Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: I venčení psa může jeho majitele přivést na nápad. A ne ledajaký. Student Štěpán Pryszcz ze soukromé Střední umělecké školy Ave Art Ostrava navrhl speciální vodítko pro psy, které bylo oceněno odbornou porotou soutěže Národní cena za studentský design 2023. Nejen o ní se dozvíte z rozhovoru s ředitelem školy Jaroslavem Prokopem. Dobrý den, vítejte.
Jaroslav Prokop, ředitel AVE ART Ostrava: Dobrý den.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nejdříve se sluší pogratulovat k takovému úspěchu, protože ještě dodám, že to byla mezinárodní porota, která vyzvedla vodítko studenta z Vaší školy. Jak velký úspěch to pro školu je?
Jaroslav Prokop, ředitel AVE ART Ostrava: V historii školy je to podruhé. První takovýto úspěch jsme získali v roce 2016. Je to pro nás veliká radost, protože se ocitáme v konkurenci závěrečných prací vysokoškoláků. To si myslím, že není málo. Mezi 220 soutěžícími a 223 soutěžními pracemi zrovna ta naše práce se objeví mezi 21 vybranými a je to 3. místo.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je za školu a teď za toho studenta. Co to pro něj znamená, když získá takové ocenění?
Jaroslav Prokop, ředitel AVE ART Ostrava: Věřím, že ho to nakopne, protože se studovat zahradní architekturu po naší škole. Nicméně, když jsme minulý týden ve čtvrtek na Mikuláše debatovali o tom, co bude s tím úspěchem dělat, připustil tu možnost, že by začal studovat souběžně dvě vysoké školy. Máme totiž dobrou spolupráci s bratislavskou Vysokou školou výtvarných umění na oddělení Průmyslového designu a ten nápad se mu velice líbil, takže uvidíme.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme naše diváky seznámit s vodítkem Procházka, které pejskům zároveň poskytne nejen venčení, ale i zábavu. Co okouzlilo mezinárodní porotu tolik, že vodítko získalo cenu?
Jaroslav Prokop, ředitel AVE ART Ostrava: Zřejmě většina porotců byla pejskařů, protože náš student přišel na s řešením problému, který ho trápil asi stejně jako porotu. On sám vlastní dva psy a omezovalo ho, že se mu stále rozbíhají. Chtěl je mít pevně v jedné hrsti. To ho vedlo k tomu, že vytvořil vodítko, kde je kovová tyčinka, na kterou se karabinkou jednotliví pejskové zachytí. Funguje to. Navíc vymyslel kousací část, se kterou se může se psi přetahovat. Když toto obhajoval jako maturitní práci, říkal jsem si "proboha, co to tady vlastně obhajujeme?". Nicméně, jak říkám, zřejmě mnozí porotci byli pejskaři a pochopili ho velice dobře. Myslím si, že výrobek je velice snadno vyrobitelný a věřím tomu, že se minimálně na českém trhu zcela jistě objeví.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak vznikalo ve Vaší škole?
Jaroslav Prokop, ředitel AVE ART Ostrava: Na naší škole to vzniká klasicky tak, že začínáme kresebným návrhem, který se přetavuje v počítačový návrh a tím, že provozujeme 3D tiskárnu, vznikne návrh celkem jednoduše. Děláme to už celá léta.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: S jakou pomocí, kdo je garantem té studentské práce?
Jaroslav Prokop, ředitel AVE ART Ostrava: Vedoucím oboru Průmyslový design je pan magistr Růžička, který je odchovancem právě té bratislavské vysoké školy a jeho odchoval pan Chrenka, což je jeden z nejvýznamnějších slovenských designérů. Takže je to dobrá parta, rodina a pan Růžička je velice dobrý pedagog. Ten vzpomínaný úspěch z roku 2016, o kterém jsem mluvil, byl díky němu. Tehdy to byla elektro-motorka, která zabodovala. Jsem moc rád, že takový tým lidí na naší škole funguje.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mě by zajímalo, kdy padne rozhodnutí u Vás na škole, že ten nebo onen nápad studenta přihlásíte do nějaké soutěže?
Jaroslav Prokop, ředitel AVE ART Ostrava: To záleží na vedoucím oboru, jestli se mu zdá práce zajímavá. Je to všechno v rukách vedoucích oborů.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, Vám se také povedl letos krásný úspěch. Z jedenácti tisíc škol Česka jste získali Evropskou jazykovou cenu Label. O co jde?
Jaroslav Prokop, ředitel AVE ART Ostrava: Je to ocenění za dlouholetou práci. Název toho projektu byl Nové příležitosti s odbornou angličtinou. Co se pod tím skrývá? Skrývají se pod tím výjezdy našich studentů do zahraničí nebo výuka metodou, kdy je angličtina využívána i v odborných předmětech. Nejenom v povinné angličtině, která je na střední škole tříhodinová, ale učitelé mají zpracované metodické nebo učební pomůcky a vyučují. V současné době je to 44 vyučovacích hodin, ve kterých jsme schopni vyučovat odborné předměty v anglickém jazyce. Pak bylo hodnoceno také to, že na naší škole proběhla v loňském roce nová pokusná maturita. Tu cenu ovlivnila i spolupráce našeho kariérového poradce s agenturou UniLink. Znamená to, že naši studenti jsou dobře připraveni v anglickém jazyce a úspěšní dostat se na zahraniční vysoké školy. Z jedné třídy to bývá tři až pět studentů každý rok, což je velice významné. Dále jsme se účastnili mezinárodní kovářské soutěže v rakouském Ybbsitz, kde jsme zabodovali. To vše porota hodnotila, takže je to velice významný úspěch naší školy a jsem tomu velmi rád.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem na začátku řekla, že v Česku máme 11 tisíc škol a tuto cenu získá kolik z nich?
Jaroslav Prokop, ředitel AVE ART Ostrava: Je jedenáct tisíc subjektů, od mateřských škol až po vysoké školy a každoročně od roku 2002 je tato cena udělována sedmi subjektům.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak to je opravdu velký úspěch.
Jaroslav Prokop, ředitel AVE ART Ostrava: Vedle nás stála kupříkladu Karlova univerzita, tři gymnázia, jedna odborná škola zdravotní a jedna mateřská škola.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: My máme spolu připraveno ještě další téma, protože ve studiu vidím sekyrku. Z jakého důvodu je tady s námi?
Jaroslav Prokop, ředitel AVE ART Ostrava: Máme před sebou na první pohled úplně novou sekyrku, zdálo by se obyčejnou, ale ona byla vyrobena v norské kovárně v městečku Odda, kde se nachází norská škola uměleckých kovářů. Je to státní škola, která nás před dvěma měsíci oslovila, jestli bychom nechtěli spolupracovat. Takže minulý týden se do školy po čtrnáctidenním pobytu vrátili čtyři studenti a pedagog. Právě hlavním tématem byla výroba sekyrek v duchu vikingských tradic.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Můžete ji popsat? Protože si myslím, že řada z nás i diváků neví, o jakou specialitu Vikingů jde.
Jaroslav Prokop, ředitel AVE ART Ostrava: Ono to není dobře vidět, protože už je to zabroušené. Vikingové vymysleli techniku, že ten původní měkčí kov je rozštíplý, dovnitř se vkládá tvrdší kov a potom se to kovářským způsobem svařuje. Je to taková speciální technologie, kterou vyvinuli Vikingové a právě každý z našich studentů, kteří tam byli 14 dnů, přivezl alespoň dvě sekery. Já jsem donesl jenom jednu dneska na ukázku.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na funkčnosti sekery to má nějaký vliv?
Jaroslav Prokop, ředitel AVE ART Ostrava: Vikingové to využívali různě, prakticky na všechno. Stavba domu, oheň, ale samozřejmě i dobývání Evropy, to bylo v devátém století celkem běžné.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je pevnější nebo z jakého důvodu tam je klínek z tvrdšího kovu?
Jaroslav Prokop, ředitel AVE ART Ostrava: Je z tvrdší oceli, takže má větší životnost, předpokládám.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme ke spolupráci s norskou státní školou. Znamená to, že budou výměnné pobyty pro studenty jak z Norska, tak z Česka?
Jaroslav Prokop, ředitel AVE ART Ostrava: Ano, počítáme s tím, že na přelomu ledna a února přijede skupina čtyř norských žáků na naši školu, ale současně budu pobývat měsíc v Ostravě a vyučovat se na ostravské Vysoké škole báňské, kde mají obor umělecké odlévání kovů. To se právě Norům líbí, protože to nemají v Oddě, takže budou vzdělávání i v této oblasti.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Zatímco se Vaši studenti učili vyrábět vikingským způsobem sekyry, co jim předáte vy na škole?
Jaroslav Prokop, ředitel AVE ART Ostrava: Pro ně je zajímavé počítačové navrhování, protože to nedělají. My je tedy budeme orientovat tímto způsobem. Současně jsme se domlouvali, že bychom se zabývali i modelováním, což také nedělají a my jsme na to dobří, protože na naší škole působí mnoho významných regionálních sochařů. Potom to, co vymodelují v hlíně, budou moci si vyrobit na naší kovárně. Ale spíš předpokládám, že se budeme věnovat tomu návrhu, v tom jsou o něco slabší.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, já Vám děkuji za rozhovor a přeji Vám hodně štěstí, krásné Vánoce a vše dobré v příštím roce.
Jaroslav Prokop, ředitel AVE ART Ostrava: Na shledanou.
Redakčně upraveno / zkráceno.