Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Průmyslová zóna, nový terminál s centrálním parkovištěm, ale i například společné logo Českého a Polského Těšína. Podrobnosti k tématům, ale i dalším, na které se budu ptát už za chvíli od starostky Gabriely Hřebačkové. Dobrý den, vítejte.
Gabriela Hřebačková (NESTR.), starostka Českého Těšína: Krásný, dobrý den Vám i posluchačům.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní starostko, nejdřív velké téma nového terminálu v Českém Těšíně, který brzy už budete otevírat a velmi se na něj těšíte nejen Vy, ale samozřejmě i občané. Co všechno poskytne?
Gabriela Hřebačková (NESTR.), starostka Českého Těšína: Bylo to správně řečeno, že na dopravní terminál se těšíme nejenom my, občané města Českého Těšína, ale samozřejmě všech okolních měst a obcí, protože vnímali jsme už dlouhodobě, že stávající autobusové stanoviště v žádném případě není schopno sanovat potřeby jak občanů, tak cestujících. Jsme moc rádi, že projekt, který se začal už připravovat před několika lety, protože je to rozsáhlá investiční akce, se blíží ke svému finiši a doslova do písmene na zelené louce, jak Fénix z popela stane dopravní terminál, který odpovídá předpokladům a požadavkům třetího tisíciletí. Budovalo se na ploše o rozměru 17 tisíc čtverečných metrů a jedná se nejenom o vybudování dopravního terminálu, ale i rozsáhlých dvou parkovišť, které nabídnou 182 parkovacích míst. Přidanou pozitivní hodnotou dopravního terminálu je bezesporu zázemí jak pro cestující, tak pro personál, pro obsluhu, protože současný dopravní terminál tady toto nenabízel. Když už mluvíme o terminálu dvacátého prvního století, myslíme nejenom na chodce a účastníky silničního provozu, ale také i na cyklisty, protože tam je myšleno i na cyklisty. Dopravní terminál umožňuje návaznost na cyklotrasy, které směřují přes centrum našeho města a především umožňuje i zázemí ve formě cykloboxů, stání pro kola. Takže jsme za to moc rádi a jsme i rádi tomu, že náš projektový management a díky i externím pracovníkům dosáhl na dotaci, která je bezmála více než sedmdesát dva miliónů korun. Takže velké poděkování.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Z celkového počtu?
Gabriela Hřebačková (NESTR.), starostka Českého Těšína: Zhruba sto milionů korun.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k dalšímu tématu, a to je průmyslová zóna v Českém Těšíně. Ta se rozšiřuje, někteří firmy už tam působí. Dá se hovořit o tom, kolik pracovních míst průmyslová zóna českému Těšínsku a okolí nabídne.
Gabriela Hřebačková (NESTR.), starostka Českého Těšína: Tady bych byla velmi opatrná vzhledem k tomu, že se jedná o soukromé investice ne jednoho subjektu, ale několika subjektům. Takže bych byla velmi opatrná, co se týká vytvoření nových pracovních míst. Ale jedno je jisté tím, že tam vznikají různě diferencované pracovní možnosti, příležitosti, vznikne průmyslová zóna, která bude velmi pestrá. To znamená, nebude se jenom například, jak to bývá u velkých podniků, které jsou zaměřeny na těžký průmysl, takže přijímají profese, které jsou úzce specializované. Takže si myslím, že ten počet opravdu pokryje, co se týká nabídky široké spektrum žadatelů, co se týká práce. Možná na vysvětlenou pro posluchače, protože ti, kteří projíždí tou průmyslovou zónou, možná vnímají, že od rychlého startu, kde začaly vznikat a začalo se budovat na té ploše, nastalo období nějaké stagnace, ale podle informací, které máme, zde se odrazila bohužel krize ve stavebnictví v podobě vysokých finančních nákladů.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dá se říct, nebo máte informace, kolik nových pracovních míst vznikne v průmyslové zóně?
Gabriela Hřebačková (NESTR.), starostka Českého Těšína: Bohužel tady tyto informace nám soukromí investoři neposkytují.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k dalšímu tématu. A to je změna ulice Hlavní. Tam jste poprvé v historii Českého Těšína využili architektonickou soutěž, paní starostko, proč?
Gabriela Hřebačková (NESTR.), starostka Českého Těšína: Já bych možná vysvětlila pro posluchače, kteří neznají tu ulici Hlavní. Je to ulice, která je svým způsobem nechci přímo použít slovo kontroverzní. Je to ulice, která je na jedné straně tepnou a hlavním příchozím kanálem do České republiky a možná je nasnadě, že každý má tendenci porovnávat ji s tím, jak to vypadá v Těšíně, což je vlastně součást našeho významného dvojměstí. Je třeba si uvědomit, že naše město Český Těšín je sto let staré. Takže někdy porovnávat historické jádro města Těšínem a s Českým Těšíně není úplně správné. Ta druhá rovina je, že potom srovnávají nejenom, co se týká toho architektonického vjemu a vnímání té ulice, ale potom spektra prodávajících a vůbec sortiment a nabídka těch obchodů, které bohužel my jako město nedokážeme ovlivnit. Proto, když vznikla možnost a chceme reagovat na dotační tituly, kde budeme se snažit získat pokud možno externí financování pro rekonstrukci ulici hlavní. Bylo nasnadě přistoupit k razantní, pokud možno k razantní změně ulice Hlavní. Ale přiznám se, že jsme nechtěli, aby ta změna byla od stolu, že ji udělá svým způsobem nějaká politická reprezentace, která toho času je třeba na radnici, ale uvědomili jsme si potřebnost, že je potřeba, aby nám s tím pomohli a výrazným způsobem se zasadili odborníci.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co tedy navrhli?
Gabriela Hřebačková (NESTR.), starostka Českého Těšína: Navrhli, respektive prvním tím vodítkem bylo, že vůbec na ty architektonické soutěže, kde už velkým plusem je to, že v komisi sedí odborníci, to znamená, ti mají tu převahu v tom hlasování. Vypsala se tedy soutěž, přihlásilo se osm architektonických kanceláří do druhého kola a potom pokračovalo pět, kteří měří čas na dopracování. A výsledkem je, že máme první tři místa, kde první místo obsadila společnost Fris architekti společnost s ručením omezením. A oni nabídli, udělali takový, jak by ta ulici mohla vypadat. Kdybych to má hrozně zestručnit, protože to se těžko popisuje. Bude to ulice, která si zachová jednak historický ráz, jednak respektuje na potřeby občanů, kteří tam bydlí a kteří se v našem městě pohybují. Snaží se reagovat i na stávající klimatické podmínky, to znamená ve formě ozelenění té ulice a využití právě toho přirozeného vsakování. A v neposlední řadě snažili se vyřešit i kombinace, místa, kde je klidová zóna, to znamená ke shromažďování občanů, využití prostoru k nějakým společenským aktivitám, ale zároveň vybalancovat to, aby doprava byla zachována, ale svým způsobem díky dopravnímu řešení došlo ke zklidnění. Základním stěžejním faktorem pro to, co architekti respektovali a měli na zřeteli, byla i studie, kde jsme v minulém roce dělali šetření mezi občany, kde občané měli možnost vyjádřit se a říct, jaké požadavky nebo jak by si to i oni představovali.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Architekti ulici zapracovali teď, kdy se začne stavět, nebo když se ta ulice Hlavní začne proměňovat a za kolik peněz nakonec to bude?
Gabriela Hřebačková (NESTR.), starostka Českého Těšína: Hned je třeba si uvědomit, že to je ten první významný krok, který nastartuje ty další kroky, to znamená k projektování a ve finální fázi až ke stavebním povolení. Je jasné, že se nebude projektovat nebo začít stavět dříve než v roce 2023 nebo 2024. Protože je třeba si uvědomit, že i nás coby město dohnala celá řada jiných věcí, kde budeme muset se finančně na tom významným způsobem podílet.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik to tedy nakonec bude?
Gabriela Hřebačková (NESTR.), starostka Českého Těšína: Zatím to vypadá, že celkové odhady by mohly být do těch několika desítek milionů mezi padesáti sto miliony. Jak už to bývá, v těchto věcech jsem velmi opatrná, protože víme, že ta situace je velmi nejistá.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní starostko, Vy jste zmínila, že občané se mohli vyjadřovat k tomu, jak by nebo co by si představovali, aby bylo zapracováno do návrhu změny ulice Hlavní. Taktéž mohli hovořit do toho, jak bude vypadat logo, společné logo Českého a Polského Těšína. A proč jste vůbec přistoupili k tomu, že společné logo máte?
Gabriela Hřebačková (NESTR.), starostka Českého Těšína: Já už jsem to naznačila, že my jsme významná součást dvojměstí Těšína a Českého Těšína. Tudíž celá řada významných projektů je ve spolupráci s Těšínem a je tedy nezbytné, aby lidé, kteří přijíždí a účastní se těch akcí hned na první dobrou, věděli, že je to česko-polský projekt, že to je česko-polská akce. Proto jsme vlastně oslovili projektové kanceláře a návrháře nebo lidi, kteří se tady tímto marketingem zabývají, aby nám vytvořili návrhy společného loga, společné značky. Občan, jak jste správně říkala, měli možnost hlasovat. Hlasovali při konání právě česko-polských akcí. Výsledkem je tedy česko-polské logo, které bude používáno právě na akcích, které zastřešují obě města. Je to kupříkladu svátek tří bratří, strašidla na zámku a celá řada jiných dalších projektů.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Takto se postupně dostáváme k benefičního koncertu, který chystáte na 16. 9. Je to takový koncert, který děkuje sociálním službám nebo především sociálním službám, protože já pro naše diváky jenom podotknu, že vy v Českém Těšíně si říkáte, že jste městem sociálních služeb. Proč?
Gabriela Hřebačková (NESTR.), starostka Českého Těšína: Říkáme to tak na základě zkušeností, které naši významní sociální partneři mají s námi coby městem. My jako za město vždycky v superlativech hodnotíme práci všech organizací, kteří se zabývají sociální práci. A na druhé straně slyšíme, že v podstatě ta přidaná hodnota nebo respektive sociální služby vnímají tu přidanou hodnotu i v nás coby městu. Vnímáme to tak, že my si to uvědomujeme pravidelně, že bez těch sociálních služeb by to město nefungovalo tak, jak funguje. Ale ten koncert, když je, když se tam shromáždí občané, je ještě takovou vyzvednutím toho, abychom si uvědomili, že buďme rádi, že jsme zdraví, soběstační, ale to štěstí má takovou tenkou skořápku a může přijít situace, kdy budeme potřebovat pomoc. Pak nemusíme zoufat, pak tu jsou oni, sociální služby, kteří vždycky jsou připraveni, slouží nám pomocí a my v Českém Těšíně jsme neskutečně rádi, že je tady máme.
Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Krásná tečka na závěr našeho rozhovoru. Děkuji Vám za něj.
Gabriela Hřebačková (NESTR.), starostka Českého Těšína: Děkuji.
Redakčně upraveno / zkráceno.