Host dne

Helena Pešatová, starostka Frýdlantu n/O: Frýdlantský dopravní terminál s hodinami od kováře

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pozvání do studia televize Polar přijala starostka Frýdlantu nad Ostravicí Helena Peštová. Dobrý den, paní starostko, vítejte.

Helena Pešatová (Pro Frýdlant), starostka, Frýdlant n/O: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Paní starostko, letos jste ve Frýdlantu hodně investovali za všechny ty větší stavby. Zmíním dopravní terminál. Poslední novinkou jsou hodiny z dílny místního uměleckého kováře. Navažte na mě a pokračujte v těch investicích.

Helena Pešatová (Pro Frýdlant), starostka, Frýdlant n/O: Já bych jenom chtěla říct, že ten dopravní terminál, to je taková významná akce, kdy vlastně po dlouho dobu, po dobu asi sedmi, osmi let, jsem usilovala o pozemky, které byly v majetku Českých drah a Správy železnic a právě se nám podařilo nejenom je získat do našeho majetku, ale vystavit na nich parkoviště, autobusové nádraží, přilehlá nástupiště a všechno to, co patří k moderní, dopravní obslužnosti. Jsou tam i malé parky. Celá ta záležitost byla rozdělena do tří etap. Ta jedna už byla realizovaná asi před třemi lety a postupně v letošním roce jsme dokončili další dvě etapy. Je to pro mě významná akce, protože nejenom, že jsme se zbavili takového nepořádku na ulici Poštovní, ale navíc se nám podařilo získat 42 milionů korun. Takže si myslím, že to byla velice povedená akce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já vím, že těch větších povedených akcí jste v letošním roce stihli více. Vyjmenujte ještě nějakou jednu nebo dvě.

Helena Pešatová (Pro Frýdlant), starostka, Frýdlant n/O: Stavíme Bránu Beskyd, což je takový relaxační areál a centrum uprostřed města. Tam vznikne takový polyfunkční objekt, který bude využíván kosmetickým salonem, optikou a dole bude restaurace, vinárny, kavárna a množství různých dětských atrakcí. Myslím si, že v centru města pro všechny, kteří budou třeba čekat na vlak nebo pro děti, které tam žijí kolem dokola to bude velice příjemné. Tato stavba bude dokončena až v příštím roce. Chtěla bych na jaře s tím otevřením počítat. Dále pak rekonstruujeme budovu radnice. Je to kulturní památka, tam jsme teda dostali zabrat, protože s památkáři víme jak to je. Peníze ty nám moc neposkytnou, skoro žádné, ale samozřejmě jejich nároky známe všichni jaké jsou. Ale podařilo se nám to. Myslím si, že to bude pěkné a budeme se už stěhovat teď prosinci letošního roku a ta druhá část bude dokončena na jaře. Jinak teď dokončujeme ještě také vodovod na ulici Lesní, takže těch akcí za letošní rok je opravdu dost.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď od toho pozitivního trošku k té negativní stránce toho, co se teď týká Frýdlantu a to jsou opravy silnice 1/56 a komplikace jsou s tou opravou spojené. Uzavřená je doprava prakticky do Beskyd a denně tam jsou velké kolony. Jak dlouho to ještě bude trvat?

Helena Pešatová (Pro Frýdlant), starostka, Frýdlant n/O: Ono to trvá hrozně dlouho. V loňském roce byla dokončena rekonstrukce dvou mostů, které vedly jedna nad jedna padesát šestkou. To je ta dálnice, která vede do Beskyd. Ta se stihla dokončit v závěru loňského roku, tedy asi nějak před rokem, před Vánocemi. No a ta druhá, tam vlastně došlo k problémům, protože to je most nad železnicí, který vede dál do Frýdlantu a tam vlastně došlo k nějakým problémům, takže dokončen byl až na jaře až v květnu. Ta doprava houstla přes Frýdlant a bylo to neúnosné. Jedna padesát šestka se vlastně buduje už hodně dlouho, bych řekla, že každým rokem se opravuje a teď v téhle té chvíli se dělají svodidla. Ocelová lana, která budou oddělovat od sebe jednotlivé jízdní pruhy a já věřím, že do Vánoc budou hotovy, protože od Frýdlantu až do Paskova jedeme v jednom pruhu. Věřím, že konečně se dočkáme toho, že provoz bude plynulý.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Teď k dopadům covidové pandemie, možná z toho pohledu lidského. Jak to vnímáte ve Frýdlantu?

Helena Pešatová (Pro Frýdlant), starostka, Frýdlant n/O: Já myslím, že covid nás všechny zaskočil. A když to takto můžu uchopit, je škoda, že děti nemohly navštěvovat školu prezenční výukou. Tam si myslím, že to jsou velké škody, které budeme muset ještě dlouho napravovat, jak naší vyučující, tak vlastně celá společnost. Věřme, že děti jsou šikovné a všechno doženou. Ale z hlediska starostky cítím to, že mnohé spolky ustaly ve své činnosti, případně se velice obtížně dostávají zpátky do běžného režimu, který byl, protože i starší lidé se obávají mezi sebou se stýkat. Nemohli trénovat, neměli možnost se nějakým způsobem zúčastňovat různých akcí, tam já vidím ten dopad daleko největší.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Když si to vezmeme z pohledu pandemických opatření. Vím, že jste řešili místní starostové, nejenom ve Frýdlantu, ale i v dalších obcích nárůst turismu v tom období, kdy bylo všechno zavřené, tak lidé vyráželi do přírody a vy jste byli zavaleni auty.

Helena Pešatová (Pro Frýdlant), starostka, Frýdlant n/O: Nejenom Frýdlant, ale všechny beskydské oblasti a obce trpěly právě nájezdem turistů. Já se vůbec nedivím těm lidem, kteří z Ostravy mohli vyjet konečně někam na čerstvý vzduch. Zima byla nádherná, lyžovat se nedalo, tak všichni alespoň dojeli někam, kde se dalo odstavit auto. I z popudu toho vznikla taková iniciativa mezi starosty, že jsme se shodli v tom, že musíme nějakým způsobem vymezit těm turistům možnost, kde je odstaví svá vozidla. Byl vlastně zřízen na jaře a pak přes léto shuttle bus s podporou Moravskoslezského kraje. Řešíme dále tu situaci tím způsobem, že třeba já za Frýdlant, když takhle můžu říct, my jsme vlastně díky terminálu vytvořili sto třicet osm nových parkovacích míst. Já bych všem turistům vřele doporučovala, aby přijeli vlakem do Frýdlantu, děti a všichni budou mít zážitek a hezky mohli navštívit Beskydy po svých. Případně když už to nejde, tak si vlastně odstavili auto u nás na to nádraží a pěšky vyrazili ven.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Rozpočet roku 2022. Jak bude právě covidem ovlivněn? Jak se v něm odrazí ta pandemická opatření a omezení?

Helena Pešatová (Pro Frýdlant), starostka, Frýdlant n/O: My už jsme i na letošní rok museli provést taková opatření, že i když jsme vlastně byli příjemci dotací dvou takových významných projektů. Jeden byl rekonstrukce tříd v jedné z našich škol a kmenových tříd. A ten druhý byl takový polyfunkční objekt. I když jsme teda byli příjemci dotací, tak přesto jsme díky covidu nebyli schopni, díky krácením nějaký investic, sáhnout na tyto projekty, tudíž jsme je vypustili a zatím v téhle chvíli je určitě nebudeme realizovat. Na příští rok počítáme s tím, že zase zapojíme investice. Ty byly v loňském roce asi ve výši těch třiceti pěti, třetí, sedmi procent celkového rozpočtu. Tady teď čekáme trošku menší, i když zatím teď v rozpočtu máme asi sto milionů korun, který ještě nemáme vyčerpán z běžného rozpočtu, ale všichni víme v závěru každého kalendářního roku ještě dochází k platbám, které za ten rok nebyly uskutečněny. To, co nám zůstane samozřejmě půjde do pozastavení. Máme v úmyslu opět investovat, dokončujeme už zmíněnou Bránu Beskyd. Máme připravenou hromadu projektů, krásných. Třeba dokumentace máme na mateřskou školku na Lubně. Dále pak chceme budovat vodovod. Třetí a čtvrtou etapu na Nové Dědině, to jsou velké významné investice. Co nás trápí je to, že není žádný dotační program vypsán na rekonstrukci školní jídelny na základní škole T. G. Masaryka a tam rozpočet ve výši asi třiceti milionů korun. Zajišťují nám stravu asi pro dva tisíce strávníků a to je opravdu hodně moc. Ze zákona jsme povinni se postarat o děti a jejich výživu, takže to teda očekáváme, že snad nějaké výzvy budou vypsány, případně, že se nám podaří dostat do výzvy s Momerou, která teď je zrovna aktuální. I opravy komunikací po kůrovci. Každopádně budeme postupně doplňovat ten současný rozpočet, který máme předpřipraven pro zastupitelstvo. Těmi dalšími novými výzvami.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste zároveň senátorkou. Senát diskutoval téma Green Dealu. S jakými výsledky? Jak to vidíte očima senátorky, co se na nás valí?

Helena Pešatová (Pro Frýdlant), starostka, Frýdlant n/O: Já myslím jako všichni ostatní, že jsem pro, aby příroda a život na naší planetě byl zachován. Určitě se o to musíme všichni postarat, ale není to pouze jenom na nás jako na České republice nebo pouze na Evropě. Podle mě se musí zalarmoval všichni na naší planetě a hlavně země, státy, které jsou na vysoké životní úrovni anebo ty, které jsou hlavními znečišťovateli. Mrzí mě, že na summitu, který teď proběhl chyběla Čína, Indie se k tomu také nějak staví, Rusko. Já si myslím, že musíme všichni společně táhnout za jeden provaz a je třeba rozumně přistupovat k těm závěrům a k těm nařízením, která bychom měli přijmout, abychom se nedostali do nějakého blackoutu nebo abychom nemuseli velmi draze nakupovat.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Znamená to, že senátoři apelují i na poslaneckou sněmovnu a na komisi či europoslance?

Helena Pešatová (Pro Frýdlant), starostka, Frýdlant n/O: V každém případě já si myslím, že tam zazněl úkol, aby Evropská komise zhodnotila jaký je dopad právě těch opatření, která by se měla přijmout v rámci programu "Fit for 55", ale také je zapotřebí, aby tuto rozvahu provedla i vláda České republiky. Abychom znali dopady, které budou vést k tomu, jak se k tomu Česká republika postaví.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já Vám děkuji za rozhovor.

Helena Pešatová (Pro Frýdlant), starostka, Frýdlant n/O: Děkuji také, hezký den.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat