Havířovský expres

  • Zpravodajství z Havířova od reportérky Báry Kelnerové a Michala Hulvy
  • Zloději drancují lesy na Karvinsku
  • Havířovská knihovna pořídila samoobslužný výdejní box
  • Havířovští prvňáci dostali své první vysvědčení

Zloději drancují lesy na Karvinsku

Doba drahých energií nahrává zlodějům dřeva. Ti si tentokrát vybrali les kolem bývalých šachet a kácejí jeden strom za druhým. Krádežím se snaží zabránit Lesy České republiky i policie.

Desítky stromů už zmizely z lesů mezi šachtami na rozhraní Havířova, Orlové a Karviné. Zloději doslava lesy drancují. Aby se moc nenadřeli, kácejí jen stromy rostoucí poblíž cesty. Po rozřezání pak polena nemusejí nikam daleko nosit a jen je naházejí do dodávky. Protože se však jedná o dřevorubce amatéry, kteří navíc spěchají, aby je při krádeži nikdo nepřistihl, některé stromy jim nespadnou podle plánu. Zůstávají pak viset nakloněné i nad cestou, kde hrozí, že spadnou.

Takové jednání vadí i ochráncům přírody.

Lubomír Kminiak, předseda havířovských ochránců přírody: “My s dětmi opakovaně děláme akci 100 stromů pro život. Vysazujeme je a já je učím, že ony ty děti, už sadí stromy pro svoje děti. A teď vidíte, že někdo bezohledně tam kácí stromy. Vím, že jsou tady organizované skupiny, které kradou, doslova drancují lesy pro kšeft, pro peníze. Nikdo mi nemůže říct, že tyto zlodějské party se nedají chytit, protože dneska je technika.”

Vlastníci pozemků se sice snaží zábranami zamezit vjezd zlodějům do lesa, je to ale marné.

Eva Jouklová, mluvčí Lesy ČR: “Lesy ČR i v letošním roce pokračují ve spolupráci s PČR a dále tak rozvíjejí projekt se zaměřením na ochranu dříví s využitím fotopastí a GPS čipů instalovaných do skládek vyrobeného dříví. Pomocí tohoto zařízení monitorujeme dříví až do místa jeho vyložení.”

Eva Michaliková, mluvčí PČR: Policisté na Karvinsku evidují také oznámení také o krádežích dřeva, kdy se jedná o jednotky případů především v přestupkové rovině. Evidujeme také vyšší škodu v trestní rovině. V rámci běžného výkonu služby se policisté se i na tuto problematiku zaměřují a provádí namátkové kontroly."

Problém je, že pro případné přistižení lesáky nebo policisty mají zloději připravenou výmluvu o tom, jak do lesa přijeli uklidit rozházená polena.

---

Havířovská knihovna pořídila samoobslužný výdejní box

Schránky pro vyzvednutí zboží jsou hojně rozšířené. Tímto trendem se nyní vydávají i knihovny. Samoobslužný výdejní box nyní pořídili i v Havířově. Knihovnu na tuto myšlenku přivedlo období covidu.

Nevíte, zda stihnete zajít do knihovny během provozní doby? Nebo nechce se vám hledat, kde se knížky v knihovně nacházejí? V Havířově zavedli tuto novinku, samoobslužný výdejní box. Registrovaný čtenář si jednoduše vybere v on-line katalogu daný titul a jako místo vyzvednutí označí výdejní box.

Rudolf Pytlík, Městská knihovna Havířov: “Kolegyně jim připraví knihu, přijde jim SMS, nebo email s kódem, který tady nacvakají a mohou si knížku vzít. Máme tady různě velké boxy, pro různě velké objednávky, takže v závislostí na tom, kolik si člověk objedná knih, mu připravíme zásilku do patřičného boxu. Můžou se objednávat i deskové hry, které jsou větší. Takže pro ty máme ty největší boxy nahoře, nebo je tady jeden takový vhodný box, aby se tam daly deskové hry.”

V dnešní době, nemáte strach, že vám to tady někdo zničí?

Rudolf Pytlík, Městská knihovna Havířov: “Strach nemáme, je to pojištěné a máme tady kameru, která to tady hlídá, takže strach nemáme. Nám se líbil tady ten box proto, že je modulární, takže můžeme začít s menším boxem a v případě, že bychom potřebovali rozšířit nabídku, tak si přikoupíme jen modul a rozšíříme množství těch schránek, které jsou k dispozici.”

anketa: “Já už jsem o tom slyšela, já myslím, že to je dobré.”

anketa: “Je to úžasné. Pro nás starší určitě.” Využijete tento box? “Snad ano.”

anketa: “Super, je to perfektní. To jsem nevěděla. Že se vrací knížky do boxu, to jsem věděla, ale že se mohou takto i objednat? To je perfektní.”

anketa: “Je to dobré, vůbec to není špatné, ale do knihovny by se kouknul každý, ale tohle je rychlejší.”

Myšlenka pořídit samoobslužný box vznikla v době covidu.

Dagmar Čuntová, ředitelka Městské knihovny Havířov: “Knihovna byla zavřena, nemohli jsme lidem, čtenářům vydávat knihy a hledali jsme různé možnosti, jak jim pomoci. Měli jsme, určitě si čtenáři vzpomínají, otevřená výdejní okénka a měli jsme bezkontaktní výdej knih přes výtah.”

První box se nachází před hlavní budovou knihovny na ulici Svornosti.

Dagmar Čuntová, ředitelka Městské knihovny Havířov: ”Zjistíme a ověříme si ten provoz, jak bude fungovat, jak o něj budou mít čtenáři zájem a podle finančních možností uvažujeme i v letošním roce, že pořídíme nějaký další výdejní box a umístíme ho do odlehlejších částí města, aby i tam čtenáři měli možnost si vypůjčit knihy z knihovny.”

Napadá vás takové místo, protože my víme, že knihovna v Datyních je uzavřena. Tam lidé nemají přístup do knihovny.

Dagmar Čuntová, ředitelka Městské knihovny Havířov: “Ano, toto je první lokalita, o které jsme uvažovali, další by mohla být v části Životice.”

---

Havířovští prvňáci dostali své první vysvědčení

Žáci mají za sebou první polovinu školního roku a od svých třídních učitelů si převzali vysvědčení. Velký den to byl zejména pro prvňáčky, kteří se na to moc těšili.

Tito malí prvňáčci ze základní školy Gorkého už netrpělivě čekají až dostanou své první vysvědčení. Děti přišly slavnostně oblečené a některé nemohly ani dospat.

Zuzana Kowalová, učitelka 1B: “Já musím říct, že tato první třída se nám opravdu vyvedla. Já si jen chválím, jsou to děti šikovné, hodné a přišly ze školky dobře připravené. Ta práce byla skvělá. Je fakt, že jak sami vidíte, máme dvě paní asistentky, takže máme dvě speciální děti, ale naše děti je přijaly a myslím, že se zapojily úplně úžasně do třídy.”

Jak to bude dnes s tím vysvědčením, jaké jsou známky pro děti, jaké si zasloužily?

Zuzana Kowalová, učitelka 1B: “Pro ně to bude překvapení, oni to netuší. Oni neví, jak jsme to ohodnotili, ale všechno dobře dopadne.”

Na vysvědčení děti našly jen samé jedničky.

anketa: “Já už jsem uměl před školou číst. Já jsem měl na vysvědčení samé jedničky.”

anketa: “Jsem ráda, že jsem dostala vysvědčení a že na něm byly samé jedničky. Mně se ve škole nejvíce líbí počítání.”

anketa: “Dostala jsem na vysvědčení samé jedničky a byla jsem z toho strašně šťastná. A nejvíce se mi líbilo psaní, počítání, prostě všechno. Možná se zlepším ve čtení, v počítání, psaní.”

Velké očekávání bylo i v 1A. Děti samy říkají, že se během celého půl roku snažily.

anketa: “Já jsem se naučila psát, číst, poznávat čísla a dělat příklady.”

anketa: “Já jsem byl na šachovém turnaji a my jsme tam hráli šachy a potom jsme skončili devátí.” Takže si poprvé reprezentoval školu? “Ano.”

anketa: “Mně se tady ve škole moc líbí, protože se tady učím a poznávám něco jiného.” Ty jsi z Ukrajiny? “Ano.” A krásně umíš Česky? “Ano.”

Učitelé ani děti to v posledních letech neměli kvůli covidu a opatřením jednoduché.

Igor Zaťko, ředitel ZŠ Gorkého: “Ta mezera se pořád ještě dohání, ale mohu říct, že je to ještě hodně individuální u jednotlivých dětí. Důležitá je tam a hraje tam velkou roli podpora rodiny. Myslím si, že některé děti a myslím si, že i my dospělí se s tím nesrovnáme nikdy, protože to období u těch malých dětí u toho covidu bylo dlouhé a velká část jeho života, která zasáhla do toho jejich vzdělávání a bude se jim to těžko napravovat. Jako velké negativum na tom covidu vidím já sám, protože učím informatiku, že se děti sice posunuly i školství se posunulo v užívání těch technologií. Na druhou stranu, máme teď v tom období po covidu zase více dětí se závislostmi na těchto médiích.”

Žáci ale budou mít v letošním roce velké rozptýlení, protože budou společně nacvičovat na velkou akademii k 65. výročí založení školy.

---Mohlo by Vás také zajímat