Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Jiří Klečka, spisovatel: Zapomenutá - vyšel třetí román Jiřího Klečky

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jiřího Klečku už od malička učarovaly příběhy, a tak není divu, že jeho profesní život zahrnuje také spisovatelskou činnost. Po románové prvotině Pět ročních období z roku 2019 ostravskému rodák žijícímu ve Frýdlantě nad Ostravicí Jiřímu Klečkovi vyšel druhý román Papírové domky. Ten nejnovější se jmenuje Zapomenutá a vyšel před pár týdny. Dobrý den, vítejte u nás.

Jiří Klečka, spisovatel: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Než se dostaneme k samotnému románu Zapomenutá, pojďme se vrátit několik let zpátky. Já už jsem v úvodu řekla, že Vaše profese je úplně jiná než spisovatel a že psaní Vás učarovalo, což jste mi před pár minutami potvrdil. Co jste psal jako malé dítě?

Jiří Klečka, spisovatel: To bylo různé. Když jsem byl kluk, bylo po revoluci a k nám doputovaly různé filmy z Ameriky, které jsem jako malý kluk neviděl. Začal jsem tím, že jsem si tyhle příběhy bral a přepisoval jsem si je různě do sešitu, protože jsem ještě tenkrát neměl vlastní nápady. Různě jsem s tím pracoval a začal jsem si dělat variace na příběhy, které jsem sledoval jako kluk a které mě fascinovaly. Tak jsem si to přepisoval a postupně se to začalo transformovat do mých vlastních nových příběhů. Už od první třídy jsem takhle s příběhy pracoval a věděl jsem, že mě to baví.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Máte ty své dětské příběhy někde ukryté?

Jiří Klečka, spisovatel: Dobře, že na to narážíte, protože já je pravidelně co rok hledám.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Opravdu jsou ukryty dobře.

Jiří Klečka, spisovatel: To zřejmě jo. Zřejmě jsou už pryč. Měl jsem tendenci si je občas najít a zavzpomínat. Díval jsem se různě po sklepech a doma. Vždy si třeba uprostřed noci vzpomenu, kde jsou, ale pak tam zajdu a nejsou tam.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak Vám přeji, ať je jednou najdete, ať Vám nezůstanou ukryty navěky, protože je možná fajn se podívat, čím jste se tehdy inspiroval a jak jste psal.

Jiří Klečka, spisovatel: Něco mám, něco jsem našel. Jeden sešit s původní hororovou povídkou. Začal jsem ji číst a hned jsem to zavřel, protože to se nedá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Hororová povídka, teď se věnujete úplně jinému žánru psaní, ale i tak se říká o Vašich románech, že jsou smutné nebo temné. Jak to vidíte Vy?

Jiří Klečka, spisovatel: Navázal bych na to, co jste říkala, že hororový žánr, který jsem psal v dětství, teď není mojí parketou. Zřejmě to tak je, ale částečně pořád píšu hororové prvky. Vždy to nějak v příběhu probleskne. V tom prvním moc ne, ale v posledních dvou určitě ano, jsou strašidelné scény a napětí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Promítá se ve Vašich románech Váš život?

Jiří Klečka, spisovatel: Řekl bych, že do minimální míry ano, protože jsou tam nějaké vzpomínky z dětství. Vždycky vezmu nějakou vzpomínku a promítnu ji, protože každý z těch příběhů je pro mě nějakým způsobem osobní, ale celkové vyznění určitě neodráží můj život. Ten je daleko veselejší a pestřejší.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď máme před sebou Váš třetí román Zapomenutá. Čím se liší od předchozích dvou? Jak se rozvíjíte od roku 2019, kdy vyšel první román?

Jiří Klečka, spisovatel: Myslím, že je v mnoha ohledech dospělejší, zabývám se tématy, které se víc dotýkají mého života, protože román je o lidech, kteří bojují se ztrátou paměti. Román jsem věnoval svojí tetě Boženě, která právě trpí Alzheimerovou chorobou, která ji byla před pár lety diagnostikována. Já jsem se nějakým způsobem snažil s tím vypořádat v románu, protože teta pro mě v dětství hodně znamenala. Byla pro mě nejdůležitější člověk v mém životě a to jsem tam otiskl. Nejen, že jsem jí tu knížku věnoval, ale hlavní postavu jsem pojmenoval právě po ní.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Každý Váš román, ta dějová linka, má nějaké téma. Teď to je choroba, předchozí román je o vdovci, který se stará o své dítě a i v prvním románu se věnujete hlubšímu tématu.

Jiří Klečka, spisovatel: Ten první román je o tom vdovci, který se musí vyrovnat se smrtí své ženy a musí se naučit popasovat se s tím životem a postarat se o svou dceru. Ale zároveň je to taky román o fantazii a o tom, že v každém z nás, byť si třeba myslíme, že ne, dříme nějaký ostrůvek fantazie, který musíme najít a oživit. Takže byť je to smutné téma, je to o hledání, respektive o vyrovnání se se smrtí. Za mě je ten příběh také o naději a o tom, jak se posunout v životě dál.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na to, že Vaše profese je úplně jiná, Vám v roce 2019 vyšel první román a v roce 2023 máte za sebou křest třetí knihy. To jste docela plodný spisovatel.

Jiří Klečka, spisovatel: Řekl bych, že bych mohl být i nejplodnější.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaký je Váš denní režim, když píšete knihu?

Jiří Klečka, spisovatel: To se mění. První román trval tři roky, protože jsem tenkrát intenzivně pracoval v předchozí korejské firmě, kde jsme pracovali od rána do večera. Tam to šlo opravdu buď brzo ráno a nebo pozdě večer. U dalších dvou, protože jsem změnil i práci a přišel covid, jsme měl víc času. Takže druhý román byl venku během pár měsíců stejně tak třetí. Myslím si, že jsem se dostal už do rutiny a našel spisovatelskou slinu, takže teď mi to jde o mnohem lépe. Dokážu využít čas, který na to mám a napsat potřebný počet slov a jde mi to mnohem snadněji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik potřebujete slov denně nebo týdně?

Jiří Klečka, spisovatel: Dal jsem si za cíl, že budu mít třeba 500 slov denně a snažím se toho držet. Když je to víc, tak jsem samozřejmě rád. Ale já jsem částečně i deformovaný svou prací, takže se zaměřuji na čísla. Mám excelové tabulky, které si vyplňuji, abych se systematicky držel plánu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když napíšete knihu, jak dlouho je v šuplíku, než takzvaně uzraje a dostane se do rukou čtenářům?

Jiří Klečka, spisovatel: Zpravidla si dám měsíc. Během toho to vždy čte moje manželka, je takový první beta čtenář a dává mi zpětnou vazbu. A potom si k tomu sednu a protože to už trochu vychladlo, můžu přepisovat, mazat, škrtat a různě s textem pracovat. Takže měsíc než to jde ven.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To znamená, že ještě po měsíci měníte něco přímo v ději?

Jiří Klečka, spisovatel: Ne, že bych vzal půlku románu a úplně ho změnil, ale jsou tam linky, které třeba během těch pár týdnů, co nad tím nepřemýšlím a čtu si to znovu, zjistím, že jsem to úplně nedoladil, že to nedává logiku. I manželka mi řekne: "No, to je trošku nesmysl tady." Takže se musím i po tom měsíci vrátit k tomu a upravit to.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zmiňme Vaši spolupráci se Silvií Svobodovou, která Vám ilustrovala Pět ročních období a ta spolupráce pokračuje dál.

Jiří Klečka, spisovatel: Sylvie dodává knížkám, řekl bych, druhý rozměr.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je autorkou i tohoto přebalu?

Jiří Klečka, spisovatel: Jak Zapomenuté, tak i u předchozích dvou, kde dokonce dělala i ilustrace. Se Silvou velmi dobře pracuje, protože ji stačí nahodit pár témat a ona je vždy přetaví do něčeho, co nečekáte. U všech tří románů. Těším se, aby budeme společně pracovat na čtvrtém.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Toho "čtvrtého" znamená, že už je napsaný nebo jej píšete?

Jiří Klečka, spisovatel: Ten už je ze tří čtvrtin hotový.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Prozradíte téma?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to opět pro mě složité téma. Je to inspirované skutečnou událostí, která se odehrála v sedmdesátých letech v Americe, kde byli uneseni dva chlapci, ale každý z nich v jiném časovém období. Vzal jsem ten příběh, syžet, a přenesl ho zčásti do osmdesátých let v našem státě, potom po revoluci a potom v současnosti. Je to příběh dvou chlapců, každý z nich je unesen v jiném časovém období stejným člověkem. Zachrání se, ale musí se s tím ještě srovnat v životě a najít cestu ven.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Skončí dobře?

Jiří Klečka, spisovatel: Myslím, že jo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdy se na něj můžeme těšit?

Jiří Klečka, spisovatel: To záleží na nakladatelství. Věřím, že to zvládnu do konce tohoto roku a když ne, tak v prvním čtvrtletí příštího roku. Takže si myslím, že je reálné, že to třeba vyjde na konci příštího roku anebo ten rok následující.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám budu držet palce a taky Vám přeji, ať máte hodně inspirací i pro další knihy. Děkuji za rozhovor.

Jiří Klečka, spisovatel: Já děkuji moc.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Jiří Klečka, spisovatel: Zapomenutá - vyšel třetí román Jiřího Klečky
05. prosince 2023, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jiřího Klečku už od malička učarovaly příběhy, a tak není divu, že jeho profesní život zahrnuje také spisovatelskou činnost. Po románové prvotině Pět ročních období z roku 2019 ostravskému rodák žijícímu ve Frýdlantě nad Ostravicí Jiřímu Klečkovi vyšel druhý román Papírové domky. Ten nejnovější se jmenuje Zapomenutá a vyšel před pár týdny. Dobrý den, vítejte u nás.

Jiří Klečka, spisovatel: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Než se dostaneme k samotnému románu Zapomenutá, pojďme se vrátit několik let zpátky. Já už jsem v úvodu řekla, že Vaše profese je úplně jiná než spisovatel a že psaní Vás učarovalo, což jste mi před pár minutami potvrdil. Co jste psal jako malé dítě?

Jiří Klečka, spisovatel: To bylo různé. Když jsem byl kluk, bylo po revoluci a k nám doputovaly různé filmy z Ameriky, které jsem jako malý kluk neviděl. Začal jsem tím, že jsem si tyhle příběhy bral a přepisoval jsem si je různě do sešitu, protože jsem ještě tenkrát neměl vlastní nápady. Různě jsem s tím pracoval a začal jsem si dělat variace na příběhy, které jsem sledoval jako kluk a které mě fascinovaly. Tak jsem si to přepisoval a postupně se to začalo transformovat do mých vlastních nových příběhů. Už od první třídy jsem takhle s příběhy pracoval a věděl jsem, že mě to baví.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Máte ty své dětské příběhy někde ukryté?

Jiří Klečka, spisovatel: Dobře, že na to narážíte, protože já je pravidelně co rok hledám.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Opravdu jsou ukryty dobře.

Jiří Klečka, spisovatel: To zřejmě jo. Zřejmě jsou už pryč. Měl jsem tendenci si je občas najít a zavzpomínat. Díval jsem se různě po sklepech a doma. Vždy si třeba uprostřed noci vzpomenu, kde jsou, ale pak tam zajdu a nejsou tam.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak Vám přeji, ať je jednou najdete, ať Vám nezůstanou ukryty navěky, protože je možná fajn se podívat, čím jste se tehdy inspiroval a jak jste psal.

Jiří Klečka, spisovatel: Něco mám, něco jsem našel. Jeden sešit s původní hororovou povídkou. Začal jsem ji číst a hned jsem to zavřel, protože to se nedá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Hororová povídka, teď se věnujete úplně jinému žánru psaní, ale i tak se říká o Vašich románech, že jsou smutné nebo temné. Jak to vidíte Vy?

Jiří Klečka, spisovatel: Navázal bych na to, co jste říkala, že hororový žánr, který jsem psal v dětství, teď není mojí parketou. Zřejmě to tak je, ale částečně pořád píšu hororové prvky. Vždy to nějak v příběhu probleskne. V tom prvním moc ne, ale v posledních dvou určitě ano, jsou strašidelné scény a napětí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Promítá se ve Vašich románech Váš život?

Jiří Klečka, spisovatel: Řekl bych, že do minimální míry ano, protože jsou tam nějaké vzpomínky z dětství. Vždycky vezmu nějakou vzpomínku a promítnu ji, protože každý z těch příběhů je pro mě nějakým způsobem osobní, ale celkové vyznění určitě neodráží můj život. Ten je daleko veselejší a pestřejší.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď máme před sebou Váš třetí román Zapomenutá. Čím se liší od předchozích dvou? Jak se rozvíjíte od roku 2019, kdy vyšel první román?

Jiří Klečka, spisovatel: Myslím, že je v mnoha ohledech dospělejší, zabývám se tématy, které se víc dotýkají mého života, protože román je o lidech, kteří bojují se ztrátou paměti. Román jsem věnoval svojí tetě Boženě, která právě trpí Alzheimerovou chorobou, která ji byla před pár lety diagnostikována. Já jsem se nějakým způsobem snažil s tím vypořádat v románu, protože teta pro mě v dětství hodně znamenala. Byla pro mě nejdůležitější člověk v mém životě a to jsem tam otiskl. Nejen, že jsem jí tu knížku věnoval, ale hlavní postavu jsem pojmenoval právě po ní.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Každý Váš román, ta dějová linka, má nějaké téma. Teď to je choroba, předchozí román je o vdovci, který se stará o své dítě a i v prvním románu se věnujete hlubšímu tématu.

Jiří Klečka, spisovatel: Ten první román je o tom vdovci, který se musí vyrovnat se smrtí své ženy a musí se naučit popasovat se s tím životem a postarat se o svou dceru. Ale zároveň je to taky román o fantazii a o tom, že v každém z nás, byť si třeba myslíme, že ne, dříme nějaký ostrůvek fantazie, který musíme najít a oživit. Takže byť je to smutné téma, je to o hledání, respektive o vyrovnání se se smrtí. Za mě je ten příběh také o naději a o tom, jak se posunout v životě dál.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na to, že Vaše profese je úplně jiná, Vám v roce 2019 vyšel první román a v roce 2023 máte za sebou křest třetí knihy. To jste docela plodný spisovatel.

Jiří Klečka, spisovatel: Řekl bych, že bych mohl být i nejplodnější.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaký je Váš denní režim, když píšete knihu?

Jiří Klečka, spisovatel: To se mění. První román trval tři roky, protože jsem tenkrát intenzivně pracoval v předchozí korejské firmě, kde jsme pracovali od rána do večera. Tam to šlo opravdu buď brzo ráno a nebo pozdě večer. U dalších dvou, protože jsem změnil i práci a přišel covid, jsme měl víc času. Takže druhý román byl venku během pár měsíců stejně tak třetí. Myslím si, že jsem se dostal už do rutiny a našel spisovatelskou slinu, takže teď mi to jde o mnohem lépe. Dokážu využít čas, který na to mám a napsat potřebný počet slov a jde mi to mnohem snadněji.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik potřebujete slov denně nebo týdně?

Jiří Klečka, spisovatel: Dal jsem si za cíl, že budu mít třeba 500 slov denně a snažím se toho držet. Když je to víc, tak jsem samozřejmě rád. Ale já jsem částečně i deformovaný svou prací, takže se zaměřuji na čísla. Mám excelové tabulky, které si vyplňuji, abych se systematicky držel plánu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když napíšete knihu, jak dlouho je v šuplíku, než takzvaně uzraje a dostane se do rukou čtenářům?

Jiří Klečka, spisovatel: Zpravidla si dám měsíc. Během toho to vždy čte moje manželka, je takový první beta čtenář a dává mi zpětnou vazbu. A potom si k tomu sednu a protože to už trochu vychladlo, můžu přepisovat, mazat, škrtat a různě s textem pracovat. Takže měsíc než to jde ven.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To znamená, že ještě po měsíci měníte něco přímo v ději?

Jiří Klečka, spisovatel: Ne, že bych vzal půlku románu a úplně ho změnil, ale jsou tam linky, které třeba během těch pár týdnů, co nad tím nepřemýšlím a čtu si to znovu, zjistím, že jsem to úplně nedoladil, že to nedává logiku. I manželka mi řekne: "No, to je trošku nesmysl tady." Takže se musím i po tom měsíci vrátit k tomu a upravit to.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zmiňme Vaši spolupráci se Silvií Svobodovou, která Vám ilustrovala Pět ročních období a ta spolupráce pokračuje dál.

Jiří Klečka, spisovatel: Sylvie dodává knížkám, řekl bych, druhý rozměr.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je autorkou i tohoto přebalu?

Jiří Klečka, spisovatel: Jak Zapomenuté, tak i u předchozích dvou, kde dokonce dělala i ilustrace. Se Silvou velmi dobře pracuje, protože ji stačí nahodit pár témat a ona je vždy přetaví do něčeho, co nečekáte. U všech tří románů. Těším se, aby budeme společně pracovat na čtvrtém.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Toho "čtvrtého" znamená, že už je napsaný nebo jej píšete?

Jiří Klečka, spisovatel: Ten už je ze tří čtvrtin hotový.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Prozradíte téma?

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je to opět pro mě složité téma. Je to inspirované skutečnou událostí, která se odehrála v sedmdesátých letech v Americe, kde byli uneseni dva chlapci, ale každý z nich v jiném časovém období. Vzal jsem ten příběh, syžet, a přenesl ho zčásti do osmdesátých let v našem státě, potom po revoluci a potom v současnosti. Je to příběh dvou chlapců, každý z nich je unesen v jiném časovém období stejným člověkem. Zachrání se, ale musí se s tím ještě srovnat v životě a najít cestu ven.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Skončí dobře?

Jiří Klečka, spisovatel: Myslím, že jo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kdy se na něj můžeme těšit?

Jiří Klečka, spisovatel: To záleží na nakladatelství. Věřím, že to zvládnu do konce tohoto roku a když ne, tak v prvním čtvrtletí příštího roku. Takže si myslím, že je reálné, že to třeba vyjde na konci příštího roku anebo ten rok následující.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám budu držet palce a taky Vám přeji, ať máte hodně inspirací i pro další knihy. Děkuji za rozhovor.

Jiří Klečka, spisovatel: Já děkuji moc.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-05-12-2023-17-14