Host dne

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello 2000, Dny NATO: vstupenky a Covid testy jen on-line

Renáta Eleonora Orlíková: 21. ročník Dnů NATO v Ostravě a Dnů Vzdušných sil Armády ČR proběhne na Letišti Leoše Janáčka v Mošnově 18. a 19. Září. Zatímco loni největší bezpečnostní přehlídka v Evropě proběhla bez návštěvníků, letos sice mohou akci navštívit, ale kvůli hygienickým opatřením jich může být jen omezený počet. Ve studiu vítám Zbyňka Pavlačíka, předsedu spolku Jagello. Dobrý den. Tak na začátek hned skočíme do toho a budeme se bavit o těch vstupenkách, což je u vás výjimka. Vy si stojí za tím, že lidé mohou k vám na akci bez vstupného. Letos je to jinak. Kvůli dodržení hygienických podmínek i tak jste možná překvapení, že během 4 dnů čtvrtina vstupenek je pryč.

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello 2000: Ano přesně tak, my jsme si vědomi, že pro návštěvníky pro které naši akci více jak 20 let připravujeme je to velká novinka a tyto vstupenky, které jsou vlastně jediným takovým způsobem jakým regulovat počet návštěvníků v areálu věříme, že máme poprvé a naposled a já mohu všechny ujistit, že ten symbolický 15ti korunový poplatek, který je spojený pouze vlastně s rezervačním systém společnosti Ticketportál, my z něj nemáme ani haléř. Takže my to nepovažujeme za vstupné, protože my jako organizátoři z něj žádný příjem nemáme.

Renáta Eleonora Orlíková: Zároveň bychom měli doplnit, že vstupenka bude propojená s certifikátem o očkování.

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello 2000: Ano, tady to nás těší současně je to velká výzva, protože nás oslovila agentura Nakid, která to je ta naše národní agentura pro digitalizaci, která mimo jiné je autorem známé a úspěšné aplikace Tečka. Abychom v tomto množství udělali vlastně maximum pro co nejplynulejší průchod návštěvníků do areálu, takže vlastně my budeme třetí akce v Česku, ale ty dvě jsou výrazně menší než jsme my, kde bude možné udělat fúzi. To znamená, že vlastně v té vstupenek již bude nahrána tato covidová kompetence. To znamená, že ti kteří budou mít včas pořízenou vstupenku a budou splňovat jednu z těch tří standardních kritérií. To znamená, že mají ukončené očkování nebo prodělali nemoc covid 19 v uplynulých sto osmdesáti dnech anebo mají platné testování, to znamená negativní buď PCR test starý maximálně 7 dnů anebo tři dny starý antigenní test. Takže vlastně si mohou tuto kompetenci zase nahrát do vstupenky a pak budou moci vlastně procházet jenom jakoby na ten jeden jediný QR kód.

Renáta Eleonora Orlíková: Z toho vyplývá, že vstupenka je na jméno. Co když se stane, že ten člověk onemocní nebo z jakých jiných důvodů prostě nebude moct na akci přijít. Propadne to jeho místo na akci?

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello 2000: Je to podle standardních podmínek společnosti Ticketportál, to znamená, že bude moci myslím, že to bude moct vrátit, ale tím, že ty vstupenky jsou na jméno, tak jako i všech ostatních akcích, na koncertech nebo na sportovních utkáních, tak to právě slouží k tomu, aby bylo možné provést tu kontrolu. To znamená, že ta osoba, která vstupenku má, tak se i na ní vstupuje do tzv. covidové kompetence.

Renáta Eleonora Orlíková: Řekli jsme, že na Mošnovské letiště na akci Dny NATO bude moct omezený počet návštěvníků. Kolik to tedy bude?

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello 2000: Po loňském ročníku, který my jsme taky brali, že byl vlastně výjimečný a abychom udrželi tradici a vlastně uchovali ten cely velice náročný systém v chodu, takže to bylo těžké rozhodnutí udělat to touto formou. Takže nás těší, že můžeme opět přivítat desítky tisíc návštěvníků, což teda musím říct, že ještě v polovině července mě nenapadlo, protože když se situace vyvíjela tak, jak se vyvíjela, takže jsme se všichni modlili, aby nedošlo k nějakému radikálnímu zhoršení a to, že máme vlastně možnost mít každý den čtyřicet tisíc návštěvníků je pro nás velmi příjemné překvapení. Věřím, že právě pro návštěvníky pro které tuto akci děláme. No a ono de facto to bude během roku 2020 a 2021 asi největší akce v Česku z hlediska právě počtu návštěvníků na jednom místě. No a myslíme si, že je tedy v zájmu všech nejenom se tam dostat, ale aby se tam jenom ve zdraví dostali, ale aby se i ve zdraví dostali pak domů, protože to co asi nikomu nejde, aby se z toho stal nějaký covidpoint a proto my i ta opatření, které jsou standardní. My nemáme žádné mimořádné akci, jsou to standardní. Takže opatření budeme kontrolovat.

Renáta Eleonora Orlíková: To znamená, že budou muset lidé nosit roušky?

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello 2000: Respirátory to je taky standardní podmínka. Buď roušky anebo respirátory do vzdálenosti 1 a půl metru od dalších osob.

Renáta Eleonora Orlíková: V návaznosti na omezený počet návštěvníků tím pádem bude asi i pohodlnější příjezd k areálu a parkování?

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello 2000: Tak to uvidíme sami, co nám tady tohleto způsobí, protože s tím zatím nemáme ještě zkušenost, ale tak dá se vlastně předpokládat ono de facto tímto se dostáváme někde k padesáti procentům té návštěvnosti řekněme, když bylo pěkné počasí.

Renáta Eleonora Orlíková: Už jste zmínil loňský rok, kdy lidé nemohli navštívit přímo akci, ale mohli sledovat na svých obrazovkách. Jak je to s přenosem v letošním roce?

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello 2000: Tak přenosy plánujeme samozřejmě letos, protože tak to není koneckonců žádné velké novinka. Přenosy máme už několik let, ať už tedy České televize, ale také přes náš facebook, takže a přes iDNES TV, takže tohle letos samozřejmě zůstává stejné.

Renáta Eleonora Orlíková: Tak ať se dostaneme ještě k programu. Celkem je připraveno 37 ukázek a 75 kusů letecké a desítky pozemní techniky z osmnácti států. Mezi hlavní lákadla akce bude patřit premiéra super stíhačky F-35 nebo ukázky projektu moderních projektů České armády. Co dalšího?

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello 2000: Tak my jsme se na dvacáté výročí akce připravovali dlouhodobě. Trošku nám tam udělali problém kolegové z Itálie, protože ti bez nějaké předchozí komunikace protože ty největší akce v Evropě se spolu koordinují tak, aby nebyly v jeden stejný termín, tak vlastně myslím na našem víkendu mají již desáté výročí akrobatické skupiny, což nás stálo dvě akrobatické skupiny, které k nám původně měly dorazit, ale i tak si myslím, že máme velice zajímavý program. O to zajímavější vlastně na zemi, kde tedy Italové nám to kompenzovali protože asi si prostě jsou vědomi, že neudělali něco standardního, takže nám z V4 posílají nejmodernější letoun páté generace F-35 italského letectva, který dneska ráno jsme s ním ještě měli komunikaci, takže vše je na správné cestě a věříme, že tady tohle to bude velkou událostí stejně tak jako že vlastně kousek od něj bude vystaven velice známý konvertor Osprey, který si možná někteří vzpomenou, že tady byl takovým tím velkým hitem a lákadlem před několika lety. Vedle také bude a věříme, že stále i vlastně první prezentace bezpilotního prostředku Ripr.

Renáta Eleonora Orlíková: Co tedy Armáda ČR čím se předvede a čím se představí?

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello 2000: Naší akce bylo to, aby se mohli návštěvníci, daňoví poplatníci seznamovat s tím, co se pořizuje za jejich daně. A tak nás napadlo vlastně udělat takovou komplexní prezentaci toho, co armáda která i teď byla všude vidět kolem nás, ať už to byl covid nebo tornádo a nebo jakákoliv jiná příležitost. čím asi nahrazuje už svou zastaralou techniku, takže by to bylo konstruovat na jednom místě a tak jsme se snažili vybrat několik takových dvojic, kde je to stávající a čím to bude nahrazována, což takovým jako je jasně lepším vyjádřením toho je ten starobylý terénní automobil u nás a když vedle něj bude stát nová moderní Toyota nebo jsme rádi, že tam vlastně veřejnosti se poprvé představí nový transportní letoun CASA.

Renáta Eleonora Orlíková: A speciálním partnerem jednadvacátého ročníku Dnů NATO je Švédsko, tak s čím se představí?

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello 2000: Švédsko tady představí mimo jiné také co bylo vždy velkým lákadlem a to byla jejich historická letka, která je unikátní v celé Evropě protože není žádná jiná takováto letka, která provozuje vyřazené letouny nadzvukové. Takže Švédsko zde opět jasně vypraví své velice oblíbené stroje Viggen Draken a Turan, které budou mít své sólové vystoupení, takže jsme rádi, že také po několika letech se k nám tato historická letka vrací.

Renáta Eleonora Orlíková: Já vás ještě doplním narychlo. Součástí akce v rámci doprovodného programu jsou také besedy filmové projekce a semináře. To už se ale lidé nebo naši diváci dočtou na stránkách vašich na webu. A kde ještě?

Zbyněk Pavlačík, předseda spolku Jagello 2000: Tak jak na webu iDnes.cz nebo na našem vlastním Facebooku, kdy bude vlastně v pátek po roční odmlce pravidelné setkání s účastníky v obchodním domě nebo v domě knihy Librex v centru Ostravy a já bych jenom řekl pro vlastně tu plynulost, že vlastně z kapacitních důvodů, které jsou na letišti Leoše Janáčka, které my důvěrně známe. Není možné si pořídit vstupenku nebo udělat antigenní test v den konání akce. Takže jenom bychom chtěli vlastně poprosit, ať si tohleto to vše online. Ať si to vlastně všichni zajistí dříve než se k nám vypraví, protože opravdu na místě ani vstupenku ani test nebude možno pořídit.

Renáta Eleonora Orlíková: Já vám děkuji za rozhovor a užitečné informace pro naše diváky. Děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry