Host dne

Sabina Košárková, bronzová juniorka z MS v BMX ve Francii, S. Košárková získala v BMX po 10 letech bronz pro ČR

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Sabina Košárková, úspěšná jezdkyně na kole z oddílu BMX Studénka, je aktuálně nejlepší v ČR. Má stříbro z Evropského poháru v Belgii, zlato z Evropského poháru v Německu a teď je čerstvá majitelka bronzové medaile z mistrovství světa ve Francii. Sabinko, vítejte u nás.

Sabina Košárková, bronzová juniorka z MS ve Francii v BMX: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Velká gratulace.

Sabina Košárková, bronzová juniorka z MS ve Francii v BMX: Děkuji moc.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na začátek, jak dlouho se tomu sportu věnujete a kdo vás k němu přivedl?

Sabina Košárková, bronzová juniorka z MS ve Francii v BMX: Teď v září by to mělo být 7 let a přivedl mě k tomu táta, kdy jsem si zkusila jeden závod u jeho kamaráda v Mankovicích a od té doby mě to chytlo. Bylo tam moc adrenalinu, takže mě to bavilo a začala jsem vlastně v září 2015.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A už takové úspěchy. Mně zpočátku ten sport připadal kdysi pár let zpátky, že to je spíš taková doména kluků. Teď už hodně jezdí i děvčata. Jakou máte ve světě, v Evropě, v Česku konkurenci?

Sabina Košárková, bronzová juniorka z MS ve Francii v BMX: V Česku jezdím s kluky, tam je to docela hodně těžký. Třeba do třinácti let jsem jim ještě stíhala, dalo se to vyhrát nějaký závod a teď to už je těžší. Takže radši závodím v té Evropě s holkami i se staršími, abych tam měla lepší konkurenci. Myslím, že tam jsme pět dobrých holek v těch juniorek, co se prostřídáváme. Takže určitě je to dobrý. Je tam Belgičanka, jedna dobrá Francouzka, která vlastně vyhrála teď a s nimi určitě se dá dobře závodit, že jsou taky technicky dobré. Takže jsem ráda, že tam mám takovou konkurenci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V čem je ten sport náročný? Co musíte tak dobře zvládat, abyste byla na mistrovství světa bronzová?

Sabina Košárková, bronzová juniorka z MS ve Francii v BMX: Na tom sportu asi starty. Ten se mi tam zrovna nepovedl, ale nějak jsem to dohnala, ale určitě do dalších závodů potřebuji mít dobrý starty, abych byla první i na prvním skoku. Určitě velké skoky, nesmíte se bát, když jezdíte a dobrou techniku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A rychlost určitě?

Sabina Košárková, bronzová juniorka z MS ve Francii v BMX: Ano a taktiku nějakou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mě by zajímalo, jak vypadají vaše tréninky, protože přes sezónu, když je počasí, mi to je celkem logické, že asi jste venku na drahách a podobně. Jak to je třeba v zimě, protože to tělo pořád musí být v akci, aby vyhrávalo.

Sabina Košárková, bronzová juniorka z MS ve Francii v BMX: V zimě dělám hodně sprintů, doma na válcích, jezdím na silničce, jezdíme na Mallorku na silničku, tam trénovat s českým týmem, jezdím do Španělska trénovat, abych měla furt nějakou tu techniku na tom bike crosse, tam ve Španělsku je teplo, tam mám kamarádku a určitě posilovnu. Tam trávím spoustu času, abych měla nějakou tu sílu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Které medaile z těch, které jsem vyjmenovala a nevyjmenovala jsem všechny, si nejvíce vážíte? A z jakého důvodu?

Sabina Košárková, bronzová juniorka z MS ve Francii v BMX: Asi teď to bude ten bronz z mistrovství světa ve Francii. Byla jsem první rok juniorka a tím pádem, že jsem tam byla mladší, je to pro mě víc cennější, že jsem se i s těma starším a holkami dokázala jako udržet na takovém dobrém místě.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Mohli bychom trošku to mistrovství světa ve Francii okomentovat, jaké to bylo, co tam bylo nejnáročnější? Co se tam povedlo, co třeba tak trošičku ne, ale povedlo se hodně, když je z toho bronz.

