Host dne

Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku, Frýdek-Místek se chystá šetřit

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Frýdek-Místek povede v tomto volebním období i hnutí Naše město F-M a hnutí ANO. Koalice má v zastupitelstvu čtyřiadvacet hlasů, tedy většinu. Opozici tvoří Přátelé FM s devíti mandáty a SPD a Koalice SPOLU, kteří mají shodně po pěti mandátech. Ve studiu vítám staronového primátora Petra Korče. Dobrý den, vítejte. Pane primátore, na začátek okomentujeme lehce výsledky voleb, ale je něco, co Vás na tom výsledku překvapilo?

Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: Samozřejmě musím říct, že mě mile překvapilo, že hnutí, když je čistě regionální, stalo se naše hnutí Naše Město F-M vítězem voleb a myslím si, že i dost jednoznačně. Ten rozdíl skoro čtyři procenta je jasný a to bylo to příjemné překvapení. To, co mě nepřekvapilo je, že ta změna, která se stala v minulém volebním období v průběhu roku, byla občany vnímána pozitivně a obě dvě hnutí, které teďka tvoří novou koalici, posílily svoji pozici. Původně jsme chtěli pokračovat v té koalici, která byla i včetně Pirátů, nicméně ti nepřekročili pětiprocentní hranici. Takže povolební vyjednávání přirozeně začali na tom půdorysu té původní koalice dvou subjektů. Jelikož jsme získali jednoznačnou většinu, u toho i skončilo. Nicméně optimistická je opět další informace, že i v zastupitelstvu, pokud došlo k na zvolení nového vedení včetně primátora, získali jsme i hlasy opozice a to nové vedení města podpořilo 30 hlasů ze 41 přítomných, což je myslím velmi silná podpora.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je velmi pozitivní pro Vás a Vaše lidi.

Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: Je to i dobrá zpráva pro občany města, že ten konsensus se podaří najít a že bychom opravdu měli řešit ty skutečné problémy občanů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme ještě k radním. Ve Frýdku jich máte jedenáct. Ve funkcích náměstků dále zůstávají pan Kajzar, pan Hořínek, Jakub Míček. Novými náměstky se stal Miroslav Bártek pro dopravu a Leona Sárkőziová pro sociální služby. Šest radních je za hnutí Naše Město F-M a pět má hnutí ANO. Proč ti noví radní?

Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: Noví radní, protože, jak už jsem řekl, vypadl z té spolupráce jeden koaliční partner, takže z velké části vlastně si převzali ty gesce bývalých kolegů. Pan Bártek má dopravu, kterou jsme nechali samostatně, protože si myslím, že tady je velmi mnoho co dělat. Dokončí se obchvat, čekají nás velké výzvy, co se týče bývalého průtahu města. Spustil se v pilotním projektu nový systém parkování. Čeká nás spousty práce s rezidentními zónami, s doladění toho systém, protože víme, že má spousty chyb. My původně jsme ho chtěli jako Naše Město spustit až po novém roce, nicméně měl to v gesci koaliční partner, takže se to rozběhlo v nějakém testovacím režimu, takže tam je hodně práce. Paní Sárkőziová si přebrala oblast sociální, která také sama o sobě, zvlášť v dnešní době, bude mít velký význam.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ještě abychom byli úplní, do zastupitelstva se nedostali už Vámi zmínění Piráti a také komunisté. U Pirátů bylo pouze 12 hlasů, které jim chyběly, aby se do zastupitelstva dostali a proto využili i svého práva a odvolali se k soudu. To ale nedopadlo.

Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: Nedopadlo. Soud konstatoval, že opravdu těch hlasů dvanáct chybělo, tudíž nejsou součástí. Dalším subjektem, který vypadl, jsou komunisté. Nicméně tam si myslím, že to je dlouhodobý trend a myslím si, že nebudeme nikdo plakat a je to taková věc, která se přirozeně děje v celé republice. Takže se stala i ve Frýdku-Místku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď co ve městě pro následující období chystá koalice? Jakou budoucnost například chystáte pro Národní dům, Záložnu a co bude s přístavbou nového sálu?

Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: Obecně se dá říct, že 80 % toho, co chtěla ta předchozí koalice, přechází. Navíc jsme mohli přidat i některé další věci. Já to řeknu ve zkratce, v téhle té nelehké době velké investice odsouváme v čase, nicméně bude probíhat projektová příprava právě revitalizace bývalé Záložny, Národního domu a přístavby Národního domu, takže ten proces stejně bude časově náročný. Nicméně zahajovat tu stavbu v příštím roce určitě nebudeme. Budeme se soustředit na konkrétní pomoc občanům, protože všichni vnímáme, že ta situace, ve které dnes jsme, kdy opravdu dopadají ty nároky na rodiny, rodiny s dětma, my jako město neplánujeme vyplácení nějakých speciálních podpor, ale všude tam, kde to bude možné, se budeme snažit udržet ty náklady na uzdě, případně ještě zvýhodnit občany jako například u odpadu. My bychom chtěli posunout u svozu odpadu hranici u dětí, které neplatí za odpad, chceme zachovat bezplatnou dopravu pro občany města na území města. Samozřejmě, nezvyšovaly jsme cenu nájmů v bytech, budeme se snažit toto udržet. Jsou další věci nové ve volebním nebo v tom našem programovém prohlášení. Chtěli bychom vyčlenit finance na podporu právě rodin s dětma, a to jak v příspěvku na sportovní činnost. Čili dětem, které sportují, bychom chtěli přispět na to zápisné a od příštího školního roku připravujeme podporu, chtěli bychom přispívat dětem na obědy. Bude to volitelné, ale budeme na to připraveni, kdyby opravdu měli všichni zájem, budeme mít připravené finance, abychom to pokryli. Ale bude to volitelné na těch rodičích. Kdo opravdu by chtěl, můžeme se přidat ke všem těch programům, které už fungují a dokrýt ty obědy pro děti z města v městských školách.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To znamená, bude to plošné, anebo si rodiče budou žádat?

Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: My tam ladíme ten proces, ale jsou tam nějaké legislativní kroky, které musíme ještě vyladit. V podstatě pokud to bude potřeba, mohli by dostat opravdu všichni ten příspěvek a pokud budou chtít, dostanou ho. Dál bych to v tento okamžik ještě nerozebíral, ale jsme připraveni finančně na celé pokrytí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bude také pokračovat spolupráce mezi městem a společností Slezan Holding na revitalizace všech bývalých průmyslových areálů.

Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: Tady je důležité říct, že všechny ty procesy, které jsme ty poslední dva roky nastavili a rozjeli, tak pokračují. Čili nedochází k žádné radikální změně. Spolupráce mezi městem a společností Slezan Holding je postavena na společném memorandu, kde obě dvě strany ctí ten postup a ty procesy běží. Reálně už se staví na Staroměstské, nově je připravená velká plocha na Hálkové. Takže ano, naším společným cílem je revitalizovat a vrátit městu ty čtvrti a částí, které byly kdysi průmyslové areály a nyní se otevřou v bytové výstavbě, v obslužnosti, prostě běžnému městskému životu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Váš koaliční partner hnutí ANO před volbami sliboval, že vedle těch příspěvků, Vámi zmíněných už, dětem na obědy, chce také vystavět Alzheimer centrum. Bude to také platit? Podpoříte ho?

Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: Já bych to řekl jinak, my chceme, aby Alzheimer centrum ve Frýdku-Místku vzniklo. Víme už, že jsou i subjekty. Nemusí to být město, které fungují velmi dobře. Já jsem minulý týden byl na otevření nového domova se zvláštním režimem i pro klienty s Alzheimerovou chorobou ve Frýdlantu, kde Frýdek-Místek získal pro svoje občany 30 míst. Myslím si, že to je i ta cesta, kterou bychom chtěli jít ve Frýdku-Místku. Nicméně to nemění nic na tom, že bychom rádi, aby to Alzheimer centrum ve Frýdku-Místku vzniklo a my jako město uděláme maximum pro to, aby ten subjekt, který ho bude chtít v tom městě zřídit, měl ty podmínky opravdu zajímavé a motivační.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme také k šetření, protože kvůli energetické krizi jsou k šetření donucena všechna města, organizace i lidé. Jak to máte připraveno ve Frýdku Místku v šetření? Co třeba doporučujete svým organizacím příspěvkovým?

Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: Samozřejmě od toho, jak se vaří kafé, na úřadě to začíná, ale jsou i věci, které vysílají určitý signál. My jsme zrušili například osvětlení radnice, které bylo takové podle mého vkusu trošku jako kasino, ale je to určitý symbol a signál pro občany. Nebude velký novoroční ohňostroj. To jsou všechno takové signály, které spíše upozorňují na tu celospolečenskou odpovědnost, že bychom opravdu všichni, každý jeden, měli v tom životě hledat způsob, jak ušetřit energie. Pak jsou ty reálné kroky, jako třeba nyní bude na vedení společnosti Sportplex, která zajišťuje chod aquaparku včetně saunového světa a Polárky. My víme, že bychom rádi zachovali ledovou plochu bruslení jak pro děti, tak pro veřejnost, ale víme, že máme nějaké rezervy. Je otázka, jak poběží dál, například právě ten aquapark a bude to na vedení společnosti, aby přišli s nějakými úspornými návrhy a přišli s řešením, které ušetří náklady, ale třeba zůstane v nějakém omezeném režimu provoz.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Velmi krátká odpověď. Co pracovní místa? Uvažujete o ponižování pracovních míst?

Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: Co se týče na úřadu, my dlouhodobě optimalizujeme, ale nějaké razantní snižování míst ne. Spíš si myslím, že pokud poběží ty investice jako opravy chodníků, cest atd., ty bychom chtěli vedle těch velkých investic bychom chtěli, ať běží dál, protože to jsou pracovní místa pro občany, kteří je budou v téhle té době potřebovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primátore, já Vám děkuji za rozhovor.

Petr Korč (Naše Město F-M), primátor Frýdku-Místku: Děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat