Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: Obce kolem Slezské Harty se sdružily do mikroregionu

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den u televizních obrazovek startuje další díl pořadu HOST DNE. Ve studiu už vítám Josefa Havlíka, předsedu Mikroregionu Slezská Harta. Dobrý den, vítejte.

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mikroregion Slezská Harta, Vy jste předsedou, už to tady bylo řečeno, kolik obcí sdružuje a co mají společné? Co je spojuje do toho mikroregionu?

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: Já bych začal trošičku zeširoka. V roce 1997 se naplnila vodní nádrž, zaplavila obrovské území a kolem celé té nádrže jsou obce roztroušené, máme tam 300 až 600, 700 obyvatel a tak dále. Takže ta oblast byla silně, bych řekl, i zanedbaná, nedoceňovaná společensky. V roce 2003 se obce rozhodly, že by založily takové sdružení, které nazvaly Mikroregion Slezská Harta s tím, že půjdou cestou rozvoje toho regionu, a hlavně zvednutí té ekonomiky v té oblasti, pozvednutí ekonomiky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik teda těch obcí je?

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: Máme tam 14 obcí a z měst tam je město Bruntál a menší město Horní Benešov.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak se za poslední roky, když se budeme věnovat teď tomu regionu nebo mikroregionu, jak se za poslední roky změnila návštěvnost?

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: Troufám si říct, že za posledních pět, šest let se výrazným způsobem zvyšuje návštěvnost, a to proto, že jim začínáme už mít co nabízet. To znamená, kdybych se zmínil o tom, co nabízíme, jsou to sportovně kulturní akce, které děláme a které už mají až republikový ohlas jako třeba Dračí lodě. O tom bych se třeba potom šíře zmínil. Pak samozřejmě nabízíme to, co na severní Moravě nikdo jiný nabídnout nemůže, a to je lodní doprava, což je velice atraktivní. My jsme před šesti lety začali s podporou Moravskoslezského kraje samozřejmě začali stavět elektro loď Harta. Břeh Harta je Slezská Harta vodní dílo Slezská Harta je typická tím, že je to záložní zdroj pitné vody, takže tam jsou ta ekologická opatření trošičku vyšší než na ostatních vodních nádržích. Mimo jiné je tam absolutní zákaz spalovacích motorů. Podařilo se nám po velkých útrapách a velkých problémech s výběrem dodavatele najít stavební firmu, která nám postavila tu loď v Polsku. My jsme si to sami rozhodovali. Nebylo to vůbec jednoduché. Starostové, kteří vůbec neměli přehled o lodích, o vodě, o lodní dopravě a tak dále, si řídili stavbu lodě. Po roce a půl se loď přivezla, nebo torzo lodě na Hartu, a tam se potom dostavila.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je jedno z největších lákadel určitě.

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: To bylo hned na počátku před covidem, ještě když začala provoz. Dneska provozujeme pátým rokem, pátá sezóna by začala, měli jsme nejvíce osmnáct tisíc návštěvníků, což je dost. Pak máme ještě jednu loď, která je malá, která letos je rovněž přestavěna už na elektro loď, a to je malý takový pirátský škuner Santa Maria pro 12 osob.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zkusme zůstat ještě na vodě a zmínit už Vámi zmíněnou akci Dračí lodě, která je teda vyhlášená už.

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: Ta je vyhlášená. Myslím si, že co se týče počtu přihlášených, to nemá asi v republice obdoby. My jsme měli těsně před covidem 62 posádek, což je absolutní rekord a bylo to na únosnosti našich pořadatelských schopností, takže my jsme se domluvili, že si dáme ten limit 60 posádek. To prezentuje 1 300 až 1500 aktivních sportovců, veslařů, samozřejmě k tomu jejich fanklub a diváci, tak si dovedete představit, jaká to je monstr akce. Samozřejmě nebyli bychom schopni to organizovat, kdybychom neměli opět podporu u nás Slezsko kraje a tyto akce děláme převážně pod záštitou náměstka hejtmana.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Právě na Vás navážu. Už podruhé jste zmínil podporu Moravskoslezského kraje. Z čeho jste financováni jako Mikroregion Slezská Harta?

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: Dívejte se, slovo solidarita. My fungujeme na bázi solidarity mezi obcemi, protože jenom 5 obcí má břeh nebo má pozemky, které pramení, které sousedí s vodní hladinou. Jenom pět a zbytek je roztroušený, ty obce jsou v okolí, včetně mé obce. Jestliže my chceme nějaký záměr sdružit, sdružujeme prostředky. To znamená, vždycky to není jednoduché, protože na svém zastupitelstvu musím přednést, že třeba 50 tisíc dávám do mikroregionu a zrovna, co ta investice bude provedena v té určité obci a týká se to vodního díla Slezská Harta. Ale ti moji zastupitelé už mají pochopení. Už jsem jim to několikrát vysvětlil. Je to v našem společném zájmu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To znamená, každá obce dává určitou část nebo každý těch 50 tisíc?

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: Ano, podle potřeby přímo na konkrétní akci. To znamená, chystali jsme projekt třeba na cyklostezku, to je zase na projektování asi přes dva miliony. Takže my jsme se skládali a samozřejmě jsme využili dotační tituly Moravskoslezského kraje. Jenom pro zmínku, protože bez dotací my nedokážeme žít, takže v loňském roce jsme si dávali 11 žádostí o dotaci. Nejenom u Moravskoslezského kraje, samozřejmě místní rozvoj a další a všech 11 jsme dostali. To svědčí o tom, že dokážeme kvalitně o tu dotaci požádat kvalitním způsobem, a proto máme úspěch.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane Havlíku, Vy jste také starostou obce Kočova V devíti členném zastupitelstvu má Vaše uskupení nezávislých sedm hlasů. O čem to svědčí? O vašem dobrém programu nebo o lidech, které máte na své kandidátce? Nebo v čem to je ten úspěch?

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: Já jsem tam teď třetí volební období a už jsem byl na vážkách. Přece jenom léta přibývají. Ne, že by chuť nebyla, ale člověk už skutečně vypadá starší a jako některým to vadí vůbec, těm mladším u nás, že poukazovali už na věk. Ale byl jsem svými příznivci osloven z našeho uskupení, my všichni jsme nezávislí s tím, jestli bych ještě nešel jeden rok do toho. Také pro mě bylo důležité, že my máme ve stanovách u mikroregionu Slezská Harta, že předsedou může být jenom ten, který je starostou, respektive místostarostou v obci nebo v příslušném městě. Samozřejmě máme hodně rozpracovaných věcí v tom mikroregionu, takže jsem svolil. Ale před volbami neskrývám, že jsem měl obavy, protože jsem měl proti sobě dvě opoziční skupiny, ale výsledek byl takový, že k volbám přišlo u nás 73 % obyvatelstva, což je opravdu hodně na komunální volby v obcích. Výsledek proto, že jsme drtivě vyhráli a že jsem obhájil ten svůj post. Asi to je tím, co děláme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zatím jsme se bavili o mikroregionu, o tom, jak získáváte dotace, jak se vám daří, co obec, Kočov? Jaké investice pro letošek chystáte?

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: My jsme trošku ubrali, chuť nám opadla. My jsme totiž jedna z obcí a měst, která přišla o peníze díky Sberbank, že jsme tam měli uložené všechny své úspory. Takže jsme trošičku opatrnější.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A kolik to bylo, jestli se mohu zeptat?

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: U nás bylo to přes 10 milionů, ale při tom, když máme rozpočet 14 milionů, to je docela dost. To byly peníze, které jsme si nastřádali a které jsme měli pro strýčka příhodu, jak se říká, poněvadž když žádáte o dotace, vesměs tam je spoluúčast. Ty dotace čím dál tím hůř se získávají, třeba oprava komunikací, jsou to milionové položky. Když nezískáme tu dotaci, je stavební povolení, všechno je vyřízené, rozhodujeme se, jestli šáhnout do úspor a tak dál. Dneska tuto možnost nemáme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O těch 10 milionů jste přišli definitivně, nebo už se vám vrátily?

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: Ne, nepřišly definitivně. Pořád se to odkládá. Zase na podzim se zase rozhodne snad krytí. Občas se objeví článek ze sta procent, pak z osmdesáti, pak z devadesáti procent. Prostě ta společnost na nás nedbá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme ještě k těm investicím. To znamená, že pro letošní rok jste vyškrtli veškeré investice. Nebudete v Kočově nic dělat?

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: Jenom se to zúžilo na opravy místních komunikací. Ale musím říct, že my máme tu obec pospravovanou, nám se to podařilo dát ještě do pořádku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co energetická krize? Ta se zejména na podzim loňského roku stále řešila. Jak jste se s ní popasovali u vás v Kočově?

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: Energetická krize, nám se podařilo ještě ty investice, ty největší, co se týče snížení energetické náročnosti, provést. Já třeba mám obecní úřad, kde mám plně soběstačný, kde je osazený solárními panely a uzavřenou vzduchotechniku vevnitř. To znamená je to něco na způsob mrakodrapu, tam se nemusí větrat, přirozený ventil, všechno se uměle ventiluje a, to máme obecní úřad a školku. Ta školka je v objektu obecního úřadu, takže to máme. Pak jsme využili energetické krize. To nás teď dost zasáhlo, hlavně tu starší populaci. Já Vám řeknu proč, protože přednedávnem probíhala etapa Kotlíkového programu, kdy opravdu jsem přesvědčoval občany, aby přešli na tepelná čerpadla. Ono se to podařilo. Máme asi třicet občanů a převážně starší na to přešli. A když dneska za to mají platit sto tisíc korun za rok, to je opravdu suma. Někteří mě třeba i nemají možná rádi kvůli tomu, ale u voleb to nebylo poznat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane starosto, náš čas vypršel. Já Vám děkuji za rozhovor i pozvání do Mikroregionu Slezská Harta, včetně Kočova. Mějte hezké dny.

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: Děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Josef Havlík, předseda Mikroregionu Slezská Harta: Obce kolem Slezské Harty se sdružily do mikroregionu
01. března 2023, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dobrý den u televizních obrazovek startuje další díl pořadu HOST DNE. Ve studiu už vítám Josefa Havlíka, předsedu Mikroregionu Slezská Harta. Dobrý den, vítejte.

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mikroregion Slezská Harta, Vy jste předsedou, už to tady bylo řečeno, kolik obcí sdružuje a co mají společné? Co je spojuje do toho mikroregionu?

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: Já bych začal trošičku zeširoka. V roce 1997 se naplnila vodní nádrž, zaplavila obrovské území a kolem celé té nádrže jsou obce roztroušené, máme tam 300 až 600, 700 obyvatel a tak dále. Takže ta oblast byla silně, bych řekl, i zanedbaná, nedoceňovaná společensky. V roce 2003 se obce rozhodly, že by založily takové sdružení, které nazvaly Mikroregion Slezská Harta s tím, že půjdou cestou rozvoje toho regionu, a hlavně zvednutí té ekonomiky v té oblasti, pozvednutí ekonomiky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik teda těch obcí je?

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: Máme tam 14 obcí a z měst tam je město Bruntál a menší město Horní Benešov.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak se za poslední roky, když se budeme věnovat teď tomu regionu nebo mikroregionu, jak se za poslední roky změnila návštěvnost?

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: Troufám si říct, že za posledních pět, šest let se výrazným způsobem zvyšuje návštěvnost, a to proto, že jim začínáme už mít co nabízet. To znamená, kdybych se zmínil o tom, co nabízíme, jsou to sportovně kulturní akce, které děláme a které už mají až republikový ohlas jako třeba Dračí lodě. O tom bych se třeba potom šíře zmínil. Pak samozřejmě nabízíme to, co na severní Moravě nikdo jiný nabídnout nemůže, a to je lodní doprava, což je velice atraktivní. My jsme před šesti lety začali s podporou Moravskoslezského kraje samozřejmě začali stavět elektro loď Harta. Břeh Harta je Slezská Harta vodní dílo Slezská Harta je typická tím, že je to záložní zdroj pitné vody, takže tam jsou ta ekologická opatření trošičku vyšší než na ostatních vodních nádržích. Mimo jiné je tam absolutní zákaz spalovacích motorů. Podařilo se nám po velkých útrapách a velkých problémech s výběrem dodavatele najít stavební firmu, která nám postavila tu loď v Polsku. My jsme si to sami rozhodovali. Nebylo to vůbec jednoduché. Starostové, kteří vůbec neměli přehled o lodích, o vodě, o lodní dopravě a tak dále, si řídili stavbu lodě. Po roce a půl se loď přivezla, nebo torzo lodě na Hartu, a tam se potom dostavila.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je jedno z největších lákadel určitě.

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: To bylo hned na počátku před covidem, ještě když začala provoz. Dneska provozujeme pátým rokem, pátá sezóna by začala, měli jsme nejvíce osmnáct tisíc návštěvníků, což je dost. Pak máme ještě jednu loď, která je malá, která letos je rovněž přestavěna už na elektro loď, a to je malý takový pirátský škuner Santa Maria pro 12 osob.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zkusme zůstat ještě na vodě a zmínit už Vámi zmíněnou akci Dračí lodě, která je teda vyhlášená už.

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: Ta je vyhlášená. Myslím si, že co se týče počtu přihlášených, to nemá asi v republice obdoby. My jsme měli těsně před covidem 62 posádek, což je absolutní rekord a bylo to na únosnosti našich pořadatelských schopností, takže my jsme se domluvili, že si dáme ten limit 60 posádek. To prezentuje 1 300 až 1500 aktivních sportovců, veslařů, samozřejmě k tomu jejich fanklub a diváci, tak si dovedete představit, jaká to je monstr akce. Samozřejmě nebyli bychom schopni to organizovat, kdybychom neměli opět podporu u nás Slezsko kraje a tyto akce děláme převážně pod záštitou náměstka hejtmana.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Právě na Vás navážu. Už podruhé jste zmínil podporu Moravskoslezského kraje. Z čeho jste financováni jako Mikroregion Slezská Harta?

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: Dívejte se, slovo solidarita. My fungujeme na bázi solidarity mezi obcemi, protože jenom 5 obcí má břeh nebo má pozemky, které pramení, které sousedí s vodní hladinou. Jenom pět a zbytek je roztroušený, ty obce jsou v okolí, včetně mé obce. Jestliže my chceme nějaký záměr sdružit, sdružujeme prostředky. To znamená, vždycky to není jednoduché, protože na svém zastupitelstvu musím přednést, že třeba 50 tisíc dávám do mikroregionu a zrovna, co ta investice bude provedena v té určité obci a týká se to vodního díla Slezská Harta. Ale ti moji zastupitelé už mají pochopení. Už jsem jim to několikrát vysvětlil. Je to v našem společném zájmu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To znamená, každá obce dává určitou část nebo každý těch 50 tisíc?

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: Ano, podle potřeby přímo na konkrétní akci. To znamená, chystali jsme projekt třeba na cyklostezku, to je zase na projektování asi přes dva miliony. Takže my jsme se skládali a samozřejmě jsme využili dotační tituly Moravskoslezského kraje. Jenom pro zmínku, protože bez dotací my nedokážeme žít, takže v loňském roce jsme si dávali 11 žádostí o dotaci. Nejenom u Moravskoslezského kraje, samozřejmě místní rozvoj a další a všech 11 jsme dostali. To svědčí o tom, že dokážeme kvalitně o tu dotaci požádat kvalitním způsobem, a proto máme úspěch.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane Havlíku, Vy jste také starostou obce Kočova V devíti členném zastupitelstvu má Vaše uskupení nezávislých sedm hlasů. O čem to svědčí? O vašem dobrém programu nebo o lidech, které máte na své kandidátce? Nebo v čem to je ten úspěch?

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: Já jsem tam teď třetí volební období a už jsem byl na vážkách. Přece jenom léta přibývají. Ne, že by chuť nebyla, ale člověk už skutečně vypadá starší a jako některým to vadí vůbec, těm mladším u nás, že poukazovali už na věk. Ale byl jsem svými příznivci osloven z našeho uskupení, my všichni jsme nezávislí s tím, jestli bych ještě nešel jeden rok do toho. Také pro mě bylo důležité, že my máme ve stanovách u mikroregionu Slezská Harta, že předsedou může být jenom ten, který je starostou, respektive místostarostou v obci nebo v příslušném městě. Samozřejmě máme hodně rozpracovaných věcí v tom mikroregionu, takže jsem svolil. Ale před volbami neskrývám, že jsem měl obavy, protože jsem měl proti sobě dvě opoziční skupiny, ale výsledek byl takový, že k volbám přišlo u nás 73 % obyvatelstva, což je opravdu hodně na komunální volby v obcích. Výsledek proto, že jsme drtivě vyhráli a že jsem obhájil ten svůj post. Asi to je tím, co děláme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zatím jsme se bavili o mikroregionu, o tom, jak získáváte dotace, jak se vám daří, co obec, Kočov? Jaké investice pro letošek chystáte?

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: My jsme trošku ubrali, chuť nám opadla. My jsme totiž jedna z obcí a měst, která přišla o peníze díky Sberbank, že jsme tam měli uložené všechny své úspory. Takže jsme trošičku opatrnější.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A kolik to bylo, jestli se mohu zeptat?

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: U nás bylo to přes 10 milionů, ale při tom, když máme rozpočet 14 milionů, to je docela dost. To byly peníze, které jsme si nastřádali a které jsme měli pro strýčka příhodu, jak se říká, poněvadž když žádáte o dotace, vesměs tam je spoluúčast. Ty dotace čím dál tím hůř se získávají, třeba oprava komunikací, jsou to milionové položky. Když nezískáme tu dotaci, je stavební povolení, všechno je vyřízené, rozhodujeme se, jestli šáhnout do úspor a tak dál. Dneska tuto možnost nemáme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O těch 10 milionů jste přišli definitivně, nebo už se vám vrátily?

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: Ne, nepřišly definitivně. Pořád se to odkládá. Zase na podzim se zase rozhodne snad krytí. Občas se objeví článek ze sta procent, pak z osmdesáti, pak z devadesáti procent. Prostě ta společnost na nás nedbá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme ještě k těm investicím. To znamená, že pro letošní rok jste vyškrtli veškeré investice. Nebudete v Kočově nic dělat?

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: Jenom se to zúžilo na opravy místních komunikací. Ale musím říct, že my máme tu obec pospravovanou, nám se to podařilo dát ještě do pořádku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co energetická krize? Ta se zejména na podzim loňského roku stále řešila. Jak jste se s ní popasovali u vás v Kočově?

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: Energetická krize, nám se podařilo ještě ty investice, ty největší, co se týče snížení energetické náročnosti, provést. Já třeba mám obecní úřad, kde mám plně soběstačný, kde je osazený solárními panely a uzavřenou vzduchotechniku vevnitř. To znamená je to něco na způsob mrakodrapu, tam se nemusí větrat, přirozený ventil, všechno se uměle ventiluje a, to máme obecní úřad a školku. Ta školka je v objektu obecního úřadu, takže to máme. Pak jsme využili energetické krize. To nás teď dost zasáhlo, hlavně tu starší populaci. Já Vám řeknu proč, protože přednedávnem probíhala etapa Kotlíkového programu, kdy opravdu jsem přesvědčoval občany, aby přešli na tepelná čerpadla. Ono se to podařilo. Máme asi třicet občanů a převážně starší na to přešli. A když dneska za to mají platit sto tisíc korun za rok, to je opravdu suma. Někteří mě třeba i nemají možná rádi kvůli tomu, ale u voleb to nebylo poznat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane starosto, náš čas vypršel. Já Vám děkuji za rozhovor i pozvání do Mikroregionu Slezská Harta, včetně Kočova. Mějte hezké dny.

Josef Havlík (NEZ), předseda, Mikroregion Slezská Harta: Děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-01-03-2023-17-14