Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Oprava hlavní tepny v Havířově přináší problémy v dopravě
  • Nemocnice bude vařit ještě kvalitnější jídla
  • Majitelé veteránů si opět užívají společných srazů

Oprava hlavní tepny v Havířově přináší problémy v dopravě

Práce na posledním úseku opravy hlavní tepny Havířovem opět pokračují. Což přináší problémy v dopravě. Město se bude snažit ještě dohodnout s investorem, aby vylepšil značení. Apeluje ale na řidiče i chodce, aby pravidla dodržovali.

Práce na výměně povrchu na Hlavní třídě v Havířově už měly být dokončeny. Investor ale řešil problém se zhotovitelem. Nyní oprava opět pokračuje. To však přináší nemalé komplikace zejména na křižovatce v centru města.

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Jednáme s investorem a se zhotovitelem, aby to dopravní značení, které tu je ještě bylo dopřesněno. Protože tady vznikají nebezpečné situace. Tak, aby pruh, ve kterém jezdí autobusy dolů směrem k magistrátu, byl oddělen od odbočovacího pruhu směrem ke Komerční bance.”

To však není jediná komplikace. Řidiči nerespektují značení a vjíždějí do pruhu, který je určen jen pro průjezd autobusů. Chodci pak přecházejí přes přechod, který je uzavřen. Tím blokují plynulost provozu a hlavně riskují.

anketa: “A kde máme chodit? Tu přes tu trávu, nebo jak? Přes ten zadní přechod? No tak bohužel, riskujeme.”

anketa: “Já jsem dneska jela autobusem a vystoupila jsem až u městského úřadu, protože tady nikde nestojí a zase jsem musela jít zpátky pěšky. No bude to hezké, musíme to vydržet.”

Bohuslav Niemiec (KDU-ČSL), náměstek primátora: “Celá ta stavba se právě dokončuje, finišuje. Ta jedna etapa, která nám vypadla a na kterou jsme museli čekat, právě teď bude odkopávána. Ale jinak na zbytku té stavby se dokončuje dopravní značení. To znamená malují se pruhy, řeší se celkově, aby ta komunikace byla odevzdána k užívání občanům tak, jak standardní komunikace má být. To znamená, že poprosím občany, aby ještě chvíli vydrželi, aby byli obezřetní, dávali pozor, aby nedocházelo k nějakým zbytečným nehodám.”

Práce na poslední etapě rekonstrukce potrvají do 13. října.

---

Nemocnice bude vařit ještě kvalitnější jídla

Ministerstvo zdravotnictví vydalo doporučení, jak zkvalitnit stravování pacientů v nemocnicích. Havířovská nemocnice na to reagovala tím, že zakoupila nové technologie pro přípravu jídel.

V této kuchyni se denně uvaří 1200 porcí jídel. Ať už pro pacienty, nebo zaměstnance nemocnice. Tím, že je stravovací provoz vybavený nyní novou technologií, tak má nemocnice v plánu velké změny ve skladbě jídelníčku.

Pavla Vránová, vedoucí stravovacího provozu Nemocnice Havířov: “Tato technologie nám umožní zachovat potraviny, přípravu potravin šetrnější. Pokrmy budou obsahovat více vitamínů. Chceme do jídelních lístků zahrnout i jiné cizí kuchyně. Například středomořskou kuchyni. Ministerstvo zdravotnictví připravuje nový dietní systém a my samozřejmě chceme být mezi prvními a dodržovat tyto pokyny a neusnout na vavřínech. Byla by to škoda, když máme novou technologii v celém stravovacím provozu, která nám to umožní.”

Nové technologie vyšly nemocnici na zhruba tři miliony korun. Část investice pokryl sponzorský dar.

Petr Baránek, provozně-technický náměstek Nemocnice Havířov: “Investice do technologie ve stravovacím provozu u nás byla z velké části vyvolaná technickým stavem varných kotlů a konvektomatů. Některé už měly dvacet let. Investovali jsme do dvou oblastí. První je plynofikace varných kotlů, kdy jsme staré parní kotle museli vyměnit za plynové. Druhá část té investice směřovala do konvektomatů, kdy jsme pořídili jeden plynový konvektomat, jeden elektrický a cukrářskou pec. Technologicky nás tato investice posouvá do 21. století a umožní nám produkovat pestřejší a kvalitnější stravu a samozřejmě i s ohledem na úsporu energií.”

---

Majitelé veteránů si opět užívají společných srazů

Majitelé starých veteránů si užívají společných srazů. Tentokrát se sešli v Rychvaldě, kam přijeli se svými naleštěnými vozy i nadšenci z Havířova.

Sběratelé veteránů o víkendu zažili opět ten pocit, kdy mohli slyšet naplno burácet svůj dobře vyladěný motor. Tentokrát přijeli na dvanáctý ročník akce Rychvald plný veteránů. K vidění byla historická francouzská vozidla, americká, také škody felicie, velorexy a samozřejmě motocykly. Jeden stroj se ale vymykal - a to starý traktor.

Leona Starostková, předsedkyně Veterán klubu Rychvald: “Doufám, že kolem cest bude stát spousta lidí, kteří nám budou mávat. Na to se těším a pak v průběhu dne uděláme soutěž veteránskou v startování motocyklů. Už máme několik přihlášených a taky samozřejmě bude vyhlášení soutěže elegance.”

Na sraz se sjeli lidé z širokého okolí. A nechyběli ani majitelé historických vozů z Havířova.

anketa, majitel Wartburgu: “Přijeli jsme z Havířova a můžu říct, že letos jsme v Rychvaldě poprvé. Dověděli jsme se o tom srazu minulý týden v Orlové, který byl v neděli. To nás nadchlo a máme to blízko, takže jsme přijeli i do toho Rychvaldu. Aut tady je opravdu hodně i když ne tolik, jako v Orlové, kde jich bylo přes 200. Na srazy jezdíme Wartburgem, kterým jsme dneska přijeli, celkem pravidelně. Jezdíme pravidelně na setkání všech dvoutaktů v České republice na Plumlov, které se koná na začátku prázdnin, jak je Cyril a Metoděj.”

anketa, veteránista: “Toto vozidlo je Škoda 450. Je z roku 1958. Koupil jsem ho před šesti lety a údržba je taková, že je tam třeba vždycky jednou ročně zkontrolovat náplně olejů, podívat se na svíčky, baterku. Jako každé jiné auto. Je pravda, že tady toto vozidlo vyžaduje trošku větší péči, protože se jedná o veterána, tak je třeba ho udržovat ho v čistotě. Na zimu je třeba to autíčko zazimovat, já ho přikrývám plachtou a vždycky na jaře ještě udělám takovou předběžnou kontrolu. Toto vozidlo, když jsem koupil, tak bylo v takovém polorenovačním stavu. Musel jsem na tom ještě udělat generálku motoru a udělat samozřejmě brzdy, podívat se na převodovku, takže celková renovace mě trvala asi tak dva až tři roky. Bylo vyrobených 1020 kusů asi.”

Do soutěže elegance určitě patřila i tato dáma.

anketa veteránistka: “Já jsem přijela ze Zlína. Tady na tomto srazu už jsem poněkolikáté. Hlavně mě těší, že nám vyšlo i počasí. Tohoto srazu si zásadně užívám, protože bych chtěla si to i vystajlovat v té době, ve které začínaly a jsem hrozně ráda tady tomu, že se můžu tady těchto srazů účastnit.”

Odměnou pro všechny účastníky srazu veteránů byla i společná projížďka okolím.

---Mohlo by Vás také zajímat