Stáhnout video

Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • V ulicích Havířova jsou nově šedé kontejnery na kov
  • III. ročník triatlonového závodu odstartoval na koupališti
  • Modernizace veřejného osvětlení pokračuje

V ulicích Havířova jsou nově šedé kontejnery na kov

Lidé v Havířově si zvykají na další třídění odpadu. Nově radnice v ulicích rozmístila 70 šedých kontejnerů na kov. Pokud se i tato separace osvědčí, počet nádob se rozšíří.

Staré příbory, prázdný lak na vlasy, nebo plechovky od nápojů, či jídla. To vše mohou už od července lidé vyhazovat do speciálních šedých nádob v Havířově.

Jana Vichrová, odbor komunálních služeb: "My jich máme jen 70 a kontejnerových stanovišť máme nějakých 470, takže to nešlo rozmístit na všechna stanoviště, ale snažili jsme se je tak přiměřeně rozmístit po celém území města. S tím, že kde jsou výškové domy, velká výtěžnost, tak tam jim máme možná trochu více.”

Radnice by byla ráda, kdyby se lidé naučili zodpovědně řídit i tento druh odpadu. Mapu rozmístěných kontejnerů na kov naleznou na webových stránkách města.

anketa: “Třídím na 100%. Dávám papír, další věci. Teď i plechovky, předtím to nebylo, teď ano.”

anketa: “Samozřejmě třídíme. Třídíme i ty oleje, všechno. Je to pozitivní věc."

anketa: “Všiml jsem si toho a kovy třídíme způsobem, že spíš odvážíme na sběrný dvůr. Tady to jsme prozatím nevyužili."

Zda se v ulicích objeví i další nádoby, ukáže čas.

Jana Vichrová, odbor komunálních služeb: "To zjistíme až ke konci roku, kdy budeme vědět jaká je výtěžnost, jak se občané do toho zapojili a podle toho bychom potom zkusili objednat další kontejnery a rozmístit je na další stanoviště."Lidé v Havířově si dobře zvykli i na třídění jedlých olejů a tuků. Proto město v červenci rozmístilo dalších třicet těchto nádob.

---

III. ročník triatlonového závodu odstartoval na koupališti

Nevšední zážitek mohli zažít návštěvníci koupaliště. Spolek H10 a SK Fuga uspořádali další ročník triatlonového závodu. Na start se postavilo na 70 závodníků.

Třetí ročník etapového triatlonového závodu, kdy ve třech dnech závodníci absolvují tři krátké sprint triatlony, odstartoval opět na havířovském koupališti. Sportovci museli absolvovat 400 metrů plavání, 14 kilometrů na kole a pak následoval běh na čtyři kilometry. Další dvě etapy pak pokračovaly v okolí Těrlické přehrady.

Lumír Hlaváč, spoluorganizátor závodu: "Havířovské koupaliště jsme si vybrali z toho důvodu, že jsme tady z regionu a chceme ukázat lidem, že není tady jen přehrada, ale i koupaliště. Koupaliště pro takový speciální typ startu, kdy závodníci startují intervalově po 15 sekundách a v bazénu mají vytyčené bójky, které musí obeplávat a postupně jako had zaplavou 400 metrů. To je trochu odlišné od soboty, kdy se startuje hromadně.”

anketa: "Jsem od Zlína z Luhačovic, jsem tady poprvé. Absolvuji celou sérii. Nesmírně se na ni těším, protože to je výzva. Je to můj desátý triatlon a těším se.”

anketa: "Jsem z Ostravy, absolvuji již třetí ročník. My v Ostravě také pořádáme závody a jsem rád, že s SK Fuga je to taková výměna. Oni přijdou k nám, my k nim. Tady absolvuji doufám celé tři dny bez zdravotních problémů a těším se. Čeká nás náročný víkend a uvidíme, jak to dopadne.”

anketa: "Já jsem z Nového Jičína. Já sice nedělám triatlon, já jsem atletka, ale letos kvůli covidu jsem se rozhodla startovat jenom v triatlonu a strašně se těším. Už jsem byla i loni a je tady úžasná atmosféra."

anketa: "Je to výzva. Loni jsem to zkoušela, nevěděla jsem do čeho jdu. Letos vím, jsem v obavách. Tři dny triatlony po sobě je masakr.”

Přesto, že se pátečního závodu zúčastnilo na 70 sportovců a v sobotu dokonce ještě o třicet více, nepřijela silná základna z Polska.

Lumír Hlaváč, spoluorganizátor závodu: "Máme to tady dá se říct z celé republiky. Jsou tady z Prahy, Brna, nejvíce je tady asi místních. Letos nám trochu zkazila plány celá ta krize kolem covidu, protože minulé závody jsme tady měli zhruba 30% závodníků z Polska. Letos jen jednoho nebo dva závodníky z Polska.”

Celkovým vítězem se podle očekávání stala největší triatlonová hvězda Petr Vabroušek ze Zlína, v kategorii žen pak Ania Halska z Polska.

---

Modernizace veřejného osvětlení pokračuje

V mnoha dvorových částech v těchto týdnech dochází k rekonstrukci veřejného osvětlení. Pro zvýšení bezpečnosti se budou také instalovat úplně nové sloupy veřejného osvětlení na ulici Nad Tratí.

Práce na modernizaci veřejného osvětlení nikdy nekončí. I v těchto měsících se pracuje v několika lokalitách celého města.

Claudie Valderová, odbor komunálních služeb: "Děláme plán veřejného osvětlení. To znamená, že rekonstruujeme veřejné osvětlení ve dvorových částech. Vyměňují se staré diskové svítidla za nové modernější. Tyto opravy probíhají už od roku 2015 a dále se budeme soustředit na tyto dvorové části, které ještě nejsou zrekonstruované."

Další poměrně velká rekonstrukce v současné době probíhá kolem ulice Lidická, kde společnost ČEZ mění svoje betonové sloupy.

Claudie Valderová, odbor komunálních služeb: "My v rámci této výměny vyměňujeme svítidla veřejného osvětlení. V rámci této rekonstrukce může docházet k úplnému vypnutí, nebo omezení provozu veřejného osvětlení.”

K rozšíření osvětlení se přistupuje i na ulici Nad Tratí. O kolik svítidel se bude jednat a proč právě v této lokalitě?

Claudie Valderová, odbor komunálních služeb: “Jedná se o rozšíření veřejného osvětlení, kdy ve spolupráci s MP jsme získali dotační titul od ministerstva vnitra. Jedná se o výstavbu šesti sloupů veřejného osvětlení, kdy máme za cíl zabezpečit tu lokalitu. Týká se to křížení ulic Nad Tratí a Prachatická a k té rekonstrukci bude docházet v nejbližších měsících, spíše týdnech.”

Byl to i požadavek občanů, kteří v té lokalitě bydlí?

Claudie Valderová, odbor komunálních služeb: “Ano, byl to i požadavek ze strany občanské komise."

---Mohlo by Vás také zajímat