Host dne

Aleš Boháč (NEZ), starosta, Radvanice a Bartovice, ÚMOb Radvanice a Bartovice bojuje za lepší ovzduší

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Častým tématem ostravského obvodu Radvanice a Bartovice je boj za lepší ovzduší a v poslední době se o obvodu často mluví ve spojitosti s kouparkem. Dvě témata pro nezávislého starostu Aleše Boháče. Dobrý den, vítejte u nás.

Aleš Boháč (NEZ), starosta, Radvanice a Bartovice: Pěkný den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Řekla jsem dvě témata. Těch témat bude určitě víc, ale tyhle budou asi takové více zásadní. Začněme teda ovzduším. Vy se dlouhodobě snažíte v obvodu zlepšovat ovzduší. Pravda je, že jste součástí Ostravy nebo Ostravska, takže úplně nějaké výrazně horší ovzduší tam určitě nemůžete mít. Nicméně vám se jedná i o ty mikrogramy, které vám možná zhoršuje, ale říkám to velmi obecně, společnost Liberty, která je součástí vašeho obvodu.

Aleš Boháč (NEZ), starosta, Radvanice a Bartovice: Je to tak, jsme součástí ostravské aglomerace, která všeobecně má špatné ovzduší, ale to, že si toho nevšímají ostatní nebo jim je to jedno, to neznamená, že to musí být jedno nám. A navíc podtrženo sečteno k tomu máme svého souseda, což je Liberty Ostrava. Zrovna teďka nedávno jsem se díval na výsledky k 1. 7. a průměr tohoto pololetí bylo třicet jedna mikrogramů, což je pod limitem pod padesátkou, je to super. Na druhou stránku v teplých měsících, kdy nikdo netopí, kdy v podstatě jsou dobré klimatické podmínky, je to něco, co pro mě pořád je strašné. I když je to jeden z nejlepších výsledků za posledních deset let.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bylo by dobré říct, co děláte pro to, abyste ty strašné výsledky v obvodu co nejvíce potlačily a minimalizovaly.

Aleš Boháč (NEZ), starosta, Radvanice a Bartovice: Vždycky rád říkám, že si první chceme zamést před vlastním prahem. To znamená, že máme svůj vlastní čistící vůz, bereme prach na silnicích pro to, aby se dál nevířil, abychom snižovali emise, sadíme co nejvíce zeleně, vysazujeme stromy, máme zákaz vjezdu nákladních automobilů, jsme obvody, kde jezdí parciální trolejbus, elektro autobusy a autobusy na CNG. Máme elektromobilitu, takže ve výsledku si myslím, že z naší strany je toho prováděno dost, ale nad rámec naší aktivity se samozřejmě staráme o našeho souseda tak, aby to bylo všechno v pořádku, protože u těch výsledků, je důležité si všimnout, jsou hodnoty benzopyrenu. To je látka, která rakovinotvorný a proto se musíme starat. My říkáme, že společnost Liberty je dobrým zaměstnavatelem, je i ve výsledku dobrým sousedem. Na druhou stránku nevidím důvod, proč by měl maximalizovat svůj zisk na úkor našeho zdraví. Takže musíme být partnery v této věci. My dlouhodobě jsme bojovali za modernizaci, za zlepšení kvality výroby a můžu říct, že jsem celkem rád, že jsem se před necelými čtrnácti dny mohl účastnit podpisu smlouvy pro novou ocelárnu v hodnotě osmi celých šesti miliardy korun a během třiceti osmi měsíců, co měla být postavena, je to pro nás jedna z největších staveb, která by měla znamenat budoucnost ocelárny, budoucnost zaměstnání, ale pro nás o něco čistějšího souseda. V takovémto případě, pokud tam bude doveden ještě dostatek energie, to znamená elektrické, s nadměrně vysokým napětím a budou odpojeny některé koksárenské baterie, to pro nás může znamenat snížení znečištění části prachu až o třicet procent. Druhé, co bych chtěl říct, že třeba mezi námi a Liberty byly dlouhodobě popílkovače a my jsme se dohodli na tom, aby byly postupně zavezeny, rekultivovaný a bavíme se o ploše o velikosti více než 250 tisíc metrů čtverečních, na které byl jenom mazlavý prach a dneska se na něm vysazují stromy.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já na Vás navážu, protože se Vám také podařilo získat dotace z norských fondů na výstavbu parků, které také přispívají ke zlepšení ovzduší. Buďte konkrétní, o co jde?

Aleš Boháč (NEZ), starosta, Radvanice a Bartovice: Revitalizace parku, která byla podpořena norskými fondy ve výši nějakých 10 a půl milionu korun, se jedná o projekt vedle domu s pečovatelskou službou a domu komunitního. To znamená pro lepší soužití, chodníky, květináče, altány, posezení, ale samozřejmě k tomu patří ta zeleň. Potom výsadba alejí podél našich cest nejenom pro zachytávání prachu, ale snížení i teploty ve městě jako takové. Takže jedná se o osmdesát devět sakura kvetoucích na Dalimilové ulici v příštím roce. Jedná se o Karvinskou ulici, Třanovského ulici anebo o prostranství mezi radnicí, školou a poštou. Je to několik projektů na sebe navazujících, které by měli zlepší naše klima u nás.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: U silnic ještě chvilku zůstaneme, protože chystáte také ozelenit zastávky, budou mít zelenou střechu, což bude také asi příjemné.

Aleš Boháč (NEZ), starosta, Radvanice a Bartovice: Určitě to bude příjemné minimálně pro toho človíčka, co bude na zastávce z hlediska teploty a z hlediska jakoby klimatu. Pro nás to znamená možnost nechávat vodu v přírodě, nechat ji zasakovat. Je to taková další etapa těch našich komunikací, protože se nám minulý rok podařilo vysadit třicet osm tisíc cibulovin a máme v podstatě středové ostrůvky, kraje cest celé zelené a teď k to budou ty zastávky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Opravovali jste také školy. Vy jste mi prozradil před natáčením, že máte opraveno a teď hledáte další propojení těch budov, aby fungovaly chytřeji, ekologičtěji, jak?

Aleš Boháč (NEZ), starosta, Radvanice a Bartovice: Začali jsme v předminulém roce, to znamená ještě o něco dříve, než se to vůbec stalo teďka aktuálnější tématem a dostali jsme podporu ministerstva průmyslu na to, abychom propojili naše školky, školy, úřad, stavební úřad, hasičárnu či sokolovnu do jakési chytré ostrovní komunity z hlediska elektřiny. Teďka momentálně se už půl roku měří a chytré hlavy hledají způsob, jestli to bude svoje vlastní kotelna, jestli to bude propojení, samozřejmě nějaký mix fotovoltaiky, vrtů a uvidíme, na co přijdou a těším se na to, že nám to ČR podpoří a bude to zajímavý projekt, protože se jedná o devět budov.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k dalšímu tématu slibované domu a to je koupark. To je velký projekt za hodně milionů, také se vám podařilo získat dotace, ale než se dostaneme k samotnému financování, pojďme říct, jaká je tam aktuální situace.

Aleš Boháč (NEZ), starosta, Radvanice a Bartovice: Aktuální situace je taková, že tam probíhají stavební práce na finální poslední etapě. Takže lidé už se potom budou těšit na užívání tohoto areálu, který má víc než osm set tisíc metrů. Před několika lety, někdy v roce 2017, kdy jsme zahájili ty práce, a potom 2018, 2019 a 2020 následovala údržba zeleně, tady z dotací ministerstva životního prostředí z toho vznikl park k rekreaci, k odpočinku. Na samotné té bývalé ploše toho bazénu je in-line dráha o délce čtyři sta třiceti metrů. Momentálně probíhají práce v tom samotném dni, kde bude fotbalové hřiště, basketbalové hřiště. Bude tam basketbal na street z hlediska košů různých výšek. Bude tam i různé vlnění, ale pro děti. Hlavně je to věnované dětem, ale i rodičům ať si jdou odpočinout, lehnout do parku a dívají se na ty svoje děti, jak si tam hrají. Bude tam jakési pumptrackové hřiště, desítky zajímavých atrakcí, které nemají v Ostravě obdoby. Od dvacet osm skákacích koulí po trampolínový ráj, ale potom k tomu přibyly pětimetrové, čtyřmetrové a tři celé šest metrů vysoké kopce. Ty už tam dneska v podstatě jsou a tvarují se a do nich přidáváme tobogány a skluzavky a nejdelší skluzavka můžu dětem prozradit, že má přes jedenáct metrů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak je zajištěna třeba bezpečnost u těchto sportů? Pakliže to můžeme nazvat sportem.

Aleš Boháč (NEZ), starosta, Radvanice a Bartovice: Každý ten prvek je vlastně zvlášť homologován, prochází certifikací a je to jakoby dětský prvek, takže to je klasická skluzavka nebo houpačka, takže prochází to velkou kalibrací. A jestli je bezpečno z hlediska toho areálu, tam máme všude dneska už kamerový systém.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To všechno jsou obrovská lákadla nejen pro lidi žijící v obvodu. Nebojíte se toho, že lidé tam budou pořádat v uvozovkách nájezdy a nezvládnete tu logistiku?

Aleš Boháč (NEZ), starosta, Radvanice a Bartovice: To bývalé koupališť, které revitalizujeme za sebou zanechalo parkovišti o víc než dvě stě parkovacích místech. My ještě na opačné straně pro řešení právě této problematiky parkování přizpůsobíme komunikaci, na které teda nikdo nebydlí. Je tam jenom jeden barák a snažíme se tam vytvořit jakési rezervní parkoviště na odstavnou plochu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To, co jste vyjmenoval a není to všechno, co tady padlo, chce velké peníze. Vy získáváte poměrně snadno dotační peníze. V čem tkví ten úspěch?

Aleš Boháč (NEZ), starosta, Radvanice a Bartovice: Je to samozřejmě v množství pracovníků, kteří mi v tom pomáhají, ale já jsem u každého toho projektu jakýmsi způsobem zainteresován tím nápadem a až do dotáhnutí, do samotného konce, než ty finance přijdou. Dneska to není jednoduché, ta administrativa je složitá u každé chybičky nebo jakékoliv věci s ministerstvem máte na opravu tři dny a oni třicet dní. Takže znamená to po večerech ,rámech pořád aktuálně řešit projekty. A jak si člověk myslí, že ty peníze má, že už je to konec, tak bohužel je jenom začátek, protože Vás čeká ještě dalších pět let administrativy ten projekt udržet. Takže s tím množstvím těch projektů je to složité, ale nám se to líbí, že se to líbí lidem a dává nám to energii hledat ty další projekty a další nápady. Lidé nám ty nápady říkají sami. Takže jsme za to rádi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A nebojíte se, že to, co jste teď řekl pět let třeba je udržitelnost pokrytá financemi? Co pak dál? Zvládne obvod potom udržet všechny ty krásné projekty?

Aleš Boháč (NEZ), starosta, Radvanice a Bartovice: Já můžu lidem prozradit, že ty velké parky nebo ty velké sady, co máme z hlediska zeleně, my máme dokonce už u nich podepsané smlouvy na údržbu deset let. Takže jsme ještě jednou tolik za tu povinnou, udržitelnou za rok a po takovéto době je většina té zeleně už soběstačná. Ty stromy nepotřebuje takové zálivky nebo takovou starost. Je to o něco menší starost a náš rozpočet dokáže si s tím pohrát tak, aby to sloužilo lidem. Ono mnohonásobně větší peníze, na to vůbec to vybudovat. To udržení už o něco méně. Třeba u toho koupaliště, protože ten projekt byl tak velký, že se k němu přihlásilo až ministerstvo financí. Takže z celkové částky nějakých necelých čtyřiceti milionů korun jsme získali třicet dva celých devět milionů korun z ministerstva financí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor. Mějte pěkné léto.

Aleš Boháč (NEZ), starosta, Radvanice a Bartovice: Děkuji také.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat