Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Havířov bude muset vyřešit problém s alejí metasekvojí
  • Myslivci vyrazili na hon zajíců do životických sadů
  • Maniak aerobik uspořádal opět sbírku Krabice pro děti

Havířov bude muset vyřešit problém s alejí metasekvojí

Radnice bude muset vyřešit problém s vzácnou alejí metasekvojí čínských. Kořeny se dál pod dlažbou rozpínají a představují riziko nejen pro chodce. Město by samozřejmě chtělo zachovat zeleň, najít kompromis, ale nebude jednoduché.

Alej metasekvojí čínských v centru Havířova je jedinou v České republice. Vysázena byla v roce 1967. Kořenový systém stromů se ale nachází nízko pod zemí a line se do šířky. Chodník se tak každým rokem víc a víc vlní a stává se pro chodce nebezpečným. Kořeny mohou představovat problém také pro přilehlý obytný dům.


Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "Do budoucna se určitě pod budovu, která je přilehlá, bude dostávat. Problém je, že tam jsou inženýrské sítě. To znamená v těch inženýrských sítích již může být kořenový systém a do budoucna také může dojít k poničení inženýrských sítí, to znamená havárií a podobných věcí. Takže je třeba, abychom se pobavili se všemi účastníky, to znamená se správci sítí, s majitelem domu a hledali řešení.”

Stromořadí se nachází v chráněném pásmu Sorely.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: "V této situaci jdou proti sobě dva zájmy. Jeden zájem je zachování krásného stromořadí a z druhé strany je důležitá bezpečnost. Musíme počkat na posudek, musíme se o tom pobavit s hlavním architektem města.”

anketa: “Já bych ty stromy asi zachránila, určitě. Já si myslím, že by to mohlo jít upravit ta dlažba.”

anketa: “Příroda je pěkná, stromy jsou pěkné, nevím, co by se s tím dalo dělat. Vykopat, kořeny uřezat, ale tím pádem by se zrušily ty stromy. Já mám přírodu rád, je to těžké rozhodnout.”

anketa: “Není to jednoduché, je třeba to zvážit, co by bylo v tomto případě vhodnější. Zdravý selský rozum říká, že člověk všechno musí dát na tu misku vah a zvážit pro a proti. Máme rádi tu zeleň, ale jestli tady by byl problém s tím potrubím a zasahovali jsme do toho, abychom neudělali zle.”

Nyní si město nechává zpracovat dendrologický posudek, v jaké kondici se stromy nacházejí.

Boris Břenek, referent odboru komunálních služeb: "Metasekvoje stále rostou. V podstatě nikdo neví, jak moc dorostou, protože jsou to jedny z prvních stromů, které byly vysazeny v intravilánech měst. Ve své domovině stromy dorůstají do 35 metrů. Takže my nevíme, jak moc dorostou ještě u nás."

A jak se vůbec tyto stromy do Havířova dostaly?

Boris Břenek, referent odboru komunálních služeb: “Metasekvoje čínská byla poprvé objevena ve 40. letech minulého století ve střední Číně, odkud se k nám dostala v podobě semen do průhonického parku a dále se přes různé školky dostala až k nám do Havířova. V roce 1967 byla vysazena alej o šestnácti kusech kolem kina Centrum. Tím, že Havířov byl mladé rozvíjející se město a byl to nový druh stromu, po kterých byl hlad, bylo to takové to top dřevin, tak se dostaly i k nám do Havířova."

---

Myslivci vyrazili na hon zajíců do životických sadů

Havířovští myslivci v sobotu vyrazili na speciální hon do životických sadů na zajíce, kteří pěstiteli ničí ovocné stromy. Nejdříve ale nimrody zkontrolovali policisté.

Kontrolou zbraní a dechovou zkouškou začal havířovským myslivcům jejich druhý hon.

Miroslav Juřička, vrchní inspektor OSZBM PČR Karviná: "Kontrolujeme na takových honech zejména bezpečnost pořádku se zajištěním takového honu. Je třeba zkontrolovat doklady, které musí mít ze zákona o zbraních, ale i zákona o myslivosti a samozřejmě, zda při manipulaci nošení zbraně nejsou ovlivněni alkoholem, nebo jinou návykovou látkou.”

Myslivci měli vše v pořádku a po nástupu, kde se kladl důraz zejména na bezpečnost, vyrazili do životických sadů. Zaměřili se především na zajíce, kteří ničí ovocné stromy.

Daniel Varga, hospodář mysliveckého sdružení: "Životické sady obnovily většinu stromků, dali do toho velké úsilí a mnoho peněz a mají velké škody způsobené zajícem polním. Z toho důvodu jsem měl jednání s šéfem sadů, že i když tu lovíme průběžně, což máme tady výjimku, o kterou žádal majitel sadů na magistrátu, tak děláme společný hon na zajíce. Můžeme tady lovit i individuálně i v noci, kdy ti zajíci tady jsou v noci, ale uděláme společný hon přes den, protože minulý rok jsme prošli okolní lesy kolem sadů, výsledek byl strašně slabý. Takže teď projdeme sady a uvidíme, kolik tady toho bude. Prostě musíme snížit stavy, alespoň o něco.”

První hon měli myslivci v okolí řeky Lučiny. Celkem mají naplánovány tři.

Václav Přeček, předseda Mysliveckého sdružení Havířov: "Začínali jsme u koupaliště v Havířově pod městem samotným a šlo se kolem Lučiny. Lovili jsme kačeny, kačena se loví pouze do konce listopadu. Takže jsme lovili před koncem listopadu, lovili jsme bažanta a lovili jsme zajíce. Ulovili jsme 15 kačen, pět zajíců a pouze tři kohouty bažanty. Nic světoborného to nebylo."

V posledních letech zvěře v přírodě kolem města ubývá a myslivci nepředpokládají, že by se trend změnil.

---

Maniak aerobik uspořádal opět sbírku Krabice pro děti

Ne každá rodina má dostatek peněz na nákup vánočních dárků. Pracovníci z odboru sociálních věcí v Havířově a zejména pak z OSPODu to ví nejlépe. Budou to právě oni, kteří děti obdarují ze sbírky Krabice pro děti, do které se zapojily sportovní kluby.

Maniak aerobik uspořádal už počtvrté akci Krabice pro děti. Spřízněné duše dostaly za úkol vložit do krabice libovolný dárek, zabalit ho a jen napsat, zda je určený pro dívku, či chlapce. Všechny dárky pod stromeček jsou nyní na odboru sociálních věcí.

Ivana Hlubínková Kožmínová, vedoucí Maniak aerobik Havířov: "My jsme oslovili lidi, kteří už loni na to a předloni dobře slyšeli. To znamená především děti od nás z fitka a z klubu, ženy, které tam chodí cvičit, rodiče a protože máme dobré zkušenosti i s ostatními sportovními kluby, tak letos se zapojily ve velkém. Například Limit donesl velké množství a ještě pojedu pro jednu várku na ZŠ Mládežnickou. Ti lidé prostě dělají radost rádi, dělá jim to dobře. Pokud vím, tak jsou tam knihy, jsou tam hračky, je tam i nějaké oblečení a pro větší slečny paráda, bych řekla, aby měly radost i ony."

Když se podíváte nyní kolem sebe, co na to říkáte? Jak jste spokojená s tím množstvím?

Ivana Hlubínková Kožmínová, vedoucí Maniak aerobik Havířov: “Kdyby to nebylo do kamery, tak si utřu slzu. Jsem strašně ráda, protože jde vidět, že lidé nemyslí jen na sebe. Je to pěkné a letos jsme udělali takovou novou sbírku přes rok a to bylo knihy pro děti a zapojili se do toho také. Takže já jsem ráda, že nemyslí na děti jen o Vánocích, ale celý rok. Jsem ráda, že dámy s OSPOD, paní náměstkyně a lidi kolem toto podporují, protože já si myslím, že doba není moc dobrá.”

Dárky půjdou konkrétním rodinám, které osloví OSPOD.

Ivana Lišková, referentka OSPOD: "Putují pro děti, pro sociálně potřebné děti, které jsme vytipovali na našem oddělení. Pozveme je s maminkami tady, nebo maminky přijdou samy a dají si je pod stromeček u nich v domácnosti.”

Tato akce se nekoná poprvé. Jaké jsou reakce těch rodin, které to nemají v životě jednoduché?

Ivana Lišková, referentka OSPOD: “Jsou velmi pozitivní, máme zpětné vazby. Maminky jsou rády, potom nám tady chodí během ledna a říkají, že děti byly rády pod stromečkem, že se jim to líbilo. Jsou to kolikrát jediné dárečky, které tam mají.”

Pracovníci OSPODu v rámci cílené terénní sociální práci zaznamenávají, že musí pomáhat stále více dětem a jejich rodinám.

---Mohlo by Vás také zajímat