Host dne

J. Krhut, Š. Kozub: Prásknu bičem - hudební spolupráce J. Krhuta a Š. Kozuba

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jiří Krhut a Štěpán Kozub vydali na konci loňského roku album Prásknu bičem. Nejen o něm bude dnešní rozhovor. Ve studiu vítám Jirku a Štěpána.

Jiří Krhut, skladatel, textař, bavič: Ahoj.

Štěpán Kozub, herec, režisér, zpěvák : Ahoj.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kluci, jak jste se dali dohromady? Jak jste se dali dohromady před tím, než vznikla vaše spolupráce?

Jiří Krhut, skladatel, textař, bavič: Dali jsme se dohromady tak, že vlastně doposud vystupujeme v jednom ostravském divadle Heligonka, kdy Štěpán tam vystupoval s Tygry, já tam mám dodneška svoji show, oni tam taky budou ještě hrát tento rok. Já jsem se tedy chodil na ty Tygry koukat a líbilo se mi, co vlastně Štěpán dělá a jak hraje a říkal jsem si, že bych s ním jednou chtěl něco udělat. Nějaký stand-up nebo něco. Tak jsme se začali bavit, ale až pak vzniklo z toho to, že jsme udělali desku. Nebylo to v původním plánu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Štěpáne, to znamená, že Jirka byl ten iniciátor té spolupráce?

Štěpán Kozub, herec, režisér, zpěvák : Tam, jak říkal Jiřík, tak původně to vlastně bylo tak, že jsme chtěli společně udělat nějaké komediální vystoupení ve dvou právě v Heligonce. A nakonec z toho nějak, protože jsme se loňské léto často vídali, bavili jsme se o muzice, máme totiž podobný vkus v tom, co posloucháme, máme i podobný vkus humoru. Takže se z nás spíš stali nejdřív přátelé a na základě toho přátelství asi vzniklo - ale ten první impuls byl ode mě - udělat nějakou muziku. Já jsem teda nevěděl, jestli jsem zpěvák, nebo nejsem nebo jestli na to mám, nebo nemám. Byť jsem na škole základy zpěvu měl, ale nebyla moje ambice být zpěvák.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A teď už to víš?

Štěpán Kozub, herec, režisér, zpěvák : No, nepřemýšlím tak o sobě, že bych byl zpěvák. Já si to spíš užívám. Pro mě to je takový odklon od toho herectví. Byť mě to dost stresuje, když jsme někdy živě, protože já se v tom necítím ještě tak úplně komfortně jako třeba Jirka v té muzice. I tak je to pro mě takový zvláštní druh relaxu ta muzika a jsem tam víc za sebe vlastně než v tom herectví. A zjistil jsem, že Jirka píše krásné texty v tom létě, které jsou mi blízké a říkal jsem si, že by byla škoda jen neříct nahlas.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Než se k desce, k textům a zpěvu dostaneme, tak oba dva jste řekli, že vlastně původně jste si mysleli, že ta spolupráce bude o něčem jiném, než o písních a desce. Dostanete se k tomu ještě někdy?

Jiří Krhut, skladatel, textař, bavič: No ono to v podstatě i teď probíhá tak, protože ty naše písničky jsou - kdo je zná, tak ví - takové pomalejší. My tam máme dvě rychlé věci. Tak tím my to chceme trošku během představení dohánět tím, že děláme humor mezi těmi písněmi. To znamená, že si připravíme příběhy i částečně improvizované rozhovory máme mezi sebou, máme něco připraveného, říkáme vtipy. No a dostáváme ty diváky do takové trošku jakoby schízy, protože já to říkám proto, že nám to píšou zpětně, že mezi písničkami plakali smíchem a během písně dojetím. Takže to nás baví.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Četla jsem to v nějakém článku, že hodně se snažíte nebo snažíte, respektive bavíte své publikum i mezi těmi skladbami, co vás baví více?

Štěpán Kozub, herec, režisér, zpěvák : Pravda je, že já bych si asi nedokázal úplně představit, že bychom fakt odjeli ten koncert, kterých jsme teď pár měli, jenom úplně na vážno, protože jak už říkal Jiřík, ty písničky jsou spíš takové jako pomalejší, jsou takové místy dost posmutnělé, nostalgické nebo mají takový nádech romantiky někdy až jako nostalgické. Čili je vlastně úplně normální, že to třeba lidi dojímá ta muzika. My se mnohdy u toho dojímá máme, i když to interpretujeme. Takže bych si myslel, že je vlastně hloupé to takhle dvě hodiny táhnout fakt jen v té depresi.

Jiří Krhut, skladatel, textař, bavič: U nás se nejvíce dojímá naše Barunka, kterou bychom chtěli samozřejmě zmínit. Barbara Kanyzová, která my říkáme, že je taky součástí našeho dua a ona má často po každé písničce, jak ona tak sedí a řekne: "Hm, to je pěkná písnička."

Štěpán Kozub, herec, režisér, zpěvák : Udělá to vždycky, já už to slyším už po tisíceré.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jirko, většina ne-li všechny ty skladby jsou o ženách, o vztazích, o lásce, to jsou tvá oblíbená témata, je to tak?

Jiří Krhut, skladatel, textař, bavič: No jsou to hlavně témata, která jsem si prožil. Neumím moc psát vážné věci o něčem, co si vymyslím. Já mám ještě tu druhou rovinu takovou tu humornou a tam já si vymýšlím, protože humor se dá vymyslet, ale pravdivý příběh tak, aby vám ho někdo sežral s prominutím i s navijákem, aby dojal, protože tu pravdu v těch příbězích to jako posluchači ucítí si myslím. Pokud lžu v písni, tak ta písnička není moc dobrá. Takže já jsem si to tak nějak prožil.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ta deska vznikla vlastně v COVIDOVÉ době v roce 2020. Byť jste naznačili, že asi by vznikla i jindy, ale přesto se zeptám, kdyby ta doba, ten rok nebyl covidový, vznikla by spolupráce? Vznikla by deska?

Štěpán Kozub, herec, režisér, zpěvák : Já si myslím, že ano. Protože my jsme se vlastně s Jirkou spřátelili v době, kdy ještě COVID nebyl nebo respektive byl, ale ještě to nebylo tak vyhrocené. A my jsme se vídali relativně často. A když už jsme se viděli, tak jsme se stejně bavili o muzice nebo o filmech nebo o divadle. A zjistili jsme vlastně, že jsme si blízcí tady v tomto ohledu. Čili COVID, ne COVID myslím, že by to dřív nebo později prostě přišlo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ty už jsi zmínil Barbaru Kanyzovou, jaká ta spolupráce s ní je a jezdí s vámi i po šňůře koncertů?

Jiří Krhut, skladatel, textař, bavič: Ona je stabilní součást našeho dua. Ona s námi jezdí všude. Sem tam někoho přibíráme. Teď jsme začali hrát vlastně v divadle Mír, kde jsme měli křest a tam jsme si jako pomoc pozvali pro mě geniálního multiinstrumentalista Pavla Sotoniak, který hraje v různých kapelách hraje s Katkou Marií Tichou, s Bandjeez vlastně hraje pořád dál, s Davidem Stypkou hrál, takže ten je prostě multitalent, takže ten nás doprovází a Barunka s námi zpívá vlastně vokály, takže my ji bereme všude. My ji bereme jako součást toho, akorát je to značka nebo duo Krhut Kozub.

Štěpán Kozub, herec, režisér, zpěvák : No ale vlastně, jestli do toho můžu vstoupit, tím vlastně, že Barunka s námi spolupracuje a to taky vzniklo úplně přirozeně, že jsme dělali nějakou skladbu s Jiříkem u něho doma a Jirka říkal: "Tady by bylo fajn, aby byl ženský vokál nebo hlas," tak nás napadla Barunka, protože jsme věděli, že Barunka začínala vlastně jako pouliční zpěvačka baskovala, dělala basking a a já jsem vlastně rád, že možná i trošičku částečně jí tohle album motivovalo k tomu si udělat vlastní, což teď ona na tom pracuje na vlastním albu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Divadlo Mír, Štěpáne, ty jsi tam uměleckým šéfem, ale i je propojeno a napojeno na vaši desku, je to tak?

Štěpán Kozub, herec, režisér, zpěvák : Je to tak. Je to tak hlavně díky e-shopu, tam se naše deska prodává nebo veškerý meč kolem nás dvou s Jiříkem se prodává přes e-shop divadla Mír. Zároveň jsme si tam pokřtili album, Jirka má blízko taky k tomu divadlu, protože vlastně na dvou silvestrovských večerech Třech Tygrů s námi vystupoval jako host. Čili je to tak propojené vlastně i koneckonců ta Barunka Kanyzová také už spolupracuje s divadlem Mír, které jí teď vlastně produkuje tu desku. Já bych si to přál, aby mohlo být takovým jako podhoubím nebo zázemím pro různé ostravské umělce, to by mě těšilo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ceny Jantar, i toho jste byli součástí, jak si jí vážíte?

Jiří Krhut, skladatel, textař, bavič: Já si té ceny vážím, protože já jsem napsal v nějakém postu na sociálních sítích trošku s nadsázkou, ale dost pravdy tam taky bylo, že mi přijde že v ČR se v médiích dává prostor kultuře, která končí za Nuselský mostem a na druhé straně za Zličínem. Tady v tom našem regionu je tolik dobré hudby a nejen hudby divadla, umění obecně. Malíři, teď byl vyznamenán Jirka Surůvka ve výtvarné sféře, takže já jsem rád, že tady někdo dává ty ceny. Chtěl bych poděkovat Aleši Husovi, který vlastně to všechno vymyslel a že dávají trošku pozornost i tady těmto umělcům z našeho regionu. Takže já mám moc velkou radost, já jsem v podstatě jednou přebral cenu za Fotky z výletu jako píseň roku a teď jsem si myslel, že už se to nestane. A teď jsme přebrali se Štěpánem za písničku prásknu bičem. Měl jsem z toho fakt radost a mám to vystavené, mám studio a mám to tam prostě vystavené.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Štěpáne, jak je to u tebe?

Štěpán Kozub, herec, režisér, zpěvák : Já mám z toho taky radost, protože pro mě to má ještě trochu jiný vlastně rozměr v tom, že tím, že já jsem se nikdy zpěvem neživil nebo jsem zatím nikdy takto nešel za tou muzikou, že by to mělo být to, čím bych se chtěl živit, tak o to víc si toho cením, že jsem najednou z velké části kvůli tomu, co umí Jirka jsem se dostal do toho prostředí muzikantů a když to někdo takhle ocení tu skladbu, tak to asi znamená, že to není úplně blbé.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak uvažujete o vaší budoucí spolupráci? Kam se nasměrujete?

Jiří Krhut, skladatel, textař, bavič: Já si myslím, že se sbírají písničky nové. Až přijde čas, kdy se rozhodneme, aby byly zaznamenány zase na nějakém nosiči. Nevím, jestli to bude cédéčko, i když jsme překvapení kolik se těch cédeček prodalo, protože dneska už málokdo poslouchá CD.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Můžete ukázat ještě ten vinyl?

Jiří Krhut, skladatel, textař, bavič: Ano, mámo samozřejmě i vinyl.

Štěpán Kozub, herec, režisér, zpěvák : Tady máme taky takový plakát velký, a dokonce tam jsou i všechny skladby, jsou tam přímo texty, jsou tam i noty?

Jiří Krhut, skladatel, textař, bavič: Nejsou tam noty a na zpěvníku pracuji taky, akorát to je složité, takže bude jednou, ale neslibuji kdy.

Štěpán Kozub, herec, režisér, zpěvák : Je to taková v podstatě dvojstrana. Plakát pro puberťáky a tady jsou všechny texty našich skladeb a takové fotky od našeho kamaráda fotografa Petra Hrubeše.

Jiří Krhut, skladatel, textař, bavič: Ano a celé tohle to zpracoval Honza Kulich, který geniální grafik.

Štěpán Kozub, herec, režisér, zpěvák : Takže věc je taky pravda, že já už to asi neposkládám.

Jiří Krhut, skladatel, textař, bavič: Nech to tak, a už vidíš to! A podařilo se to. Takže možná se podaří to, že příští rok třeba na podzim vydáme další desku, ale neslibujeme. Písničky jsou. Bude-li se nám do toho chtít, tak to uděláme, protože je vždycky dobré něco zaznamenat a jít dál ať necháváme nějakou stopu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak jo, tak já vám děkuji za rozhovor a přeji vám hodně štěstí,

Jiří Krhut, skladatel, textař, bavič: Děkujeme a my ti tady věnujeme takové placky Renátko, našeho marche.

Štěpán Kozub, herec, režisér, zpěvák : Já jsem chtěl říct, Renátko, že jsem to tam skoro nedal, ale je to tam.

Jiří Krhut, skladatel, textař, bavič: Bezva, tak děkuji za rozhovor.

Jiří Krhut, skladatel, textař, bavič: Děkujeme za pozvání.

Štěpán Kozub, herec, režisér, zpěvák : Děkujeme.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat