Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Havířov se pustil do propojování cyklostezek
  • Vyhodnocení soutěže Deník malého čtenáře
  • V Havířově se jel Český skateboardový pohár juniorů

Havířov se pustil do propojování cyklostezek

Cyklostezky jsou v Havířově problém. Mnohé jsou úzké a hlavně na sebe nenavazují. V centru města by se to mělo brzy změnit. Práce na první etapě už začaly. V dalších letech chce radnice pokračovat například i směrem na Národní třídu.

Město využilo letních prázdnin a pustilo se do propojování cyklostezek. Výsledkem by mělo být, že cyklisté nebudou muset sesedat a vést kolo a na nějaký další úsek. První etapa byla zahájena na náměstí Republiky.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Takže chceme propojit úsek celé Hlavní třídy, dále na Dlouhou třídu, kde už vybudované cyklostezky jsou a také do budoucna na Národní třídu, kde bychom rádi kolem Národní třídy udělali cyklostezku. Obecně se snažíme propojovat cyklostezky jak města Havířova, tak také propojit cyklostezkami jednotlivé města. Snažíme se teď řešit cyklostezku na Karvinou, Český Těšín a do budoucna bychom také chtěli propojit Havířov s Ostravou.”

Výstavba cyklostezky bude končit u Redonu.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Zasáhneme do těch zelených pásů, protože ten prostor je příliš malý tak, aby vedle sebe mohla být cyklostezka i chodník. Finální řešení bude takové, že jeden pruh bude pro cyklisty zhruba v šířce dvou metrů a druhý pruh také v šířce dvou metrů by měl být pro chodce. Na Národní třídě jsme ve fázi projekční přípravy. Tam ještě finální řešení není známo, tam se to teď projektuje. Letos bychom chtěli mít hotovo a vědět, kudy přesně půjdeme a v příštím roce bychom rádi zkusili realizovat to propojení směrem na Národní třídu.”

Radnice ví, že se bude muset zabývat i stávajícími cyklostezkami.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Stávající cyklostezky, hlavně tady Hlavní třídě, jsou problém. Jsou úzké, špatně se po nich jezdí. Přemýšleli jsme už, jakým způsobem je řešit a musíme je do budoucna řešit. A ty směry jsou dva. Buď se rozšíříme do komunikace, což by byl problém, a nebo nám tam zavází veřejné osvětlení. To znamená, že kdyby se nám podařilo vyměnit veřejné osvětlení, třeba ho vložit do středových pásů, tak si uvolníme prostor pro cyklostezku. Ale určitě do budoucna cyklostezky na Hlavní třídě potřebujeme rozšířit, ať opravdu komfort jízdy na kole středem města, nebo připojením města je připravený a realizovatelný.”

Současná výstavba cyklostezky k Redonu by měla být dokončena v druhé polovině září.

---

Vyhodnocení soutěže Deník malého čtenáře

Pracovnice Místního akčního plánu společně s knihovnou připravili pro děti celoroční akci Deník malého čtenáře. A jelikož je konec školního roku, došlo i na vyhodnocení a předání cen.

Díky projektu Deník malého čtenáře našlo mnohem více dětí zalíbení v četbě. Školáci od počátku školního roku navštěvovali knihovny, vybírali si zajímavé knížky.

Lenka Slowiková, MAP: "Děti chodily jednou měsíčně do knihovny spádové ke svojí škole, zároveň měly různé tvořivé dílny, měly besedy se známými autory a konzultovaly s nimi své vybrané knihy, které ve svých čtenářských denících mohly hodnotit, mohly k nim kreslit obrázky, mohly k nim napsat krátké povídání co se jim líbilo, co se jim nelíbilo. Zároveň bylo součástí bingo, kdy si spojovaly žánry.”

Celkem se do projektu zapojilo 14 škol a dětem bylo rozdáno na 300 cen. Ocenění si převzali i malí čtenáři z ZŠ G. Svobody.

anketa: "Přečetla jsem osm knížek a nejvíce se mi líbila Deník malého poseroutky. Nečekala jsem cenu a je to pěkné.”

anketa: “Zapisovala jsem si tam 16 knížek a nejvíce mne bavila Strašidelný dům od Zuzany Pospíšilové a moc se mi líbí ta cena.”

anketa: “Pokud by nebyla tato soutěž, myslím, že bych nepřečetla tolik knížek.”

anketa: “Přečetl jsem deset knížek a bavila mne knížka Babička drsňačka. Měli bychom číst, abychom byli chytří a věděli, jak se správně píší písmena, a ať víme něco o knížkách.”

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Já myslím, že to je fajn. Děti málo četly, čtou a to, že se zapojí tady do této aktivity, tak jednak pochvala tady dámám z MAP, že s tímto projektem přišly a pochvala i paní učitelce každé z té školy, která ty děti zaujala. Je důležité, aby od mala děti četly, aby chápaly věty, souvětí a aby rozuměly tomu textu. Aby četly s láskou, protože to se jim hodí do každého oboru.”

Tyto všechny děti se shodují, že si budou čtenářský deník vést i nadále.

---

V Havířově se jel Český skateboardový pohár juniorů

Havířovský skatepark se stal opět místem velkého sportovního klání. Nejrůznější triky divákům a hlavně porotcům předvedly děti v rámci prestižních závodů.

V Havířově se konala třetí letošní zastávka Českého skateboardového poháru juniorů. Své nadšení k tomuto sportu předvedly jak ty úplně nejmenší děti do 9 let, tak mládež do 14 let.

Petr Vašut, předseda skate spolku Havířov: "Máme tady něco kolem 45 účastníků závodu. Jsou tady z Polska, z Prahy, Plzně, Ostravy, Karviné, Havířova a z okolních přilehlých měst. Frýdek-Místek atd. Odjela se první kategorie holek, kde máme Viky Marešovou, které je osm let a je to nejmladší účastnice. První jízdu zajela pěkně, tu druhou, hodně spadla a už nechtěla pokračovat, ale věřím, že na nějaké to místo to bude.”

anketa: "Jezdím rok a baví mne skákat ty triky." Co se ti povedlo a co se ti nepovedlo? “Vyjet na tu trubku, to se mi nepovedlo a jinak vše.”

anketa: “Nejsme tady poprvé. Přijeli jsme tady už potřetí. Je to tady pěkné."

anketa: “Přijel jsem z Prahy a tento skatepark se mi hodně líbí, protože je velký a dají se tady udělat triky. Líbí se mi dost. Tři roky se tomu věnuji. Táta mne do toho zatáhl a baví mne to.”

Skatepark se stavěl sportovcům doslova na míru a má v republice velký ohlas. V Havířově navštěvuje skate školu zhruba 60 dětí. Některé z nich nyní tráví čas na soustředění v Uherském Hradišti.

Petr Vašut, předseda skate spolku Havířov: "O náš skatepark v je v asociaci českého skateboardingu velký zájem i z důvodu zázemí i z důvodu toho, jak vypadá hlavně pro tu mladší kategorii, protože jsou překážky uspořádány a udělány tak, aby vyhovovaly jezdcům.”

V rámci poháru čekají na sportovce ještě čtyři závody.

---Mohlo by Vás také zajímat