Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Jan Válek, promotér, Top Festival 2024: Vanilla Ice, Gipsy Kings, Safri Duo, O-zone

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Top Festival proběhne 16. června v Dolní oblasti Vítkovic. Mohlo by se zdát, že to je novinka v ostravské festivalové scéně, opak je pravdou. Top Festival navazuje na Oldies Festival, který odstartoval svou historii v roce 2015. Podrobnosti k letošnímu ročníku promotér Jan Válek. Dobrý den, vítejte u nás.

Jan Válek, promotér: Dobrý den.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme hned v úvodu zmínit letošní změny. Tou největší, tu už jsem řekla, je změna názvu festivalu. Proč jste do toho takhle šli?

Jan Válek, promotér: Změnu jsme plánovali už dva tři roky předem a jelikož jsme se zpátky vrátili na dolní oblast, tak se nám to jevilo jako dobrý tah všechno najednou. A máme to tady. Top festival nás nelimituje. Můžeme si dělat v uvozovkách, co chceme a můžeme si pozvat, koho chceme. Oldies festival byl fajn, 7 ročníků máme za sebou. Já si myslím, že úspěšných. Ohledně organizace i návštěvnosti. No, ale stačilo. Bohužel ne všichni jsou oldies, koho bysme chtěli a tam ty limity prostě nastaly v názvu, v komunikaci. Takže jsme si řekli, že Top Festival bude TOP.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste řekl, že ne všichni jsou oldies. Kdy se překonává ta hranice oldies? A už můžete v uvozovkách na festival pozvat i tyhle účinkující, kteří neprotestují?

Jan Válek, promotér: Já osobně to datují třeba dejme tomu 15 let zpět. Někdo řekne, že je to 20. Takže je pravda, že už by to dneska mohli pozvat dám příklad kapelu, která je z roku 2000 a už by se mohla považovat za oldies. A když potom zvednete telefon někomu a řeknete mu hele, přijďte na Oldies festival, tak on se v podstatě urazí. Jo? On řekne "Já ještě nejsem oldies, jo?" Což jakoby je pravda, ale zároveň i jakoby v časovém nějakému horizontu, už by se to takhle mohlo brát, jo? Takže proto ta změna, abychom mohli zvednout telefon komukoliv a nemuseli jsme ho přemlouvat, že je oldies a není oldies. Ale, ať přijede.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Další velkou změnou je to, že se vracíte do dolní oblasti. Proč?

Jan Válek, promotér: Dolní oblast, tam jsme začínali a v podstatě v covidové situaci, kdy jsme sem otevřeli brány, tak jsme zjistili, že máme špatný kalendář z dolní oblasti. Nemohlo se to z naší strany přesunout. Tak jsme našli variantu Polygonu Libros. Tam se nám to organizačně líbilo. Bohužel naši návštěvníci nebyli moc spokojeni s areálem, který pro nás byl vyhovující, ale pro ně ne. A tak jsme se zpátky domluvili s dolní oblastí.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co se jim na polygonu nelíbilo?

Jan Válek, promotér: Nevím dostupnost, že lokalita těch věcí tam bylo dost, co lidi jakoby připomínali. Z naší strany to tak nebylo. Ale jak jsem říkal, poslouchali jsme hlas lidu.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak to je super, že takhle reagujete a vyhovíte svým návštěvníkům v tom, kde by ten festival chtěli mít.

Jan Válek, promotér: Máme to štěstí, že ještě si můžeme vybírat.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: No, myslíte si, že to ovlivní ten areál i počet návštěvníků?

Jan Válek, promotér: To jsme taky jakoby hodnotili. A je pravda, že jsme se setkali s tím, že nám lidé řekli "až to bude zpátky v dolní oblasti, tak my zas přijdeme". A to nebyl jeden člověk, to byly desítky lidí, kteří řekli na Polygon Libros, my nepojedeme. I když bychom chtěli, ale my tam nepojedeme. Jo, chtěli bychom vidět tu kapelu nebo chtěli bychom zažít Oldies festival.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Letošní line up je opravdu nabitý. Myslím si, že opravdu jsou tam jména, která jsou velkým lákadlem. Cítíte to v tuto chvíli i vy tak, že jste trefili do černého?

Jan Válek, promotér: My bysme si to přáli, abysme se trefili do černého. Přiznám se, že jsme na tom pracovali opravdu půl roku denně. Opravdu, náš headliner Vanilla Ice je americký rapper. Je to fenomén devadesátých let, i když s jednou brutální písní, ale jako rozbil veškeré hitparády na téhle planetě. Když to řekneme jakoby jednoduše. A naštěstí se to podařilo po čtyřech, pěti měsících denní komunikace. Řekl teda "okej, já přijedu".

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je docela málo. Čtyři, pět měsíců. Já jsem čekala, že řeknete, že jste na tom pracovali třeba rok.

Jan Válek, promotér: Ne, ne, ne. Na některých věcech jsme pracovali rok, ale Vanilla Ice. Měli jsme více nabídek. Přiznám se, že jsme i oslovili jednoho vystupujícího, který nakonec zvolil, když to řeknu, konkurenční festival Colours of Ostrava a Sean Paul zvolil Colours místo Top Festivalu. Takže s ním jsme taky byli v komunikaci a nakonec jsme teda rozhodli pro Vanilla Ice.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co vlastně rozhoduje o tom, že se účinkující hvězda rozhodne přijmout nabídku buď na Top Festival, nebo na jiný? Jsou to peníze?

Jan Válek, promotér: Můžou to být peníze, ale může to být lokalita, může to být historie, organizace festivalu. Je tam toho strašně hodně. Je tam toho, za jak dlouho, termín samozřejmě je velmi důležitý, ať to sejde se vším, co mají oni okolo, co máme my okolo. Takže to jakoby skloubit všechno dohromady není někdy jednoduché a proto ty komunikace trvají opravdu měsíce, půl roky i roky, jak tady naznačujete. Ale tím Vanilla Ice, pro nás to bylo na dlouho, pro někoho to vypadá, že půl rok je jakoby je sranda, ale to jsou opravdu denní komentáře.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Další hvězdou určitě je Safri duo. To si myslím, že snad je málo lidí, kteří by je neznali. Tak jak to bylo s nimi? A možná pojďme k tomu 15. červnu, jak to vlastně bude v ten den probíhat?

Jan Válek, promotér: K 15. červnu, jak jsme zmiňovali, vracíme se do Dolní oblasti. Pro nás na jednu stranu super, že prostředí známe, víme přesně, kde se budeme pohybovat, co od toho můžeme očekávat, co musíme udělat pro to, aby to fungovalo. No a jak jste se ptala, tak brány se budou otvírat ve 12 hodin, nejpozději ve dvě. V tomhle ještě nemáme produkční moc jasno. Musíme doladit nějaké věci, což probíhá právě v tuhle chvíli. Každý den už se začínají řešit organizační věci, nakupují se letenky a už to fakt jde do finále, protože jsme v podstatě za měsíc ani ne, máme festival. No a Safri duo, tam máme tu výhodu, že v roce 2019 byli na Oldies festivalu právě v Dolní oblasti. Potom nastala ta covidová situace. U Safri duo, tam to trvalo třeba to první oslovení 2 roky. 2 roky jsme jim říkali ať přijedou, Oni nakonec přijeli. A na Top Festival, kdy jsme je oslovili v daném termínu, měli jsme to štěstí, že měli volno a tam to šlo během týdne to fungovalo a tam zafungovala ta komunikace z předešlých let.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Navazujete na něco.

Jan Válek, promotér: Oni věděli, kam jedou, kdo je oslovil, ptali se, jestli to bude všechno tak, jak to mělo být minulý rok. Nebo na posledním vystoupení, což jsme jim potvrdili, tak řekli, že s tím není problém, že přijedou.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak to je tedy s časem? 15. června se ve 14 hodin otevřou brány festivalu. Jak to bude probíhat? Co dalšího tam lidi uvidí? Nenapínejte.

Jan Válek, promotér: Změnili jsme moderátora, toho zatím necháme v utajení celého Top Festivalu a kolem páté hodiny by měl vystoupit první vystupující. To je Robert Burian, slovenský dýdžej, producent. A potom postupně bychom se měli dostat k těm hlavním. Pak je tam třeba moldavská skupina O-Zone. Všichni určitě znají skupinu O-Zone, jak zpěváci letěli na křídle, tak na to se hodně lidí těší, což tak jako vnímáme ze sociálních sítí. No a za mě ještě jsme tady dneska nezmínili Gipsy Kings. Tohle je kapela, na kterou já se osobně těším. Bude to opravdu plnohodnotný hodinu a půl koncert band, takže to bude zajímavé. No a potom se přesuneme na Safri Duo. To jsou známé perkusní, bubínky ze sympaťáka z Dánska. No a ve finále si řekl o poslední vystoupení Vanilla Ice.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak to bude se scénami? Bude jedna scéna, nebo to máte rozděleno na více scén?

Jan Válek, promotér: Měli jsme každoročně jednu scénu, to stačilo. My nemáme prozatím úmysly dělat 2 scény. Není třeba. My to, co nabízíme našim návštěvníkům, bohatě stačí na jednu scénu. Cítíme, že oni si to užijí ten den se vším všudy a není potřeba je někde protahovat po dalších prostorách Dolní oblasti, když bych to řekl takto.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To znamená, že jestli si to takhle představím, tak že ta hlavní scéna bude asi v tom největším prostoru. Plus určitě nějaký další doprovodný program pro rodiny, které tam přijdou. Dneska jsou lidé zvyklí brát na festivaly i děti.

Jan Válek, promotér: Ano. Máme tam časté otázky na vstupenky pro děti. A to my, když to řeknu neřešíme vůbec. U nás je dítě do čtrnácti a půl let, takže nemusí mít vstupenku, má vstupné zdarma. Chodí i rodiče s dětmi desetiletými, dvanáctiletými ukazují jim tu hudbu, na kterých vyrůstali. Možná, že nemají hlídání nebo je chtějí vzít s sebou. To už je na nich. Ale pár dětí tam najdete v areálu.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za rozhovor. Ještě našim divákům připomínám Top Festival 15. června a brány festivalu se otevírají ve 14 hodin. Držím palce, aby vyšlo počasí.

Jan Válek, promotér: Děkujeme.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Jan Válek, promotér, Top Festival 2024: Vanilla Ice, Gipsy Kings, Safri Duo, O-zone
21. května 2024, 17:14

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Top Festival proběhne 16. června v Dolní oblasti Vítkovic. Mohlo by se zdát, že to je novinka v ostravské festivalové scéně, opak je pravdou. Top Festival navazuje na Oldies Festival, který odstartoval svou historii v roce 2015. Podrobnosti k letošnímu ročníku promotér Jan Válek. Dobrý den, vítejte u nás.

Jan Válek, promotér: Dobrý den.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pojďme hned v úvodu zmínit letošní změny. Tou největší, tu už jsem řekla, je změna názvu festivalu. Proč jste do toho takhle šli?

Jan Válek, promotér: Změnu jsme plánovali už dva tři roky předem a jelikož jsme se zpátky vrátili na dolní oblast, tak se nám to jevilo jako dobrý tah všechno najednou. A máme to tady. Top festival nás nelimituje. Můžeme si dělat v uvozovkách, co chceme a můžeme si pozvat, koho chceme. Oldies festival byl fajn, 7 ročníků máme za sebou. Já si myslím, že úspěšných. Ohledně organizace i návštěvnosti. No, ale stačilo. Bohužel ne všichni jsou oldies, koho bysme chtěli a tam ty limity prostě nastaly v názvu, v komunikaci. Takže jsme si řekli, že Top Festival bude TOP.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste řekl, že ne všichni jsou oldies. Kdy se překonává ta hranice oldies? A už můžete v uvozovkách na festival pozvat i tyhle účinkující, kteří neprotestují?

Jan Válek, promotér: Já osobně to datují třeba dejme tomu 15 let zpět. Někdo řekne, že je to 20. Takže je pravda, že už by to dneska mohli pozvat dám příklad kapelu, která je z roku 2000 a už by se mohla považovat za oldies. A když potom zvednete telefon někomu a řeknete mu hele, přijďte na Oldies festival, tak on se v podstatě urazí. Jo? On řekne "Já ještě nejsem oldies, jo?" Což jakoby je pravda, ale zároveň i jakoby v časovém nějakému horizontu, už by se to takhle mohlo brát, jo? Takže proto ta změna, abychom mohli zvednout telefon komukoliv a nemuseli jsme ho přemlouvat, že je oldies a není oldies. Ale, ať přijede.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Další velkou změnou je to, že se vracíte do dolní oblasti. Proč?

Jan Válek, promotér: Dolní oblast, tam jsme začínali a v podstatě v covidové situaci, kdy jsme sem otevřeli brány, tak jsme zjistili, že máme špatný kalendář z dolní oblasti. Nemohlo se to z naší strany přesunout. Tak jsme našli variantu Polygonu Libros. Tam se nám to organizačně líbilo. Bohužel naši návštěvníci nebyli moc spokojeni s areálem, který pro nás byl vyhovující, ale pro ně ne. A tak jsme se zpátky domluvili s dolní oblastí.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co se jim na polygonu nelíbilo?

Jan Válek, promotér: Nevím dostupnost, že lokalita těch věcí tam bylo dost, co lidi jakoby připomínali. Z naší strany to tak nebylo. Ale jak jsem říkal, poslouchali jsme hlas lidu.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak to je super, že takhle reagujete a vyhovíte svým návštěvníkům v tom, kde by ten festival chtěli mít.

Jan Válek, promotér: Máme to štěstí, že ještě si můžeme vybírat.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: No, myslíte si, že to ovlivní ten areál i počet návštěvníků?

Jan Válek, promotér: To jsme taky jakoby hodnotili. A je pravda, že jsme se setkali s tím, že nám lidé řekli "až to bude zpátky v dolní oblasti, tak my zas přijdeme". A to nebyl jeden člověk, to byly desítky lidí, kteří řekli na Polygon Libros, my nepojedeme. I když bychom chtěli, ale my tam nepojedeme. Jo, chtěli bychom vidět tu kapelu nebo chtěli bychom zažít Oldies festival.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Letošní line up je opravdu nabitý. Myslím si, že opravdu jsou tam jména, která jsou velkým lákadlem. Cítíte to v tuto chvíli i vy tak, že jste trefili do černého?

Jan Válek, promotér: My bysme si to přáli, abysme se trefili do černého. Přiznám se, že jsme na tom pracovali opravdu půl roku denně. Opravdu, náš headliner Vanilla Ice je americký rapper. Je to fenomén devadesátých let, i když s jednou brutální písní, ale jako rozbil veškeré hitparády na téhle planetě. Když to řekneme jakoby jednoduše. A naštěstí se to podařilo po čtyřech, pěti měsících denní komunikace. Řekl teda "okej, já přijedu".

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je docela málo. Čtyři, pět měsíců. Já jsem čekala, že řeknete, že jste na tom pracovali třeba rok.

Jan Válek, promotér: Ne, ne, ne. Na některých věcech jsme pracovali rok, ale Vanilla Ice. Měli jsme více nabídek. Přiznám se, že jsme i oslovili jednoho vystupujícího, který nakonec zvolil, když to řeknu, konkurenční festival Colours of Ostrava a Sean Paul zvolil Colours místo Top Festivalu. Takže s ním jsme taky byli v komunikaci a nakonec jsme teda rozhodli pro Vanilla Ice.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co vlastně rozhoduje o tom, že se účinkující hvězda rozhodne přijmout nabídku buď na Top Festival, nebo na jiný? Jsou to peníze?

Jan Válek, promotér: Můžou to být peníze, ale může to být lokalita, může to být historie, organizace festivalu. Je tam toho strašně hodně. Je tam toho, za jak dlouho, termín samozřejmě je velmi důležitý, ať to sejde se vším, co mají oni okolo, co máme my okolo. Takže to jakoby skloubit všechno dohromady není někdy jednoduché a proto ty komunikace trvají opravdu měsíce, půl roky i roky, jak tady naznačujete. Ale tím Vanilla Ice, pro nás to bylo na dlouho, pro někoho to vypadá, že půl rok je jakoby je sranda, ale to jsou opravdu denní komentáře.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Další hvězdou určitě je Safri duo. To si myslím, že snad je málo lidí, kteří by je neznali. Tak jak to bylo s nimi? A možná pojďme k tomu 15. červnu, jak to vlastně bude v ten den probíhat?

Jan Válek, promotér: K 15. červnu, jak jsme zmiňovali, vracíme se do Dolní oblasti. Pro nás na jednu stranu super, že prostředí známe, víme přesně, kde se budeme pohybovat, co od toho můžeme očekávat, co musíme udělat pro to, aby to fungovalo. No a jak jste se ptala, tak brány se budou otvírat ve 12 hodin, nejpozději ve dvě. V tomhle ještě nemáme produkční moc jasno. Musíme doladit nějaké věci, což probíhá právě v tuhle chvíli. Každý den už se začínají řešit organizační věci, nakupují se letenky a už to fakt jde do finále, protože jsme v podstatě za měsíc ani ne, máme festival. No a Safri duo, tam máme tu výhodu, že v roce 2019 byli na Oldies festivalu právě v Dolní oblasti. Potom nastala ta covidová situace. U Safri duo, tam to trvalo třeba to první oslovení 2 roky. 2 roky jsme jim říkali ať přijedou, Oni nakonec přijeli. A na Top Festival, kdy jsme je oslovili v daném termínu, měli jsme to štěstí, že měli volno a tam to šlo během týdne to fungovalo a tam zafungovala ta komunikace z předešlých let.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Navazujete na něco.

Jan Válek, promotér: Oni věděli, kam jedou, kdo je oslovil, ptali se, jestli to bude všechno tak, jak to mělo být minulý rok. Nebo na posledním vystoupení, což jsme jim potvrdili, tak řekli, že s tím není problém, že přijedou.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak to je tedy s časem? 15. června se ve 14 hodin otevřou brány festivalu. Jak to bude probíhat? Co dalšího tam lidi uvidí? Nenapínejte.

Jan Válek, promotér: Změnili jsme moderátora, toho zatím necháme v utajení celého Top Festivalu a kolem páté hodiny by měl vystoupit první vystupující. To je Robert Burian, slovenský dýdžej, producent. A potom postupně bychom se měli dostat k těm hlavním. Pak je tam třeba moldavská skupina O-Zone. Všichni určitě znají skupinu O-Zone, jak zpěváci letěli na křídle, tak na to se hodně lidí těší, což tak jako vnímáme ze sociálních sítí. No a za mě ještě jsme tady dneska nezmínili Gipsy Kings. Tohle je kapela, na kterou já se osobně těším. Bude to opravdu plnohodnotný hodinu a půl koncert band, takže to bude zajímavé. No a potom se přesuneme na Safri Duo. To jsou známé perkusní, bubínky ze sympaťáka z Dánska. No a ve finále si řekl o poslední vystoupení Vanilla Ice.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak to bude se scénami? Bude jedna scéna, nebo to máte rozděleno na více scén?

Jan Válek, promotér: Měli jsme každoročně jednu scénu, to stačilo. My nemáme prozatím úmysly dělat 2 scény. Není třeba. My to, co nabízíme našim návštěvníkům, bohatě stačí na jednu scénu. Cítíme, že oni si to užijí ten den se vším všudy a není potřeba je někde protahovat po dalších prostorách Dolní oblasti, když bych to řekl takto.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To znamená, že jestli si to takhle představím, tak že ta hlavní scéna bude asi v tom největším prostoru. Plus určitě nějaký další doprovodný program pro rodiny, které tam přijdou. Dneska jsou lidé zvyklí brát na festivaly i děti.

Jan Válek, promotér: Ano. Máme tam časté otázky na vstupenky pro děti. A to my, když to řeknu neřešíme vůbec. U nás je dítě do čtrnácti a půl let, takže nemusí mít vstupenku, má vstupné zdarma. Chodí i rodiče s dětmi desetiletými, dvanáctiletými ukazují jim tu hudbu, na kterých vyrůstali. Možná, že nemají hlídání nebo je chtějí vzít s sebou. To už je na nich. Ale pár dětí tam najdete v areálu.

Reanáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vám děkuji za rozhovor. Ještě našim divákům připomínám Top Festival 15. června a brány festivalu se otevírají ve 14 hodin. Držím palce, aby vyšlo počasí.

Jan Válek, promotér: Děkujeme.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-21-05-2024-17-14