybení přiznává.

Miroslav Olszovy, jednatel společnosti OVEX plus: "Bylo to vyřešeno, zjednána náprava a víc k tomu nemám co říct."

Vladislav Sobol, mluvčí společnosti ČEZ: "Právě z její strany došlo k porušení předpisů. Tím se v žádném případě nezříkáme odpovědnosti, hlavně v tom, že jsme měli provozovatele areálu lépe kontrolovat. Proto jsme pokutu bez odvolání uhradili a zároveň jsme zajistili, aby se podobná situace už nemohla opakovat. Firma si byla vědoma svého pochybení a částku ve výši pokuty nám uhradila.”

---

Exhibiční akrobatické skoky na havířovském koupališti

Havířovské koupaliště má jako jedno z mála v republice desetimetrový skokanský můstek. Právě proto si ho vybrali organizátoři highjump závodů pro svou exhibiční show.

Takto skáčou salta do vody ti nejlepší akrobati z Česka. Do Havířova nepřijeli náhodou.

Martin Zvoníček, organizátor: "My jsme organizátoři akce cliff diving závodů highjump, které se ze známých důvodů nemohou konat v tradičním lomu ve Hřiměždicích ve Středočeském kraji a tak jsme se rozhodli, že pojedeme po místech, kde se dá skákat. A jedno z těch unikátních míst je havířovské koupaliště, kde se dá skákat z deseti metrů.”

Několikanásobný vítěz Jan Bílý zná skokanský můstek v Havířově velice dobře.

Jan Bílý, sportovec: “Tady na havířovském koupališti jsme byli už spoustu krát. Jezdili jsme sem trénovat kromě minulého roku asi sedm let zpátky každý rok. Takže to tu velmi dobře známe a máme to tu rádi.”

Josef Bělica (ANO), primátor Havířova:  "My jsme před chvílí hovořili s organizátorem, že jsme jedni z výjimečných, co se týče koupaliště, protože máme vysokou věž a takové jsou v republice tři nebo čtyři. My se snažíme dlouhodobě to koupaliště zvelebovat a je to taková část Havířova, na kterou jsme hrdí. Letos jsme otevřeli nový padesátimetrový nerezový bazén a jsme za to moc rádi. Tohle to je samozřejmě záležitost, která zvedá jednak prestiž celého města a my budeme moc rádi, pokud se nám s organizátory podaří domluvit a tu akci podpořit i v dalších letech.”

---Mohlo by Vás také zajímat