Host dne

Jakub Mazůch, taneční mistr: Ostrava roztančí celé Česko

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Současná pandemie doslova přikovala děti k počítačům. Chybí jim přirozený pohyb. To se, alespoň u některých školáků, úspěšně daří měnit ostravskému taneční studio MG dance. Podrobnosti už Jakub Mazůch, profesionální tanečník, lektor a choreograf. Kubi, ahoj, zdravím tě na dálku.

Jakub Mazůch, taneční mistr: Zdravím taky, Reni, a všechny diváky.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak celý projekt funguje? Co bylo takovým tím hlavním a rozhodujícím impulzem, že jste se rozhodli s dětmi pracovat, tancovat na dálku?

Jakub Mazůch, taneční mistr: Tak v prvé řadě, jsme se samozřejmě s mojí taneční partnerkou Míšou Gatěkovou, snažili postarat o naše taneční studio, myslím tím sportovní klub pro děti. To funguje, tak že jakmile se v říjnu zavřelo, už jsme trochu z jara byli připravení, rozjeli jsme zoom lekce on-line. A to samozřejmě trvá dosud, takže neustále korigujeme program, latinskoamerické tance, street, trenéry, kdo bude učit, co se bude učit. Soutěže se taky chystají on-line, takže ty připravujeme na dálku. Ať jsou připravené a nestagnují.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Možná ti do toho skočím, než se začneme věnovat tomu samotnému projektu, o kterém jsem řekla, že se budeme bavit. Mě teď zajímá, jak jsi řekl, že budou probíhat on line soutěže, jak to můžou děti zvládnout z obýváku? Nebo jsou u vás ve studiu? Popiš jak to bude fungovat?

Jakub Mazůch, taneční mistr: Jsou všichni ve studiu. Ty soutěže už jsou, dělají je svazy taneční, snaží se teda, protože to je řetězec: rodiče-kluby-svazy, jeden bez druhého by nemohl být. Děti jsou prostě doma, mají zapnutou kameru a přenáší ten obraz tomu porotci. Já už jsem taky porotoval, sedím doma a na mobilu tam klikám kdo má jít do dalšího kola a je to fakt jako v reálu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vraťme se k tomu, o čem se dnes budeme bavit, ta otázka zněla: Co bylo tím impulzem, že jste se rozhodli navázat se školami spolupráci a vyplnit dětem hodiny tělocviku?

Jakub Mazůch, taneční mistr: Protože ty tělocviky většinou nejsou, tak jako i z našeho tanečního klubu samozřejmě ty děti odcházely, protože ztrácí motivaci, jsou deprimované, ve stresu a prostě ztrácí vůli a to nejen u nás v tanečním klubu, ale i ve všech sportovních kroužcích, klubech a tak dále, a tím pádem ten hlavní motivátor bylo rozhýbat ty děti, protože mě to opravdu mrzí. Já mám ty děti rád, starám se o svůj klub, ale měli jsme taky taneční kroužky, jako spoustu význačných sportovců a umělců na školách, tam bylo i 500 dětí a ze dne na den se to zavřelo. Teď sedí doma, tělocviky nejsou, jen pár škol, které ty tělocviky mají, samozřejmě musí být aktivní tělocvikáři, kteří udělají náplň a budou je motivovat dál. Ale i ta motivace už upadala a asi ve správný čas jsme přišli teď my, s Patrikem, mým kolegou, a děláme na školách tělocvik trochu jinak - je to prostě šílená šou taneční.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vy jste oslovili asi 150 škol z Ostravy, Brna, ale i Prahy, aby jste děti rozhýbali. Co bylo v té nabídce, aby jste školy oslovili ?

Jakub Mazůch, taneční mistr: No ty emaily jsme poslali v lednu a to asi ještě nebyla správná doba, protože všichni měli spoustu práce, pořád ta nejistota: otevře se, neotevře se, kdy, co... takže odpovědí přišlo osm. Polovina, že ano, že emaily rodičům rozešle. My jsme se snažili navázat spolupráci s tím, že těm školám uděláme program, ale ti ředitelé si to nedokázali moc dobře představit, protože děti se nesměly ani ve školách hýbat. Skloubit to všechno dohromady byl velký oříšek. No a druhá možnost byla, aby ta škola s námi navázala nějakou spolupráci, popsala to těm rodičům, že je tady možnost v dnešní době se hýbat online a to jsou naše taneční kroužky Danceforming.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Místo tělocviku tedy s dětmi tančíte spolu s tvým kolegou Patrikem Ulmannem, kterého už jsi i ty zmínil, tančíte s několika stovkami dětí. Jak ten váš taneční tělocvik vypadá?

Jakub Mazůch, taneční mistr: Už to jsou tisícovky a je to boží, já mám z každé hodiny husí kůži... Od prvního přihlášeného až na 480, to je zatím rekord. ZŠ Zdeňka Škarvady, tady z Ostravy, musela i ten zoom upgradovat na 500 účastníků, mají nějakých 600 dětí ve škole, to znamená téměř celá škola se přihlásila a kdyby to přejelo přes tu pětistovku..., já nevím co se stane, asi už by to nepustilo...

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak to vypadá? Tančíte s dětmi tři čtvrtě hodiny, tak jako trvá vyučovací hodina? Rozcvičíte se s nimi a pak tančíte?

Jakub Mazůch, taneční mistr: Přesně jak říkáš, ano je to 45 minut, normální vyučovací hodina. Prvotní je, že celý učitelský sbor musí najít tu mezeru a poskytnout nám tu hodinu, zbantují na ukázkovou lekci všechny děti, i první stupeň i druhý stupeň. A není to jako v taneční škole, že je tam učíme základní kroky, ale je to prostě párty, skáčeme tam, běháme tam, děláme občas i stojky, mosty a tak dále... Samozřejmě po řádném rozcvičení, rozhýbání těla, hraje k tomu hudba. Máme spoustu našich sestaviček, které jsou multižánrové a jsou jednoduché, takže ty děti to opravdu baví. Je to prostě nabízející, energická, taneční akce.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak je těžké připravit taneční hodinu pro věkovou kategorii od první třídy po osmou nebo devátou, protože jsi říkal, že se přihlašují děti jak z prvního tak z druhého stupně?

Jakub Mazůch, taneční mistr: Myslím si, že ten projekt je hlavně pro první stupeň, a je už na té škole jak zpřístupní všem těm třídám tu hodinu. A třeba někde to mají rozděleno na první stupeň a druhý stupeň. Improvizujeme, prostě, jak se dá. Máme těžší sestavy a lehčí sestavy. Pro ty starší tam dáme něco více COOL, ať si nepřipadají trapně.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ty jsi říkal, že už dnes tančíte s tisícovkou dětí. Jak často? Kolik dní v týdnu a kolik hodin v týdnu?

Jakub Mazůch, taneční mistr: Je to improvizační, to znamená na jedné škole každý týden, na další škole je to jednou za čtrnáct dnů třeba, některá škola to má úplně ráno od 7:30, mění se to. Ty školní časy jsou vlastně nejlepší, to zasáhne opravdu tu masu a o to jde, rozhýbat co nejvíce dětí. To není žádný výdělečný projekt, ale když to teda bude mít smysl, budou se hýbat, budou sportovat, tak já budu úplně nejšťastnější.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ty jsi mi také prozradil, že mnohdy se k dětem doma přidávají i celé rodiny, rodiče. Je to tak?

Jakub Mazůch, taneční mistr: Je to tak, to už neovlivníte, jsou doma všichni před počítačem, rodiče mají homeoffice, tak se tomu nevyhnou. Takže buď se děti zavřou do pokojíčku a nebo je tam zkrátka vidím na té obrazovce, že tam skáčou taky. Takže to je velmi příjemný pocit, že jsme rozhýbali už stovky rodin.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Podle toho, co říkáš, tak máte tu zpětnou vazbu okamžitě, když vidíte kolik dětí se pravidelně přihlašuje, nicméně, jak hodnotí ten projekt samotné školy, kterým takhle vlastně trošku pomáháte?

Jakub Mazůch, taneční mistr: Samotné školy jsou tomu velmi nakloněné a co jsem se dozvěděl, tak už teda o mě mluvili na nějaké radě ředitelů, a potom se ozvaly další školy. Takže toho přibývá. Já jsem na to s Patrikem sám, takže máme omezené technické, časové i fyzické možnosti, ale snažíme se dělat, co nejvíce můžeme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Díky vám dvěma se k tanci dostanou, možná paradoxně, i děti, které by se třeba do žádného tanečního kroužku nepřihlásily. Je to tak?

Jakub Mazůch, taneční mistr: Je to tak, jak jsem říkal, teď skončilo spoustu kroužků, ať to bylo karate, fotbal nebo cokoliv, všechno je to formou teorie nebo nějakých výzev. To jsme dělali ještě na jaře, kdy si všichni říkali, že to brzy skončí..., ale potom přišlo zklamání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tvou další metou je rozhýbat celé Česko. Jak to chceš udělat?

Jakub Mazůch, taneční mistr: Skrze tady ten on line systém, každý ho má u sebe doma...

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jak budeš oslovovat lidi? Máš už to promyšlené nebo to zatím schováváš pod pokličkou?

Jakub Mazůch, taneční mistr: No sbíráme takzvané náboje a potom začneme přes FB, Instagram, naše webové stránky, zkrátka rozhlašovat "Tančíme všichni! Pojďte. Přidejte se. Hýbejte se. "

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Děkuji za rozhovor a přeji Ti ať opravdu celé Česko rozhýbeš, a také přeji ať hodně dětí tančí s tebou a je spokojeno.

Jakub Mazůch, taneční mistr: Děkuji moc za rozbor. Mějte se hezky. Hýbejte se.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat