Stáhnout video

Host dne

Tomáš Kužel, krajský ředitel PČR MSK: Při bohumínské tragédii zasahovala stovka policistů

Renáta Eleonora Orlíková, Tv Polar: Obrovská tragédie v Bohumíně, v sobotu 8. srpna odpoledne hořel byt v jedenáctém patře panelového domu. Požár byl založen úmyslně. Z bytu poté vyskočilo pět lidí. Zemřelo jich celkem 11 z toho tři děti. Jde o nejtragičtější požár bytového domu od roku 1989. Ve studiu vítám brigádního generála Tomáše Kužela, ředitele krajské policie. Dobrý den. Tak pane řediteli možná na začátek. V roce 2013 výbuch plynu ve Frenštátě, loni v prosinci střelba ve fakultní nemocnice a 8.srpna Bohumín. Mají ty případy něco společného?

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: Poslední případ Bohumín ještě není ukončen. Nicméně už teď z prvotních informací, které máme a z prvotního šetření vyplývá, že je to úmyslný trestný čin. Všechny tři tyto tyto záležitosti jsou páchány v danou chvíli s úmyslem. Frenštát známé. To byl výbuch plynu iniciovaný pachatelem. Fakultní nemocnice - střelba je iniciovaná pachatelem a Bohumín pravděpodobně bude ve stejném duchu, to znamená požár iniciovaný pachatelem.

Renáta Eleonora Orlíková, Tv Polar: Jaké to bylo, když jste přijel na místo do Bohumína a ještě taková podotázka. Jste to vy, kdo pak řídí celou tu akci a je to vždycky policie, která je tím řídícím orgánem v tu chvíli na místě?

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: Tak já začnu ze začátku vašich otázek. Ano, když jsem přijel na místo, tak přebírám veškerou odpovědnost. Ne, není to policie, která vždy řídí činnost na místě takové události. Je to vždy podle typu té události, která se stane. Když je to směrem do lékařského hlediska, je to lékař třeba ze záchranné služby nebo ředitel záchranné služby pokud přijede na místo. Pokud je to střelba ve fakultní nemocnici řídí tuto záležitost policie, protože to spadá do ranku, hlavní díl jde za policií a Bohumín protože to byl požár, tak primárně veleli hasiči. Policie pracuje až jakoby v té sekundární roli, to znamená organizace na místě činu, organizace dopravy při tom požáru, nájezdy vozidel a poté samozřejmě ale celé vyšetřování, to už potom přebíráme jako policie my.

Renáta Eleonora Orlíková, Tv Polar: A jaké zkušenosti jste nabrali z těch posledních případů a možná je to potom součástí jakési strategie pro další případy a přípravu na další podobné případy?

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: Snad ne, kdybychom se s nimi setkali, tak každý případ vás určitým způsobem posune. Ať už v kontrole nastaveného systému o kterém si do té doby myslíte, třeba že je dobrý. Může být dobrý, nemusí a to právě odhalí až tyto skutečné případy. Máme spoustu cvičení, různých imitací střelby na školách, na úřadech, v nemocnicích. Pokud narazím zrovna na fakultní nemocnici, ale když je to potom v reálném čase, tak je to o jiných časech, o určitě větší nervozitě, určitě o větším počtu zapojení policistů, ale i celého integrovaného záchranného systému, protože když máte událost jako ve Fakultní nemocnici v Porubě, kde máte následky, tak strašné jaké tam byly, tak k tomu potom přistupujete úplně jinak než když se jedná o běžné cvičení a vy to víte od začátku, třeba na základní škole.

Renáta Eleonora Orlíková, Tv Polar: Pachatelem je 55ti letý muž, který se k činu přiznal a také údajně řekl, že nepředpokládal, že to dojde až tak daleko. Chtěl tu rodinu pouze postrašit a hrozí mu doživotí.

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: Já bych nechtěl komentovat úplně slova popřípadě s výpovědí. To teď není na místě. Nicméně mohu potvrdit, že za takovýto čin obecně s takovýmito následky hrozí až výjimečný trest. To máte pravdu.

Renáta Eleonora Orlíková, Tv Polar: Pachatele zachytili nebo zatkli v tu chvíli strážníci a předali ho vám. Byla to náhoda?

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: Nevím, jestli se to dá nazvat náhodou. První na místě byla městská policie, druhá na místě zhruba po půl minutě byla hlídka Policie České republiky. Když městská policie podle informací které mám přijela na místo, tak se na místě vyskytoval přímo u toho domu muž, který o sobě prohlašoval, že ten požár založil on. Takže ho samozřejmě zajistili v tu chvíli, ale už přijíždí hlídka Policie České republiky. Policisté vyskakují z auta a městská policie sděluje Policii České republiky, že tento muž o sobě prohlašuje, že by na tom požáru měl mít nějakou účast. Takže si ho přebírají, zajišťují a ve spolupráci s Městskou policií eskortují na obvodní oddělení Policie České republiky. Následně už s ním potom pracuje v pozdějším čase, ale ještě téhož dne kriminální policie. To znamená operativci a vyšetřovatele ze služby kriminální policie a vyšetřování.

Renáta Eleonora Orlíková, Tv Polar: Údajně ještě v sobotu se přiznal k tomu činu.

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: Bez komentáře.

Renáta Eleonora Orlíková, Tv Polar: U události zasahoval také speciální tým z Prahy. Z jakého důvodu?

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: Nenazval bych, že zasahovali, ale spolupracovali. Je to tým odborníků z Kriminalistického ústavu, který identifikuje oběti podle DNA, takže to byla jejich úloha. Proto přijeli až zhruba za šest nebo sedm hodin. Za prvé museli se na tuto akci připravit a museli jsme je i jako policie převézt na místo této události a jejich činnost je v této oblasti o které jsem hovořil.

Renáta Eleonora Orlíková, Tv Polar: Jak náročný zásah pro policisty v Bohumíně to byl?

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: Náročný z hlediska organizace činnosti na tom místě. Možná i trošku náročnější z hlediska ohledání místa činu, protože jsme měli několik míst v uvozovkách činu. Jednak to bylo před domem a kolem domu, potom samotné místo požáru. Požáry jsou specifické pro následné vyšetřování policie tím, že velmi úzce spolupracujeme s hasičským záchranným sborem, s vyšetřovateli z Hasičského záchranného sboru, protože oni jsou ti odborníci na iniciaci různé iniciátory, způsob hoření, kde asi byl požár založen a to jsou zase pro nás důležité informace, které potřebujeme pro další vyšetřování, takže tam je velká symbióza.

Renáta Eleonora Orlíková, Tv Polar: Během zásahu se zranili dva hasiči a také jeden policista. Jaká měli zranění, jak vážná?

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: Tak, jaká zranění přesně měli hasiči nevím, spekuloval bych. S policistou, který byl na místě a který byl přímo v domě, když ještě požár trval, to znamená byl na místě jeden z prvních ne-li vůbec první a asistoval při vyklízení toho domu, už hořícího domu, tak viděl jsem, že byl nadýchán kouřem, měl červené oči, takže byl na místě ošetřen. Pokud mu dávali na chvíli dýchat kyslík, k pročistění plic, tak je to možné, ale u toho už jsem nebyl.

Renáta Eleonora Orlíková, Tv Polar: Kolik zasahovalo policistů na místě?

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: To je správná otázka, když jsem tady jel do studia, tak jsem o tom přemýšlel. A když to vezmu úplně komplexně, když to vezmu od první hlídky, která přijela na místo události, pak tam přijeli specialisté na dronovou techniku. Chtěli jsme natočit okolí toho požáru, speciální pořádková jednotka, pracovníci služby kriminální policie a vyšetřování, další supportní služby, tak si myslím, že nejsem daleko od čísla 80 až 100 na tom místě v daný den.

Renáta Eleonora Orlíková, Tv Polar: Je to hodně nebo málo s ohledem, když srovnáváte s jinými podobnými případy, které už jste zmínil?

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: Prostě to bylo nutné. Bylo to nutné z hlediska zajištění toho místa, zajištění místa i co do možností práce složek IZS, protože když jsem přijel na místo, byl jsem tam poměrně brzo, tak tam vládl značný chaos ve smyslu ne v rámci Integrovaného záchranného systému, ale osob, které se vyskytovaly na tom místě, hned u domu bylo hřiště, kde si předtím hrály děti, byly tam rodiny na procházce hned u toho. Na druhou stranu je park, takže se tam vyskytovalo hodně lidí, desítky možná stovky bych řekl v tu chvíli. A my jsme potřebovali jednak klid a jednak prostor na práci, na příjezd specializované techniky, tak tam jsme museli udělat určitá organizační opatření ano a razantní organizační opatření.

Renáta Eleonora Orlíková, Tv Polar: Jaké bude mít vyšetřování další postup, jak dlouho může trvat? Četla jsem, že až několik měsíců.

Tomáš Kužel, ředitel PČR MS kraje: To je pravda. Vzhledem k tomu, že se jedná o požár a už jsem hovořil o součinnosti s vyšetřovateli hasičského záchranného systému, tak určitě bude nutné vyžádat si od expertů různé znalecké posudky, ať už teda směrem k pachateli nebo směrem k tomu místu nebo směrem k iniciační látce, pokud tam byla přítomna, jakože mám informaci, že pravděpodobně ano. Takže to všechno může nějakou dobu trvat a určitě se bavíme o horizontu měsíců.

Renáta Eleonora Orlíková, Tv Polar: Pane řediteli, já vám děkuji za rozhovor. Na shledanou.Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry