Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • V havířovské nemocnici se narodilo tisící dítě
  • Valerie Kaňová se v SuperStar dostala do top 20
  • Děti v mateřinkách jsou nadšené z bubnování

V havířovské nemocnici se narodilo tisící dítě

Nemocnice v Havířově si dala před několika lety za cíl zvýšit počet porodů. Už v létě začalo být zřejmé, že letošní rok bude rekordní. Tisícovka byla překonána. Naposled se tolik dětí narodilo v roce 1994.

Na toto miminko budou v havířovské nemocnici vzpomínat dlouho. Malá Anežka je totiž tisícím dítětem, které se zde na oddělení letos narodilo. Tolik porodů zaznamenala nemocnice v historii jen v jednom roce, a to už je hodně dávno.

Michal Mrózek, primář gynekologicko-porodního oddělení: "Pátrali jsme již začátkem léta. Naposledy tolik porodů bylo v roce 1994. Od té doby porodnost začala klesat, pak stagnovala a v posledních dvou třech letech zase rosteme až do dnešní podoby, kdy to vypadá pro letošní rok na 1100 porodů. Myslím, že bychom to mohli porodit.”Anežka přišla na svět hodně rychle během jedné hodiny.

Marcela Janáková, maminka: “Plán toho porodu byl trošku jiný. Ale vzhledem k tomu, že to šlo tak děsně rychle, že hodinu po příjezdu do porodnice už jsem ji držela v náručí, tak jsme nestihli celý plán. Ale to, že personál byl tak skvělý a že ta dula u toho byla a neskutečně mne podpořila, tak si myslím, že to vyšlo na jedničku s hvězdičkou.”

Hynek Canibal, primář dětského oddělení: “Radost z toho máme. Máme radost z každého dítěte, které se u nás narodí. Na druhé straně chceme, aby jich nebylo zas tak úplně moc, protože chceme udržet vysokou kvalitu péče. Takže do 1200 by to bylo optimální. A jsme rádi, že se havířovská porodnice stala takovým lídrem v regionu.”

Předtím rokem 2018 těch porodů bylo maximálně 700, když byl dobrý rok. ‘Čím si vysvětlujete, že ta porodnost jde tak nahoru?

Michal Mrózek, primář gynekologicko-porodního oddělení: “Na prvním místě si myslím, že je to empatickým, přátelským přístupem bez zbytečných zásahů, bez direktivní péče, že musíme postupovat tímto způsobem a ne jiným. Snažíme se ušít porodní plán na míru každé rodičce. Další výhodou je naše technická obnova. Každý porodní box je vybaven novým monitorovacím přístrojem. Rovněž to přispělo ke zkvalitnění péče a také díky tomu se porod stává komfortnější záležitostí. Jde o nás slyšet nejen tady na Slezsku, ale také v Polsku, Slovensku. Dojíždí k nám i z daleka, ze středního Slovenska. Máme tady často rodičky z Čadce, Žiliny i z jiných krajů naší vlasti.”

V příštím roce nemocnice plánuje velkou rekonstrukci oddělení, která ještě zvýší komfort pro rodičky.

---

Valerie Kaňová se v SuperStar dostala do top 20

Do soutěže SuperStar se i v letošním roce přihlásily stovky zpěváků. Mezi nimi byla i Valerie Kaňová z Havířova, která se nakonec dostala až do top dvacítky. My jsme se mladé zpěvačky zeptali, co pro ni tento úspěch znamená.

Valerie Kaňová z Havířova začala poprvé zpívat před lidmi jako úplně malá holčička. Dnes se šestnáctileté slečně splnil jeden ze snů. Zúčastnila se soutěže Česko-Slovenská SuperStar a v ročníku, který je doslova nabitý skvělými zpěváky, se dostala až do top dvacítky. Zůstala tak těsně před branami živých přenosů.

Valerie Kaňová, semifinalistka SuperStar: “Já jsem nečekala, že se dostanu tak daleko. A abych řekla pravdu, když jsem zpívala ten duet, který mne vlastě do top dvacítky dostal, tak to byl neskutečný pocit tam stát. Já jsem si toto vystoupení užila ze všech nejvíce, protože vedle mně stála také moje další konkurentka, vlastně dá se říct, Katarína Pustájová, která má k mému srdci také blízko, my jsme se skamarádily. Takže to, že jsem potom nepostoupila do top desítky, tak mi vlastně ani tak moc nevadí, protože já to tam všem přeji.”

V listopadu Val vydala svou čtvrtou písničku s názvem První pusa, kterou pro ni složil Petr Harazin z kapely Nebe. Ve videoklipu s ní vystupuje také semifinalista SuperStar Martin Probošt.

Valerie Kaňová, semifinalistka SuperStar: “Do budoucna bych chtěla dotáhnout školu, protože kvůli SuperStar jsem na to neměla moc čas. Takže teď si dotáhnu známky ve škole, protože se blíží pololetí. Samozřejmě jsou Vánoce a je mi moc líto, že letos si nezazpívám na žádných trzích, i když jsem v mnoha městech měla zpívat. Tak doufám, že příští rok v tom bude lepší, protože když zpívám na stage a pode mnou jsou mí fanoušci, tak to je něco jiného, než když jsem s nimi spojená přes sociální sítě, kde teď jsem hodně aktivní. Do budoucna bych chtěla mít své album, víc svých písniček.”

Velkou fanynkou soutěže je i náměstkyně primátora pro školství.

Jana Feberová (ČSSD), náměstkyně primátora: “Klobouk dolů, protože se dostala do té dvacítky těch nejlepších a když zpívala teď naposledy do těch živých vysílání, tak jí to nevyšlo, ale to je možná i tím, že je tam strašná spousta dobrých kluků, ale zpívala krásně. My jsme ji měli na ocenění pedagogů, kde nám zpívala s Vašem Patejdlem, takže zpívala moc pěkně, měli jsme ji na Májových oslavách. Vnímáme ji a myslím, že naši občané uvidí někdy tuto nadějnou mladou pěvkyni vystupovat a já jí přeji hodně úspěchů, ať se jí daří, protože i tím, jak vystupovala v té soutěži, jak mluvila, tak to je jasné, že to je inteligentní holka, která ví, co chce a umí prodat to, co vlastně umí.”

---

Děti v mateřinkách jsou nadšené z bubnování

Děti z mateřských škol zažívají nevšední výuku, která spočívá v hraní na kartonové kostky takzvané cajony. Na to, jak jim to jde, jsme se s kamerou byli podívat v Mateřské škole Balzacova.

Velké nadšení projevily děti z mateřských škol, když díky projektu Místního akčního plánu rozvoje vzdělávání dostaly bedýnky na bubnování. Ihned začaly nacvičovat písničky s tématikou Afriky. MŠ Balzacova pak do textů zakomponovala i maskota Mapíka.

Natálie Doležalová, učitelka MŠ Balzacova: “Děti byly moc šikovné. Naučily se zpívat strašně moc nových písniček. Naučily se bubnovat rytmus, který není jednoduchý. Takže jsme potřebovali opravdu šikovné děti, které zvládnou ten rytmus zabubnovat, ale teď už to umí naprosto skvěle. Budeme celý ten příběh nahrávat, sestříháme ho, aby to dávalo hlavu a patu a potom to posíláme do soutěže a zároveň to pošleme i rodičům.”

anketa: “V Africe se učíme správně zpívat.”

anketa: “My jsme se naučili bubnovat a mně to moc baví.”

Vy jste se něco dozvěděli o Africe. Jaká zvířátka tam třeba žijí?

anketa: “Gepard, slon, opice. Kamaráde Mapíku, ukážem ti Afriku, ukážem ti opice, co žijí v Africe.”

anketa: “My jsme dostali kostky, abychom mohli bubnovat. Mně to moc baví.”

Zástupci MAPu byli z výsledků nacvičování dětí nadšení.

Lenka Slowiková, finanční manažer projektu MAP II.: “Předčilo to moje očekávání, protože jsem nečekala, že děti a paní učitelky budou tak moc šikovné a zvládnou tolik písniček a celkově se sžili s kostkami.”

Až to situace, doba dovolí, uspořádáte společné vystoupení školek?

Lenka Slowiková, finanční manažer projektu MAP II.: “Určitě v jarních, letních měsících bychom byli rádi, kdybychom realizovali nějakou větší akci s těmi bubínky.”

Bedýnky, které mají široké využití, zakoupil magistrát prostřednictvím MAPu všem školkám, které o ně projevily zájem. Celkem si tento skvělý zážitek mohou užít děti z jedenácti mateřinek.

---Mohlo by Vás také zajímat