Lukáš Zavadil, TV Polar: I v roce 2023 vám přinášíme pořad Host dne. Dnes s poslancem Parlamentu ČR a také hejtmanem Moravskoslezského kraje Ivem Vondrákem. Dobrý den.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Dobrý den přeji.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Rozhovor natáčíme 2. ledna, tedy první pracovní den v roce. Pojďme se ale ještě nejprve ohlédnout za tím loňským rokem. Jak na něj budete vzpomínat a jaké byly pro Vás jeho nejdůležitější milníky?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Začnu tím, co nás provází už třetím rokem. To znamená, je to zase rok, který byl krizový, protože jsme museli stále řešit ještě ze začátku roku covidovou krizi. Byla samozřejmě zásadní změna, nastala 24. února, to znamená v den útoku Ruska směrem k Ukrajině. To byla věc, která hodně změnila zase fungování našeho kraje. My jsme museli v podstatě ze dne na den předělat očkovací centrum na Centrum asistence uprchlíkům. Troufám si ale říct, že jsme to zvládli bezchybně. Nemyslím si, že tady byly nějaké velké, zásadní problémy a já bych chtěl dodat, že stále funguje to asistenční centrum. To znamená stále pomáháme těm uprchlíkům. Týdně jich chodí řádově sto, sto padesát. Musíme pro ně najít to ubytování, musíme jim pomoci. Já jsem rád za to, že se celá řada z nich pokouší integrovat do naší společnosti, pracují. Takže to bylo to, řekněme, krizové. To, co bych považoval za pozitivní, je to, že se nám konečně podařilo zahájit čerpání fondu spravedlivé transformace. To je věc, na které jsme pracovali usilovně od roku 2018. Navazuje to na tu naši strategii, která se nazývá restart od roku 2016, od roku 2018, to bylo spousta schůzek, spousta řekněme práce programového charakteru, jak ty věci nachystat. V listopadu byl otevřen tento fond a my se teďka budeme do něj hlásit. Takže to bych řekl, že to byl hodně přelomový bod z pohledu toho, co se bude dít v následujících letech. To znamená, nejen po roce 2023, ale v roce 2024 až 2027.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Pojďme se ještě zastavit u napadení Ukrajiny Ruskem. Zmínil jste přicházející uprchlíky. Kolik lidí postupně přešlo do Moravskoslezského kraje? Jak se s tím ten kraj vyrovnal a kolik lidí tady aktuálně v tuto chvíli zůstává?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Přišlo jich 25 tisíc, kteří dostali to vízum toho, že tady můžou setrvat. Nicméně je třeba si říct na rovinu, že my nevíme dodnes, kolik těch lidí tady skutečně máme. Samozřejmě máme jakousi vnitřní statistiku, která ovšem zdaleka neodpovídá reálné situaci, protože tito lidé nejsou jenom v těch našich ubytovacích zařízeních, které organizujeme a zajišťujeme. Oni jsou samozřejmě i v domácnostech. Takže tady bohužel nemáme ty informace úplně přesné. Je to velká chyba, protože já jsem na to upozorňoval od začátku krizový štáb České republiky, že pokud nebudeme mít tyto informace, budou se nám velmi špatně věci plánovat. Takže to dodnes platí. Proto se teďka přijal zákon Ukrajina IV., který dle mého názoru jenom odsouvá tu nutnost přijmout všechna opatření, která se budou muset učinit, abychom mohli hovořit o tom, že jsme ukrajinské uprchlíky adaptovali a integrovali. Zatím je to pořád jakási situace, kterou bych nazval dočasnou.
Lukáš Zavadil, TV Polar: S tou ukrajinskou a vlastně i s covidovou krizí, vydestilovalo si vedení kraje něco, z čeho se dá poučit? Případně něco pozitivního?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Já si myslím, že zcela určitě se ukázalo to, co se ukazovalo i v době covidu a totiž to, že ten náš krizový systém je velmi funkční. Já bych tady chtěl vyzdvihnout spolupráci s hasiči, kteří byli jak u covidu, tak teďka u ukrajinské krize. Je to samozřejmě policie a další složky integrovaného záchranného systému. Samozřejmě záchranný systém zdravotní, ten byl klíčový v době covidu, teďka už tak důležitý nebyl, byť teda samozřejmě také pomáhali. Ale co bych teďka chtěl říct, že v rámci té ukrajinské krize, ale i v té covidové krizi se ukázalo jako nesmírně důležitá spolupráce s celou řadou neziskových organizací. ADRA, Červený kříž, ti nám neuvěřitelně pomáhali, takže velký dík patří i jim. Myslím si, že dokázali nahradit to, co bych já očekával, že bude dělat stát. To znamená, že dokázali v podstatě ten výpadek státu v této oblasti nahradit naprosto perfektně a důsledně.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Hodně často slýchávám od lidí, že vláda na té státní úrovni, parlament, my se teď pohybujeme na té krajské, takže možná Moravskoslezský kraj pomáhá více Ukrajině než Čechům. Určitě se s tím setkáváte také. Jak reagujete na případné tyto dotazy, nebo když Vás s tím lidé konfrontují?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Víte, já jsem od samého počátku říkal, že si musíme dávat velký pozor na to, abychom mezi těmito věcmi nedělali velký rozdíl a abychom je od sebe neizolovali. Protože pomáhat Ukrajincům znamená pomáhat i nám. Protože my stále trpíme nedostatkem pracovní síly a ti lidé se zapojili do té práce. Takže já to vnímám jako velmi důležité a je třeba se dívat na pomoc Ukrajincům jako něco, co bych nazval bezpečnostní prevencí. Protože v momentě, kdy by Ukrajina podlehla tomu útoku, který byl směřován proti ní jako takové, znamenalo by to samozřejmě i posunutí té bezpečnostní hranice směrem ke Slovensku a nám. Čili já to pořád vnímám jako velmi důležitou bezpečnostní část toho, co musíme zajistit. Co se týká nás jako českých občanů, tak samozřejmě my zase čelíme jiné krizi. Je to inflace, je to samozřejmě i problematika vysokých cen energií. Tady musím říct, a ať je to jak chce, možná se mnou někteří budou souhlasit, že tady vláda dost zaspala. Myslím si, že ta opatření se dala přijímat mnohem dříve. Tady bych chtěl říct, že znova to byli hejtmani, kteří v podstatě vyprovokovali vlastně vládu ČR k tomu, aby se začala zabývat seriózně zastropování cen, protože my jsme s tím byli konfrontováni už koncem července, kdy jsme zjistili, že ty ceny letí nahoru a nejsme schopni zajistit jejich nákup. Nejen zaplatit, ale ani nákup. To znamená, ty energie nebyly na trhu. Čili to je něco, co jsme také my jako hejtmani evokovali. Takže bych řekl, že do jisté míry jsme dokázali nahradit i řekněme takovou, nechci říct letargii, to je špatné slovo, ale také mírné zpoždění, možná někdy i větší než mírné zpoždění u těch, kteří v podstatě měli o tom rozhodovat dříve.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Kraj, respektive jeho zastupitelstvo, v půlce prosince schválilo nový rozpočet na rok 2023. Jak jste s ním jako hejtman spokojený?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: My máme na příjmové stránce 12 miliard, na výdajové je 15 miliard, a to jsou ty peníze, se kterými hospodaříme, protože ten celkový rozpočet bude na konci příštího roku asi 39 miliard, protože je tam obrovské množství peněz, které my předáváme školám, předáváme naším sociálním zařízením, to jsou tzv. průtokové peníze. Ale já bych chtěl říct, že to je v podstatě jeden z nejvyšších rozpočtů v historii a je, řeknu to, nejvyšší rozpočet v historii Moravskoslezského kraje. Vychází to z toho, že ty příjmy jsou vyšší díky té inflaci, což tedy není zas až tak dobrá zpráva, ale já bych chtěl říct, že z těch patnácti miliard celá třetina půjde do investic. Ten rozdíl, který tam je, ten schodek, chceme pokrýt z toho, co nám vyjde v rozpočtu z loňského roku. To znamená, budou tam finanční prostředky, které jsme ušetřili, které skutečně využijeme a sami budeme využívat i našich půjček nebo úvěrů, které máme rozhodnuty a přijaty. Co je však důležité, my tu třetinu budeme dávat do investic. Takže to není o tom, že bychom si chtěli půjčovat na provoz. Je to o tom, že si chceme ty peníze vypůjčit na to, abychom dokázali celou řadu investic realizovat. Já jsem tady hovořil o tom Fondu spravedlivé transformace a tam právě bude velká část těchto peněz směřována.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Jaké jsou tedy hlavní plány na rok 2023? Co naše diváky, obyvatele Moravskoslezského kraje, v letošním roce nemine?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Já bych to rozjel do těch dvou částí. To znamená, to jsou ty, které budou vznikat s podporou evropských fondů, Fondu spravedlivé transformace. Předpokládáme, že zahájíme v podstatě přípravy výstavby černé kostky. To je investice za 2,6 miliardy. Dále bychom chtěli nastartovat technologickou a podnikatelskou akademii, což bude v podstatě věc, která se bude týkat vzdělávání na našich středních školách a chceme ho posunout směrem k tomu, co bude potřebovat novodobá ekonomika, která je před námi. To znamená věci týkající se informačních technologií, čisté mobility, řekněme nových zdrojů energií. Takže tam chceme ty peníze investovat. Co se týká těch dalších věcí, chceme téměř 700 milionů dát do našich nemocnic na výstavba pavilonů, nové techniky, kterou bychom chtěli pořídit. Šest set šedesát milionů půjde do škol, to znamená, opět vnímáme školu jako klíčové z pohledu budoucnosti našeho kraje. Ale samozřejmě jsou tam věci jako silnice druhých a třetích tříd. Tam je asi 900 milionů, to je necelá jedna miliarda. Máme tam 400 milionů do budov, které náleží buďto našim příspěvkovým organizacím, nebo přímo kraji. To znamená na investice do zelených energií a podobně. Takže řekl bych, že těch peněz bude dost, jak jsem říkal, je to o pěti miliardách, které půjdou do investic.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Já myslím, že těch projektů je hodně, i to, jak jste zmínil. Budu se těšit, když se sejdeme v průběhu roku a řekneme si k nim více. Možná jenom na závěr, co byste jako hejtman popřál obyvatelům Moravskoslezského kraje?
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Já bych chtěl popřát všem hlavně hodně zdraví, protože si myslím, že to je ten úplný základ všeho. Bez zdraví to nejde a když jste zdraví, dokážete překonávat celou řadu problémů. Přeji vám mnoho lásky, ale také vám přeji mnoho vzájemného respektu. Myslím si, že právě tento respekt a vzájemná úcta nám pomůže všechny ty věci, o kterých jsem hovořil, realizovat, a to úspěšně.
Lukáš Zavadil, TV Polar: Pane hejtmane, děkuji za rozhovor, a že jste si našel čas přijít tady za námi do studia.
Ivo Vondrák (ANO), hejtman MS kraje: Já také děkuji za pozvání.
Redakčně upraveno / zkráceno.