Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Kvůli koronaviru se zavírají školy, ruší se akce nad sto lidí
  • Lupič přepadl v Havířově večerku

Kvůli koronaviru se zavírají školy, ruší se akce nad sto lidí

Od středy se v celé republice kvůli šíření koronaviru uzavřou všechny školy. Ředitelé i radnice hledají řešení, jak zabezpečit náhradní výuku. Kraj vidí největší problém u malých dětí. S okamžitou platností se ruší také všechny pořádané akce nad sto lidí.

Počet nakažených lidí koronavirem v Evropě raketově stoupá. Vláda se proto rozhodla k razantnímu opatření i v České republice. Kromě zákazu návštěv v nemocnicích, domovech seniorů, se od středy zavřou také všechny základní, střední i vysoké školy. Až do odvolání platí i zákaz pořádání veškerých akcí s účastí nad sto lidí.

Učitelé, ředitelé i radnice úterní zpráva zaskočila a všichni nyní zjišťují, jak budou opatření aplikována v praxi. V Moravskoslezském kraji se to týká 443 základních škol a téměř 140 středních škol.

"Tak chápu, že to je problém, sama mám malé děti, ale chápu nařízení vlády, takže se zachováme tak, jak nám řeknou,” řekla učitelka ZŠ Horní Suchá Hana Hrčková.

"Na webové stránky už připravujeme sdělení pro rodiče, že přerušujeme výuku, ale zatím nemáme žádné informace," řekl ředitel ZŠ Gorkého Havířov Igor Zaťko.

Havířov dopoledne svolal krizový štáb.

"Svoláme ředitele základních škol a budeme věci urychleně řešit tak, aby to bylo od zítra nastaveno, jak to má být. A co se týče akcí, které město pořádá, tak ty budou s okamžitou platností zrušeny,” řekla náměstkyně havířovského primátora Jana Feberová (ČSSD).

Kraj věří, že ředitelé zvládnou výuku i na dálku. Problém vidí ale u malých dětí.

"Školy si budou moci vyzkoušet výuku na dálku, já si myslím, že dneska to technologie umožňují. Bude to jednodušší u středních škol, druhém stupni. Já trochu vnímám problém na prvním stupni, žáci mají velkou radost, že školy budou zavřené. Smutní budou rodiče, hlavně u žáků prvního stupně. Protože zajistit dozor u dětí prvního stupně nebude vůbec jednoduché,” řekl náměstek hejtmana MSK Stanislav Folwarczny (ODS). 

Ze školských zařízení se prozatím opatření netýká mateřských škol. 

---

Lupič přepadl v Havířově večerku

AKTUALIZUJEME/ Loupežné přepadení vyšetřují policisté v havířovské městské části Šumbark, místní části Zadky. Zatím neznámý pachatel tam přepadl prodejnu, kde se chtěl zmocnit peněz.

Přepadení se mělo odehrát zhruba o půl osmé ve večerce v ulici Marie Pujmanové. Na prodavačky měl lupič namířit zbraň, pravděpodobně pistoli, či její maketu. Z místa zmizel se zhruba 10 tisíc korunami. 

"Mohu potvrdit, že jsme ve večerních hodinách přijali oznámení o události v jedné prodejně. Policisté situaci prověřují," řekla v pátek policejní mluvčí Zlatuše Viačková. 

V sobotu ráno policie k případu dodala: "Policisté se případu intenzivně věnují. Dosud neznámý pachatel vstoupil do prodejny a po prodavačkách požadoval vydání finanční hotovosti. Pak z prodejny utekl. Policisté vyhodnocují kamerové záznamy, sdělení svědků a další informace, které k případu mají," uvedla mluvčí Zlatuše Viačková.

Ilustrační snímek

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry