Stáhnout video

Host dne

Lukáš Curylo (KDU-ČSL), náměstek hejtmana MS kraje: Turistické cíle v MSK budou na podzim bez vstupného

Lukáš Zavadil, TV Polar: Pozvání do studia pořadu HOST DNE přijal Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje. Dobrý den, vítejte u nás.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Dobrý den.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Turistický ruch v našem regionu, kultura, památky, to je naše dnešní téma a to nejen v souvislosti s koronavirem. Zastupitelé Moravskoslezského kraje budou na začátku září schvalovat vstupné zdarma v téměř šedesáti turistických cílech našeho regionu. Pokud tento projekt zastupitelé schválí, což předpokládáme že ano, tak co to bude znamenat pro návštěvníky a také pro provozovatele těchto míst?

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Tak cílem projektu je oživit cestovní ruch a pomoci našim službám, které tady v regionu naleznou například hoteliéři, stánkaři, jsou tam i návazné služby jako jsou doprovodné služby festivalům - kejklíři, umělci, zpěváci a pod. Tento segment kultury byl na jaře velmi ochromen právě koronavirovou pandemií a my se snažíme tímto projektem kulturní život a "ducha" kultury vrátit zpátky do atraktivit. A druhým cílem je, že chceme motivovat návštěvníky nejen našeho regionu, ale i mimo region, aby náš region navštívili, aby poznávali naše atrakce, naše památky, naši kulturu a trávili tady čas a přespali v našich hotelích, našich penzionech a tím podpořili cestovní ruch v našem regionu. Jenom pro vaši informaci, v minulém roce cestovní ruch do našeho regionu přinesl více jak 10 miliard korun.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Tady dokonce mám tu poznámku: "A lidé tady utratili více než deset miliard korun." Jak tento návrh vlastně přijali provozovatelé těch zařízení a kdo všechno, které instituce se do toho projektu přihlásili?

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: My jsme s dotyčnými organizacemi intenzivně diskutovali již v květnu a červnu a hledali jsme vhodnou formu jak jim pomoci. Návrhů bylo několik, nakonec zvítězil tento projekt. Jedná se o to, že tyto organizace byly také postižené koronavirovou pandemií, kdy návštěvníci nemohli památky navštěvovat nebo ve velmi omezené míře. Domluvili jsme se tedy na tom, že provozovatelé těchto TOP atraktivit v našem regionu, kterých je 60, tak že tito dostanou kompenzaci, která se bude odvíjet od tržeb, které měli v září a říjnu v roce 2019. A abychom je motivovali k tomu, aby se do toho přihlásili, tak jsme to navýšili o dalších 15 procent a u těch, kteří měli zisk v tomto období menší než je pětapadesát tisíc, tak je tam kompenzace 30 procent. A to je takové myslím, velmi motivační pro tyto organizace, aby se přihlásily. A druhý benefit je takový, že jsme udělali reklamu tomuto projektu, a tím zatraktivníme i tyto památky a zpropagujeme to v rámci našeho kraje i ČR.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Jak lidé mohou zjistit na které památky, na která místo se mohou jet podívat, aby si to případně mohli naplánovat?

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Tak my jsme zřídili speciální webové stránky www.vstupyzdarma.cz, kde návštěvníci naleznou veškeré informace potřebné k tomu, jak se objednávat, jak se registrovat na danou hodinu a na daný den, a které památky jsou do toho zapojeny.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Stránka už je v provozu?

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Ano, je v provozu.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Kolik tento projekt bude stát krajskou kasu a je vůbec z čeho brát v aktuální době?

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: My jsme se rozhodli obecně podpořit veškeré segmenty, které byly postiženy koronavirovou pandemií. Nejedná se jenom o cestovní ruch, jedná se o kulturu, o podnikatele, o podnikatelský inkubátor i školy a podobně. V rámci toho balíku jsme vyčlenili 30 milionů korun a s tímto návrhem jdeme 3.9.2020 do zastupitelstva.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Moravskoslezský kraj je jediným regionem, který k podobnému kroku sáhl, nebo máte zprávu i z jiných regionů?

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Jiné regiony k tomu přistoupily velmi podobně. Každý trošku jinak. Někteří to v podstatě propojili s nocí strávenou v daném regionu, tzn. že když tam lidé přespali, tak měli nějaké vouchery, nějaké slevy. Někteří to podpořili přímou podporou jednotlivých organizací, někteří marketingovým produktem, tzn.lákáním návštěvníků do daného regionu.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Mluvíme o září a říjnu, co bude případně dál? Blíží se krajské volby, možná by bylo dobré nastavit něco, co "přežije" tu stávající politickou reprezentaci kraje.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Tak teď už teď budu mluvit sám za sebe jako Lukáš Curylo, náměstek hejtmana pro kulturu a památkovou péči. Já už nyní jdu do voleb s návrhem. že bychom krajská muzea, hrady a zámky nechali i nadále zadarmo. Jedná se o to, že to není vysoká částka, zhruba jsou to náklady ve výši 27 milionů korun, což v rámci celého rozpočtu podpory kultury je poměrně malé číslo. A zadruhé umožňuje to lidem třeba i sociálně slabším nebo z odlehlých regionů, kteří už tak utrácí velké peníze za dopravu, aby tyto památky navštívili. A může to motivovat i návštěvníky z jiných regionů navštívit právě naše památky, hrady a zámky, protože stačí jenom ona registrace. Bývá to běžné třeba i v Německu, v Anglii, ve Francii, že některé vytipované památky jsou zdarma. Takže chceme v tom pokračovat,uvidíme co potenciální koaliční partneři na to řeknou a jestli se bude pokračovat i po volbách.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Vy jste to částečně nakousl, cestovní ruch, turismus dostal nejen v našem regionu znatelnou ránu od pandemie COVID-19. Jak jsou na tom, a jestli jste mluvil s provozovateli památek muzeí a podobně, co případně by od kraje, kromě financí, potřebovali nejvíce?

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Nelze to úplně paušalizovat. Některá muzea, hrady a zámky tento pandemický čas využily k opravám, rekonstrukcím, které většinou realizovaly třeba v letních měsících nebo v zimních měsících, takže tam k nějaké újmě velké nedošlo. Naopak možná se pro návštěvníky v současnosti připravují nové expozice a ten čas byl využit k obnově depozitářů a opravy některých záležitostí. Ale jsou samozřejmě památky, které jsou bytostně závislé na návštěvnících, protože jsou více komerčně zaměřené, a tam samozřejmě k výpadkům došlo. My jsme teď monitorovali jestli v letních měsících došlo k nějakému navýšení nebo kompenzaci. Víme, že zájem o naše památky je velmi vysoký i díky situaci v rámci Evropy, a že mnoho lidí a mnoho našich občanů zůstalo v ČR, a je teď úkolem nás všech, abychom propagovali právě ty naše krajské památky, krajské atrakce, aby tam lidé jezdili utrácet peníze a tím zachovali činnost těchto organizací.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Velké množství turistů do našeho regionu míří každoročně také za velkými akcemi, které se kvůli kovidu nekonaly, nebudou konat, nebo jsou v omezené podobě např. Colours of Ostrava, Dny NATO. Jste v kontaktu s pořadateli těchto akcí? Jak jim kraj plánuje pomoci?

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: My jsme s nimi ve styku v podstatě od začátku pandemické situace i z toho důvodu, že u nás byl krizový štáb, který nějakým způsobem organizoval činnost v kraji po určité měsíce a byl stěžejním subjektem, který nastavoval pravidla. Samozřejmě po skončení výjimečného stavu už je to na krajských hygienických stanicích. Takže my jsme vešli do jednání, jednali jsme o tom, jestli se ty festivaly budou nebo nebudou realizovat, jestli je budou realizovat v tom rozsahu v jakém si to naplánovali. A samozřejmě v tom máme nemalé finanční prostředky, jenom na podporu těch velkých festivalů jde z krajského rozpočtu nějakých jednadvacet milionů korun a dalších 11 milionů na další festivaly. Takže jsme diskutovali jestli ty finanční prostředky jsou schopni utratit, nejsou schopni utratit, a v určité fázi, kdy jsme zjistili, že některé festivaly skutečně nelze realizovat, tak jsme intenzivně jednali o tom, jestli je lze přemístit na podzim tohoto roku, v jaké podobě, jestli to bude stejný festival nebo "nefestival", jak to různě to nazývali, a myslím si, že některé věci se podařily. Třeba Beat for Love měl v omezené míře festival, já jsem ho sám osobně navštívil, a myslím, že byl velmi podařený. Teď nás čeká v září menší "Štěrkovna v Hlučíně", před chvílí jsem mluvil s pořadatelem a myslím si, že to bude velmi kvalitní festival i v tomto menším měřítku. A můžu pokračovat - Cirkulum mělo také svou omezenou šou a nazvali to, myslím, "Show pro Cirkulum" atd. Takže hledáme řešení a jsme neustále v kontaktu.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Moravskoslezský kraj bez ohledu na Covid obnovuje kulturní památky. Dá se říct, že významně investuje do vzniku nových míst. V poslední době třeba Sala Terrena bruntálského zámku, Flascharův důl, nebo Muzeum Těšínska. Do kterých dalších památek kraj vloží finance v nejbližší době, co je v plánu?

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Tak mi finalizujeme projekt Tatry Trucks, tzn. velkého nového muzea nákladního automobilu Tatra, který bude v Kopřivnici. To je velký projekt, který chceme dokončit. Další projekt na kterém pracujeme, je obnova pevnosti Šance u Mostů u Jablunkova, kde jsme také začali s rekonstrukcí a podporujeme tuto rekonstrukci. Chystáme další věci, čeká nás velký projekt a asi největší investice v dějinách kraje a to stavba Vědecké knihovny tzv. "Černé kostky", kde teď momentálně končí přípravné fáze, bude mít stavební povolení a na jaře by se měl soutěžit zhotovitel dané stavby.

Lukáš Zavadil, TV Polar: Tak budeme držet palce. Našim hostem byl náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Lukáš Curylo. Díky za Váš čas.

Lukáš Curylo, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje: Děkuji za pozvání a na shledanou.

Lukáš Zavadil, TV Polar: A vám díky za pozornost mějte se hezky.

Redakčně upraveno / zkráceno. Mohlo by Vás také zajímat


Dnešní premiéry