Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Slezská Ostrava letos proinvestuje 200 mil. korun

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Slezská Ostrava má podle ankety nejlepšího starostu. Jak se žije malým obvodům v rámci celé Ostravy a jaké sociální služby nabízí obvod pro své občany? Na to, ale i na další zajímavosti se budu ptát starosty Richarda Vereše za ANO. Dobrý den, vítejte.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane starosto, na začátek se hodí Vám pogratulovat k tomu, že jste v anketě zvítězil. Jste nejlepším starostou obvodu v rámci soutěže. Zůstaňme rovnou u toho tématu. Vy jste získal titul Nejlepší starosta let dva 2018 až 2022 a konkrétně jste zvítězil v kategorii městské části a městské obvody. Co se vlastně hodnotí v této soutěži?

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Já předně děkuji za gratulaci. Ta soutěž je organizovaná Svazem měst a obcí pod záštitou prezidenta republiky. Je tam poměrně široký hodnotitelský panel, který hodnotí nejenom dosahování takových těch tvrdých cílů, jako jsou třeba investiční akce nebo opravené chodníky, ale zároveň se zabývá i tím, jak ti jednotliví starostové komunikují s občany své obce, jak prezentují svou práci, zda třeba občany zapojují i nějakým způsobem do toho veřejného dění, hodnotí i přesah těch starostů mimo tu obec, to znamená, jestli třeba se dělí o své know-how, spolupracují se svými kolegy. Tedy celkově jak vlastně fungují v rámci republiky, v rámci ze sta rostovské obce. Hodnotí se třeba i to, jak plní starostové volební sliby.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Čtyři roky prakticky máte za sebou, čtyři roky nejúspěšnějšího nebo nejlepšího starosty, kdybyste pokračoval ve své funkci dále, jak Vám toto ocenění pomůže?

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Je to určitě hezké, že jsem byl oceněn. Že by mi to úplně pomohlo v mé funkci, si nemyslím nijak zvlášť. Ale minimálně si myslím, že je to i signál třeba pro občany Slezské Ostravy, že třeba u nás v obvodě to funguje a že i nezávislí hodnotitelé, kteří to hodnotí odborně, dokázali posoudit, že na Slezské se zkrátka něco děje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem v úvodu řekla, že se budeme bavit o tom, jak se žije lidem v malých obvodech Ostravy. Nicméně když jsme se připravovali na rozhovor, řekli jsme si, že to úplně není až zas tak pravda, protože Slezská Ostrava je čtvrtým největším obvodem v rámci Ostravy. Nicméně musím podotknout, že největší obvod má přes sto tisíc obyvatel a čtvrtý, čili Slezská Ostrava, má něco přes dvacet tisíc obyvatel. Ten propad je tam docela velký, nicméně stále to nemění na faktu nic, že jste čtvrtým největším obvodem v rámci Ostravy. Jaké to má výhody?

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Určitě pro městské obvody, které jsou součástí Ostravy, protože často se diskutuje, že některé obvody by se chtěly třeba od Ostravy oddělit, být součástí Ostravy má nesporné výhody. Můžeme začít s těmi jako jsou jednotný svoz komunálního odpadu, městská hromadná doprava, to, že město zajišťuje služby, jako je třeba veřejné osvětlení nebo správu větších komunikací přes ostravské komunikace. Stejně tak, že zajišťuje služby kulturní, sportovní a další, až přes financování investic městských obvodů. Kdy samozřejmě některé menší obvody, týká se to ještě těch menších než jsme my, ty by si samozřejmě nemohly dovolit realizovat některé investice, stavět například sportovní haly a další, kde město Ostrava velmi významně přispívá a čím menší obvod, tím větší ten příspěvek města samozřejmě je.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Najdete i nějaká negativa?

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Je samozřejmě někdy obtížné některé věci si vykomunikovat nebo prosadit. Tam si myslím, že rozhoduje někdy šikovnost. Někdy bych řekl dravost až některých starostů, co jsou schopni si s městem domluvit, co jsou schopni si na tom městě prosadit.-Zároveň je to i o roli vedení města a o tom, aby i nějak rovnoměrně rozdělovalo finanční prostředky po městě a aby vyvažovalo třeba investice do jednotlivých obvodů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane starosto, Vy jste odpůrcem participativního rozpočtu. Proč?

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Nejsem vyloženě odpůrcem participativního rozpočtu. Myslím si, že v některých obvodech třeba může v Ostravě fungovat. Náš obvody specifický tím, že má osm jednotlivých částí. To znamená, věřím, že ve chvíli, kdybychom ten rozpočet zavedli participativní, tak by ty větší, zejména místní části Slezské Ostravy, jako jsou centrální Slezská, případně třeba sídliště Muglinov, přehlasovávaly ty naše menší části, jako jsou Koblov, Antošovice, Kunčice a samozřejmě by vlivem těch hlasů a toho, že tam je více obyvatel v těch částech, vyhrávaly by zejména projekty odtamtud. My tím, že komunikujeme s občany a že máme i různá veřejná setkání, kde sbíráme jejich podněty, máme informace o věcech, které lidé chtějí. Myslím si, že je naše role jako zastupitelů, protože jsme stále v zastupitelské demokracii, abychom vyhodnotili, které ty požadavky jsou oprávněné. Víme, co ti lidé vlastně od nás chtějí, a měli bychom nějak rovnoměrně právě to rozkládat i po celém tom obvodu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Z toho, co říkáte, je pro Vás důležité komunikovat s občany. Jak ta komunikace probíhá? Byť jste to už trošku naznačil.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Ta komunikace s občany bylo jedno z ústředních témat bych řekl i té volební kampaně naší před čtyřmi lety. Já jsem tehdy na billboardu měl napsáno, že chceme na slezské vstřícnou radnici a myslím si, že se nám to docela podařilo. Začali jsme komunikovat nejenom prostřednictvím sociálních sítí. Jsme teďka na Facebooku, na Instagramu, kde i řada lidí nám píše třeba svoje podněty. Snížil se nám počet třeba stížností, které nám chodily v papírové podobě nebo do mailu. Dneska lidé napíšou na Facebook zprávu Tady je něco špatně, my to předáme na ten příslušný odbor a hned se to řeší, takže je to daleko jednodušší komunikace. Ale zároveň jsme začali organizovat i veřejná setkání s vedením obvodů pro občany. Těch setkání bylo za ty čtyři roky, přerušil je covid, ale bylo jich jednatřicet, zúčastnilo se jich přes třináct set lidí dohromady. Vyráželi jsme asi do těch jednotlivých částí té Slezské Ostravy, kde pro řadu lidí jsme byli takový nedosažitelní v minulosti, že ani nevěděli, kde pomalu ta radnice, natož aby za nimi přijel třeba starosta a bavil se s nimi, co se tam děje, neděje a jaké třeba podněty oni tam mají. Začali jsme takto komunikovat. Setkalo se to s velkým úspěchem. Zároveň chodíme i na více kulturních společenských akcí. Máme tam stánek obvodu. Dělali jsme nějaké průzkumy mezi občany a můžou se třeba i vyjadřovat k jednotlivým investičním akcím.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme hned k těm investicím. Slezská Ostrava letos proinvestuje 200 miliónů korun. To je docela velký balík. Kde na to vezmete? Pravděpodobně jsou v tom i dotační peníze.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Jsou v tom jednak dotační peníze. My jsme získali dotace třeba na domov pro seniory v Antošovicích, ale je v tom zapojen i úvěr, který si městský obvod vzal ve výši dvou set milionů korun právě na opravy bytových domů, což jsou jedny z největších investic, které jsme dělali. Ten úvěr jsme vysoutěžili před dvěma lety s úrokem žádná celá devadesát pět procenta a fixací na celou dobu splácení. Takže při dnešní inflaci je to až úsměvné a jsou to de facto jako peníze zadarmo bych řekl, protože dnes už bychom takový úvěr samozřejmě nikde nedostali. Jsou tam samozřejmě i naše prostředky a prostředky města Ostravy, které nám na ty větší investice poměrně významně přispívá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vedle zmíněného domu pro seniory v Antošovicích, co za těch dvě stě milionů budete opravovat, renovovat, stavět?

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: V tuto chvíli běží rekonstrukce Kulturního domu Heřmanice, která vyjde zhruba na třicet devět milionů korun. Zároveň provádíme rozsáhlé rekonstrukce veřejných prostranství. Rekonstruuje se náves před kostelem v Heřmanicích, kde vznikne krásný nový veřejný prostor se zelení a s nějakými bytovými prvky namísto dnešního asfaltového parkoviště. Regenerují sít další veřejná prostranství. Běží poslední etapa regenerace sídliště Muglinov kolem ulice Vdovská. Zároveň regenerujeme sídliště Mírová osada, kde v tuto chvíli je dokončována první etapa regenerace, ale běží spousta projektů, například zelených. To znamená realizovaly se nové parky v rámci městského obvodu. Postavili jsme spoustu nových dětských hřišť. Takže těch projektů je opravdu mnoho a mnoho jich zase připravených do budoucna.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Docela hodně diskutovaným tématem posledních dní je mural, byť to není investice Slezské Ostravy, mural je ve vašem obvodě. Jaký je Váš názor na to, že se ta zeď je změní, obmění a bude vypadat jinak? Dalo by se říct, že lidé jsou rozdělení napůl, někteří jsou pro, někteří jsou proti. Tak jaký je váš názor? Je to Vaše část Ostravy.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Mural na zdi nad stadionem Bazaly samozřejmě zbudil řadu emocí. Já vítám, že se s tou zdí něco děje a že tam ten mural vznikne. Někdy se člověk se s námi s tou myšlenkou, která tam je. S tím, že v tom muralu bude zachycena historie Ostravy jako takové. Je tam i motiv, který se týká stého výročí Baníku Ostrava a je za tím i zajímavé pozadí, které se týká těch barev, které tam vlastně jsou, které vznikly z cihel, z dolu Jan Maria a z odpadu z koksovny Šverma z průmyslového odpadu, tak si myslím, že to je velmi zajímavá myšlenka.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane starosta, já Vám děkuji za rozhovor.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Děkuji moc za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Slezská Ostrava letos proinvestuje 200 mil. korun
11. srpna 2022, 17:30

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Slezská Ostrava má podle ankety nejlepšího starostu. Jak se žije malým obvodům v rámci celé Ostravy a jaké sociální služby nabízí obvod pro své občany? Na to, ale i na další zajímavosti se budu ptát starosty Richarda Vereše za ANO. Dobrý den, vítejte.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane starosto, na začátek se hodí Vám pogratulovat k tomu, že jste v anketě zvítězil. Jste nejlepším starostou obvodu v rámci soutěže. Zůstaňme rovnou u toho tématu. Vy jste získal titul Nejlepší starosta let dva 2018 až 2022 a konkrétně jste zvítězil v kategorii městské části a městské obvody. Co se vlastně hodnotí v této soutěži?

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Já předně děkuji za gratulaci. Ta soutěž je organizovaná Svazem měst a obcí pod záštitou prezidenta republiky. Je tam poměrně široký hodnotitelský panel, který hodnotí nejenom dosahování takových těch tvrdých cílů, jako jsou třeba investiční akce nebo opravené chodníky, ale zároveň se zabývá i tím, jak ti jednotliví starostové komunikují s občany své obce, jak prezentují svou práci, zda třeba občany zapojují i nějakým způsobem do toho veřejného dění, hodnotí i přesah těch starostů mimo tu obec, to znamená, jestli třeba se dělí o své know-how, spolupracují se svými kolegy. Tedy celkově jak vlastně fungují v rámci republiky, v rámci ze sta rostovské obce. Hodnotí se třeba i to, jak plní starostové volební sliby.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Čtyři roky prakticky máte za sebou, čtyři roky nejúspěšnějšího nebo nejlepšího starosty, kdybyste pokračoval ve své funkci dále, jak Vám toto ocenění pomůže?

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Je to určitě hezké, že jsem byl oceněn. Že by mi to úplně pomohlo v mé funkci, si nemyslím nijak zvlášť. Ale minimálně si myslím, že je to i signál třeba pro občany Slezské Ostravy, že třeba u nás v obvodě to funguje a že i nezávislí hodnotitelé, kteří to hodnotí odborně, dokázali posoudit, že na Slezské se zkrátka něco děje.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem v úvodu řekla, že se budeme bavit o tom, jak se žije lidem v malých obvodech Ostravy. Nicméně když jsme se připravovali na rozhovor, řekli jsme si, že to úplně není až zas tak pravda, protože Slezská Ostrava je čtvrtým největším obvodem v rámci Ostravy. Nicméně musím podotknout, že největší obvod má přes sto tisíc obyvatel a čtvrtý, čili Slezská Ostrava, má něco přes dvacet tisíc obyvatel. Ten propad je tam docela velký, nicméně stále to nemění na faktu nic, že jste čtvrtým největším obvodem v rámci Ostravy. Jaké to má výhody?

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Určitě pro městské obvody, které jsou součástí Ostravy, protože často se diskutuje, že některé obvody by se chtěly třeba od Ostravy oddělit, být součástí Ostravy má nesporné výhody. Můžeme začít s těmi jako jsou jednotný svoz komunálního odpadu, městská hromadná doprava, to, že město zajišťuje služby, jako je třeba veřejné osvětlení nebo správu větších komunikací přes ostravské komunikace. Stejně tak, že zajišťuje služby kulturní, sportovní a další, až přes financování investic městských obvodů. Kdy samozřejmě některé menší obvody, týká se to ještě těch menších než jsme my, ty by si samozřejmě nemohly dovolit realizovat některé investice, stavět například sportovní haly a další, kde město Ostrava velmi významně přispívá a čím menší obvod, tím větší ten příspěvek města samozřejmě je.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Najdete i nějaká negativa?

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Je samozřejmě někdy obtížné některé věci si vykomunikovat nebo prosadit. Tam si myslím, že rozhoduje někdy šikovnost. Někdy bych řekl dravost až některých starostů, co jsou schopni si s městem domluvit, co jsou schopni si na tom městě prosadit.-Zároveň je to i o roli vedení města a o tom, aby i nějak rovnoměrně rozdělovalo finanční prostředky po městě a aby vyvažovalo třeba investice do jednotlivých obvodů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane starosto, Vy jste odpůrcem participativního rozpočtu. Proč?

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Nejsem vyloženě odpůrcem participativního rozpočtu. Myslím si, že v některých obvodech třeba může v Ostravě fungovat. Náš obvody specifický tím, že má osm jednotlivých částí. To znamená, věřím, že ve chvíli, kdybychom ten rozpočet zavedli participativní, tak by ty větší, zejména místní části Slezské Ostravy, jako jsou centrální Slezská, případně třeba sídliště Muglinov, přehlasovávaly ty naše menší části, jako jsou Koblov, Antošovice, Kunčice a samozřejmě by vlivem těch hlasů a toho, že tam je více obyvatel v těch částech, vyhrávaly by zejména projekty odtamtud. My tím, že komunikujeme s občany a že máme i různá veřejná setkání, kde sbíráme jejich podněty, máme informace o věcech, které lidé chtějí. Myslím si, že je naše role jako zastupitelů, protože jsme stále v zastupitelské demokracii, abychom vyhodnotili, které ty požadavky jsou oprávněné. Víme, co ti lidé vlastně od nás chtějí, a měli bychom nějak rovnoměrně právě to rozkládat i po celém tom obvodu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Z toho, co říkáte, je pro Vás důležité komunikovat s občany. Jak ta komunikace probíhá? Byť jste to už trošku naznačil.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Ta komunikace s občany bylo jedno z ústředních témat bych řekl i té volební kampaně naší před čtyřmi lety. Já jsem tehdy na billboardu měl napsáno, že chceme na slezské vstřícnou radnici a myslím si, že se nám to docela podařilo. Začali jsme komunikovat nejenom prostřednictvím sociálních sítí. Jsme teďka na Facebooku, na Instagramu, kde i řada lidí nám píše třeba svoje podněty. Snížil se nám počet třeba stížností, které nám chodily v papírové podobě nebo do mailu. Dneska lidé napíšou na Facebook zprávu Tady je něco špatně, my to předáme na ten příslušný odbor a hned se to řeší, takže je to daleko jednodušší komunikace. Ale zároveň jsme začali organizovat i veřejná setkání s vedením obvodů pro občany. Těch setkání bylo za ty čtyři roky, přerušil je covid, ale bylo jich jednatřicet, zúčastnilo se jich přes třináct set lidí dohromady. Vyráželi jsme asi do těch jednotlivých částí té Slezské Ostravy, kde pro řadu lidí jsme byli takový nedosažitelní v minulosti, že ani nevěděli, kde pomalu ta radnice, natož aby za nimi přijel třeba starosta a bavil se s nimi, co se tam děje, neděje a jaké třeba podněty oni tam mají. Začali jsme takto komunikovat. Setkalo se to s velkým úspěchem. Zároveň chodíme i na více kulturních společenských akcí. Máme tam stánek obvodu. Dělali jsme nějaké průzkumy mezi občany a můžou se třeba i vyjadřovat k jednotlivým investičním akcím.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme hned k těm investicím. Slezská Ostrava letos proinvestuje 200 miliónů korun. To je docela velký balík. Kde na to vezmete? Pravděpodobně jsou v tom i dotační peníze.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Jsou v tom jednak dotační peníze. My jsme získali dotace třeba na domov pro seniory v Antošovicích, ale je v tom zapojen i úvěr, který si městský obvod vzal ve výši dvou set milionů korun právě na opravy bytových domů, což jsou jedny z největších investic, které jsme dělali. Ten úvěr jsme vysoutěžili před dvěma lety s úrokem žádná celá devadesát pět procenta a fixací na celou dobu splácení. Takže při dnešní inflaci je to až úsměvné a jsou to de facto jako peníze zadarmo bych řekl, protože dnes už bychom takový úvěr samozřejmě nikde nedostali. Jsou tam samozřejmě i naše prostředky a prostředky města Ostravy, které nám na ty větší investice poměrně významně přispívá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vedle zmíněného domu pro seniory v Antošovicích, co za těch dvě stě milionů budete opravovat, renovovat, stavět?

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: V tuto chvíli běží rekonstrukce Kulturního domu Heřmanice, která vyjde zhruba na třicet devět milionů korun. Zároveň provádíme rozsáhlé rekonstrukce veřejných prostranství. Rekonstruuje se náves před kostelem v Heřmanicích, kde vznikne krásný nový veřejný prostor se zelení a s nějakými bytovými prvky namísto dnešního asfaltového parkoviště. Regenerují sít další veřejná prostranství. Běží poslední etapa regenerace sídliště Muglinov kolem ulice Vdovská. Zároveň regenerujeme sídliště Mírová osada, kde v tuto chvíli je dokončována první etapa regenerace, ale běží spousta projektů, například zelených. To znamená realizovaly se nové parky v rámci městského obvodu. Postavili jsme spoustu nových dětských hřišť. Takže těch projektů je opravdu mnoho a mnoho jich zase připravených do budoucna.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Docela hodně diskutovaným tématem posledních dní je mural, byť to není investice Slezské Ostravy, mural je ve vašem obvodě. Jaký je Váš názor na to, že se ta zeď je změní, obmění a bude vypadat jinak? Dalo by se říct, že lidé jsou rozdělení napůl, někteří jsou pro, někteří jsou proti. Tak jaký je váš názor? Je to Vaše část Ostravy.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Mural na zdi nad stadionem Bazaly samozřejmě zbudil řadu emocí. Já vítám, že se s tou zdí něco děje a že tam ten mural vznikne. Někdy se člověk se s námi s tou myšlenkou, která tam je. S tím, že v tom muralu bude zachycena historie Ostravy jako takové. Je tam i motiv, který se týká stého výročí Baníku Ostrava a je za tím i zajímavé pozadí, které se týká těch barev, které tam vlastně jsou, které vznikly z cihel, z dolu Jan Maria a z odpadu z koksovny Šverma z průmyslového odpadu, tak si myslím, že to je velmi zajímavá myšlenka.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane starosta, já Vám děkuji za rozhovor.

Richard Vereš (ANO), starosta Slezské Ostravy: Děkuji moc za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-11-08-2022-17-31