Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Alena Vitásková, kandidátka na prezidentku: 100 tisíc hlasů je podmínka mé kandidatury

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Bývalá předsedkyně Energetického regulačního úřadu, bohumínská rodačka Alena Vitásková oznámila v lednu kandidaturu na prezidentku. Krok podle svých slov zvažovala několik let. Dobrý den ve studiu televize Polar vítejte.

Alena Vitásková, kandidátka na prezidentku ČR: Dobrý den a děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní Vitásková, než se budeme bavit o kandidatuře, pojďme si něco říct o současné energetické situaci. Je nutné se zbavit ruského plynu, co by se stalo s naší ekonomiku? A jaký je Váš názor na současný vývoj v plynárenství? Široká otázka.

Alena Vitásková, kandidátka na prezidentku ČR: Ano, je to široká otázka. Já to vezmu ještě trošinku zpět, protože ty první nárazy energetické krize nastaly v loňském roce, někdy ten září, říjen, kdy začali bankrotovat obchodníci s energiemi, ať už s elektřinou nebo plynem, například o Bohemia Energy se nejvíce hovoří, protože měla největší počet spotřebitelů. Takže ta krize začala v té době. Pět let funguje můj institut Aleny Vitáskové, nechala jsem tam své jméno. V té době jsem vyzvala odborníky v energetice, protože jsem tušila, že ta špička ledovce začíná hodně vykukovat. Tak, jak jsem v roce 2015 ještě jako předsedkyně ERÚ predikoval a žádala nápravu, že se blížíme a jsme někteří občané v energetické chudobě a že nás čeká energetická bída, jestli něco neuděláme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dalo se v té době udělat něco? A co? Jsme závislí jen na Rusku?

Alena Vitásková, kandidátka na prezidentku ČR: Ale to není o závislosti na Rusku. To je o tom, jak je evropská energetická politika postavena. To bychom museli rozebrat úplně do detailu a na to asi nebude čas. Ale já bych pokročila dál. Tudíž zpátky k tomu institutu. Já jsem vyzvala odborníky, založili jsme pracovní skupinu, která se jmenuje "Energie není luxusní zboží" a předkládali jsme jak vládě Andreje Babiše, který už sice končil po volbách, tak následně vládě Petra Fialy a jeho ministrovi návrhy, abychom zbrzdily, zastavily, a to bylo ještě před invazí. Takže jsme navrhovali různé kroky k tomu, abychom ochránili spotřebitele na českém trhu. Netýká se to jenom domácnosti. Jsou to i firmy, jsou to velké průmyslové podniky, které spotřebovávají energii a dostávaly se z její cenou do nekonkurenčního postavení. Musím s politováním sdělit, že přestože se snažíme a stále informujeme alespoň veřejnost, aby věděla, že se dá ještě stále něco udělat...

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A co se dá tady udělat?

Alena Vitásková, kandidátka na prezidentku ČR: Daly se zastropovat ceny v té době, protože když jsme začali teda tím plynem....

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Někdy v loňském roce už?

Alena Vitásková, kandidátka na prezidentku ČR: Jistěže se mohlo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ve kterém roce asi vidíte, že už by se mohlo?

Alena Vitásková, kandidátka na prezidentku ČR: Když už se prokázalo, že skutečně ti obchodníci padají a nastal problém, tak se vědělo, že to půjde dál, že ten problém bude narůstat. Daly se zastropovat ceny, zrušit emisní povolenky nebo vyjít z těch poplatků za emisní povolenky. Daly se udělat záležitosti, které souvisí se vztahem k DPI k těm dodavatelům poslední instance, že mohli na ně převést tu zátěž od občanů. Ne, aby občané najednou měli takový skok.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To se nestalo?

Alena Vitásková, kandidátka na prezidentku ČR: Ne, nic z toho se nestalo. Proto jsme tam, kde jsme a my stále nakupujeme z Německa ruský plyn a my jsme téměř ze sta procent závislí na ruském plynu. Rozdíl je v tom, že my tento ruský plyn nakupujeme z Německa v násobcích ceny než nakupují Němci od Rusů.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: V době, kdy Vy jste byla šéfkou energetického úřadu, tak se něco nedalo vymyslet a udělat?

Alena Vitásková, kandidátka na prezidentku ČR: Když jsem byla na ERÚ, tak obchodníci s plynem začali spekulovat a začaly je nárůst ceny plynu. Mně v té době politici nedovolili, abych zahájila regulaci tohoto sektoru, tak jsem udělala alespoň v té době indikativní ceny plynu, kdy jsme čtvrtletně seznamovali spotřebitele kolik plyn může stát. No a ti obchodníci okamžitě všichni spadly. Dalším krokem, kdy jsme ušetřili konečnému spotřebiteli, to bylo zastropování ceny. Čili se už hovoří o zastropování v té době, a to jsem neměla zrovna fandy ve vládě. Bylo to zastropování ceny za zelenou energii takzvaně. Je to o té odvaze těch úředníků a politiků. My máme nějaké zprávy, sem tam nám někdo z těch politiků odepíše na naše požadavky, ať se dělají nějaké kroky. Takže oni nemohou, protože Brusel. Oni totiž v té vládě zapomínají, že Brusel není ten, který jim musí diktovat, že tady jsou čeští občané a podnikatelé, kteří podnikají na území České republiky. To je ten primát, který oni mají poslouchat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To není možná o diktátu, ale spíše o dohodách, přece jenom jsme součástí Evropské unie.

Alena Vitásková, kandidátka na prezidentku ČR: Zase musíte brát, že je to diktát. Protože, jestli se naše vláda vymlouvá, že EU nedovolí, tak pak se musíte zamyslet nad tím, proč Maďarsku dovolí? Proč Slovensko ty ceny nějakým způsobem zastropovalo a ušetřilo konečné spotřebitele.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: My jsme třeba dostali teď výjimku na dovoz ruské ropy, tak není to asi jenom úplně tak jednostranné, jak říkáte. Můžu tedy přejít k dalšímu tématu? Pojďme se bavit o Vaší kandidatuře. Jaký by měl být podle Vás český prezident? Jaké by měl zastávat hodnoty, postoje, názory?

Alena Vitásková, kandidátka na prezidentku ČR: Vzhledem k tomu, že jsem vyhlásila, že mám zájem být kandidátem někdy v tom lednu a zároveň jsem sdělila, že kandidátem nejsem ještě, protože já usiluji o podporu občanů a nejen zákonnou podporu na petiční archy, těch padesát tisíc podpisů. Já chci sto tisíc podpisů z jednoho prostého důvodu, že chci mít silnou podporu v případě těch dalších utkání v tomto boji o prezidentský post.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když byste těch sto tisíc nezískala, tak do toho vůbec nejdete?

Alena Vitásková, kandidátka na prezidentku ČR: Ano, protože když to vezmete matematicky, abych zvítězila potřebuji asi dva miliony osm set hlasů, které mi voliči dají v následných volbách. Takže těch sto tisíc, kteří mně dají ten podpis, je asi nula celá čtyři procenta z toho jak odhaduji, čtyři procenta. Takže je to opravdu hodně málo co chci, ale je to důležité, abych já měla jistotu, že mě ti občané skutečně chtějí.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme k té otázce, jaký by měl být podle Vás český prezident? Jaké by měl zastávat hodnoty, postoje a názory?

Alena Vitásková, kandidátka na prezidentku ČR: To je dost široká otázka, na kterou vám odpovím jenom je jednou větou: prezident by měl mít zájmy o své občany, měl by je chránit, to je ta první a nejdůležitější jeho role. Primát občana by měl být nad státem, to je to zásadní. Co se týká těch dalších věcí, tak, jak jsem sdělila budu se vyjadřovat k prezidentské kampani a k mým názorům, jakmile bude vyhlášený termín voleb. To pan předseda senátu bude vyhlašovat možná v srpnu, nevím kdy. Když bude termín, voleb a já budu mít dostatečnou podporu, tak se budu vyjadřovat úplně ke všem tématům.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jsem v úvodu řekla, že několik let jste přemýšlela o tom, jestli vůbec budete kandidovat v prezidentských volbách. Proč jste se nakonec rozhodla?

Alena Vitásková, kandidátka na prezidentku ČR: Opravdu jsem se rozhodovala dlouho a to z toho důvodu, že mě občanská veřejnost dokonce i písemně žádali ať do tohoto boje jdu. Na druhé straně jsem měla velmi špatnou zkušenost vůbec se státem jako takovým, když jsem byla nezákonně ve vykonstruovaných kauzách trestně stíhaná osm let a ještě se vlečou soudy o odškodnění mého zničeného života. Takže jsem v té první fázi neměla možná sílu pokračovat, protože vím jaký boj to je. Nicméně v institutu, kde hájím a ochraňují lidská práva, teda v naší republice, protože jsem zjistila, že je to nutné. Pak to rozhodnutí a situace, která je, tím nemyslím po zahájení toho konfliktu, protože já jsem se rozhodovala před zahájením konfliktu. Rozhodla jsem se, že pokud občané skutečně to myslí vážně a tak, jak mě podporovali a stále chtěli ať kandiduji. Takže do toho půjdu, protože tento stát si zaslouží, aby jeho prezident, prezidentka, nevím, kdo bude zvolen, nakonec, aby měl rád tento národ. Aby měl rád život v Česku, aby se zasazoval o to, že skutečně čeští občané nebo občané, kteří žijí v Česku, aby firmy, které podnikají v Česku měly zastání u hlavy státu a aby se nedostávali až na několikeré místo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Prezident Zeman uvedl, že máte značnou šanci stát se jeho nástupkyní. Jak to vidíte Vy?

Alena Vitásková, kandidátka na prezidentku ČR: Pokud dostanu těch 100 tisíc podpisů, tak jsem si jista, že mám víc než tu šanci.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor.

Alena Vitásková, kandidátka na prezidentku ČR: Děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat