Mimořádná zpráva:
Načítám...
  • Načítám...
>
Host dne

Host dne

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny FM: Městská knihovna Frýdek-Místek je nejlepší v ČR

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Městská knihovna Frýdek-Místek je nejlepší v zemi. Co taková knihovna nabízí? Jak pracuje se čtenáři a návštěvníky? Je to zavazující být nejlepší v Česku? Dozvíte se už za chvíli od Tomáše Benedikta Zbranka, ředitele knihovny FM. Dobrý den, vítejte u nás.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, na začátek velká gratulace, že jste nejlepší nebo že vedete nejlepší knihovnu v zemi. Možná je to také díky Vám, že je ta knihovna nejlepší v zemi. Jak se to stane, že máte ve Frýdku-Místku nejlepší knihovnu v ČR?

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: Nepochybně na úvod patří poděkování krajským metodiků a krajské sekci Svazu knihovníků za nominaci do této soutěže, protože právě oni nás vyzvali k přihlášení se a my jsme úspěšně prošli tím prvním kolem, ve kterém se hodnotí takové ty měřitelné ukazatele. Čtenáři, výpůjčky a nejúspěšnější projekty. Městská knihovna Frýdek-Místek je knihovnou, která slouží obyvatelům více než padesáti tisícového města. Působí dohromady na šesti místech. Ústřední knihovna sídlí v prvorepublikové vile ve Frýdku a má svého genia loci. Největší pobočka v Místku prošla rozsáhlou rekonstrukcí a přístavbou a současně byla vybavena novým mobiliářem, moderními technologiemi. Na území města pak ještě máme čtyři další pobočky a jsme zároveň knihovnou pověřenou výkonem regionálních funkcí a staráme se o dvacet šest malých knihoven v našem regionu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak to je teda obrovský záběr.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: Je to tak. My se o ně nestaráme, pokud mohu krátce vysvětlit, jako zřizovatelsky, ale spíše po té stránce revizní a metodické.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co podle Vás dělá knihovnu knihovnou? Jsou to čtenáři, návštěvníci, knihovníci, svazky? Co je to?

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: Je to v zásadě kombinace všeho. Je důležité umístění v centru města, v dosažitelnosti MHD s možností zaparkovat, využít stojany na kola a také se širokou nabídkou dokumentů, a to nejen knih a časopisů, ale například i v posledních letech zvukových dokumentů, deskových her, ale také třeba tematických kufříků pro děti. Vše také musí být doplňováno a aktualizováno dle potřeb. To vše musí zastřešovat tým vzdělaných a vstřícných knihovníků, protože bez nich by to nešlo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Čím je podle vás ta vaše knihovna výjimečná, že byla vybrána, nominována mezi ty nejlepší v ČR?

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: Myslím si, že obecně je úroveň českého knihovnictví vysoká a v životě občanů hrají knihovny poměrně významnou roli. Také i u nás chceme jít s dobou, nabídnout příjemné vybavené prostředí, kvalitní služby. Připravujeme množství vzdělávacích a kulturních akcí, a to nejen na podporu čtení a čtenářství. Spolupracujeme s ostatními institucemi už dlouhá léta a spolky ve městě. Rád bych také zmínil mezinárodní spolupráci, která u takových těch běžných veřejných knihoven není úplně obvyklá, a to s knihovnami partnerskými v Bielsko-Biała a v Žilině, kde tedy třeba pořádáme například s nimi mezinárodní literárně výtvarnou akci, tvoříme vlastní vydavatelství.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co ta akce obnáší? To je už z toho názvu nebude to asi jenom o čtení, ale i o těch věcech kolem knih.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: Ano, vlastně děti vytvářejí i po té výtvarné stránce tu knihu. Takže v podstatě tu knihu píší, ať již třeba individuálně, nebo například ve dvojicích a celou tu knihu v podstatě ručně vytvářejí. Pak to de facto hodnotí mezinárodní porota z těchto tří zemí. Pak vlastně dochází, vždycky se to střídá, k tomu slavnostnímu vyhodnocení buď u nás v Česku, nebo v Polsku či na Slovensku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je zajímavá akce. Pojďme k té rekonstrukci, kterou jste prošli. Na jaře jste otevřeli zcela zrekonstruovanou knihovnu. Čtyřicet sedm milionů stála ta rekonstrukce. Co se všechno změnilo?

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: V rámci rekonstrukce nebyla opravená pouze stávající budova, proto ta částka. Mimo jiné ale přibylo celé jedno patro. S letní čítárnou byly přistaveny nové prostory. Došlo také ke změně dispozic jednotlivých půjčoven, aby tedy odpovídaly aktuálním trendům. Celá budova disponuje moderním technologickým vybavením. Všechny prostory nabízejí i Wi-Fi připojení, půjčovny, archiv, IT technologie a vzdělávací prostory, prezentační techniku a spoustu dalšího. Je to také důležité, ale zlepšilo se také zázemí pro zaměstnance. Protože pobočka sídlí ve dvou spojených budovách, velký přínos také vidíme v propojení v nejvyšším patře a tím dosažení bezbariérovosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dnešní knihovny nejsou jenom o čtenářích a o čtení a o výpůjčce, ale je to takové místo setkávání a pořádání různých jiných akcí, možná, že souvisejících i s tím čtenářstvím a čtením. Je to také i u vás?

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: Je to tak. Knihovna je skutečně veřejný prostor. Je to místo setkávání, kam mohou všichni přijít bez rozdílu, a snažíme se oslovit všechny generace od těch nejmenších. Třeba v rámci projektu "Bookstart s knížkou do života" až po pořady a vzdělávání pro seniory. Pořádáme velké množství programů, aktivit, akcí. Spolupracujeme intenzivně se školami, pořádáme besedy, kreativní workshopy, cestovatelské přednášky, přednášky o umění, výstavy, kurzy a spolu s autory například představujeme i křtíme sem tam nové publikace a také se zapojujeme i do celostátních aktivit na podporu čtení a čtenářství. To je také velmi důležité, jako je například březen, měsíc čtenářů, Týden knihoven, Noc s Andersenem pro děti a také nově se zúčastňujeme Noci literatury.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Řekněte, jakou mají podle Vás knihy budoucnost? Protože přece jenom to klasické čtení knihy, jak jsme znali před pár lety, jen knihy, kterou držíme v ruce, ustupuje také e-knihám. Už se údajně nečte tolik jako kdysi. Jak to vidíte Vy?

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: Nemyslím si, že by snad lidé četli nějak výrazně méně, ale řekněme čtou jinak. Často využívají třeba jiná média. U dětí vidíme, že potřebují třeba jinak graficky upravené texty, zejména ty mladší děti. Je faktem, že studenti k vyhledávání informací častěji používají internet, častěji používají e-knihy, ty elektronické zdroje. Ale myslím si, že tištěná kniha má nepochybně tu budoucnost zaručenou. V minulosti tady byly takové třeba i často odborné názory, že ty e-knihy vytlačí tedy ty knihy tištěné, ale skutečně se to za ta léta nepotvrdilo. Musím říci, že dodneška občané preferují spíše spíše ty knihy tištěné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik máte čtenářů, návštěvníků? Kolik máte svazků? To určitě bude naše diváky zajímat.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: V současné době máme necelých pět tisíc registrovaných čtenářů a za letošní rok jsme vypůjčili zhruba 170 tisíc dokumentů a ve svém fondu máme asi přes 160 tisíc dokumentů. Ročně nakupujeme zhruba kolem 5 tisíc svazků v hodnotě do cirka jednoho milionu korun. Nabízíme právě také tu možnost půjčování e-knih, jak už se tady dnes o nich hovořilo. Právě v té akutní fázi pandemie jsme právě zaznamenali poměrně výrazný nárůst půjčování právě těch e-knih. Téměř od počátku je také naše knihovna zapojena i do projektu Benchmarking knihoven a máme tedy možnost srovnání s podobnými knihovnami nejen v Česku, ale také na Slovensku. V covidových letech jsme stejně jako jiné knihovny zaznamenaly určitý úbytek čtenářů i výpůjček. Ale v poslední době si k nám čtenáři opět přece jenom nacházejí cestu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik asi musí knihovník ročně přečíst knih, aby uměl erudovaně poradit svým čtenářům?

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: Ano, vžitá představa je, že knihovníci stále jen čtou, ale je faktem, že knihovníci čtou obdobně jako jiní čtenáři. Někteří méně, někteří více. O tomto tak úplně není. Knihovník musí mít přehled především o té literatuře, o té, která patří do tzv. zlatého fondu literatury, ale i o té, která právě vychází. Takže musí umět doporučit, poradit, vyhledat, objednat a měl by také číst recenze, měl by sledovat portály k tomu určené a samozřejmě vlastní zkušenost a doporučení jsou skvělé. Doba ukazuje, že knihovníků dnes již nestačí jen knihovnické vzdělání, ale stále častěji se také musejí orientovat i v jiných oborech, jako jsou například informační technologie, marketing či pedagogika.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaký žánr Vy osobně upřednostňujete?

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: Já i po letech zůstávám věrný spíše té odborné historické literatuře. Zajímají mě především dějiny 19. a 20. století a čas od času si přečtu i něco z oblasti středověké historie. Pokud jde o konkrétní titul, tak se třeba mimo jiné vracím ke knize významného britského historika Normana Daviese, Evropa: dějiny jednoho kontinentu a rád také čtu rozhovory se zajímavými osobnostmi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, já Vám děkuji za rozhovor a přeji Vám i Vaší knihovně, ať je stále stejně úspěšná a má stejně pořád hodně knih a hodně čtenářů a návštěvníků.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: Mnohokrát Vám děkuji a ať se Vám také vše daří. Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Mohlo by Vás také zajímat

Pořad: Host dne
Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny FM: Městská knihovna Frýdek-Místek je nejlepší v ČR
26. října 2022, 17:14

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Městská knihovna Frýdek-Místek je nejlepší v zemi. Co taková knihovna nabízí? Jak pracuje se čtenáři a návštěvníky? Je to zavazující být nejlepší v Česku? Dozvíte se už za chvíli od Tomáše Benedikta Zbranka, ředitele knihovny FM. Dobrý den, vítejte u nás.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: Dobrý den, děkuji za pozvání.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, na začátek velká gratulace, že jste nejlepší nebo že vedete nejlepší knihovnu v zemi. Možná je to také díky Vám, že je ta knihovna nejlepší v zemi. Jak se to stane, že máte ve Frýdku-Místku nejlepší knihovnu v ČR?

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: Nepochybně na úvod patří poděkování krajským metodiků a krajské sekci Svazu knihovníků za nominaci do této soutěže, protože právě oni nás vyzvali k přihlášení se a my jsme úspěšně prošli tím prvním kolem, ve kterém se hodnotí takové ty měřitelné ukazatele. Čtenáři, výpůjčky a nejúspěšnější projekty. Městská knihovna Frýdek-Místek je knihovnou, která slouží obyvatelům více než padesáti tisícového města. Působí dohromady na šesti místech. Ústřední knihovna sídlí v prvorepublikové vile ve Frýdku a má svého genia loci. Největší pobočka v Místku prošla rozsáhlou rekonstrukcí a přístavbou a současně byla vybavena novým mobiliářem, moderními technologiemi. Na území města pak ještě máme čtyři další pobočky a jsme zároveň knihovnou pověřenou výkonem regionálních funkcí a staráme se o dvacet šest malých knihoven v našem regionu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Tak to je teda obrovský záběr.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: Je to tak. My se o ně nestaráme, pokud mohu krátce vysvětlit, jako zřizovatelsky, ale spíše po té stránce revizní a metodické.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co podle Vás dělá knihovnu knihovnou? Jsou to čtenáři, návštěvníci, knihovníci, svazky? Co je to?

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: Je to v zásadě kombinace všeho. Je důležité umístění v centru města, v dosažitelnosti MHD s možností zaparkovat, využít stojany na kola a také se širokou nabídkou dokumentů, a to nejen knih a časopisů, ale například i v posledních letech zvukových dokumentů, deskových her, ale také třeba tematických kufříků pro děti. Vše také musí být doplňováno a aktualizováno dle potřeb. To vše musí zastřešovat tým vzdělaných a vstřícných knihovníků, protože bez nich by to nešlo.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Čím je podle vás ta vaše knihovna výjimečná, že byla vybrána, nominována mezi ty nejlepší v ČR?

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: Myslím si, že obecně je úroveň českého knihovnictví vysoká a v životě občanů hrají knihovny poměrně významnou roli. Také i u nás chceme jít s dobou, nabídnout příjemné vybavené prostředí, kvalitní služby. Připravujeme množství vzdělávacích a kulturních akcí, a to nejen na podporu čtení a čtenářství. Spolupracujeme s ostatními institucemi už dlouhá léta a spolky ve městě. Rád bych také zmínil mezinárodní spolupráci, která u takových těch běžných veřejných knihoven není úplně obvyklá, a to s knihovnami partnerskými v Bielsko-Biała a v Žilině, kde tedy třeba pořádáme například s nimi mezinárodní literárně výtvarnou akci, tvoříme vlastní vydavatelství.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Co ta akce obnáší? To je už z toho názvu nebude to asi jenom o čtení, ale i o těch věcech kolem knih.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: Ano, vlastně děti vytvářejí i po té výtvarné stránce tu knihu. Takže v podstatě tu knihu píší, ať již třeba individuálně, nebo například ve dvojicích a celou tu knihu v podstatě ručně vytvářejí. Pak to de facto hodnotí mezinárodní porota z těchto tří zemí. Pak vlastně dochází, vždycky se to střídá, k tomu slavnostnímu vyhodnocení buď u nás v Česku, nebo v Polsku či na Slovensku.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: To je zajímavá akce. Pojďme k té rekonstrukci, kterou jste prošli. Na jaře jste otevřeli zcela zrekonstruovanou knihovnu. Čtyřicet sedm milionů stála ta rekonstrukce. Co se všechno změnilo?

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: V rámci rekonstrukce nebyla opravená pouze stávající budova, proto ta částka. Mimo jiné ale přibylo celé jedno patro. S letní čítárnou byly přistaveny nové prostory. Došlo také ke změně dispozic jednotlivých půjčoven, aby tedy odpovídaly aktuálním trendům. Celá budova disponuje moderním technologickým vybavením. Všechny prostory nabízejí i Wi-Fi připojení, půjčovny, archiv, IT technologie a vzdělávací prostory, prezentační techniku a spoustu dalšího. Je to také důležité, ale zlepšilo se také zázemí pro zaměstnance. Protože pobočka sídlí ve dvou spojených budovách, velký přínos také vidíme v propojení v nejvyšším patře a tím dosažení bezbariérovosti.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Dnešní knihovny nejsou jenom o čtenářích a o čtení a o výpůjčce, ale je to takové místo setkávání a pořádání různých jiných akcí, možná, že souvisejících i s tím čtenářstvím a čtením. Je to také i u vás?

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: Je to tak. Knihovna je skutečně veřejný prostor. Je to místo setkávání, kam mohou všichni přijít bez rozdílu, a snažíme se oslovit všechny generace od těch nejmenších. Třeba v rámci projektu "Bookstart s knížkou do života" až po pořady a vzdělávání pro seniory. Pořádáme velké množství programů, aktivit, akcí. Spolupracujeme intenzivně se školami, pořádáme besedy, kreativní workshopy, cestovatelské přednášky, přednášky o umění, výstavy, kurzy a spolu s autory například představujeme i křtíme sem tam nové publikace a také se zapojujeme i do celostátních aktivit na podporu čtení a čtenářství. To je také velmi důležité, jako je například březen, měsíc čtenářů, Týden knihoven, Noc s Andersenem pro děti a také nově se zúčastňujeme Noci literatury.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Řekněte, jakou mají podle Vás knihy budoucnost? Protože přece jenom to klasické čtení knihy, jak jsme znali před pár lety, jen knihy, kterou držíme v ruce, ustupuje také e-knihám. Už se údajně nečte tolik jako kdysi. Jak to vidíte Vy?

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: Nemyslím si, že by snad lidé četli nějak výrazně méně, ale řekněme čtou jinak. Často využívají třeba jiná média. U dětí vidíme, že potřebují třeba jinak graficky upravené texty, zejména ty mladší děti. Je faktem, že studenti k vyhledávání informací častěji používají internet, častěji používají e-knihy, ty elektronické zdroje. Ale myslím si, že tištěná kniha má nepochybně tu budoucnost zaručenou. V minulosti tady byly takové třeba i často odborné názory, že ty e-knihy vytlačí tedy ty knihy tištěné, ale skutečně se to za ta léta nepotvrdilo. Musím říci, že dodneška občané preferují spíše spíše ty knihy tištěné.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik máte čtenářů, návštěvníků? Kolik máte svazků? To určitě bude naše diváky zajímat.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: V současné době máme necelých pět tisíc registrovaných čtenářů a za letošní rok jsme vypůjčili zhruba 170 tisíc dokumentů a ve svém fondu máme asi přes 160 tisíc dokumentů. Ročně nakupujeme zhruba kolem 5 tisíc svazků v hodnotě do cirka jednoho milionu korun. Nabízíme právě také tu možnost půjčování e-knih, jak už se tady dnes o nich hovořilo. Právě v té akutní fázi pandemie jsme právě zaznamenali poměrně výrazný nárůst půjčování právě těch e-knih. Téměř od počátku je také naše knihovna zapojena i do projektu Benchmarking knihoven a máme tedy možnost srovnání s podobnými knihovnami nejen v Česku, ale také na Slovensku. V covidových letech jsme stejně jako jiné knihovny zaznamenaly určitý úbytek čtenářů i výpůjček. Ale v poslední době si k nám čtenáři opět přece jenom nacházejí cestu.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Kolik asi musí knihovník ročně přečíst knih, aby uměl erudovaně poradit svým čtenářům?

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: Ano, vžitá představa je, že knihovníci stále jen čtou, ale je faktem, že knihovníci čtou obdobně jako jiní čtenáři. Někteří méně, někteří více. O tomto tak úplně není. Knihovník musí mít přehled především o té literatuře, o té, která patří do tzv. zlatého fondu literatury, ale i o té, která právě vychází. Takže musí umět doporučit, poradit, vyhledat, objednat a měl by také číst recenze, měl by sledovat portály k tomu určené a samozřejmě vlastní zkušenost a doporučení jsou skvělé. Doba ukazuje, že knihovníků dnes již nestačí jen knihovnické vzdělání, ale stále častěji se také musejí orientovat i v jiných oborech, jako jsou například informační technologie, marketing či pedagogika.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Jaký žánr Vy osobně upřednostňujete?

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: Já i po letech zůstávám věrný spíše té odborné historické literatuře. Zajímají mě především dějiny 19. a 20. století a čas od času si přečtu i něco z oblasti středověké historie. Pokud jde o konkrétní titul, tak se třeba mimo jiné vracím ke knize významného britského historika Normana Daviese, Evropa: dějiny jednoho kontinentu a rád také čtu rozhovory se zajímavými osobnostmi.

Renáta Eleonora Orlíková, TV Polar: Pane řediteli, já Vám děkuji za rozhovor a přeji Vám i Vaší knihovně, ať je stále stejně úspěšná a má stejně pořád hodně knih a hodně čtenářů a návštěvníků.

Tomáš Benedikt Zbranek, ředitel Městské knihovny Frýdek-Místek: Mnohokrát Vám děkuji a ať se Vám také vše daří. Na shledanou.

Redakčně upraveno / zkráceno.

Zdroj: https://polar.cz/porady/host-dne/host-dne-26-10-2022-17-14