Stáhnout video

Host dne

Jan Lipner (STAN), lídr uskupení STAN, Nezávislí a Zelení

Renáta Eleanora Orlíková: Host dne začíná, tentokrát s tématem krajských voleb. Do studia jsem si pozvala lídra uskupení Starostové, zelení a nezávislí Jana Lipnera. Dobrý den vám u televizních obrazovek. Hezké odpoledne v našem studiu. Tak starostové, zelení a nezávislí jdou společně do podzimních krajských voleb s heslem nová energie pro Moravskoslezský kraj. Tak co si pod tím heslem můžeme představit?

Jan Lipner, lídr uskupení STAN: Tak budeme se snažit být pragmatickým hnutím, kteří do toho jdou s určitou zkušeností. Ono to tak zní Starostové, nezávislí a zelení ale prakticky jsme z devadesáti procent všichni komunální politici, kteří ví, jak se dělá samospráva. Tyhle naše zkušenosti chceme přenést do té větší.

Renáta Eleanora Orlíková: Co vás všechny spojuje všechna tři uskupení v jednom?

Jan Lipner, lídr uskupení STAN: No jak jsem říkal, ti nezávislí jsou nezávislí ale i podle té kandidátky diváci zjistí, že to jsou také starostové, takže jsou to pragmatiční komunální politici. Máme hodně společného. Je možná nešťastné od začátku, že jsme se vyvíjeli nějak paralelně vedle sebe celou dobu.

Renáta Eleanora Orlíková: Už jste zmínil dvakrát sestavování kandidátky, tak jaký klíč jste zvolili?

Jan Lipner, lídr uskupení STAN: Starostové jsou tam řekl bych trošku v lepší pozici, protože si myslím že ten kredit je o něco větší. Při tom zhruba šedesáti členném zastupitelstvu budeme obsazovat něco přes třicet křesel. Lídr je ze STANU. Druhý z nezávislých, třetí je zelený. Takhle to pokračuje ještě jednou a potom tam jsou vždycky dva starostové, jeden zelený a jeden nezávislý. Bylo to těžké takhle komunikovat. Bylo to podstatně těžší než jsem si myslel. Kdybych někomu řekl, že to bude trvat víc než půl roku, tak by mi asi nikdo nevěřil, ani já sám ne. To seskupení se rodilo v těžkých bolestech. My jsme byli oslovování a také jsme oslovovali různá jiná seskupení. Chtěli s námi jít lidi z TOPky, kterých si nesmírně vážím, ale přece jenom krajský směr měl jiný názor. ODS a hnutí Ostravak. Byly tam různé kombinace a až to skončilo po opravdu několika měsících na této platformě.

Renáta Eleanora Orlíková: Co si od toho slibujete?

Jan Lipner, lídr uskupení STAN: Možná nejsem skromný ale větší vliv nás lidí z toho malého komunálu v kraji. Chtěli bychom jít do koalice.

Renáta Eleanora Orlíková: Také vy osobně nejste žádný politický nováček, na politické scéně se vyskytuje už od roku 1994. Zpočátku jste kandidoval za sociální demokracii. Proč jste potom volil odejít?

Jan Lipner, lídr uskupení STAN: Já se pořád ještě trošku bráním nebo zvykal si na slovo politická scéna a moje moje maličkost. V té době jsem to určitě tak nevnímal. Chtěli jsme přijít pomoct, oslovili mě sociální demokraté. Byli tam schopní lidé. Šli jsme do toho. Po asi druhých volbách jsme si uvědomili, že jsme tak trošičku používání a že budujeme značku, se kterou nejsme až tak úplně spříznění a rozhodli jsme se vytvořit si vlastní kandidátku. Protože tenkrát nebyl STAN bylo velice podobné hnutí Sdružení nezávislých kandidátů. Lidé byli celkem udiveně proč to děláme. V té době naopak sociální demokracie šla do vlády, tak se nám trošku smáli. Takže pro mě bylo docela velkým zadostiučiněním, že přesto i když jsme od nich odešli oni se stali vládní stranou a my jsme zůstali na svých místech.

Renáta Eleanora Orlíková: Od roku 1998 jste starostou Horní Suché čili v letošním roce to bude dvaadvacet let. Co vám to přináší?

Jan Lipner, lídr uskupení STAN: Kdybych to nedělal pořád ještě celkem rád, tak bych tam nebyl. Asi bych to sebekriticky zabalil. Vzalo mi to mé bývalé povolání, to je pravda, které jsem měl hodně rád. Byl jsem zahradník a to jsem byl čtvrtým nebo dokonce pátým v řadě v naší rodině. Je mi trošku smutno z toho, že tohleto pomaličku končí respektive už jsem to skončil. Nicméně zase ta možnost ovlivňovat věci veřejné vás dokáže naplnit také.

Renáta Eleanora Orlíková: Tak ve vedení města tedy v Horní Suché jste nepřetržitě od roku 98. Je něco s čím jste u občanů narazil?

Jan Lipner, lídr uskupení STAN: No přímo ne, ale pořád trošku trpíme tím, že ti lidi naši si někdy trošku pletou demokracii s anarchií a mají pocit, že když si koupí nějakou nemovitost tak najednou jim do toho nemá co mluvit. Těžce snášejí takové věci jako jsou třeba regulační plány v koloniích.

