Host dne

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy, Ostravská jatka budou hotová v roce 2022

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Příprava projektu výstavby koncertního sálu, Dům kultury Poklad, bytový dům Nové Lauby, ale i například oceněná voliéra La Pampa v ostravské zoo. Taková i další témata už za chvíli s primátorem Ostravy Tomášem Macurou.

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: Dobrý den, vítejte.

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: Pěkný den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primátore, Ostravu v minulém měsíci navštívil Steven Holl. Do Ostravy přicestovali stovky studentů architektury z celé republiky a spolu s dalšími zájemci se zúčastnili debaty s tímto architektem. Pro Ostravu to byla velká pocta.

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: Určitě ano. Steven Holl se tady chystal už delší dobu, coby hlavní architekt našeho koncertního sálu, ale covidová situace mu zkomplikovala tu jízdu, takže jsme rádi, že tady dorazil minulý měsíc a je to přece jenom velká celebrita v životě nebo v oblasti architektury, takže jsme rádi, že byť na krátko, tak tady byl mezi námi

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: S Ostravou je teď propojen díky projektu nového koncertního sálu. V jaké fázi se teď aktuálně celý projekt nachází?

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: Já děkuji za tuto otázku, protože je to pár dnů nebo pár týdnů, kdy byla dokončena projektová dokumentace pro společné, územní a stavební řízení. Teď probíhá projednávání s dotčenými orgány. Já předpokládám, že budeme mít během příštího roku vydáno stavební povolení a že koncem příštího roku zahájíme výstavbu. Kromě toho se dokončuje v tuto chvíli akustický model, což takovou zajímavostí bude přesný model toho vnitřního prostoru, toho koncertního sálu, v měřítku jedna ku deseti s autentických materiálů. Z přesně takových, ze kterého bude a vlastně i finální sál hotov a ten model se dělá pro to, aby se na něm testovala ta akustika toho sálu, protože tu chceme mít skutečně špičkovou.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: K tomu projektu celému byla připravena výstava. Ta výstava je putovní. Uvidíme ji i zpět, když pocestujeme po mnohých jiných městech než v Ostravě. Vrátí se zpátky tady do Ostravy? Uvidíme ji tady v Ostravě znovu?

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: Myslíte výstavu děl Stevena Holla, kterak aktuálně je v Galerii Výtvarného umění. Ta se tam ještě zdrží respektive domluvili jsme, že tady zůstane i přes svátky do druhého ledna tak, aby lidé si mohli ještě prohlédnou i o volných dnech. Nicméně my ten projekt představujeme i jinde. Byl součástí výstavy na Pražském hradě, kde byla vystavena taková architektonická díla za posledních sto let. Byla to výstava od secese K dnešku, bylo to v Jízdárně Pražského hradu. Ta skončila před několika málo dny. Budeme dál ten projekt koncertního sálu představovat i ve Winternitzově vile v Praze. Myslím, že ta vernisáž je nachystána někdy na konec konec listopadu. Takže a budeme samozřejmě s tím projektem objíždět i jiná místa.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Já trošku odstoupím, ale zůstává to pořád u našeho tématu. Koncertní sál Dům kultury města Ostravy a parkování k němu. Jak bude řešeno do budoucna?

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: My jsme si se dobře vědomi, že návštěvníci koncertního sálu a nejenom jeho, ale i dalších těch institucí, které jsou anebo ještě vzniknou v blízkosti Domu kultury zmiňme i Černou kostku knihovnu, budou potřebovat kvalitně zaparkovat, takže my tam chystáme designový parkovací dům přímo naproti domu kultury, v blízkosti krajského úřadu. Předpokládám, že ten dům, který sám o sobě vzešel z architektonické soutěže, že začneme stavět příští rok a nabídne zhruba sedm set parkovacích míst

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Uvažuje Ostrava, teď myslím celé území města, že by šla do podzemních garáží nebo podzemních parkovacích míst. Vím, že je to o hodně drahé. Jedno místo stojí třikrát více, než nadzemní parkování. Ale je ta úvaha? Protože těch míst moc není, aby se stavěly parkovací domy nebo parkovací místa v tom počtu, ke kterému se potřebujeme dostat.

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: My už tou cestou jdeme ta alternativa k tomu jiná není, takže vlastně už v tuto dobu se staví parkovací dům před městskou nemocnicí. Ten je sedmipodlažní z toho dvě patra jsou podzemí. Staví se podzemní parkování na Černé louce pod Ostravskou univerzitou. Tam také je tuším dvě stě míst podzemí a i ten parkovací dům, o kterém mluvím u krajského úřadu bude mít také i podzemní část. Aut přibývá v ulicích tolik, že se neobejdeme samozřejmě i bez toho je umísťovat pod zem, byť jak správně zmiňujete jedno parkovací místo v podzemí vyjde až na milion korun.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Vraťme se k dalším investicím a velkým projektům v rámci Ostravy. Dokončen byl například dům kultury Poklad. Na to asi všichni obyvatelé té části Ostravy čekali, ale také Jatka. Na ty čekáme, co z nich nakonec bude. Okomentuje ty projekty.

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: Dům kultury Poklad, jednoznačně ikonická porubská stavba. Mě mrzí, že ta revitalizace trvala bezmála deset let a prošla třemi etapami, tak buďme rádi, že už je hotova. Už to žije. Už se tam konají akce a je to fajn, že tam nachází cestu, jak ti starší, kteří s tím mají spojeny nějaké vzpomínky, tak i mladí. Poruba si to určitě zaslouží jako velký městský obvod. Pokud jde o Jatka, tak shodou okolností právě v těchto dnech jsou představována na architektonické výstavě v Paříži jeho tvůrcem Robertem Konieczným, známým polským architektem. Předpokládáme, že ta budou hotová na jaře příštího roku. Už teď z vnějšku získávají finální podobu. Už tam jsou instalovány ty dveře velké otočné, betonové. Už je i zastřešení hotovo a bude se hlavně dělat na vnitřních dispozicích.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: U staveb zůstaneme, ale odstupme od těch kulturních staveb. Bytová politika Ostravy, k nim patří výstavba bytového komplexu Nové Lauby. Kolik tam bude bytů a kdy?

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: Tak primárně je třeba říct, že správu bytového fondu mají v režii městské obvody, kterým se snažíme pomáhat i dotacemi. Město samotné má několik bytových projektů. Jednak ty, které už jsme dokončili jako nový bytový dům Janáčkova nebo rekonstrukce bytových domů Střelniční a Husova, za které jsme mimochodem taky dostali nějaká ocenění. A teď je tím velkým projektem, který je právě v realizaci projekt Nové Lauby. Což je taková specifika, protože to děláme ve spolupráci s privátním investorem. Dohoda je taková, že my si posléze necháme třetinu bytů a ten privátní investor dvě třetiny. Ta jedna třetina je zhruba pětatřicet bytů. Ty zůstanou městu pro účely nájemního bydlení.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Potřebuje Ostrava stavět byty? Je hlad po bytech tady?

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: Je obrovský hlad po bytech stejně jako ve všech velkých městech republiky. Projevuje se to i v tom, že rostou ceny nemovitostí velmi rychle. V Ostravě dokonce nejrychleji z celé České republiky. Je to dáno tím, že ta výchozí základna zase byla ale nižší, než třeba v Brně nebo o Praze ani nemluvě. Ale jednoznačně, když je nějaký byt k dispozici teď myslím na prodej, tak je v zásadě okamžitě pryč a my jako město nemáme ambici stavět byty na prodej, ale primárně teda nájemní bydlení. Podobný koncept jako je třeba na Nové Lauby, tak chystáme i na ten známý věžák odstrčil na Odstrčilově ulici podle návrhu paní Evy Jiřičné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: O tom, že v Ostravě vznikají úspěšné stavby, které jsou oceňovaný je i to, že v minulých měsících bylo několik těch staveb oceněno mimo jiné třeba v zoo La Pampa, ale Ostrava získala i řadu dalších ocenění. Můžete je zmínit?

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: Já jsem rád, že jsme zabodovali v soutěži Stavba roku Moravskoslezského kraje hned s několika projekty. Už zmíněná rekonstrukce bytového domu na Střelniční ulici i na Husově ulici. Zabodovali jsme s Reuse centrem, což je takový speciální projekt na podporu cirkulární ekonomiky. Zabodovali jsme s Farskou zahradou, což je krásné místo vedle biskupství a také zmíněna voliéra La Pampa, která navíc, a to je obzvlášť velký úspěch, zvítězila a získala i v celonárodní soutěži hlavní cenu veřejnosti

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Ze které stavby Vy máte největší radost? Kterou Vy byste vyzdvihl?

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: Víte za každou z ní je spousta práce. Já, když si to vybavím, tak člověk musí mít radost ze všech. Já se asi nejlíp cítím ve Farské zahradě, což je skutečně jako velmi atraktivní kousek místa vedle řeky Ostravice.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane primátor, já Vám děkuji za rozhovor.

Tomáš Macura (ANO), primátor Ostravy: Já vám děkuji.

Redakčně upraveno / zkráceno.Mohlo by Vás také zajímat