Stáhnout video

Host dne

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello, Letošní Dny NATO budou bez návštěvníků

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Letošní Dny NATO budou bez návštěvníků, celá letecká šou se bude přenášet živě. Mimo jiné budou oceněny bezpečnostní složky a příslušníci integrovaného záchranného systému. Podrobnosti už můj dnešní host Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello. Dobrý den.

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Asi všichni tušíme důvod, proč na Dnech NATO nebudou návštěvníci pandemie koronaviru letos pořadatelům mění plány a vy mezi ně také patříte. Kdy jste se rozhodli, že Dny NATO budete pořádat, ale úplně jinak než na co jsme byli v minulých letech zvyklí?

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello: Tak já můžu říct takovou perličku, že když jsme v polovině ledna registrovali, že se omezují fotbalová utkání v severní Itálii, tak my každoročně máme pojistku proti zrušení akce, kterou uzavíráme standardně 6 měsíců do, já jsem už v polovině ledna požádal kolegy ať okamžitě urychlí jednání o této pojistce a v polovině ledna už nebylo možné akci pojistit, takže nám bylo jasné, že se asi něco bude dít. A to rozhodnutí, které pro nás bylo nejsložitější, nejtěžší za celých dvacet let, jsme učinili někdy na přelomu dubna a května, kdy bylo jasné, že toto je jediná možnost jak akci letos uspořádat. No a pak jsme intenzivně jednali se všemi složkami a někdy v polovině června jsme to zveřejnili.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Už jsem řekla, že bude akce bez návštěvníků, nicméně vy mě určitě doplníte, že bude pro diváky, protože jak už jsem řekla celá akce se bude přenášet, resp. celá akce nebo jen vybrané části?

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello: Chtěl bych ještě dodat, že jeden z těch důvodů, proč jsme se rozhodli akci uspořádat i v těchto podmínkách, byla vysoká sledovanost přímých přenosů tedy konkurenční České televize, která už mnoho let přenáší jak v sobotu tak v neděli, a podle jejich oficiálních údajů o sledovanosti pro loňský rok, každý den alespoň chvíli přímé přenosy sledovalo 300 tisíc diváků. Takže kdybych to zaokrouhlil směrem dolů tak to bylo za víkend více než půl milionu diváků, což samozřejmě dává docela dobré zdůvodnění proč i v těchto podmínkách má smysl akci dělat. My letos budeme akci ještě posíleně streamovat, abychom pro ty, kteří tam nebudou, udělali maximum, aby to bylo aspoň touto formou. Takže mimo České televize, která bude standardně vysílat minimálně pět hodin živého přenosu za oba dva dny, tak my ji budeme streamovat celou prostřednictvím sociálních sítí a potom ještě spolupracujeme s televizí Polar ohledně neděle. Jsem rád, že budeme mít v rámci celého regionu střední a východní Evropy premiéru ve využití komunikační technologie, která byla vyvinuta pro americkou TOP technologickou agenturu DARPA. Budeme mít k dispozici šest přenosových stanic s kamerami v HD rozlišení, které budou umístěné na vybrané dynamické ukázky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pozemní ukázky budou také připraveny nebo je vynecháváte?

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello: Ano. My jsme letos omezili i časový průběh, kdy dynamický program bude netradičně začínat každý den až v poledne, ne tedy jen dopoledne jak tomu bylo v uplynulých ročnících. Bude 4 hodinový každý den od 12 do 16 hodin.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Když jsme se chystali na ten rozhovor, tak jste mi prozradil, že kdyby se letos DNY NATO nakonec neuskutečnili, tak narušilo by to tu kontinuitu a možná v dalších letech by DNY NATO vůbec nebyly. Můžete to vysvětlit našim divákům?

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello: To se určitě mohlo stát. To bylo téma protože připravit takovouhle akci je záležitost několika let a my jednáme s desítkami subjektů. Je to kontinuální každotýdenní komunikace nejenom teď před akcí, ale v průběhu celého roku. Když jsou přerušeny kontakty, tak svět se nezastavil. Ztratíte přehled o tom, co se děje a poslední důvody je samozřejmě významný a to je ekonomický. Protože tato akce není závislá na příjmu z dotací. My samozřejmě máme dotace, tak jako celá řada i ostatních akcí, ale ty tvoří třetinu celkového příjmu. Je to na marketingu a je to samozřejmě na protiplnění právě vůči prezentace v průběhu akce. A kdyby se to nekonalo, tak my bychom měli opravdu velký problém, který bychom nebyli schopni ustát protože už tak letos s tím, že akce se bude konat tedy bohužel bez návštěvníků, tak teď z toho ztráta víc než 10 milionů korun.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: A jak dalece bylo těžké získat podporu donátorů nebo vůbec jakoukoliv finanční podporu abyste alespoň v tomto možná v uvozovkách omezeném mohli Dny NATO pořádat.

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello: My nemáme sponzory nebo donátory. Všechny smlouvy jsou o marketingu kde mě tedy překvapilo, že v podstatě až na jednu společnost, která má velké ekonomické problémy, tak všichni s tou akcí zůstávají. Což mě překvapilo, ale i tak všem těm k těm změněným podmínkám nabízíme třiceti procentní slevu. Takže jedna věc je uspořádat akci v těchto opravdu neustále se měnících podmínkách. No a potom taky to, co lze ještě ufinancovat a to je ještě o řád náročnější než to zorganizování.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Co všechno jako pořadatelé musíte s ohledem na ty podmínky ve kterých se teď aktuálně nacházíme nebo budeme za měsíc nacházet co všechno musíte dodržet?

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello: Tak samozřejmě jsou to obecně platná hygienická nařízení. My jednáme už od konce května s odborem hlavní hygieničky v Praze. Kdy vlastně ten koncept, který jsme vymysleli. To znamená bez návštěvníků. Je nám jasné, že ta akce bude tedy pod drobnohledem všech, takže my budeme dodržovat platná hygienická opatření, která v té chvíli budou. Ještě nás dělí několik týdnů, ale vidíme, že to co se dělo třeba koncem srpna, tak my budeme muset nějakým způsobem reflektovat a jsme na to připraveni.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Řekla jsem, že budou oceňováni někteří členové integrovaného záchranného systému a za co?

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello: Tak to byla jedna z myšlenek. Jsme rádi, že se nám ji podařilo zrealizovat. Je to pro nás tedy čest, že na naší akci budou oceněni na celorepublikové úrovni ti, kteří se nejvíce podílely na tom omezení, které se podařilo v průběhu nouzového stavu. A bude to celkem tisíc příslušníků bezpečnostních sborů a IZS, kteří jsou rozděleni do dvou dnů, tak abychom právě měli kvórum 500 osob na hromadnou akci. S tím že v sobotu budou příslušníci Armády ČR, vězeňské služby, celní správy a Městské policie Ostrava pak v neděli Policie ČR, Hasičský záchranný sbor, Záchranné služby celorepublikově a hygienická služba. Máme to vymyšleno tak, aby nejenom k nám přijeli, když pojedou přes celou republiku někteří, tak aby jim bylo poděkováno a potom můžete jít zpátky, ale pro ně bude vlastně připraven park kvůli zázemí aby mohli sledovat čtyř hodinový program. Máme to přesně tedy v souladu s hygienickými opatřeními. Každý z nich si může vzít s sebou jednoho člena doprovodu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Už jste nakousl program, tak co budou diváci na svých obrazovkách sledovat?

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello: Tak program se bude jako v uplynulých letech skládat tradičně z pozemních leteckých ukázek, které myslím budou dostatečně atraktivní. Letos poprvé nebude program stejný. Je to tedy záměrně, aby i pro diváky mělo smysl se na to podívat po oba dva dny. Budeme mít nějakou zahraniční účast, ale o tom ještě v tuto chvíli jednáme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pro diváky bude celý ten prostor uzavřený a budou ho hlídat policisté nebo jak to máte zajištěno?

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello: Kolem areálu samozřejmě nebudou vůbec žádné podmínky pro zájemce. Nás to velice mrzí, ale nebude organizována žádné info stánky, žádné občerstvení, žádná parkoviště. Takhle jsme o tom jednali i se starosty všech okolních obcí. Pokud by tam někdo chtěl dělat jakoby nějaký černý prodej občerstvení, tak na to bude připravena hygiena a bude na to připraven živnostenský úřad a Česká obchodní inspekce protože je důležité, aby každý kdo by o tom třeba uvažoval, že si někde postaví nějaký černý stánek, takže v této době jsou všemu nadřazené hygienická opatření a že tím porušuje hygienické potřeby. Pokud nebude s hygienou na tom domluven, což bych se velice divil, kdyby hygiena komukoliv něco takového dovolila.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Děkuji za rozhovor a za užitečné informace pro naše diváky. Hezký den. Děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry