Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Rastislav Maďar, děkan LF OU: Spolupráce Lékařské fakulty OU s univerzitou v Malawi

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dnes mám tu čest přivítat ve studiu docenta Rastislava Maďara, děkana Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Pan docent se nedávno vrátil z humanitární mise v Malawi, jedné z nejchudších zemí světa, kde se svým týmem poskytoval lékařskou péči místním obyvatelům. A to je také naše dnešní téma. Dobrý den vám diváci, a také vítám Vás, pane docente u nás ve studiu.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane docente, můžete nám přiblížit, jaké byly hlavní cíle vaší nedávné mise v Malawi?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: My jsme se do Malawi vypravili po uklidnění pandemie, která nás tam několik let nepustila, s velkým očekáváním, abychom zkontrolovali projekty, které jsme tam postupně rozvíjeli od roku 2012. V Malawi tedy působíme už 12 let a byli jsme nadšeni, když jsme viděli, že naše nemocnice nejen stále funguje, ale že se spektrum jejích aktivit rozšířilo. Vláda, aby zlepšila dostupnost nemocnice, prodloužila asfaltovou cestu až k ní, protože předtím jsme museli k asfaltu jet dvě hodiny autem po velmi špatném terénu. Byli jsme za to vděční, zvlášť protože jsme tam byli v období dešťů. Poté jsme samozřejmě zkontrolovali i další projekty, které tam fungují velmi dobře. A protože jsem se mezitím stal děkanem lékařské fakulty, přijel jsem tam s cílem tyto projekty ještě rozšířit, umožnit spolupráci i jiným fakultám Ostravské univerzity, případně dalším univerzitám. Jinými slovy, chtěl jsem tam zřídit naše detašované pracoviště. Zároveň o naše projekty projevil zájem pan velvyslanec Pavel Procházka, který za námi přijel z hlavního města Zambie, Lusaky. Přijel také kolega z Czech Health Technology Institute, takže se vše krásně propojuje do větší smysluplné spolupráce, dokonce už na úrovni vlády Malawi a České republiky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Mě by zajímalo, jak taková nemocnice v Malawi funguje. Můžete nám její fungování srovnat s českou nemocnicí, pokud to vůbec jde?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: No já začnu s těmi největšími a potom se dostanu a budu stručný a dostanu se k té naší nakonec. My jsme byli i v největší nemocnici v zemi, která má spádovou oblast 7,5 milionu obyvatel. Ta je v hlavním městě Lilongwe.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jedna nemocnice pro 7,5 milionu obyvatel?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: Představte si, že tato spádová oblast má k dispozici jenom šest lůžek intenzivní péče. To znamená, že vážně nemocní lidé nemají kam být uloženi a umírají, ať už jde o děti nebo dospělé. Byli jsme tam dokonce v období malárie, kdy tam byla spousta dětí se závažnými komplikacemi. Pro ně už ale nemají místo. Potom jsme byli v okresní nemocnici, které pomáháme už dlouhou dobu. Ta se nachází v Chintchezi a protože se mnou jel i přednosta chirurgické kliniky, kontroloval operační sál a jeho fungování. Okresní nemocnice má spádovou oblast 700 000 obyvatel, ale nemá žádná lůžka pro jednotku intenzivní péče. Má pouze dva chirurgy, z toho jednoho nezkušeného. Pravděpodobnost, že vás v případě potřeby bude operovat skutečně zkušený lékař, je velmi nízká. Nebo dokonce, že tam na lékaře vůbec narazíte, je extrémně malá, protože v celé okresní nemocnici se spádovou oblastí 700 000 obyvatel bylo pouze pět lékařů. A naše periferní nemocnice? Ta stojí ještě dvě hodiny jízdy od okresního města a slouží primárně jako první záchyt. Je to nemocnice primárního typu, zatímco okresní je sekundární a terciární je ta v hlavním městě. My tam v podstatě fungujeme jako filtr – vyřešíme 92–93 % všech diagnóz, které k nám dorazí. Pouze pár případů je tak závažných, že jsou terminální, a ten zbytek musíme převézt do okresní nemocnice, kde je možné je řešit na větších operačních sálech. Ale už plánujeme další rozvoj nemocnice. Chceme tam přivést modulární jednotky, postavit novou porodnici, nové operační sály a nové zázemí pro dobrovolníky. Tím bychom celé zařízení posunuli na vyšší úroveň. Než jsme tam tu nemocnici postavili na zelené louce, nebyla tam ani porodní bába.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V čem to je? Je to asi zřejmě o penězích.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: Malawi jsme si vybrali právě kvůli tomu, že je to jedna z nejchudších zemí světa, ale nikdy se tam neválčí, takže je to země demokratická, bezpečná a dokonce i pan velvyslanec Procházka oceňoval, že v Organizaci spojených národů Malawi standardně hlasuje v klíčových záležitostech úplně stejně jako Evropská unie, takže sdílí stejné hodnoty a stále odolává čínské expanzi, která je v Africe značná. Ale má to komplikované, protože i pan prezident, se kterým se znám osobně dlouhou dobu, říká, že když 80 % lidí bydlí na venkově, nemají žádné peníze a neplatí daně, takže nejsou finance na infrastrukturu. Ale pokud se pomoc dobře naplánuje, můžete zvednout úroveň celé komunity, zvýšit zaměstnanost a současně příjem vlády, která pak může stavět například cesty, nové nemocnice a další infrastrukturu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: S jakými nejčastějšími nemocemi se tam potýkají lékaři?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: Záleží to hodně na sezóně dešťů. Když prší, a to je právě začátkem roku, vidíme tam u dětí i dospělých skutečně hodně horečnatých stavů, především způsobených malárií. Jinak tam ale vidíte cokoliv. Primární péče zachycuje všechny problémy, s nimiž tam lidé přicházejí, od chronických bolestí přes vysoký tlak, cukrovku až po akutní infekce dýchacích cest. Vysoký cholesterol tam téměř neexistuje, alespoň jsme ho nezaznamenali. Časté jsou však kožní infekce, oční problémy a další onemocnění, která se tam akumulují. Když prší, je tam více bodavého hmyzu a tím pádem i více nemocí přenosných komáry – to je hlavní rozdíl. V řekách se například vyskytují paraziti, takže když jim stavíme studny, musí jejich součástí být betonový blok na praní prádla, aby lidé nemuseli vstupovat do říční vody. Pokud se to udělá dobře, dá se těmto nemocem předejít. Když porovnáme současnou situaci s obdobím před 10 lety, kdy nemocnice vznikala, téměř už nevidíme dětskou podvýživu. Vidíme velmi málo zanedbaných stavů, protože nemocnice nejen léčí, ale také učí místní obyvatele, jak těmto nemocem předcházet a jak zabránit tomu, aby děti trpěly podvýživou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V rámci vašeho pobytu, jak jste již zmínil, se podepsalo memorandum o spolupráci s místní univerzitou a lékařskou fakultou, jejíž jste děkanem. O čem tato spolupráce bude?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: My bychom tam rádi posílali naše odborníky, aby jim pomáhali a něco je naučili. Současně chceme získat finance a díky podpisu memoranda to snad bude možné, aby oni mohli přijet k nám aspoň na měsíc a naučili se něco, co potom budou dál předávat. Například přivezeme nejlepšího chirurga, který se zde naučí spoustu nových věcí, a potom se vrátí do Malawi a předá své znalosti místním chirurgům, aby se zlepšila kvalita péče. Jak jsem zmínil, nemají lůžka intenzivní péče, ale mají studium sestry v intenzivní péči a nemají kam posílat studenty na praxi, přitom intenzivní péči chtějí v budoucnu budovat. My tedy můžeme vzít deset sester intenzivní péče, aby se naučily pracovat s přístroji a byly schopny poskytovat pacientům odpovídající péči. Chceme ale spolupráci otevřít i jiným fakultám, například Fakultě sociálních studií, pedagogické fakultě i přírodovědecké fakultě. Dá se tam dělat výzkum, pro nás jsou tam velmi zajímavé podmínky pro sběr dat. Lékařské fakulty by měly mít výzkumná data a čím více originální, tím lépe, takže tato spolupráce bude užitečná pro obě strany. Navíc mnoho lékařů z Fakultní nemocnice Ostrava má velký zájem vyjet do Malawi, protože do těchto memorand zahrnujeme i naši fakultní nemocnici. O výjezdy mají zájem i velmi zkušení lékaři, jednak aby pomohli, jednak proto, že je to pro ně určitá forma prevence vyhoření. V Malawi je totiž mnohem méně administrativy a lékaři tam okamžitě vidí výsledky své práce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kolik univerzita v Malawi má studentů?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: Ta univerzita má tisíce studentů, myslím, že zaznělo číslo 15 000. Má totiž dvě části – hlavní sídlo v Lilongwe a větší část v Blantyre, což je druhé největší město, vzdálené 500 km. Naše projekty se tedy budou koncentrovat kolem hlavního města, kde bude i pobytové zázemí, a výuka bude probíhat přímo tam.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme se ještě pobavit o budoucnosti. Teď se bavíme o fungování vás a lékařské fakulty v Malawi. Dříve to byla Tanzanie, kde míříte do budoucna?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: Já jsem teď osobně podepsal memoranda v několika afrických zemích v posledních letech. V podstatě každý rok přibereme nějakou novou zemi. Byl to Madagaskar, vloni to byla Zambie, teď se vracíme do Malawi. Ale ve skutečnosti už nám to stačí k tomu, abychom nastudovali vzájemné představy o spolupráci s africkým kontinentem a zjistili naše reálné kapacity a možnosti pomoci. Nicméně musím říct, že v Malawi jsme nejdál, působíme tam už 12 let, jak jsem zmínil. A když vás při oficiální audienci v prezidentském paláci přivítá prezident a řekne vám, že jste starý přítel a že je velmi vděčný České republice za pomoc, tak je vidět, že jsme tam etablovaní velmi dobře. A pokud spolupráce získá podporu nejvyšších kruhů, odbourá to spoustu bariér a umožní nám to realizovat projekty tak, jak si je nastavíme. My se snažíme být co nejvíce užiteční. Teď například začínáme spolupráci se sirotčincem, odkud si mimochodem Madonna adoptovala jedno ze svých dětí, a vede ho skvělý 87letý manažersky vybavený místní Afričan z Malawi. A to jsou přesně místa, kde se mohou uplatnit i kolegové z jiných fakult Ostravské univerzity. Věřím, že si to hezky sedne.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já vám přeji, ať vaše plány se zrealizují podle toho, jak vy si sám přejete a děkuji Vám za rozhovor.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: Děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Rastislav Maďar, děkan LF OU: Spolupráce Lékařské fakulty OU s univerzitou v Malawi
12. února 2025, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Dnes mám tu čest přivítat ve studiu docenta Rastislava Maďara, děkana Lékařské fakulty Ostravské univerzity. Pan docent se nedávno vrátil z humanitární mise v Malawi, jedné z nejchudších zemí světa, kde se svým týmem poskytoval lékařskou péči místním obyvatelům. A to je také naše dnešní téma. Dobrý den vám diváci, a také vítám Vás, pane docente u nás ve studiu.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pane docente, můžete nám přiblížit, jaké byly hlavní cíle vaší nedávné mise v Malawi?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: My jsme se do Malawi vypravili po uklidnění pandemie, která nás tam několik let nepustila, s velkým očekáváním, abychom zkontrolovali projekty, které jsme tam postupně rozvíjeli od roku 2012. V Malawi tedy působíme už 12 let a byli jsme nadšeni, když jsme viděli, že naše nemocnice nejen stále funguje, ale že se spektrum jejích aktivit rozšířilo. Vláda, aby zlepšila dostupnost nemocnice, prodloužila asfaltovou cestu až k ní, protože předtím jsme museli k asfaltu jet dvě hodiny autem po velmi špatném terénu. Byli jsme za to vděční, zvlášť protože jsme tam byli v období dešťů. Poté jsme samozřejmě zkontrolovali i další projekty, které tam fungují velmi dobře. A protože jsem se mezitím stal děkanem lékařské fakulty, přijel jsem tam s cílem tyto projekty ještě rozšířit, umožnit spolupráci i jiným fakultám Ostravské univerzity, případně dalším univerzitám. Jinými slovy, chtěl jsem tam zřídit naše detašované pracoviště. Zároveň o naše projekty projevil zájem pan velvyslanec Pavel Procházka, který za námi přijel z hlavního města Zambie, Lusaky. Přijel také kolega z Czech Health Technology Institute, takže se vše krásně propojuje do větší smysluplné spolupráce, dokonce už na úrovni vlády Malawi a České republiky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Mě by zajímalo, jak taková nemocnice v Malawi funguje. Můžete nám její fungování srovnat s českou nemocnicí, pokud to vůbec jde?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: No já začnu s těmi největšími a potom se dostanu a budu stručný a dostanu se k té naší nakonec. My jsme byli i v největší nemocnici v zemi, která má spádovou oblast 7,5 milionu obyvatel. Ta je v hlavním městě Lilongwe.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Jedna nemocnice pro 7,5 milionu obyvatel?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: Představte si, že tato spádová oblast má k dispozici jenom šest lůžek intenzivní péče. To znamená, že vážně nemocní lidé nemají kam být uloženi a umírají, ať už jde o děti nebo dospělé. Byli jsme tam dokonce v období malárie, kdy tam byla spousta dětí se závažnými komplikacemi. Pro ně už ale nemají místo. Potom jsme byli v okresní nemocnici, které pomáháme už dlouhou dobu. Ta se nachází v Chintchezi a protože se mnou jel i přednosta chirurgické kliniky, kontroloval operační sál a jeho fungování. Okresní nemocnice má spádovou oblast 700 000 obyvatel, ale nemá žádná lůžka pro jednotku intenzivní péče. Má pouze dva chirurgy, z toho jednoho nezkušeného. Pravděpodobnost, že vás v případě potřeby bude operovat skutečně zkušený lékař, je velmi nízká. Nebo dokonce, že tam na lékaře vůbec narazíte, je extrémně malá, protože v celé okresní nemocnici se spádovou oblastí 700 000 obyvatel bylo pouze pět lékařů. A naše periferní nemocnice? Ta stojí ještě dvě hodiny jízdy od okresního města a slouží primárně jako první záchyt. Je to nemocnice primárního typu, zatímco okresní je sekundární a terciární je ta v hlavním městě. My tam v podstatě fungujeme jako filtr – vyřešíme 92–93 % všech diagnóz, které k nám dorazí. Pouze pár případů je tak závažných, že jsou terminální, a ten zbytek musíme převézt do okresní nemocnice, kde je možné je řešit na větších operačních sálech. Ale už plánujeme další rozvoj nemocnice. Chceme tam přivést modulární jednotky, postavit novou porodnici, nové operační sály a nové zázemí pro dobrovolníky. Tím bychom celé zařízení posunuli na vyšší úroveň. Než jsme tam tu nemocnici postavili na zelené louce, nebyla tam ani porodní bába.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V čem to je? Je to asi zřejmě o penězích.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: Malawi jsme si vybrali právě kvůli tomu, že je to jedna z nejchudších zemí světa, ale nikdy se tam neválčí, takže je to země demokratická, bezpečná a dokonce i pan velvyslanec Procházka oceňoval, že v Organizaci spojených národů Malawi standardně hlasuje v klíčových záležitostech úplně stejně jako Evropská unie, takže sdílí stejné hodnoty a stále odolává čínské expanzi, která je v Africe značná. Ale má to komplikované, protože i pan prezident, se kterým se znám osobně dlouhou dobu, říká, že když 80 % lidí bydlí na venkově, nemají žádné peníze a neplatí daně, takže nejsou finance na infrastrukturu. Ale pokud se pomoc dobře naplánuje, můžete zvednout úroveň celé komunity, zvýšit zaměstnanost a současně příjem vlády, která pak může stavět například cesty, nové nemocnice a další infrastrukturu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: S jakými nejčastějšími nemocemi se tam potýkají lékaři?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: Záleží to hodně na sezóně dešťů. Když prší, a to je právě začátkem roku, vidíme tam u dětí i dospělých skutečně hodně horečnatých stavů, především způsobených malárií. Jinak tam ale vidíte cokoliv. Primární péče zachycuje všechny problémy, s nimiž tam lidé přicházejí, od chronických bolestí přes vysoký tlak, cukrovku až po akutní infekce dýchacích cest. Vysoký cholesterol tam téměř neexistuje, alespoň jsme ho nezaznamenali. Časté jsou však kožní infekce, oční problémy a další onemocnění, která se tam akumulují. Když prší, je tam více bodavého hmyzu a tím pádem i více nemocí přenosných komáry – to je hlavní rozdíl. V řekách se například vyskytují paraziti, takže když jim stavíme studny, musí jejich součástí být betonový blok na praní prádla, aby lidé nemuseli vstupovat do říční vody. Pokud se to udělá dobře, dá se těmto nemocem předejít. Když porovnáme současnou situaci s obdobím před 10 lety, kdy nemocnice vznikala, téměř už nevidíme dětskou podvýživu. Vidíme velmi málo zanedbaných stavů, protože nemocnice nejen léčí, ale také učí místní obyvatele, jak těmto nemocem předcházet a jak zabránit tomu, aby děti trpěly podvýživou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: V rámci vašeho pobytu, jak jste již zmínil, se podepsalo memorandum o spolupráci s místní univerzitou a lékařskou fakultou, jejíž jste děkanem. O čem tato spolupráce bude?