Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

David Moravec, ředitel festivalu: Jubilejní 20. ročník Štěrkovny Open Music 25. - 27. 7.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jubilejní 20. ročník Štěrkovny Open Music. Konat se bude od 25. do 27. července tradičně na Hlučínském jezeře. Program je pravidelně našlapaný hvězdami i překvapeními, zřejmě i proto je jeho heslo Festival mimořádných projektů. Více už ředitel festivalu David Moravec. Ahoj, vítej u nás.

David Moravec, ředitel festivalu: Děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Davide, já jsem řekla, že letos je to Jubilejní 20. ročník Štěrkovny Open Music. V čem bude výjimečný oproti jiným ročníkům?

David Moravec, ředitel festivalu: Určitě chceme dotáhnout k dokonalosti celý areál tak, jak se nám to podařilo v loňském roce, kdy jsme se po dvouleté přestávce kvůli revitalizaci jezera mohli vrátit do našeho původního areálu, tak jsme celý areál přestavěli, podívali se na něho úplně nějak jinak, z nadhledu a chceme ho vyšperkovat tak, aby byl jak vizuálně, tak i komfortem pro návštěvníky co nejpříjemnější. Letos máme na každý den připravený jeden velký mimořádný projekt. Ve čtvrtek pro nás speciálně pro Štěrkovnu Michal Pavlíček k dvacetinám připravuje speciální koncert s orchestrem. Vystoupí s Bárou Basikovou, s Načevou a s dalšími hosty. Myslím si, že to bude opravdu skvělý virtuózní zážitek, co se týče jeho kytary. Jsem moc rád, že na pátek se nám podařilo zařídit, že přijede Adam Plachetka, světoznámý operní pěvec v doprovodu Ondřeje Havelky a Melody Makers. Společně zazpívají největší hity Voskovce a Wericha v projektu Nebe na zemi a jsme jediný a první festival tohoto typu, kde tento projekt vystoupí. A vlastně v sobotu vlastně vrcholem celého festivalu bude projekt v naší režii, který jsme připravili před asi čtyřmi lety Symfoning dance music, což je propojení Janáčkovy filharmonie a světové taneční hudby od devadesátých let po současnost. Takže Janáčkova filharmonie hraje s DJ Lowou a zpívá s nimi Dasha + velká doprovodná kapela.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O programu si řekneme ještě určitě během našeho rozhovoru. Pojďme ještě zmínit areál. Budou tam čtyři stage, ale co dál? Co třeba zóna pro děti? Protože festival je rodinného typu.

David Moravec, ředitel festivalu: Ano, my se samozřejmě zaměřujeme také na to, aby tam mohly přijít i rodiny s dětmi a mohly smysluplně trávit ten čas. Takže máme obrovskou zónu pro děti. Ten prostor, který loni jsme využít nemohli, protože byl hodně podmáčený, tak letos jsme do něho investovali peníze tak, aby byl schopen unést tu zátěž i v případě deště. Takže teď to sečeme. Plocha vypadá krásně, takže budeme mít velký prostor pro tu rodinnou zónu, kde bude opravdu bohatý a zábavný program pro děti. A tím hlavním pilířem toho programu je Cirkus Trochu Jinak. Jejich celodenní aktivity, workshopy a vlastně každý den jedno velké představení a jejich vlastní program vyvrcholí v sobotu, zahájí program na hlavní scéně se svým projektem Oculus. Což vlastně loni jsme měli Cirk La Putyka a letos to budou ostravští umělci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak jsou ty stage žánrově rozdělené? Nebo je to tak vůbec u vás?

David Moravec, ředitel festivalu: Když teda máme tu rodinnou zónu, tak to je jedna scéna. Pak máme dvě hlavní scény, které jsou hudební, kde se střídají ty naše hlavní hvězdy. A pak máme čtvrtou scénu, ta je jako after stage, to je vlastně na potom závěrečnou party a během dne se tam hraje také. DJové tam hrají, tak jenom pro poslech a pro odpočinek. A vlastně se musím opravit, že letos těch scén máme pět. A velkou novinkou je festivalová klubová scéna poprvé. Prostor sálu, který je součástí jedné z těch budov, kde se festival koná. Tak ho přetvoříme na klub, kde budeme mít klubový program v rámci jazzové kapely. Budou tam takové menší projekty pro kapacitu 100 až 150 lidí. Říkáme, že chceme nabídnout intimní zážitky na velké akci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dvě obří světelné instalace. Ty jsou tam také poprvé. Jejich autorem je uznávaný vizuální umělec Jan Hladil. Proč jste šli do této spolupráce?

David Moravec, ředitel festivalu: Ta vizuální stránka festivalu je pro nás taky důležitá. Vloni jsme se na to zaměřili. Letos to chceme, jak už jsem říkal, dotáhnout do úplné dokonalosti. Loni jsme měli velkou instalaci z brněnského studia Visuálové. Mnozí fanoušci i návštěvníci si to pamatují. To byly takové barevné pestrobarevné praporky, které visely nad hlavami, šustilo to tam krásně. Bylo to asi nejvíce fotogenické místo festivalu. Obletělo to všechny sociální sítě, takže s něčím takovým, jako pěkným, příjemným se chceme spojovat. Ale nechtěli jsme zůstávat stále u toho stejného, takže jsme hledali alternativu. Letos to bude něco jiného. Vlastně budou to světelné instalace, laserové s obřími zrcadly, které si myslím budou vyvolávat úžas. Bude to fungovat hlavně v noci, ve večerních hodinách. Přece jenom jsou to lasery a světla a myslím si, že návštěvníci se určitě mají na co těšit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co doporučujete? Tak dobít kredit online přímo ke vstupence. Z jakého důvodu?

David Moravec, ředitel festivalu: Festival už je několikátým rokem bezhotovostní cashless a vlastně návštěvníci v okamžiku, kdy si vstupenku kupují, tak si už mohou zároveň při té příležitosti dobít kredit. Tím pádem se vyhnou možným frontám, které mohou vznikat v okamžiku, kdy přijdou na festival a před nimi bude více lidí čekat na nabití toho kreditu. My vlastně budeme začínat odbavovat fanoušky a návštěvníky už v pondělí. Ta místa, kde budeme páskovat, si najdou na našem webu a i tam si budou moci dobít kredit. Takže vlastně tímto způsobem budou mít úplně luxusní příchod na festival. Vlastně budou už opakovaní, budou mít nabito a můžou rovnou jít na zábavu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme něco říct k programu. Něco už si nakousl, hlavní hvězdy, každého dne si řekl. Co dalšího tam diváci mohou zažít?

David Moravec, ředitel festivalu: Tak já jsem hovořil o těch mimořádných projektech. A samozřejmě máme tam velkou škálu velkých hvězd celé ČR a slovenské hudební scény. Jsem moc rád, že letos se nám podařilo po dlouhých letech, kdy to nešlo, domluvit vystoupení dvou kapel, které na festivalu budou mít svoji premiéru a to jsou Tři sestry a kapela J.A.R. Ne že by nechtěli, nicméně časově se to nikdy nepodařilo skloubit. Například Tři sestry v termínu našeho festivalu mají stabilně dovolenou, takže letos nám vyšli vstříc a posunuli si svoji dovolenou, což jsme moc rádi a ale určitě jako největší hvězdy potom dál jsou Ewa Farna, Divokej Bill, Rybičky 48, Vojta Dyk se svým novým projektem a spousta dalších a dalších např. No Name, Wohnout, Pam Rabbit čerstvá držitelka ceny Anděl pro mladé. Takže myslím si, že každý si tam najde to své.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Za těch dvacet let některá z těch hvězd nebo někdo z těch interpretů hraje opakovaně?

David Moravec, ředitel festivalu: Ano, to se stává. Vlastně máme takovou dlouhodobou spolupráci s kapelou Horkýže Slíže, která je vlastně nejčastěji vystupujícím umělcem u nás. A oni se u nás objevují co druhý rok. Takové pravidlo už asi někdy od roku 2008 a druhou nejčastěji hrající kapelou je kapela Jelen, která vlastně, když vystřelila před pár lety, tak nadchla naše fanoušky, že vlastně tam hrála jako jediná tři roky po sobě. Ale potom se tam zase vracela a v nějakém dalším ročníku se s nimi zase určitě potkáme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme ještě říct pár slov k dopravě na festival.

David Moravec, ředitel festivalu: Tak doprava, to je vždycky ožehavé téma, protože přece jenom Hlučín je malé město a parkování může být problém. Takže my se snažíme apelovat na naše návštěvníky, aby využili jakoukoliv jinou alternativu, než je osobní automobil. Nějaká parkoviště tam připravená k dispozici budou, ale jejich kapacita je omezená a může se stát, že pak lidé budou zbytečně dlouho čekat a hledat. A ty alternativy jsou Autobus ve spolupráci s Moravskoslezským krajem a s Kodisem posilujeme jak dopravu na festival z obcí z Hlučínska a z Ostravy, tak i v nočních hodinách jako jejich odvoz bezpečně domů. Stejně tak budeme mít noční posilové vlaky, speciální festivalové vlaky, které pojedou do Frýdku Místku a do Opavy a budou zastavovat ve všech stanicích a vlastně v Opavě lidé z Hlučína budou potom za bezmála třicet minut, což si myslím, že pro návštěvníky z této části regionu je to výborné. Co se týče dalších alternativ, tak doporučujeme kolo. Kola pro Afriku pro nás stejně jako v minulých letech zajišťují úschovnu kol a posílili jsme spolupráci s firmou, která v Hlučíně zajišťuje kola na výpůjčku a všude v rámci Hlučína budou posílené počty kol a myslím si, že ta čtvrthodina zdarma se zvyšuje na půlhodinu během festivalu, takže ta spolupráce bude v tomto duchu. No a samozřejmě kdo přijde pěšky, tak to má taky super.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Davide, já ti děkuji za pozvání na Štěrkovnu Open Music, která startuje za dva týdny zhruba. No a přeji hlavně spokojené návštěvníky a super počasí.

David Moravec, ředitel festivalu: Děkuji a budu se těšit, že se tam potkáme.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
David Moravec, ředitel festivalu: Jubilejní 20. ročník Štěrkovny Open Music 25. - 27. 7.
10. července 2024, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jubilejní 20. ročník Štěrkovny Open Music. Konat se bude od 25. do 27. července tradičně na Hlučínském jezeře. Program je pravidelně našlapaný hvězdami i překvapeními, zřejmě i proto je jeho heslo Festival mimořádných projektů. Více už ředitel festivalu David Moravec. Ahoj, vítej u nás.

David Moravec, ředitel festivalu: Děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Davide, já jsem řekla, že letos je to Jubilejní 20. ročník Štěrkovny Open Music. V čem bude výjimečný oproti jiným ročníkům?

David Moravec, ředitel festivalu: Určitě chceme dotáhnout k dokonalosti celý areál tak, jak se nám to podařilo v loňském roce, kdy jsme se po dvouleté přestávce kvůli revitalizaci jezera mohli vrátit do našeho původního areálu, tak jsme celý areál přestavěli, podívali se na něho úplně nějak jinak, z nadhledu a chceme ho vyšperkovat tak, aby byl jak vizuálně, tak i komfortem pro návštěvníky co nejpříjemnější. Letos máme na každý den připravený jeden velký mimořádný projekt. Ve čtvrtek pro nás speciálně pro Štěrkovnu Michal Pavlíček k dvacetinám připravuje speciální koncert s orchestrem. Vystoupí s Bárou Basikovou, s Načevou a s dalšími hosty. Myslím si, že to bude opravdu skvělý virtuózní zážitek, co se týče jeho kytary. Jsem moc rád, že na pátek se nám podařilo zařídit, že přijede Adam Plachetka, světoznámý operní pěvec v doprovodu Ondřeje Havelky a Melody Makers. Společně zazpívají největší hity Voskovce a Wericha v projektu Nebe na zemi a jsme jediný a první festival tohoto typu, kde tento projekt vystoupí. A vlastně v sobotu vlastně vrcholem celého festivalu bude projekt v naší režii, který jsme připravili před asi čtyřmi lety Symfoning dance music, což je propojení Janáčkovy filharmonie a světové taneční hudby od devadesátých let po současnost. Takže Janáčkova filharmonie hraje s DJ Lowou a zpívá s nimi Dasha + velká doprovodná kapela.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O programu si řekneme ještě určitě během našeho rozhovoru. Pojďme ještě zmínit areál. Budou tam čtyři stage, ale co dál? Co třeba zóna pro děti? Protože festival je rodinného typu.

David Moravec, ředitel festivalu: Ano, my se samozřejmě zaměřujeme také na to, aby tam mohly přijít i rodiny s dětmi a mohly smysluplně trávit ten čas. Takže máme obrovskou zónu pro děti. Ten prostor, který loni jsme využít nemohli, protože byl hodně podmáčený, tak letos jsme do něho investovali peníze tak, aby byl schopen unést tu zátěž i v případě deště. Takže teď to sečeme. Plocha vypadá krásně, takže budeme mít velký prostor pro tu rodinnou zónu, kde bude opravdu bohatý a zábavný program pro děti. A tím hlavním pilířem toho programu je Cirkus Trochu Jinak. Jejich celodenní aktivity, workshopy a vlastně každý den jedno velké představení a jejich vlastní program vyvrcholí v sobotu, zahájí program na hlavní scéně se svým projektem Oculus. Což vlastně loni jsme měli Cirk La Putyka a letos to budou ostravští umělci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak jsou ty stage žánrově rozdělené? Nebo je to tak vůbec u vás?

David Moravec, ředitel festivalu: Když teda máme tu rodinnou zónu, tak to je jedna scéna. Pak máme dvě hlavní scény, které jsou hudební, kde se střídají ty naše hlavní hvězdy. A pak máme čtvrtou scénu, ta je jako after stage, to je vlastně na potom závěrečnou party a během dne se tam hraje také. DJové tam hrají, tak jenom pro poslech a pro odpočinek. A vlastně se musím opravit, že letos těch scén máme pět. A velkou novinkou je festivalová klubová scéna poprvé. Prostor sálu, který je součástí jedné z těch budov, kde se festival koná. Tak ho přetvoříme na klub, kde budeme mít klubový program v rámci jazzové kapely. Budou tam takové menší projekty pro kapacitu 100 až 150 lidí. Říkáme, že chceme nabídnout intimní zážitky na velké akci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dvě obří světelné instalace. Ty jsou tam také poprvé. Jejich autorem je uznávaný vizuální umělec Jan Hladil. Proč jste šli do této spolupráce?

David Moravec, ředitel festivalu: Ta vizuální stránka festivalu je pro nás taky důležitá. Vloni jsme se na to zaměřili. Letos to chceme, jak už jsem říkal, dotáhnout do úplné dokonalosti. Loni jsme měli velkou instalaci z brněnského studia Visuálové. Mnozí fanoušci i návštěvníci si to pamatují. To byly takové barevné pestrobarevné praporky, které visely nad hlavami, šustilo to tam krásně. Bylo to asi nejvíce fotogenické místo festivalu. Obletělo to všechny sociální sítě, takže s něčím takovým, jako pěkným, příjemným se chceme spojovat. Ale nechtěli jsme zůstávat stále u toho stejného, takže jsme hledali alternativu. Letos to bude něco jiného. Vlastně budou to světelné instalace, laserové s obřími zrcadly, které si myslím budou vyvolávat úžas. Bude to fungovat hlavně v noci, ve večerních hodinách. Přece jenom jsou to lasery a světla a myslím si, že návštěvníci se určitě mají na co těšit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co doporučujete? Tak dobít kredit online přímo ke vstupence. Z jakého důvodu?

David Moravec, ředitel festivalu: Festival už je několikátým rokem bezhotovostní cashless a vlastně návštěvníci v okamžiku, kdy si vstupenku kupují, tak si už mohou zároveň při té příležitosti dobít kredit. Tím pádem se vyhnou možným frontám, které mohou vznikat v okamžiku, kdy přijdou na festival a před nimi bude více lidí čekat na nabití toho kreditu. My vlastně budeme začínat odbavovat fanoušky a návštěvníky už v pondělí. Ta místa, kde budeme páskovat, si najdou na našem webu a i tam si budou moci dobít kredit. Takže vlastně tímto způsobem budou mít úplně luxusní příchod na festival. Vlastně budou už opakovaní, budou mít nabito a můžou rovnou jít na zábavu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme něco říct k programu. Něco už si nakousl, hlavní hvězdy, každého dne si řekl. Co dalšího tam diváci mohou zažít?

David Moravec, ředitel festivalu: Tak já jsem hovořil o těch mimořádných projektech. A samozřejmě máme tam velkou škálu velkých hvězd celé ČR a slovenské hudební scény. Jsem moc rád, že letos se nám podařilo po dlouhých letech, kdy to nešlo, domluvit vystoupení dvou kapel, které na festivalu budou mít svoji premiéru a to jsou Tři sestry a kapela J.A.R. Ne že by nechtěli, nicméně časově se to nikdy nepodařilo skloubit. Například Tři sestry v termínu našeho festivalu mají stabilně dovolenou, takže letos nám vyšli vstříc a posunuli si svoji dovolenou, což jsme moc rádi a ale určitě jako největší hvězdy potom dál jsou Ewa Farna, Divokej Bill, Rybičky 48, Vojta Dyk se svým novým projektem a spousta dalších a dalších např. No Name, Wohnout, Pam Rabbit čerstvá držitelka ceny Anděl pro mladé. Takže myslím si, že každý si tam najde to své.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Za těch dvacet let některá z těch hvězd nebo někdo z těch interpretů hraje opakovaně?

David Moravec, ředitel festivalu: Ano, to se stává. Vlastně máme takovou dlouhodobou spolupráci s kapelou Horkýže Slíže, která je vlastně nejčastěji vystupujícím umělcem u nás. A oni se u nás objevují co druhý rok. Takové pravidlo už asi někdy od roku 2008 a druhou nejčastěji hrající kapelou je kapela Jelen, která vlastně, když vystřelila před pár lety, tak nadchla naše fanoušky, že vlastně tam hrála jako jediná tři roky po sobě. Ale potom se tam zase vracela a v nějakém dalším ročníku se s nimi zase určitě potkáme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme ještě říct pár slov k dopravě na festival.

David Moravec, ředitel festivalu: Tak doprava, to je vždycky ožehavé téma, protože přece jenom Hlučín je malé město a parkování může být problém. Takže my se snažíme apelovat na naše návštěvníky, aby využili jakoukoliv jinou alternativu, než je osobní automobil. Nějaká parkoviště tam připravená k dispozici budou, ale jejich kapacita je omezená a může se stát, že pak lidé budou zbytečně dlouho čekat a hledat. A ty alternativy jsou Autobus ve spolupráci s Moravskoslezským krajem a s Kodisem posilujeme jak dopravu na festival z obcí z Hlučínska a z Ostravy, tak i v nočních hodinách jako jejich odvoz bezpečně domů. Stejně tak budeme mít noční posilové vlaky, speciální festivalové vlaky, které pojedou do Frýdku Místku a do Opavy a budou zastavovat ve všech stanicích a vlastně v Opavě lidé z Hlučína budou potom za bezmála třicet minut, což si myslím, že pro návštěvníky z této části regionu je to výborné. Co se týče dalších alternativ, tak doporučujeme kolo. Kola pro Afriku pro nás stejně jako v minulých letech zajišťují úschovnu kol a posílili jsme spolupráci s firmou, která v Hlučíně zajišťuje kola na výpůjčku a všude v rámci Hlučína budou posílené počty kol a myslím si, že ta čtvrthodina zdarma se zvyšuje na půlhodinu během festivalu, takže ta spolupráce bude v tomto duchu. No a samozřejmě kdo přijde pěšky, tak to má taky super.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Davide, já ti děkuji za pozvání na Štěrkovnu Open Music, která startuje za dva týdny zhruba. No a přeji hlavně spokojené návštěvníky a super počasí.

David Moravec, ředitel festivalu: Děkuji a budu se těšit, že se tam potkáme.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-10-07-2024-17-14