Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Do města se vrací kulturní život
  • Mladší ročníky s očkováním prozatím otálejí
  • Děti z uměleckých škol tvořily komixy o Havířovu

Do města se vrací kulturní život

Už příští víkend se bude v letním kině konat folklorní festival a na konci června pak dvoudenní akce na náměstí Republiky, která návštěvníky přenese do doby vlády císaře Rudolfa II. A ne jen to, kultura ve městě opět ožívá.

Postupné rozvolňování už umožňuje, aby lidé mohli opět trochu za kulturou. V kině mohou shlédnout premiérové filmy, navštívit galerie, kde je zajištěn i program pro děti a také se chystají první venkovní akce.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Já jsem ráda, že už lidé mohou začít chodit do galérií, kde přivítáme návštěvníky i s jejich dětmi, s tím, že pro děti bude připraven i program různých kvízů, hádanek a jiných aktivit, aby si rodiče mohli v klidu prohlédnout vystavené exponáty a děti, aby se zabavily. Od 24. května začalo promítání v kině Centrum večerní premiérové filmy, protože paní ředitelka MKS sehnala premiérové filmy a nebylo to jednoduché. Na ty starší filmy by žádná poptávka nebyla. A od 1.6. budeme mít připravené i pohádky pro děti v kině. Tady si budou muset rodiče vyřešit potvrzení o testování dětí. Předškoláků se to netýká, ale těch školních. Já si myslím, že škola vyjde vstříc a vystaví rodičům potvrzení, když budou potřebovat.”

První venkovní akce ve městě se bude konat 5. června v letním kině, kde folklorní seskupení Jagár pořádá (ne)fest a to i za účastí zahraničních hostů. Na konci měsíce bude hodně zábavy i na náměstí Republiky.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “26. a 27. června bych ráda pozvala rodiče a děti na náměstí Republiky, které bude celé patřit našim občanům pro představení akce, která už měla být dříve jako Cesta do historie. Nyní to bude obnova tady tohoto připravovaného projektu s tím, že tam budou doplněné aktivity pro děti, budou tam kejklíři, bude to zase z doby císaře Rudolfa II. a večer 26. června dojde k oživení Golema, na kterého se všichni těšili a doufejme, že to klapne a bude to fajn představení. Tento program bude pokračovat i v neděli ve stejném duchu, takže bude tam spousta zábavy, aktivit, interaktivních věcí, takže já si myslím, že naši občané spolu s dětmi si užijí krásné dva dny, které jsou nachystány prostřednictvím MKS.”

---

Mladší ročníky s očkováním prozatím otálejí

Očkovací centra v kraji nejsou zcela vytížená, a to i přes to, že se mohou registrovat stále mladší ročníky. V havířovském centru očkují nyní převážně lidi, kteří přicházejí na druhou dávku. O první má zájem nejvíce kategorie 40+.

Očkovat už se mohou nechat i mladí lidé nad třicet let, ale žádný bum se nekoná. Tak to vnímají i ve velkokapacitním centru v Havířově. Očkovací centrum v Havířově by denně mohlo naočkovat až 1300 lidí. Na tuto kapacitu se ale ještě nikdy nedostalo.

Halina Musiolová, vedoucí očkovacího centra Havířov: "V našem očkovacím centru takový bum úplně nenastal, zájem o očkování je, ale stále ještě nejedeme na plnou kapacitu. V současné době čeká asi na přihlášení, očkování 50 lidí v kategorii 35+. Na první dávky stále ještě převládá kategorie 40+.”

anketa: “Tak uvažovala jsem, ze začátku jsem se bála toho očkování, já nejsem celkově moc zastáncem očkování, ale rozhodla jsem se, že nakonec ano. Abych byla já chráněna, i oni.”

anketa: “Nevidím tady moc právě mladých lidí a myslím, že to je docela škoda, protože to očkování má smysl ve společnosti. Je to ne jen pro nás, ale i vůči ostatním lidem.”

anketa: “Jsem z toho trochu zklamaný, čekal bych, že ten zájem bude větší zejména z pohledu ohleduplnosti vůči třeba starším příbuzným, kteří se nemohou, nebo nechtějí očkovat, tak bych čekal, že ten zájem bude větší.”

Vedoucí očkovacího centra věří, že jakmile celkově padne věková hranice pro možnost očkování, mladých lidí možná přibude.

Halina Musiolová, vedoucí očkovacího centra Havířov: “Myslím, že nějaký zájem bude, protože spousta náhradníků se hlásí v té mladší skupině kolem 20 let, studenti se hlásí, ptají se, zda se mohou nahlásit jako náhradníci.”

Registrace pro lidi od 16 do 29 let by se měla spustit 1. června.

Některým lidem vychází termín očkování druhé dávky na dobu dovolené. Očkovací centra však mohou uspíšit termín jen o čtyři dny.

Halina Musiolová, vedoucí očkovacího centra Havířov: “V současné době je šest týdnů mezi první a druhou dávkou. Můžeme zkrátit tento interval pouze na 38 dnů. Nemůžeme posouvat na původních 21. Způsobuje to problémy právě kvůli odjezdům na dovolené, často chtějí už ukončit očkování, chtějí mít za sebou druhou dávku. Momentálně jim nevycházíme vstříc, takže vznikají malé konflikty."

---

Děti z uměleckých škol tvořily komixy o Havířovu

S Mapíkem historií Havířova. To bylo zadání soutěže, kterou vyhlásilo město pro žáky výtvarných oborů základních uměleckých škol. Děti tvořily komixy, vítězný pak bude součástí pracovního sešitu pro žáky devátých ročníků.

25 projektů měla k posouzení odborná komise se zadáním vytvořit komix o historii a vzniku Havířova, kdy průvodcem je Mapík maskot města. Do soutěže se zapojily obě umělecké školy a konkrétně děti z výtvarných oborů. Komix bude součástí pracovního sešitu pro žáky devátých tříd. Nejedná se však o první pracovní sešit.

Pavla Nesvadbová, vedoucí pracovní skupiny čtenářské skupiny MAP2: “Projekt Havířovem a jeho okolím s Mapíkem vznikl vlastně loni a navazuje na projekt pro mateřské školy. Jedná se o projekt, ve kterém by se měly děti rozvíjet v rámci čtenářské gramotnosti a metody, které jsou použity v tomto sešitě, mají rozvíjet jejich kritické myšlení a tématem potom je město Havířov a jeho okolí. Pro děti druhého stupně je v tuto chvíli sešit v přípravě. Tam jsme se drželi spíše historických událostí, je to náročnější, jsou tam dlouhé texty. Texty se týkají nejen vzniku Havířova, ale například tragédie v Životicích, nebo dřevěného kostela v Albrechticích a dalších témat. A právě, abychom jim ho ještě přiblížili ten pracovní sešit, tak jsme požádali o spolupráci umělecké školy a vyhlásili jsme soutěž o vytvoření komixů o vzniku Havířova.”

Přesto, že za svou snahu dostanou odměnu všechny děti, které se do projektu zapojily, vítězný komix, který bude součástí pracovního sešitu, mohl být jen jeden.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Vybrali jsme tady komix od Nikol Pomahačové, která má čtrnáct let a opravdu si to zaslouží, protože vdechla Mapíkovi život, protože je tady v různých situacích a vyjadřuje obličejem emoce a vše a ty budovy, které tady nakreslila jsou věrohodné a je to moc pěkné, takže určitě klobouk dolů před touto dívkou. Určitě ji čeká skvělá výtvarná kariéra. Ale já bych chtěla touto cestou poděkovat všem, kteří byli do projektu zainteresováni, protože jsou to skvělé věci, které nám děti posílají a za to jim děkuji.”

Nikol za svůj komix dostane finanční odměnu, pracovní sešit pak poputuje do všech škol, které spadají pod obec s rozšířenou působností.

---Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry