Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Havířovská nemocnice začala očkovat seniory 80+
  • Centrální příjem prochází rekonstrukcí
  • Lidé bez domova zažívají kvůli mrazům perné dny

Havířovská nemocnice začala očkovat seniory 80+

Některé kraje si stěžují, že by rády očkovaly seniory, ale nemají čím. V Moravskoslezském kraji vakcinace probíhá. Prvních zhruba 250 seniorů nad 80 let tento týden naočkují i v havířovské nemocnici.

Ortopedická ambulance a její čekárna v havířovské nemocnici se proměnila v očkovací centrum. Kromě zaměstnanců nyní dostávají vakcínu už také senioři nad 80 let, kteří mají rezervaci.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: “Je ten prostor dostupný z obou parkovišť jak z ulice od Slavie, tak z hlavního vestibulu a ta čekárna je natolik velká, že ji dokážeme rozdělit do dvou zón. Jednak pro pacienty, kteří čekají a potom pro pacienty, kteří by měli podle manuálu třicet minut po očkování počkat.”

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: “Co se týče seniorů, tak tento týden se nám přihlásilo přes rezervační systém zhruba 250 lidí. My jsme na pondělí, úterý, protože v tom systému také začínáme, učíme se, tak jsme nastavili takové mírnější kvóty po třicet pacientů. Od středy do pátku už to bude padesát pacientů a postupně bychom chtěli najet, ať už se týká těch nejstarších pacientů, ale pak i ostatních prioritních skupin, celkově až na osmdesát. Potom zřídíme druhý vakcinační tým a měli bychom zvládnou 160 až 200 očkování.”

87letého pana Františka zaregistrovala rodina. Je rád, že bude naočkován mezi prvními.

Pan František: “Je to tak rozjeté, že se člověk bojí. Myslím si, že se budu cítit jistější.”

Byl byste zklamaný, kdyby se na vás nedostala řada?

Pan František: “Samozřejmě bych byl zklamaný a musel bych čekat, až se na mě dostane.”

anketa: “Já jsem byla hned přesvědčená, že půjdu. Byla jsem hodně ráda, je to bez stresu.”

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: “Já bych chtěl jenom poprosit všechny zájemce o očkování, aby byli trpěliví. V čekárně příští týden se nám bude scházet několik desítek lidí. Máme samozřejmě nachystány sloty rezervační na každého pacienta je vyhrazený určitý čas.”

Nemocnice očkuje vakcínou Pfizer-BioNTech a tento týden začali očkovat i Modernou.

---

Centrální příjem prochází rekonstrukcí

Centrální příjem v nemocnici prochází rekonstrukcí. Pacienti, kteří potřebují například na pohotovost, chirurgickou ambulanci, nebo příjmovou ambulanci, budou muset vcházet přes nově otevřenou budovu magnetické resonance.

Centrální příjem v nemocnici byl jedním ze slabých míst, co se týče triáže pacientů. To se nyní změní a to díky rekonstrukci.

Norbert Schellong, ředitel NsP Havířov: “V těch prostorech za mnou, tak vznikne kontaktní recepce, skleněná, ve které, když pacient přijde, vezme si lístek z vyvolávacího systému. Sestry, specialisté si ho přerozdělí podle toho, kam ten pacient patří a v dané ambulanci už uvidí, že takového pacienta mají na čekačce. Slibujeme si od toho větší transparentnost, větší bezpečnost, co se týče přijmu pacienta, zrychlení těch procesů. Teď v covidovém režimu se to obnažilo v celé nahotě. I z důvodu izolace těch pacientů v rámci covidového režimu, musíme tu akci provést v tuto chvíli, která není optimální, to přiznávám, ale musíme to udělat teď.”

Rekonstrukce centrálního příjmu bude probíhat do konce února. Nyní se podívejte, jakým způsobem se pacienti a návštěvníci dostanou tam, kam potřebují.

---

Lidé bez domova zažívají kvůli mrazům perné dny

V noci z neděle na pondělí spadly teploty až k mínus 20 stupňům. I v azylovém domě v Havířově byli připravení využít maximální kapacitu. Lidem bez domova se nyní snaží pomoci také sociální služby, které spustily provoz i o víkendech.

Pokud udeří takto silné mrazy, lidem, kteří žijí na ulici jde o život. Armáda spásy v Havířově byla připravena otevřít i všechna místa k sezení. Kapacita ale zcela naplněna nebyla.

Andrea Schmidová, vedoucí Azylového domu a noclehárny pro muže AS: “Tím, že včera tak mrzlo, tak příjem na noclehárnu jsme udělali o něco dříve a dneska mohli být na noclehárně do 9 hodin rána. Což bylo o pár hodin déle, protože standardně odcházejí v sedm hodin ráno. I letos v zimě poskytujeme uživatelům, kteří nedocházejí do našich služeb noclehárny, iglu, což je nouzový přístřešek a momentálně tuhle možnost využívají dva lidé.”

Například tento muž nechtěl využít Armádu spásy a i nedělní noc strávil venku.

anketa: “Se spaním to nemám dobré, já spávám pod mostem. Tak dá se to, ale ráno už je zima. To už jsou obavy, že člověk může umrznout. Můžu jít i na azyl bydlet, ale to je na každém člověku.”


Během dne mohou lidé bez domova využívat nízkoprahové centrum Sociálních služeb města Havířova a to i o víkendu. Kvůli vládním opatřením se tam ale lidé musí v intervalech střídat.

Michal Fabian, vedoucí nízkoprahového centra pro osoby bez přístřeší: “Kapacita zařízení, když je běžný režim, tak je 20 lidí v jednom okamžiku. Nicméně nyní vlivem celostátních opatření na onemocnění covid, jsme museli tu kapacitu několikrát snižovat. Teď v tuto chvíli je kapacita šest osob na hodinu a půl. Takto se tady ti klienti musí prostřídat a musí to všechno stihnout.”

To znamená, uvařit si jídlo, umýt se, popřípadě převléct se do suchých věcí, to vše jste schopni jim nabídnout?

Michal Fabian, vedoucí nízkoprahového centra pro osoby bez přístřeší: “Ano určitě jsme. Také tady máme výbornou spolupráci s organizací ADRA, která nám dodává potravinové balíčky klientům a z těchto balíčků kolegyně s pomocí klientů vaří jídlo tak, aby ho už měli třeba přichystané na ráno. Další možnost je ještě taková, že když přijde opravdu mrazivé období, tak se snažíme spolupracovat s různými provozovateli. Teď je to například Restaurace Radnice, která nám na Vánoce i na Silvestra uvařila pro klienty polévku a teď zvažujeme, že v průběhu následujícího období, budeme znovu oslovovat radnici, aby nám pro klienty začala polévky znovu vařit.”

anketa: “Přišel jsem se tady poradit, protože jsem se nově ocitl na ulici a zatím mi pomáhají dobří kamarádi a přátelé. Bylo to mojí hloupostí, trochu jsem zaspal a byly tam i drogy, nezodpovědnost. Upřímně, sám jsem zůstal čumět, že jsem zůstal na ulici, přitom jsem nic špatného neprovedl, si myslím.”

anketa: “Na Azylovém domě tady v Havířově. Jsem vděčný, že poskytují tady takové služby občanům jako jsme my, kteří nemají kam jít a třeba tam tu mrazivou noc přečkají. Mají tam velice dobré sociální služby, za což tedy vedení děkuji.”

Mrazivá noc se očekávala i v pondělí. Proto terénní pracovníci Armády spásy vyjedou večer do ulici, aby popřípadě pomohli lidem před umrznutím.

---Mohlo by Vás také zajímat