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: My bychom tam rádi posílali naše odborníky, aby jim pomáhali a něco je naučili. Současně chceme získat finance a díky podpisu memoranda to snad bude možné, aby oni mohli přijet k nám aspoň na měsíc a naučili se něco, co potom budou dál předávat. Například přivezeme nejlepšího chirurga, který se zde naučí spoustu nových věcí, a potom se vrátí do Malawi a předá své znalosti místním chirurgům, aby se zlepšila kvalita péče. Jak jsem zmínil, nemají lůžka intenzivní péče, ale mají studium sestry v intenzivní péči a nemají kam posílat studenty na praxi, přitom intenzivní péči chtějí v budoucnu budovat. My tedy můžeme vzít deset sester intenzivní péče, aby se naučily pracovat s přístroji a byly schopny poskytovat pacientům odpovídající péči. Chceme ale spolupráci otevřít i jiným fakultám, například Fakultě sociálních studií, pedagogické fakultě i přírodovědecké fakultě. Dá se tam dělat výzkum, pro nás jsou tam velmi zajímavé podmínky pro sběr dat. Lékařské fakulty by měly mít výzkumná data a čím více originální, tím lépe, takže tato spolupráce bude užitečná pro obě strany. Navíc mnoho lékařů z Fakultní nemocnice Ostrava má velký zájem vyjet do Malawi, protože do těchto memorand zahrnujeme i naši fakultní nemocnici. O výjezdy mají zájem i velmi zkušení lékaři, jednak aby pomohli, jednak proto, že je to pro ně určitá forma prevence vyhoření. V Malawi je totiž mnohem méně administrativy a lékaři tam okamžitě vidí výsledky své práce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Kolik univerzita v Malawi má studentů?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: Ta univerzita má tisíce studentů, myslím, že zaznělo číslo 15 000. Má totiž dvě části – hlavní sídlo v Lilongwe a větší část v Blantyre, což je druhé největší město, vzdálené 500 km. Naše projekty se tedy budou koncentrovat kolem hlavního města, kde bude i pobytové zázemí, a výuka bude probíhat přímo tam.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Pojďme se ještě pobavit o budoucnosti. Teď se bavíme o fungování vás a lékařské fakulty v Malawi. Dříve to byla Tanzanie, kde míříte do budoucna?

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: Já jsem teď osobně podepsal memoranda v několika afrických zemích v posledních letech. V podstatě každý rok přibereme nějakou novou zemi. Byl to Madagaskar, vloni to byla Zambie, teď se vracíme do Malawi. Ale ve skutečnosti už nám to stačí k tomu, abychom nastudovali vzájemné představy o spolupráci s africkým kontinentem a zjistili naše reálné kapacity a možnosti pomoci. Nicméně musím říct, že v Malawi jsme nejdál, působíme tam už 12 let, jak jsem zmínil. A když vás při oficiální audienci v prezidentském paláci přivítá prezident a řekne vám, že jste starý přítel a že je velmi vděčný České republice za pomoc, tak je vidět, že jsme tam etablovaní velmi dobře. A pokud spolupráce získá podporu nejvyšších kruhů, odbourá to spoustu bariér a umožní nám to realizovat projekty tak, jak si je nastavíme. My se snažíme být co nejvíce užiteční. Teď například začínáme spolupráci se sirotčincem, odkud si mimochodem Madonna adoptovala jedno ze svých dětí, a vede ho skvělý 87letý manažersky vybavený místní Afričan z Malawi. A to jsou přesně místa, kde se mohou uplatnit i kolegové z jiných fakult Ostravské univerzity. Věřím, že si to hezky sedne.

Renáta Eleonora Orlíková, TV POLAR: Já vám přeji, ať vaše plány se zrealizují podle toho, jak vy si sám přejete a děkuji Vám za rozhovor.

Rastislav Maďar, děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity: Děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-12-02-2025-17-14