Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Nudící se mládež ničí majetek zavřené hospody
  • Za smrt malých dětí při požáru bytu viní policie matku, která je nechala doma samotné
  • Senioři se mohou registrovat na očkování i na magistrátu
  • Domov seniorů v Havířově má za sebou druhé očkování

Nudící se mládež ničí majetek zavřené hospody

Neskutečný nepořádek, poničené vybavení předzahrádky, posprejované stěny. To je výsledek řádění chuligánů, kteří se rozhodli trávit volný čas před uzavřenou restaurací v Havířově. Policie už po mladých vandalech pátrá.

Doslova nešťastní jsou provozovatelé tohoto Sportbaru v Havířově. Ne jen, že musí mít zavřeno, ale ještě jejich venkovní majetek ničí vandalové. Nejhorší na tom je, že to mají na svědomí zřejmě děti.

Pavla Pietrášová, provozní Sportbaru Vagón: “Nejdříve jsme si mysleli, v souvislostí s tím, že jsou hospody zavřené, že tu zkázu tady dělají bezdomovci, ale posléze jsme se dozvěděli, že se tady schází omladina 13, 15 let. Zřejmě se nudí, škola není, distanční výuka nestačí, no a dělají tohle. Ničí tady slunečníky, popíjejí tady alkohol, okenu jsme tady viděli, hrozné.”

Provozovatelé urgovali městskou policii, aby prostranství více hlídala, ale ani to nestačí.

Pavla Pietrášová, provozní Sportbaru Vagón: “Je to pro nás nepříjemné, protože to tady musíme stále uklízet, jsou tady i výkaly a za týden je to tady znova a ještě horší. O to více nás mrzí, že ničí i majetek. Už v téhle nelehké době pro nás jako provozovatelé hospod je to náročné finančně a ještě tady ty škody, co nám způsobují.”

Nepořádek vadí i místním obyvatelům.

anketa: “Je to špatné, není to hygienické, je to špatné.”

Provozovatel i servírka mládež jednou nachytali. Byla ale vulgární a nic si z napomenutí nedělala. Vandalové ničí i stěny budovy sprejem. I proto se provozovatel obrátil na policii.

Zlatuše Viačková, mluvčí PČR Karviná: “Havířovští policisté šetří poškození restaurace sprejem. Zatím neznámý vandal postříkal sprejem vstupní dveře a fasádu budovy. Dále demontoval kliku vstupních dveří a poškodil plachty dvou velkých slunečníků. Škoda vzniklá poškozením, není zatím upřesněna. Nicméně bude nejméně ve výši deset tisíc korun.”

Pokud se polici podaří vandaly odhalit, rodiče se asi budou divit. Sprejerství je totiž trestný čin. Navíc byl spáchán v nouzovém stavu.

---

Za smrt malých dětí při požáru bytu viní policie matku, která je nechala doma samotné

Matka dvou dětí, které loni v květnu zemřely při mohutném požáru bytu v havířovské městské části Šumbark, byla obviněna ze spáchání zločinu obecné ohrožení z nedbalosti. Podle policie nechala děti doma samotné bez dozoru a vstupní dveře navíc zamkla. A to přesto, že o dva dny dříve přistihla dcerku při hře se zapalovačem.

Když 18. května odpoledne v bytě vypukl požár, byly v uvnitř tři děti. Lidé se sice snažili okamžitě pomoci, přes plameny se však ke všem nedostali. Zachráněna byla jen starší dcera, dva její bratři ve věku 3 a 5 let zemřeli. 

Už v době požáru se jako nejpravděpodobnější příčinou jevila hra dětí se zápalkami nebo zapalovačem. Policie nyní vyšetřování ukončila s tím, že obvinila 42letou matku. 

Zlatuše Viačková, mluvčí Policie ČR: "Několikaměsíční vyšetřování příčin, okolností a následků bylo velmi náročné. Přibráni byli znalci z oboru soudního lékařství, expert z oboru kriminalistiky odvětví elektrotechniky, odvětví technické diagnostiky, znalec z oboru požární ochrany, ekonomiky odvětví cen a odhadů a další odborníci z různých oborů. Po vyhodnocení a závěrech výpovědí všech zúčastněných, velkého množství analýz, zajištěných stop, posudků a expertíz policejní komisař obvinil důvodně podezřelou ženu. Za vinu je jí kladeno, že v inkriminovaný den bez zjevného důvodu opustila byt, který společně s dětmi obývala. Musela si být vědoma, že nezletilé děti nemůže nechat bez dohledu. Obviněná žena si také měla být vědoma, že o dva dny dříve před tragickou událostí, přeživší nezletilou přistihla v dětském pokoji při manipulaci se zapalovačem se snahou zapálit svíčku. Neudělala žádná bezpečná opatření v domácnosti, aby dětem zabránila přístup k zapalovači, či podobnému zdroji. Při odchodu byt uzamkla a klíče nechala zavěšené na klice vnitřní strany vchodových dveří. Dětem tak ztížila rychlé opuštění bytu. Důkladným prověřováním byla jednoznačně vyloučena závada na elektroinstalaci či spotřebičích. Podle expertíz ohnisko požáru se nacházelo v dětském pokoji. Závěry znalce z oboru požární ochrany, stejně jako závěry šetření Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, jednoznačně potvrdily, že příčinou vzniku požáru v bytě byla hra nezletilých dětí s otevřeným plamenem. Komisař zahájil trestní stíhání a obvinil 42letou ženu ze spáchání zločinu obecné ohrožení z nedbalosti. V tomto případě zákon stanoví trest odnětím svobody na tři léta až deset let."

Obviněné ženě sice hrozí vězení v délce až 10 let, soudy však v podobných případech k tak přísným trestům nepřistupují s ohledem na osobní ztrátu obžalovaných.

U požáru zasahovaly desítky hasičů, policisté i zdravotníci. Při jejich příjezdu na místo před tři čtvrtě na čtyři odpoledne se z oken valil hustý černý dým a šlehaly plameny. V bytě měly být podle svědků v tu chvíli tři děti.

Zachránce pan Karel: "Viděl jsem, že tam hoří, přiběhl jsem k bytu, křičela tam malá holčička, vykopl jsem dveře a vynesl sem ji ven, dál do bytu už jsme se kvůli ohni nedostali."

Bohužel na místě podle našich informací zemřeli dva chlapci ve věku 3 a 5 let. Z hořícího bytu je dostali přivolaní hasiči a předali je záchranářům, kteří se je pokoušeli usilovně hodinu oživovat.

Lukáš Humpl, mluvčí ZZS MSK: "Posádky ZZS ihned zahájily v sanitních vozech rozšířenou resuscitaci a za pomoci přístrojové techniky a léků se snažily obnovit jejich srdeční činnost. Přes veškeré nasazení týmů záchranné služby bylo hodinu trvající úsilí marné a zasahující lékaři museli nakonec konstatovat smrt obou dětí."

Devítiletou holčičku zachránil soused a byla převezena do nemocnice v Havířově. K události byli proto vysláni i krizoví interventi.

Ivo Pieter, ředitel karvinského územního odboru HZS MSK: "Do likvidace požáru se zapojilo 5 hasičských jednotek. Jedna holčička byla zachráněna ještě před příjezdem hasičů. Nám se podařilo vytáhnout dvě děti v bezvědomí. Vzhledem k rozsahu a stupni požáru to byl velice náročný zásah. V třípokojovém bytě byl také pes, štěňata a další domácí zvířata."

---

Senioři se mohou registrovat na očkování i na magistrátu

Senioři, kteří si nevědí rady s registrací na očkování, mohou využít pomoci úředníků na magistrátu na odboru sociálních věcí. Ti jsou lidem k dispozici vždy v pondělí a ve středu od 8 do 17 hodin a ve čtvrtek od 8 do 14 hodin.

Milan Menšík, tajemník magistrátu: "Prakticky to vypadá tak, že by měl přijít ten, který chce být vakcinován. Vezme si s sebou občanský průkaz, mobilní telefon, na který mu přijde potvrzovací SMS a průkazku zdravotní pojišťovny a s naším zaměstnancem už bez problému přihlášení provede. V současné době se zatím registrují senioři 80+, ale podle národní strategie očkování se už připravuje posun k mladším kategoriím."

Lidé mohou na odbor sociálních věcí přijít bez objednání. Pokud ale chtějí, mohou se také na určitý den a čas objednat a to na čísle 596 803 140.

---

Domov seniorů v Havířově má za sebou druhé očkování

Je to velká úleva, tak se cítí v Domově seniorů v Havířově po druhé dávce očkování. Věří, že pokud by se někdo přesto nakazil, nebude mít už těžký průběh. Režimová opatření se ale prozatím v domově měnit nebudou.

Pět úmrtí spojených s koronavirem a desítky nakažených. To je celková bilance covidu v Domově seniorů v Havířově. Nyní po dlouhých měsících nastává úleva. Ve středu byli zaměstnanci i senioři očkování druhou dávkou vakcíny.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: “Je to především velká úleva směrem ke klientům, protože předpokládám, že pokud budou infikování virem, tak průběh bude mírný a nebo maximálně středně těžký, ale nebude závažný natolik, aby docházelo k dalším zdravotním komplikacím. Ano je to velká úleva pro domov. Vlastně tím hlavním strachem o naše klienta a že to můžeme způsobit jako zaměstnanci, kteří se pohybují mimo domov a kteří byli zdrojem té infekce, která mohla být k nám zavlečená.”

Šárka Mostýnová, lékařka: “Senioři to zvládli většinou bez problémů i zaměstnanci těch domovů. Bývaly reakce, ale takové běžné předpokládané. Horečky, celková únava. Imunita by měla nastoupit po dvou týdnech od druhé dávky.”

Josef Piško, senior: “To není naškodu. To je injekce jak penicilin a v životě jsem už jich několik dostal.”

V domově bylo proočkováno 75% zaměstnanců. Ostatní buď prodělali nedávno covid a určité malé procento lidí vakcínu odmítlo.

Milan Dlábek, ředitel Domova seniorů Havířov: Musím zároveň říct, že ze zaměstnanců nedošlo k žádnému úmrtí, přes to, že jsme měli opravdu masivní počet zaměstnanců, kteří byli nakažení covidem a co se týče těžkých průběhů je zajímavé, že spíše u zaměstnanců se vyskytoval ten těžší průběh, samozřejmě v jednotkách případů, než u našich klientů, kteří mnozí opravdu byli bezpříznakoví a ani nevěděli, že jsou covid pozitivní.”

Jana Chalcařová, zaměstnankyně Domova seniorů Havířov: “Já jsem ráda, že jsem zaměstnancem a že jsem měla možnost být očkována mezi prvními a rozhodovala jsem se prakticky hned.”

Tím, že jsou téměř všichni v domově proočkování, se ale prozatím režimová opatření nezmění. I nadále bude platit zákaz volného pohybu mimo domov, návštěvy mohou do zařízení jen na základě testu.

---Mohlo by Vás také zajímat