Sabina Košárková, bronzová juniorka z MS ve Francii v BMX: Určitě start se mi tam nepovedl, moc mi tam ty starty nešly. Nevím, čím to bylo, ale to mi nějak nevadilo, protože pak byl první velký skok a ten jsem vždy docela skočila čistě. Tam mě to určitě hodně zrychlilo. Jinak dráha mě docela bavila, byla taková technická, byla postavená jenom pro to mistroství světa. Takže jenom Francouzi si to před předtím projeli na šampionátu jejich a vlastně ostatní to měli úplně stejné, že jsme tam byli všichni zároveň a mohli jsme si to tam natrénovat všichni společně. Měli jsme na to tři dny, takže v tomhle to bylo dobrý, že to bylo jenom dráha pro to mistrovství světa.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaký má povrch taková dráha?

Sabina Košárková, bronzová juniorka z MS ve Francii v BMX: Většinou takový šedý, šotolina a jak to zaválcují, tak je to tvrdý a pak se na tom dá jezdit rychle.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem se ptala, kde jezdíte trénovat, protože na začátku jsem řekla, že Váš domovský oddíl je ve Studénce. Nicméně Vy jste mi prozradila, že to už není dráha, na které taková mistryně může trénovat. Je už Vám příliš malá. Kde teď jezdíte?

Sabina Košárková, bronzová juniorka z MS ve Francii v BMX: Občas tam teda ve Studénce jezdím, když nemám kam jet na jinou dráhu, ale jinak trénuji určitě v Opavě, protože tam mají super start. A abych mohla trénovat starty, tam trénuji. Taky občas jezdím do Benátek nad Jizerou, kde mají super crossovou rampu, na které už já závodím a tam taky potřebuju hodně trénovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bikros je o rychlosti o nějaké taktice, musíte hodně makat, protože to je velká zátěž na nohy, hodně riskovat, nebát se a je spojen taky s úrazy. Kolik jich máte za sebou?

Sabina Košárková, bronzová juniorka z MS ve Francii v BMX: No, mám jich hodně za sebou. Zlomená klíční kost, zápěstí, nějaké naraženiny, pohmožděniny. Ale vždycky to proběhlo nějak v pohodě, už jsem si na to zvykla.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Nebojíte se?

Sabina Košárková, bronzová juniorka z MS ve Francii v BMX: Občas jsem se bála, vždycky potom zranění chvilku, ale teď už se nebojím. Jak mám na sobě chrániče, vždycky si říkám, že člověk musí riskovat, protože chce ten úspěch, vítězství. Když se to nepovede, když spadnete, to nevadí. Třeba měsíc bude doma, ho to pak posílí zase na další závody.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bikros je už natolik populární, že se jezdí na olympiádě. Jak to je s Vámi a se získáním bodů nebo postupů tak, abyste se dostala na olympiádu?

Sabina Košárková, bronzová juniorka z MS ve Francii v BMX: Teď už se začaly sbírat body od tohoto měsíce, od srpna a teď mě čekají nějaké závody, kde se ty body můžou vyjíždět. Je to závod třeba v Belgii nebo v Itálii. Pak samozřejmě Světový pohár v Kolumbii, kde bych chtěla strašně moc jet a nějaké ty body tam zajet, protože tam se jich sbírá hodně a doufám, že už pomalu to nějak vyjde.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To Vám budeme moct držet palce. Ale taky na Vás prozradím, že v posledních měsících nemáte trenéra a bičujete sama sebe a ne trenér. Možná tatínek Vám trošku pomáhá. Z jakého důvodu jste se rozloučila s dosavadním trenérem?

Sabina Košárková, bronzová juniorka z MS ve Francii v BMX: Ono mi to moc nějak nevyhovovalo ten trénink a chtěla jsem to změnit nějak, abych trénovala víc i v zahraničí a s tím trenérem. Akorát jsem si řekla, že zkusím to chvíli sama. Pro mě teď ty úspěchy jsou takové víc cenné, když jsem to zvládla sama. S tátou občas na dráze trénuji. Ten mi hodně pomáhá při nějaké technice startům, když trénujeme, natáčíme videa. Takže děláme pak spolu takový rozbor a teď asi budu mít už trenéra. Takže jsem strašně jako taková šťastná, že něco už se našlo a budu moct trénovat v zahraničí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak těžké je získat trenéra pro sebe?

Sabina Košárková, bronzová juniorka z MS ve Francii v BMX: Ono záleží na tom rozhodnout se pro jakého trenéra. Třeba se zeptat víc těch trenérů a pak se nějak rozhodnu, který je vám blíž. Musí i on chtít ten trenér, aby by vás někam dostal a nesmí mít určitě moc lidí, aby měl tak jako přiměřeně, aby se s ním dalo trénovat, komunikovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Je tajemství, nebo můžete prozradit, s kým jste se domluvila?

Sabina Košárková, bronzová juniorka z MS ve Francii v BMX: Domluvila jsem se s Francouzem Thomasem Allierem. Je několikrát mistr světa, takže myslím si, že tohle mi určitě hodně pomůže trénovat s takovým člověkem.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takže o Vás ještě určitě uslyšíme. Jak dlouho se dá bikros jezdit? Doufám, že nebude vadit, když prozradím, že máte sedmnáct let. Jak dlouho ještě můžete jezdit?

Sabina Košárková, bronzová juniorka z MS ve Francii v BMX: Třeba do třiceti pěti? Můj táta chce ještě taky závodit, ale to už není ta elitní kategorie. Jsou to kruizury, takže i ve čtyřiceti pěti se dá jezdit. Jsou tam, když řeknu dědové v šedesáti letech, závodí a taky je to baví. Jezdí rychle.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaké vybavení musíte mít, abyste se co nejvíce chránila? A na druhou stranu, aby vaše kolo společně s Vámi vyhrávalo?

Sabina Košárková, bronzová juniorka z MS ve Francii v BMX: Všichni jezdci mají povinnou helmu, rukavice, abychom měli bikrosové oblečení, jakoby kalhoty a dres. V elitní kategorii už teda moc jezdci nejezdí s chrániči velkými na hruď, ale většinou holky jezdí s na hruď chrániči, lokty a kolena máme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná, že následují i diváci, kteří si neumí představit, jak bikrosové kolo vypadá. To jen ze záběrů z videí, z Vašich závodů, anebo z fotografií. Jak to kolo je třeba těžké. Popište trošičku to Vaše kolo sportovní.

Sabina Košárková, bronzová juniorka z MS ve Francii v BMX: Kolo teď mám docela těžké. Váží kolem osmi kilo a má to dvě malý kola. Je to dvaceti palcové kolo. Je to takové malinké, jako kdyby na tom jezdilo osmileté dítě, ale je to na ten sport takto přizpůsobené. Mívala jsem kola z karbonu, které vážily třeba kolem sedmi kilo. Ale teď jsem se dostala vlastně do francouzského týmu SANU, kde mi poskytli tyhle kola a jsou o něco těžší, ale doufám, že jednou budou mít taky karbonové.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co třeba rozhodčí, než vás pustí na dráhu? Hodnotí, řeší třeba i to kolo?

Sabina Košárková, bronzová juniorka z MS ve Francii v BMX: Musíme tam mít hlavně sedlo. Když jsme už na těch velkých závodech, musíme mít čip a číslo, abychom mohli se dostat na tu dráhu, projet dráhu, aby ten čip to snímal na ty závody, abychom byli připraveni a určitě tu helmu, rukavice. To je povinný.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Sabi, co je Vaším cílem?

Sabina Košárková, bronzová juniorka z MS ve Francii v BMX: Dostat se určitě na tu olympiádu v Paříži 2024 a vyhrát mistrovství světa.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Budeme držet palce. Děkuji za rozhovor.

Sabina Košárková, bronzová juniorka z MS ve Francii v BMX: Děkuji moc.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat