Host dne

Iva Hoňková, spisovatelka, Libor Špůrek, spoluautor knihy Mezi námi letadly: Historie výroby letadel ve Studénce v knižním zpracování

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Iva Hoňková, spisovatelka, ilustrátorka a kurátorka archivní sbírky vagonářského muzea ve Studénce. Na svém kontě má bezmála čtyřicet vydaných knih. Ta poslední se jmenuje Mezi námi letadly spoluautorem je Libor Špůrek, vítám vás oba dva ve studiu. Tak když se budeme věnovat poslední knize Mezi námi letadly, tak já už jsem řekla, že jsi napsala 40 nebo vydala 40 knih. Teď říkáš, že pokračuješ již dál, jsi velmi aktivní, že letos vydáš sedm knih, což je pro mě úplně neuvěřitelné. Kde bereš nápady a jaká témata nejraději a nejčastěji zpracováváš?

Iva Hoňková, spisovatelka: Tak teď poslední dobou nejraději zpracovávám právě o těch strojích, protože když jsme si teď dělali průzkum, tak jsme zjistili, že pro kluky je málo takových knížek, takže se snažím využívat těch strojů, protože jinak mě ty stroje baví a prostě pro ty kluky bych to potřebovala tak nějak víc zpracovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já prozradím divákům, že jste partneři, že na mnohých knihách spolupracujete. Na této si Libore uvedený jako spoluautor, tak jak ta spolupráce mezi vámi probíhala?

Libor Špůrek, spoluautor knihy "Mezi námi letadly": Spolupráce primárně probíhala tak, že já Ivě pomáhám s tou ostrou technickou stránkou přebírám jako informace, případně konzultujeme když potřebuje s něčím poradit. A tady u téhle poslední knížky už se říká když byla hotová nic mi toho na ty nadiktoval půlku tak už buď taky autorem spoluautorem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste mi prozradili když jsme se připravovali na tento rozhovor že kniha je plná faktických událostí. To znamená že vymyšlené tam je jen málo takže dokonce se jste s nafotili i na pamětníky o kterém ta kniha vlastně je. Tak prozraďte podrobnosti našim divákům nevím kdo se ujme slova.

Iva Hoňková, spisovatelka: Ta kniha ty vlastně je o těch letadlech Tatra které se vyráběly ve Studénce. Hlavním hrdinou je utíká kvůli letadlům a není to ani tak moc o lidech ale o tom že ty letadla si mezi sebou vyprávějí že tam je vlastně to že oni jsou v Top Gearu nebo jim ten ale leží si tam svým životem a povídají si spolu s těmi co jsou jakoby živé ty stroje které si mezi sebou povídají ještě nic.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná že když já jsem řekla že už jste když jste knihu vydali tak jste opravdu šli za těmi živými příběhy. Tak jak třeba bylo těžké sehnat ta fakta. Proto knihu a potom dát těm faktům tu dětskou podobu aby to děti zajímalo a dobře se jim to četlo sborech.

Libor Špůrek, spoluautor knihy "Mezi námi letadly": No najít informace jako bylo těžké protože v podstatě jediná monografie která si je věnována letadlům Tatra vyšla v roce 77 a od té doby toto téma nebylo nijak zpracováno. Já bych si vám takový velký sen že ho jednou z pracuju opravdu takhle dospěl let protože jako student řeckého rodáka mě poněkud mrzí že každý si Tatra i letadla Tatra spojuje s Kopřivnici přitom to je součástí historie Studénky a ta továrna na letadla byla u nás jako na dospělou to ještě není jako tam ještě ta mozaika není snad natolik složena aby se dala vytvořit plnohodnotná monografie.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry