Host dne

Luděk Šimko, starosta Rýmařova: Rýmařov láká turisty na zajímavosti ve městě i okolí

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Luděk Šimko, starosta Rýmařova, je hostem ve studiu. Dobrý den.

Luděk Šimko, starosta Rýmařova: Dobrý den.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A my se dnes budeme věnovat dění ve městě a tomu, co se chystá a jak si Rýmařov poradil se zdražováním energií. To jsou některé z našich témat. Pane starosto, vraťme se ještě ke komunálním volbám. V jednadvaceti členném zastupitelstvu máte sedm politických subjektů, což je docela hodně. Koalici jste vytvořili s hnutím ANO, lidovci a nezávislými. Překvapivě jste starostou vy. Omlouvám se za to, že jsem to takhle řekla. Mě totiž zaujalo, že vy jste za subjekt, který vy zastupujete Zdraví, sport, prosperita jediným v radě, a přesto jste starostou. Jak se to stalo?

Luděk Šimko, starosta Rýmařova: Já vás trochu opravím. Není 7, ale dokonce osm subjektů v zastupitelstvu města. Kandidovalo jedenáct, dostalo se osm. S tím, že ty vyjednávání po volbách byly dlouhé, složité, obtížné. Nakonec jsme se domluvili tak, jak jste řekla, se čtyřmi subjekty- Nezávislí, Zdraví,sport,prosperita, největší zastoupení hnutí ANO a lidovci s tím, že vlastně všech pět zástupců z ANA jsou podnikatelé a nováčci v komunální politice, tudíž po dlouhých jednáních mi bylo nabídnuto místo starosty na úkor obsazení v radě a já jsem tu nabídku přijal.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já jenom připomenu, že jste starostou druhé volební období. Vy sám jste říkal, že to první období byla zkouška, co vydržíte. Protože vás během těch čtyř let čekalo nebo respektive potkalo spoustu takových zásadních věcí, jako je covid, válka na Ukrajině atd. A asi než se rozkoukáte, tak takové velké události řešit s malými zkušenostmi je obtížné. Nicméně i celkově Rýmařovsko, Bruntálsko, Krnovsko, říká se, že je to taková periferie Moravskoslezského kraje. Lidé tam jsou často bez práce, je to taková spíše chatová rekreační oblast, byť teď ten turistický ruch už se tam rozjíždí a určitě tam zajíždí spousta turistů. Jak byste vy sám popsal Rýmařov, Rýmařovsko. Jak kvalitní život tam lidé mají?

Luděk Šimko, starosta Rýmařova: Je pravda. Když se podíváme na mapu, tak je to nejzápadnější část Moravskoslezského kraje. Možná se to tváří jako periferie, ale já ji jako periferii nevidím. Je pravda, že nezaměstnanost na Bruntálsku se pohybuje na nejvyšší míře v celé republice za Krnovskem, Ústeckem a na Bruntálsku kolem sedmi procent momentálně, ale Rýmařov je výjimkou. ORP Rýmařov se pohybuje dlouhodobě kolem tří procent oproti Krnovsku, Bruntálsku, takže na Rýmařově neřešíme až tak velkou nezaměstnanost. Je pravda, že lidé musejí dojíždět do zaměstnání, ale zas na druhou stranu lidé odjinud dojíždějí do Rýmařova, takže se to nějakým způsobem vyrovnává. Dokážu říct nebo věřím, že lidé v Rýmařově mají kvalitní a plnohodnotný život, pokud jsou aktivní. Pokud k tomu jdou napřed.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Aktivní v jakém smyslu?

Luděk Šimko, starosta Rýmařova: Aktivní vyhledávání práce, vyhledávání činností a zábavy, které oni vyhledávají. A myslím si, že ta nabídka jakákoliv, ať už sportovní nebo kulturní, je tak velká, že každý si dokáže, pokud chce, nějakou tu svoji příležitost najít.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já už jsem řekla, že ta oblast toho Rýmařovska je turistickým cílem řady lidí, tak na co konkrétně lákáte vy u vás v Rýmařově?

Luděk Šimko, starosta Rýmařova: Není to jenom o Rýmařově, samozřejmě je to i o tom okolí, jak jste zmínila. V Rýmařově v létě jsou to kola, široká síť cyklostezek, v zimě jsou to zase lyže, sjezdové lyžování. Ale říkám, není to jenom o Rýmařově, o sportu je to i o kultuře. Je možno navštívit Janovický zámek, expozici textilnictví v Hedvě Brokát nebo kapli v Lipkách, v blízkém okolí jsou to křížová cesta do Rudy, Rešovské vodopády, hrad Sovinec, Karlova Studánka, Praděd. Já myslím, že těch míst je strašně hodně, které by člověk mohl v našem okolí anebo přímo ve městě vidět. A pokud si někdo neví rady, máme tam íčko a myslím si, že pracovnice íčka jsou schopné nasměrovat každého tím směrem, který hledá.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Před pár měsíci vedle toho, co už jsem vyjmenovala, dotklo se také řady měst a obcí zdražování energií. Jak jste se s tím popasovali, kde budete šetřit a kde jste museli třeba ubrat v rámci chystaného rozpočtu pro letošní rok?

Luděk Šimko, starosta Rýmařova: Je pravda, že i Rýmařov, jako i většinu obcí v ČR zasáhla tahle krize. I nám končila fixace na konci roku 2022. Naštěstí se nám na třetí pokus podařilo vysoutěžit dodavatele, takže dneska nakupujeme za spotové ceny energií v roce 2023 a za leden zatím jsou ty spotové ceny na nižší úrovni, než jsme měli v loňském roce zafixovanou, takže v tomhle smyslu je to dobré. Každopádně my jsme ty opatření už dělali v průběhu let předcházejících. Nečekali jsme na nějakou energetickou krizi a pomocí dotací jsme zateplili veškeré domy, které máme, vyměnili jsme okna, vyměnili jsme veřejné osvětlení za LED osvětlení, šli jsme tomu jakoby napřed. Dnes už jsme na druhé straně a začínáme budovat zelenou energii. V loňském roce jsme dotačně vystavěli tři fotovoltaické elektrárny na střechách městských budov, chystáme další projekty, které by tady tomu měly jít naproti a čekáme na stát, jestli schválí zákon o komunitní energetice tak, abychom veškerou vyrobenou energii mohli přeposílat na naše příspěvkové organizace a organizace města.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Na kterých budovách máte panely?

Luděk Šimko, starosta Rýmařova: V loňském roce jsme je budovali na školce 1.máje, takže školka bude zásobována. Navíc je tam i úložiště, a to včetně baterií, takže může využívat i vyrobenou a nespotřebovanou energii. Jeden z největších cílů byla čistírna odpadních vod, protože tam je ta spotřeba kontinuální, pravidelná čtyřiadvacet hodin denně. Tam jsme tedy vybudovali největší tuto fotovoltaickou elektrárnu o výkonu, myslím si, 20 kW hodin. A poslední máme na naši příspěvkové organizaci Byterm a Městské společnosti Městské služby Rýmařov.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Rýmařov je takovou průjezdnou trasou na Šumperk a Jeseník? Jak dalece vás to obtěžuje? Protože Červenohorské sedlo je velmi navštěvované, tak jak to narušuje život v Rýmařově?

Luděk Šimko, starosta Rýmařova: Já si myslím, že zrovna jedenáctka silnice první třídy je situovaná do krajní části obce, takže nás až tak nezatěžuje. Samozřejmě se najdou řidiči, kteří nerespektují dopravní předpisy a jezdí rychle. To možná teď budeme chtít řešit nějakými radary, ale to je otázka blízké budoucnosti. Větší provoz já vnímám z Olomouce, kde lidé jedou do Karlova, do Karlovy Studánky na lyžování, potažmo v létě na kola, tam vidím ten provoz silnější, ale myslím si, že není tak silný, aby nás zatěžoval způsobem, že by jsme to museli nějak radikálně řešit.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A pane starosto, vy jste sám zmínil Hedvu Rýmařov, ta je stále lákadlem. Prozraďte našim divákům, kteří neví, jak funguje Hedva v současné době, jak tam ten provoz funguje, jestli je ještě stále alespoň částečně výrobcem, anebo je to jenom o expozici, to co bylo.

Luděk Šimko, starosta Rýmařova: Je tam ta expozice co bylo. Člověk může nahlédnout do historie, jak se dřív tkalo, vyrábělo. Ale i v dnešní době tato továrna funguje, samozřejmě v dost omezeném měřítku, než fungovala historicky. Ale pořád je možnost se podívat v rámci prohlídky i do současné výroby ne jenom do historie.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: A víc asi neprozradíte, protože se výroba netýká provozu města až zas tak nebo nemůžete zasáhnout do výroby nebo můžete cokoliv ještě dalšího prozradit?

Luděk Šimko, starosta Rýmařova: Nemůžeme zasahovat, samozřejmě je to soukromá společnost, ale při prohlídce je možnost projít jak výrobou historickou nebo podívat se na historické stroje, na kterých se dřív tkalo, tak i do současné výroby. Člověk může opravdu vidět, jak ta výroba šla v čase.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ano, a ty rozdíly. No vy jste zmínil taková lákadla do okolí Rýmařova jako Sovinec nebo Jiříkov, kde funguje nebo fungoval řezbář Halouzka a láká tam na své velké dřevěné sochy skoro v životní velikosti. Nezmínil jste ale Závod míru, protože Rýmařov je startem i cílem je to tak.

Luděk Šimko, starosta Rýmařova: Není startem, je jenom cílem. Je pravda, že to je jedna z větších, jak bych řekl, nad regionálních sportovních závodů v Rýmařově. Teď si už ani nepamatuji kolikátý ročník. Já mám takový dojem, že už sedmý nebo osmý ročník Závodů míru do dvaceti tří let přivítá letos Rýmařov. Je to krásná jednodenní akce, my jsme za ní rádi a lidé, kteří navštíví tyto závody, tak mohli vidět na vlastní oči Rogliče , Pogačara a největší hvězdy současné cyklistiky. Takže já myslím, že to je krásná podívaná a my ji vždycky v Rýmařově rádi přivítáme.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane starosto, já Vám děkuji za rozhovor a přeji Vám hodně úspěchů i v tomto období.

Luděk Šimko, starosta Rýmařova: Děkuji mockrát.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat