Strážníci městské policie si převzali ocenění za rok 2024
Primátor města společně s ředitelem městské policie každoročně oceňují strážníky za věrnost, zásluhy o bezpečnost i záchranu života. Na setkání vždy vyhodnotí také uplynulý rok a představí další vize. Jednou z nich je pořízení dronu.
Přivítáním nových strážníků ve službě byla ve Společenském domě zahájena společná schůze městské policie a vedení radnice. Následně se udělovaly stužky Za věrnost, a to za 10 až 30 let oddané služby. 14 strážníků si pak odneslo stužku Za zásluhy o bezpečnost. Ať už například za zajištění pachatele při krádeži kabelů veřejného osvětlení, nebo zadržení při pokusu o vloupání do obchodního domu. Strážníci se však ocitají i v situacích, kdy svým pohotovým a profesionálním přístupem zachrání lidský život. A i za to se jim dostalo poděkování. Strážníkem roku pak byla vyhlášena Kateřina Cikrle.
Ondřej Baránek (ANO), primátor Havířova: “Tak dneska jsem tady při udílení cen nejlepších strážníků za rok 2024 a já jsem velmi rád, že jsem mohl osobně pogratulovat všem, kteří se zasloužili o bezpečnost v našem městě. Bezpečnost a městská policie má absolutní prioritu ve městě a bude se nadále přitvrzovat. My chceme zavést větší bezpečnost do škol, zejména proti vstupu neoprávněných osob, na to se chceme zaměřit. Rovněž bych se rád osobně podílel na uvedení nových strážníků do služby. To bude možná taková novinka v roce 2025 a znova, chtěl bych jim velmi poděkovat, za to, co dělají, protože vím, jak nelehká ta práce je a budu se osobně podílet na tom, že na těch výjezdech budu osobně přítomen.”
V roce 2024 strážníci řešili zhruba 28 tisíc přestupků, kdy 68% z nich vyřešili na místě. Což je srovnatelné s předcházejícími roky. Velký apel je kladen i na prevenci. Městská policie například uspořádala 258 besed, kterých se zúčastnilo na 4 600 lidí.
Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: “Já si myslím, že k nějakým extrémním výkyvům nedochází. Jsou tady problémy, které nově vyvstávají tzv. měkkých cílů třeba. To jsou oblasti, do kterých budeme muset rozšířit i vlastní činnost jako městská policie. Co se týče nás, tak my budeme takový koordinátor mezi školami a PČR, která má určité projekty, která ví, jak jednat v jednotlivých chvílích. I v praxi se potvrdilo, že tam, kde pedagogové byli proškoleni, věděli, jak reagovat a reagovali tak, že zachránili i životy. My se na tom budeme podílet tím, že známe ty místní poměry. My víme, jak ty školy vypadají, každá škola je jiná. Jinak je postavena, jinak má vstupy, jinak je řešena personálně. Takže budeme takový koordinátor a výsledkem by mělo být, ne hned, ale v průběhu roku, dvou, aby všichni pedagogové byli proškoleni a také děti si projdou nějakým cvičením, jak mají reagovat.”
Městská policie se s vedením radnice shodla, že v letošním roce zakoupí dron.
Bohuslav Muras, ředitel MP Havířov: "Zjišťujeme podmínky za jakých to můžeme provozovat, máme už i technicky jasno, máme poradce, kteří nám radí v tomto směru a budeme chtít dron využívat tam, kde máme velké plochy. Hlídka se nemůže až tak procházet třeba Lučinou, když to může proletět dron, podívat se, zda tam někdo je, není, bude mít termokameru. Pokud se tam bude něco dít, tak tam půjdeme, jinak se posouváme dál. Urychlí a zkvalitní naši činnost.”
---
Kraj zahájil přestavbu Dětského krizového centra Pluto
Dětské centrum Pluto poskytuje okamžitou pomoc ohroženým dětem. Ty potřebují specifický přístup i zázemí. Proto kraj nyní zahájí v Havířově výstavbu zcela nového moderního zařízení.
Takto bude vypadat nové zázemí krizového Dětského centra Pluto, které se nachází v Havířově. Stávající budovu nemělo smysl opravovat, a proto se kraj rozhodl pro demolici a zahájí výstavbu zcela nového moderního zařízení.
Josef Bělica (ANO), hejtman MSK: “Sociální oblast je pro nás velmi důležitá a Dětské centrum Pluto nabízí unikátní služby v oblasti péče o ohrožené děti a řekněme i rodiny. Tyhle služby jsou jednak velmi náročné a vzhledem k tomu, že máme opravdu skvělý tým zaměstnanců v této oblasti, tak si zaslouží všichni kvalitní a moderní a kvalitní prostředí.”
Stanislav Kopecký (ANO), náměstek hejtmana MSK: “Hlavním důvodem je primárně ta potřeba v tom daném regionu. Ta technická záležitost spočívá v tom, že naši ekonomové a investiční technici zjistili, že opravdu tato budova je zralá na demolici a nemá smysl do ní investovat finanční prostředky a vždy je lepší stavět budovu novou tak, aby nás nelimitovala v budoucnu a na ten účel určenou a abychom i těm dětem mohli nabídnout bezvadné a krásné nové prostředí.”
Zuzana Klimszová, ředitelka Dětského centra Pluto: “Jena budova budou ty byty pro děti vyžadující okamžitou pomoc o kapacitě 12 míst, kde vznikne prostor, aby děti měly přirozené prostředí domova, bez těch kanceláří, oficialit a budou se tam cítit bezpečně, jako doma..”
Druhá budova bude sloužit pro administrativu a aktivizační službu pro rodiny s dětmi a také krizovou pomoc. Počet případů, které musí zařízení řešit přibývá.
Zuzana Klimszová, ředitelka Dětského centra Pluto: ”V minulém roce 2024 jsme měli v zařízení umístěných 90 dětí, potažmo s jejich rodinami, se kterými jsme pracovali. Byly to děti ohrožené různými formami týrání, zneužívání, zanedbávání a také různými střety s rodiči, které byli velmi náročné řešit. My jsme krizové zařízení, které poskytuje péči krátkodobě. My se snažíme zejména poskytnout těm dětem a rodinám bezpečné prostředí při řešení té jejich situace a tu další situaci řeší potom jiné organizace a instituce, které se zabývají tou další prací s těmi dětmi a jejich rodinami, ale zároveň mohu říct, že třeba z poloviny případů jdou ty děti zpět do rodin, a z některých případů jdou buďto do náhradní rodinné péče, nebo bohužel končí i v ústavních zařízeních, což jsou třeba dětské domovy.”
Pluto po dobu rekonstrukce našlo azyl v bývalém stacionáři v centru Havířova.
Ondřej Baránek (ANO), primátor Havířova: "Na jejich žádost, kdy v podstatě dochází k rekonstrukci tohoto zařízení Pluta, tak nás požádali, zda bychom jim nabídli pomoc pomocí náhradních prostor a my jsme samozřejmě rádi vyhověli.”
Zuzana Klimszová, ředitelka Dětského centra Pluto: “Jsme tam od listopadu v těchto prostorách a už jsme se tam zabydleli. I zaměstnanci si zvykli i děti. To stěhování bylo hodně náročné pro všechny. Tímto bych chtěla poděkovat zaměstnancům, jak to zvládli.”
Nové Dětské centrum Pluto by mělo být postaveno do poloviny roku 2026.
---
Město zvažuje vybudovat v zóně Dukla hornické muzeum
Havířov plánuje vybudovat Carbonarium - tedy hornické muzeum. Inspiraci vedení radnice nalezlo v partnerském městě Jastrzębie-Zdrój.
V průmyslové zóně Dukla se nachází poslední budova - bývalá zámečnická dílna, která je spjata s hornictvím. Nyní tam chce podnikat firma, která se zaměří na recyklaci fotovoltaických panelů. Budova má ale rozsáhlé podsklepení a právě s myšlenkou pro nějaké využití firma oslovila město.
Ondřej Baránek (ANO), primátor Havířova: “V minulém roce jsme navštívili naše partnerské město Jastrzębie-Zdrój, kteří právě vybudovali muzeum hornictví na nové, moderní, neotřelé bázi a mě se to velmi líbilo a tak mě napadlo, že by bylo možná tuto záležitost vybudovat i v Havířově. Samozřejmě bychom tam rádi uctili pietu objetí tragédie, která se tam stala, protože je to v tom místě, ve kterém je a je to jedna z možností. Zatím o tom diskutujeme, je to ve fázi projektu, ale do budoucna si myslím, že by děti měly vnímat, ty, které žijí v našem městě, že se tu dělo něco takového, že je to úcta k tradici hornictví a že ta historie byla taková.”
Na případném vybudování Carbonaria chce město s polskými sousedy spolupracovat.
Ondřej Baránek (ANO), primátor Havířova: "Zahrneme to do projektu Česko-Polské spolupráce, je to naše partnerské město. Ta historie Jastrzębie-Zdrój jako partnerského města je velice podobná havířovské, protože také bylo město zbudováno za účelem ubytování horníků, kteří tam měli působit v tamních dolech. Ta historie a problémy jsou velmi podobné a mě se to velmi líbilo. Takže pokud to půjde jen trochu a najdeme řešení, tak bychom to vybudovali."
---