Renáta Eleanora Orlíková: Do krajských voleb nekandiduje poprvé, dokonce také do Poslanecké sněmovny ale zatím pokaždé neúspěšně. Čím teď přesvědčíte lidi aby vám dávali hlas?

Jan Lipner, lídr uskupení STAN: No neúspěšně za hnutí STAN. Faktem je že při minulých volbách ten kredit toho hnutí STAN byl dle mého názoru zcela jiný. Říkali mi lidi proboha vy jste úplně neviditelní, kdo jste, co jste. Myslím si, že jsme na tom PR zapracovali docela dost. Myslím si, že lidi pochopili že jsme hnutí, které dokáže řešit problémy ve veřejné správě.

Renáta Eleanora Orlíková: Některé ty své zkušenosti jako starostové obcí uplatníte na kraji?

Jan Lipner, lídr uskupení STAN: Nechceme aby kraj byl nějakým malým státem. Chceme aby to byla větší obec a aby byl k lidem vstřícný ale když se podíváte co kraje řeší, jestli řeší silnice druhé a třetí třídy a my místní komunikace. Dobrá, mají o něco širší záběr, ale jinak je to jedno. Jestli máme zdravotní střediska nebo nemocnice. Zase si myslím, že se v tom dokážeme orientovat. Jsou tam paralely. Myslím si že to zvládneme.

Renáta Eleanora Orlíková: Jaká jsou hlavní témata uskupení starostové, zelení a nezávislí do krajských voleb?

Jan Lipner, lídr uskupení STAN: Asi nepřekvapím, když řeknu že zdravotnictví. Zjistili jsme, při té krizi, která možná byla víc ekonomickou než zdravotní krizí že tam nějaké mezery máme. A není to jenom v medicíně. Já si myslím, že naši doktoři a zdravotní sestry dělali obrovskou práci ale čemu naše vláda nedokázala zamezi,t tak to je panika, která možná byla větší než je nutné. A s tím by se dalo něco dělat.

Renáta Eleanora Orlíková: Co by se z pozice krajského vedení dalo dělat?

Jan Lipner, lídr uskupení STAN: Informovanost. V okrese Karviná kde teda jsme nebo já působím je pět obcí s rozšířenou působností. Ti dostali informace jenom jedna z nich předala informace dál nám starostů do obcí. Tady dlouho uprostřed okresu Karviná, který bohužel teď je mediálně trošku probírán za Karvinou Darkov nebo ostrůvek vlastně tří obcí nebo několika obcí kde nebyl výskyt vůbec žádný. A lidé to nevěděli.

Renáta Eleanora Orlíková: Jste proti rušení nemocnic to je jedno z témat které chcete řešit.

Jan Lipner, lídr uskupení STAN: No vnímám, že ty nemocnice jsou dneska lepší. Je tam kvalitnější péče. Pacient se uzdraví rychleji, ale to co bylo v Orlové, že se zrušila nemocnice prakticky bez náhrady a hospodařila zde špičkové ortopedické pracoviště to by se opravdu nemělo stávat.

Renáta Eleanora Orlíková: Ať se dostaneme k jiným tématům. Vaše téma do voleb je vzdělávání, tak jakým směrem by se podle vás vzdělávání v kraji mělo nasměrovat?

Jan Lipner, lídr uskupení STAN: To je takový light motiv vlastně všeho. V našem kraji ubývají lidé, někteří starostové,primátoři se s tím těžko smiřují. A já si myslím, že je to normální proces. Jestli tady dělalo sto tisíc lidí dejme v metalurgii, Nová Huť Vítkovice a tyto profese dneska nejsou potřeba. Tak asi je počtem kusů ani IT specialisté nenahradí. S tím se musíme smířit. S čím bych se nerad smířil je útěk mladých schopných lidí mimo tento region.

Jan Lipner, lídr uskupení STAN: Tak co pro to uděláte?

Renáta Eleanora Orlíková: Mohli bychom něco nabídnout. Mně se hrozně líbí ve středoškolství protože co si budem vykládat my tady asi Praze nebo Brnu ve vysokém školství konkurovat nebudeme.

Jan Lipner, lídr uskupení STAN: Co tedy budete na kraji prosazovat?

Renáta Eleanora Orlíková: Kraj má střední školství a co se jim strašně líbí je systém tzv. duálního vzdělávání a myslím si že to není nějaká novinka. A začali s tím v Třinci. Na Slovensku je to uzákoněné, mají tam určité procento, které se zdvihá každý rok.

Renáta Eleanora Orlíková: Takhle to ale funguje v kraji.

Jan Lipner, lídr uskupení STAN: Asi málo když ti lidi utíkají a určitě není.

Renáta Eleanora Orlíková: Nestojí to jenom na tom, aby jsme tady udrželi lidi.

Jan Lipner, lídr uskupení STAN: Samozřejmě mají se i bavit ne jenom pracovat. Takže určitě je třeba se na to podívat komplexně. Pořád je ta image dle mého názoru horší než jak to tedy ve skutečnosti je. Zejména s životním prostředím. Tady to ještě nějak vnímáme, ale když se zeptáte v Praze tak pořád to je černá díra. To je špatně.

Renáta Eleanora Orlíková: Tak budeme věřit, že se pokusíte to změnit. Já vám děkuji za rozhovor.

Jan Lipner, lídr uskupení STAN: Děkuji za pozvání.

Redakčně upraveno / zkrácenoMohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry