Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Vlastníci domů budou muset zajistit dálkové odečty
  • Havířov se chystá pomoci sportovním klubům s jejich projekty
  • Radnice řeší, co udělat s městským domem v Dolních Datyních

Vlastníci domů budou muset zajistit dálkové odečty

Městská realitní agentura v Havířově nesouhlasí s evropským nařízením o povinném zajištění dálkových odečtů spotřeby. Upozorňuje, že přechod na nové technologie bude enormně drahý. Jiný velký soukromý vlastník bytového fondu to vidí jinak.

Podle evropské směrnice budou muset od roku 2027 vlastníci domů zajistit dálkové odečty tepla, vody, elektřiny. Nájemníky pak budou muset jednou měsíčně informovat o spotřebě. Majitelé bytových jednotek to bude stát desítky, možná i stovky milionů korun. Městská realitní agentura v Havířově s touto povinností nesouhlasí.

Róbert Masarovič, jednatel společnosti MRA: "Pokud máme tento projekt realizovat od roku 2027, tak budeme muset nakoupit nové měřiče, vybudovat sledovací sítě, vybudovat soustavu pro měření, každoměsíční uvědomění občanů o jejich spotřebě. Budeme muset vymyslet, jak vyměňovat baterie v těchto věcech a je třeba si uvědomit, že tento skvělý nápad Evropské komise zaplatí občané sami v nájmu, protože to na úkor města jít nemůže.”

Jak na to reagují jiná města, jiné členské státy? Máte informaci, zda se tomu přizpůsobí?

Róbert Masarovič, jednatel společnosti MRA: “Informaci z jiných měst mám takovou, že jsou stejně naštvaní, jako my. Nicméně, jestli by s tím někdo něco dělal, to nevím. My se chystáme, že budeme interpelovat Evropskou komisi s tímto, ale nevím, jak jako město dopadneme. Co jsem to konzultovat s polskými kolegy, tak ti nic takového zavádět nechtějí.”

anketa: “To není dobrý nápad. Já vůbec mám s EU problémy, jak teď přišli, že se mají zrušit plynové kotle. Takže to je jedno k druhému.”

anketa: “My na to nejsme zvyklí. My jsme zvyklí jednou za rok. My jsme sami dva a nemáme ani velkou spotřebu.”

Druhý velký vlastník bytového fondu v Havířově má na to jiný názor.

Kateřina Piechowicz, mluvčí společnosti Heimstaden: “O této legislativě víme a řešíme ji prakticky od roku 2017. Pro nás to bude znamenat investice v řádu stovek milionů korun, ale vzhledem k tomu, že náš vlastník si na ekologii velmi potrpí a investuje 5 miliard švédských korun na snížení emisí skleníkových plynů, přistoupili bychom k tomu tak, jako tak. Každopádně pro nájemníka je to obrovské plus, protože si bude moci průběžně kontrolovat spotřebu a šetřit nejen teplo, ale hlavně i peníze. Takto měl nájemník přehled jen jednou ročně při vyúčtování po více než roce.”

---

Havířov se chystá pomoci sportovním klubům s jejich projekty

Zastupitelé v Havířově jsou připraveni podpořit sportovní organizace v jejich plánovaných projektech, na které se snaží získat dotace. O které konkrétně jde, řekl radní pro sport Daniel Vachtarčík.

Sportovní kluby se chtějí rozvíjet, k tomu ale potřebují peníze. Proto se snaží na projekty získat dotace z Národní sportovní agentury, či kraje. Pomocnou ruku opět nabídne i město.

Daniel Vachtarčík (HPH), radní pro sport: "V současné době zastupitelé už dopředu deklarovali, že jsou připraveni podílet se na spolufinancování projektu TJ Slovan Havířov, který má podanou žádost u NSA na vybudování fotbalového hřiště s umělou trávou. Dále blízko k podané žádosti, nebo už mají podanou, mají také ragbisté, kteří by rádi vybudovali budovu v areálu ragbyového hřiště, která by sloužila jako zázemí pro ragbisty, ale také jako kulturní vstup na případné Havířovské slavnosti. Dalším subjektem, který má podanou žádost u NSA je TJ Dolní Datyně, která chce také zvelebit svůj fotbalový areál a naposledy zastupitelé schvalovali připravenost podpořit projektovou dokumentaci sportovnímu klubu vzpírání, který touží zrekonstruovat původní budovu vedle víceúčelové haly.”

Zastupitelé takto podpořili už v minulosti například výstavbu Národního tenisového centra, které je jedním z největších v Evropě, nebo areál TJ Slovan a nemalou částkou město přispělo i na výstavbu tenisových hal.

Daniel Vachtarčík (HPH), radní pro sport: "Ten další úspěšný model, který je zatím v běhu, a který by měli obyvatelé brzy pocítit, je výstavba druhé ledové plochy, která jede přesně v tom modelu PPP, kdy to hlavní břemeno nese soukromý subjekt. Všechny aktivity, které město chce v rámci sportu realizovat na svém území je popsané v plánu rozvoje sportu na roky 2018 až 2025. Z něj pak vychází konkrétní akční plány. My jsme ve fázi, kdy únorové zastupitelstvo bude schvalovat jak monitoring akčního plánu za rok 2021, kde se ukazuje, že téměř 90 % vytyčených cílů se nám povedlo zrealizovat. A také bude zastupitelstvo schvalovat akční plány 2022 - 2023. A v něm mimo jiné by měla být i obsažena snaha nových majitelů atletického areálu vedle našeho stánku na Slavii, snaha zpřístupnit ten areál veřejnosti, sportovní klubům a nějakým způsobem jej revitalizovat.”

V plánu je i vybudování parkourového hřiště z dotace nadace ČEZ, které by se mělo nacházet na ulici Na Nábřeží v blízkosti workoutové hřiště.

---

Radnice řeší, co udělat s městským domem v Dolních Datyních

Dům, který má ve správě město v Dolních Datyních je ve špatném technickém stavu. Investice na jeho opravu by stála několik milionů korun. Radnice nyní zvažuje, zda by nebylo lepší objekt pronajmout, či prodat.

Město řeší, co udělat s domem v Dolních Datyních v Občanské ulici. V budově se nachází knihovna, scházely se tam spolky, občanská komise. Desítky let zde bydlel jeden nájemník. Ten už ale dům opustil.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “27.10. jsme obdrželi informace od správce objektu MRA, která provedla revizi a informovala nás, že v tomto domě je kotel a tlaková nádoba, která dle revizní zprávy není schopna bezpečného provozu. Rovněž tento objekt nelze dále vytápět ani jiným způsobem kvůli nevyhovujícímu stavu elektriky, která v tom domě je a dům není připojen na plynovod.”

Město si nechalo vypracovat kalkulaci, kolik by stála případná oprava domu a bytu po nájemníkovi. Investice by se vyšplhala téměř na čtyři miliony korun. Proto byl zastupitelům předložen ke schválení návrh na pronájem, případně prodej nemovitosti. Následně město vyhodnotí návrhy.

Ondřej Baránek (ANO), náměstek primátora: “Budeme chtít pro tento dům a objekt co nejlepší využití tak, aby to přineslo dobré využití do budoucna i pro ty občany i s ohledem na tu lokalitu, protože ty problémy, které tam jsou, samozřejmě vnímáme. Já jsem byl několikrát na občanské komisi, diskutovali jsme tento problém i se zástupci z této komise, kteří potom přišli i na magistrát Havířova. Jednali jsme i u pana primátora, vnímáme to, ale chceme se zachovat jako dobrý hospodář. To znamená, chceme tento dům využít co možná nejefektivněji a chceme ho využít jak to bude nejlépe možné. Ty náklady, které to spolkne, jsou enormní a já za sebe radši za tu částku opravím deset bytů ve městě, nicméně pokud se někdo přihlásí a dá tam nějaký záměr i z hlediska služeb, či ostatního, nebo i nějaký soukromý subjekt, tak já budu rád. Rádi si ti nabídku zkonzultujeme a zastupitelstvu předložíme nejlepší možnou variantu.”

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry